PDA

Επιστροφή στο Forum : Ας Γνωριστούμε....

Σελίδες : 1 [2] 3

moutoulos
25-04-10, 09:02
Καλημέρα Πάνο, και καλώς ήρθες στο φόρουμ.

panosfm
26-04-10, 09:25
Ευχαριστω πολυ και εγω παιδια...

djdanny2788
29-04-10, 10:08
καλημέρα και από παλιό μέλος άλλα προσπαθώ να ενημερώνομαι και να απαντάω οπου μπορώ..ειμαι γιος παλιού ραδιοπειρατή(Ραδιοπεριπλανόμενος) και πλέον είμαι ιδιοκτήτης ραδιοφωικού σταθμού στην περιοχη της ευβοιας (Αλιβέρι)...απο πολί μικρός ασχοληθηκα με τα κυκλώματα μαζι με το πατερα μου και στην συνέχεια τελειωσα ενα ιεκ σαν τεχινκός η-υ και δικτύων ελπίζω να τα πάμε όλοι και πάντα ορεξάτοι για το αγαπημένο μας χόμπυ-επάγγελμα να τα λέμε όλα μέσα απο το αγαπημένο μας Φορουμ

apostolostec
03-05-10, 16:03
καλησπερα σε ολους ειμαι νεο μελος καλο καλοκαιρι σε ολους!!

moutoulos
03-05-10, 16:29
Παιδιά καλώς ήρθατε ...

apostolostec
03-05-10, 20:28
καλω! σασ βρικαμε!!! :)

apostolostec
03-05-10, 20:44
Γεια σας δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος αλλά αν όχι βοηθήστε! με
Έχω κάτι μηχανήματα προς πώληση αλλά δεν ξέρω σε ποιο φόρουμ να πάω
Για να μπορώ να δημοσιεύσω την αγγελία μου! Από φίλο έμαθα αυτό το SITE
Θα είναι μεγάλη μου χαρά να με βοηθήσετε σας ευχαριστώ Αποστόλης Τεκώπουλος. Από κω

BASILISP
21-05-10, 19:16
Με λενε Βασιλη και σπουδαζα στο ΤΕΙ Χανιων την περιοδο 95' -99' ... Απο τοτε δεν ξανα-ασχοληθηκα με Ηλεκτρονικα αλλα τωρα τελευταια με ξανα επιασε το μικροβιο! Καλα διαβασματα!

ceid
28-05-10, 00:36
Καλησπέρα παιδιά!

Είμαι νέο μέλος με λένε Χρήστο και σπουδάζω στην πάτρα

Ελπίζω να μάθω πολλά απο το forum σας αλλά και αν μπορώ να βοηθήσω όπου μπορώ και ξερώ!

Καλώς σας βρήκα

navar
28-05-10, 12:11
με λένε Κωνσταντίνο και είμαι απο τρίκαλα !
τελείωσα ηλεκτρονικός σε τεχνικό λύκειο το 2000 (με ένα τραγικό τμήμα που δεν υπήρχε ποτέ ησυχία ωστε να γίνει μάθημα ) αλλά τότε το μόνο που με ένοιαζε ήταν οι στρόφαλοι, τα κυληνδροπίστονα και οι κεντροφόροι απο το chaly !!!!!!! επίσης και το γειτονικό τμήμα με τις κομμώτριες !!!!!
τώρα κατάλαβα πόσα μπορούσα να είχα μάθει και έχασα την ευκαιρία !!!!!
δεν πειράζει θα το παλέψω τώρα !!!!!

moutoulos
30-05-10, 07:17
Κώστα ποτέ δεν είναι αργά να μάθεις, έστω και τώρα ...

Τουλάχιστον έμαθες τίποτα απο το τμήμα με τις κομμώτριες ? :wiink:

Να'σαι καλά

navar
31-05-10, 12:05
Τουλάχιστον έμαθες τίποτα απο το τμήμα με τις κομμώτριες ? :wiink:

Να'σαι καλά

πάρα πολλά πράγματα που μου φάνηκαν χρήσιμα στην μετέπειτα ζωή !!!! :P :P :P

kefkos
02-06-10, 08:54
γεια σας απο Λαρισα...ειμαι ο Κοσμας και δεν εχω ιδεα απο ηλεκτρονικα....χαχαχαχα
καλως σας βρηκα, κατι θα μαθω δεν μπορει!

pameZD
03-06-10, 10:27
Έκτωρ από Ελευσίνα.
Είμαι 27 χρονών, έχω σπουδάσει οικονομικά, αλλά τα σιχάθηκα και τα εγκατέλειψα στο πτυχίο.
Χόμπι, τι άλλο, τα ηλεκτρονικά (αυτοδίδακτος ), όσο μπορώ βέβαια.
:byebye:

asat
05-06-10, 02:19
Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

Λέγομαι Άρης και είμαι από Αθήνα. Ούτε ηλεκτρονικός, ούτε ηλεκτρολόγος.

Έχω πάθει ένα μικρό σοκ γιατί βλέπω ότι στα τόπικ, η τελευταία σελίδα είναι η παλιότερη και η πρώτη η πιο πρόσφατη. Είναι κάτι στις ρυθμίσεις μου ή έτσι γίνεται εδώ?

EDIT: Τελικά ήταν θέμα ρυθμίσεων, το βρήκα και το άλλαξα :-)

Petran_g
22-06-10, 20:41
Καλησπέρα σας.
Είμαι ο Πέτρος, συνταξιούχος αλλά όχι παροπλισμένος θέλω να πιστεύω,
με πείρα στα ηλεκτρονικά, ηλεκτρικά και μηχανολογικά.

leosedf
29-06-10, 00:34
Καλησπέρα Κοσμά, δεν έχει σημασία αν δεν ξέρεις, θα μάθεις ρωτώντας και ψάχνοντας, όρεξη να χεις.

Καλησπέρα Έκτωρα, δεν έχει σημασία, και το hobby γίνεται επάγγελμα μερικές φορές.

Καλησπέρα και σε σένα Άρη.

Επίσης καλώς ήλθες Πέτρο, οι ηλικίες δεν παίζουν ρόλο εδω μέσα και υπάρχει όλο το φάσμα, η εμπειρία σίγουρα είναι κάτι το πολύ βασικό και σίγουρα υπάρχει θέση και γι' αυτήν.

Ελπίζω όλοι να περάσετε καλά στην παρέα μας.

stefstefan
17-07-10, 18:29
Καλησπέρα και από μένα είμαι ο Στέφ από Δράμα... έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων στο ΤΕΕ και χαίρομαι που έχω γίνει πλέον μέλος της οικογενείας σας... :001_smile::001_smile:

Radiometer
17-07-10, 20:12
καλησπέρα και καλωσόρισες Στέφανε

button
13-08-10, 20:57
hello... είμαι γιαννης απο λαγκάδα είμαι νέος στο χώρο :001_smile:

navar
14-08-10, 11:35
hello... είμαι γιαννης απο λαγκάδα είμαι νέος στο χώρο :001_smile:
καλοσήρθες γιάννη ! μην νομίζεις δεν εισαι ο μόνος νεος στον χώρο ! καλή διαμονή !
το όνομά σου βγαίνει απο τον κλασικό κουμπί Η απο Τον Ιασονα Κουμπί ? πρωταθλητή 2009 στην F1 ?

button
14-08-10, 16:28
καλοσήρθες γιάννη ! μην νομίζεις δεν εισαι ο μόνος νεος στον χώρο ! καλή διαμονή !
το όνομά σου βγαίνει απο τον κλασικό κουμπί Η απο Τον Ιασονα Κουμπί ? πρωταθλητή 2009 στην F1 ?

τον πρωταθλητη 2009 αν και το ψευδομηνο το εχω 6-7 χρονια τοτε ακομα με HONDA. Ε και κλασικο κουμπι χαχα

ειμαι μολις 3η Επαγελματικου ληκειο στο τμημα ηλεκτρωνικον
θα θελα μια βοηθεια για την σηνεχεια καθως εχει πολλη ψομι αυτος χορος αλλα ειναι εξαιρετικα τεραστιος και δεν γινεται να το παρεις ολοκληρω

ΤΕΙ σινδου ειναι κανεις ???

navar
15-08-10, 01:47
τον πρωταθλητη 2009 αν και το ψευδομηνο το εχω 6-7 χρονια τοτε ακομα με HONDA. Ε και κλασικο κουμπι χαχα

ειμαι μολις 3η Επαγελματικου ληκειο στο τμημα ηλεκτρωνικον
θα θελα μια βοηθεια για την σηνεχεια καθως εχει πολλη ψομι αυτος χορος αλλα ειναι εξαιρετικα τεραστιος και δεν γινεται να το παρεις ολοκληρω

ΤΕΙ σινδου ειναι κανεις ???
σίγουρα εδώ θα βρεις ανθρώπους με αρκετή διάθεση να βοηθήσουν ! το έχω βιώσει απο την πρώτη μέρα που μπήκα ! επίσης η συγκεκριμένη εποχή είναι λίγο τζούφια μιας και λείπουν πολλά μέλη , πιθανότατα για διακοπές !
τωρα για το nick σου , σε καλωσορίζω στην ομάδα μου (:P :P) μιας και ειμαι mclarenakias και πολύ πωρωμένος μια ολόκληρη ζωή , συμπαθώ τον κουμπί αλλά lewis δέν είναι !!!!! το παλικάρι δίνει νόημα στους αγώνες !

button
15-08-10, 12:12
εμ ναι στα μεσα του αυγουστου... σε 1-2 εβδομαδες τελιονει το καλοκερι

jim.ni
16-08-10, 00:55
το καλό κερί δεν τελειώνει πότε :001_smile:

καλωσηρθες

akita
19-09-10, 20:25
Γεια σας,με λένε Κων/νο.
Με αφορμή την αγορά ενος wouxun kg-uvd1p και ψάχνοντας
διάφορες πληροφορίες έπεσα πάνω στο φόρουμ σας.
Χάρηκα λοιπόν που είμαι ανάμεσα σας κι ελπίζω να βρώ
τις απαντήσεις στις πολλές μου απορίες μιας και είμαι άσχετος.

Radiometer
19-09-10, 21:12
με λένε Κωνσταντίνο και είμαι απο τρίκαλα !
τελείωσα ηλεκτρονικός σε τεχνικό λύκειο το 2000 (με ένα τραγικό τμήμα που δεν υπήρχε ποτέ ησυχία ωστε να γίνει μάθημα ) αλλά τότε το μόνο που με ένοιαζε ήταν οι στρόφαλοι, τα κυληνδροπίστονα και οι κεντροφόροι απο το chaly !!!!!!! επίσης και το γειτονικό τμήμα με τις κομμώτριες !!!!!
τώρα κατάλαβα πόσα μπορούσα να είχα μάθει και έχασα την ευκαιρία !!!!!
δεν πειράζει θα το παλέψω τώρα !!!!!

xaxa navar και εγώ στο ΤΕΕ που πήγαινα είχαμε τμήμα με κομμώτριες :001_tt2:

και να καλωσορίσω και εγώ όλα τα νέα μας μέλη του φόρουμ.

navar
20-09-10, 10:38
xaxa navar και εγώ στο ΤΕΕ που πήγαινα είχαμε τμήμα με κομμώτριες :001_tt2:

είναι ωραίος κλάδος και αυτές και οι αισθητικοί !!!
έτσι σου έρχονταν να κλάσεις τον Ohm και τον νόμο του και να πας να πιάσεις ψαλίδι ! :P

gsmaster
20-09-10, 18:02
Και μην το γελάτε, αυτές δεν θα πεινάσουν εύκολα. Τα μαλλιά δεν σταματάνε να μεγαλώνουν ποτέ!

leosedf
20-09-10, 18:03
Επίσης και τα γραφεία τελετών. Τώρα μάλιστα με την κρίση θα τρελλαθούν στην κίνηση. Στάνταρ πελατεία.

button
22-09-10, 23:57
Επίσης και τα γραφεία τελετών. Τώρα μάλιστα με την κρίση θα τρελλαθούν στην κίνηση. Στάνταρ πελατεία.
Είχα ιδέα να ρωτήσω άμα θέλουν βοηθό χαχαχαχαα

GeorgeH
23-09-10, 09:38
Να συστηθώ κι εγώ.
Γιώργος από Ν.Μάκρη Αττικής
Σχολή Κοντοράβδη Ηλεκτρονικών 1979-1981
με τα Ηλεκτρονικά μόνο ερασιτεχνικά και μόνο για μένα.
Περισσότερο με προγραμματισμό. Εχω δικές μου εφαρμογές, κυρίως εμπορικές
και αναλαμβάνω μηχανογράφηση μικρών επιχειρίσεων
Τελευταία μου κατασκευή, ένα μινι έξυπνο σπίτι
αυτόματα φώτα, θέρμανση, συναγερμός όλα μέσω υπολογιστή.
Κυκλώματα-πρόγραμμα όλα δικά μου.

perithess
09-11-10, 14:00
Γεια σας. Με λένε Περικλή εμαι μαθητής στην 3η λυκειου. Τον ελεύθερο μου χρόνο ασχολούμαι με τα Ηλεκτρονικά. Έχω κάνει διάφορες κατασκευές και πειράματα. Συγχαρητήρια για το forum και ευχαριστώ για την φιλοξενία.

navar
09-11-10, 15:22
Γεια σας. Με λένε Περικλή εμαι μαθητής στην 3η λυκειου. Τον ελεύθερο μου χρόνο ασχολούμαι με τα Ηλεκτρονικά. Έχω κάνει διάφορες κατασκευές και πειράματα. Συγχαρητήρια για το forum και ευχαριστώ για την φιλοξενία.
καλώς μας ήρθες Περικλή !
αν θέλεις μπορείς να μοιραστείς τις κατασκευές σου μαζί μας !
καλή διαμονή :)

dtzavellas
29-11-10, 11:49
Για σας και απο εμένα,

με λένε Δημήτρη και είμαι από Κύπρο, βρήκα τυχαία τη σελίδα σας όταν έψαχνα βιβλία για ηλεκτρονικά.
είμαι τεχνικός υπολογιστών και μηχανών γραφείου αλλά δυστηχώς έχει αρκετό καιρό να πάρω στα χέρια μου κόλληση, περίπου 8-9 χρονάκια έτσι τα ξέχασα όλα όσα γνώριζα
γι' αυτο έψαχνα βιβλία με ηλεκτρονικά μήπως και τα θημηθώ λιγάκι, μου άρεσαν οι κατασκευές που έχεται στη σελίδα και μάλλον θα φτιάξω καμιά.
Θα ήθελα να μου συστήσεται κανένα καλό βιβλίο σε σχέση με τα ηλεκτρονικά και αν έχεται καμιά καλή σελίδα απ' όπου ψωνίζεται εξαρτήματα.

ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Σπίθας
11-12-10, 08:07
Καλημέρα κα καλώς σας βρήκα!
Με λένε Κώστα και είμαι φοιτητής.Παίζω κιθάρα και ψάχνωντας για πεταλάκια και συνθεσαιζερ στο Ιντερνετ κόλλησα το μικρόβιο του DIY.Το μόνο πρόβλημα ειναι οτι είμαι παντελώς αρχάριος,οπότε διαβάζω και μαθαίνω ακόμα!Χαίρομαι που βρήκα και ένα ελληνικό φόρουμ,και ελπίζω να μην σας ζαλίσω πολύ με ερωτήσεις αρχαρίων :)

navar
11-12-10, 15:54
και ελπίζω να μην σας ζαλίσω πολύ με ερωτήσεις αρχαρίων :)
όρεξη να έχεις να μαθαίνεις και εδώ είμαστε !

GiwrgosTH
08-02-11, 12:57
Τόσα χρόνια και δεν έχω συστηθεί, ε? Απαράδεκτος!!!
Γιώργος το όνομά μου, στα 44 πλέον, μικρός κάπου στα 8-9 άνοιξα ένα ραδιόφωνο να δω πως ειναι μέσα και από τότε κόλλησα με τα ηλεκτρονικά! :001_smile:
Από τα 13 μου ραδιοπειρατής σε FM και μετά και ΑΜ, στα 15-16 μου άρχισα να κατασκευάζω αυτοταλάντωτα με 6146 και EL504 που πουλούσα σε άλλους ραδιοπειρατές στο χωριό και με τα χρήματα που έβγαζα ανέβαζα ισχύ, τελείωσα Σιβιτανίδειο το 86, το 89 δούλεψα για 4 χρόνια σε γνωστό κατάστημα εισαγωγής και κατασκευής ραδιοτηλεοπτικών μηχανημάτων και από το 1993 μέχρι τέλος του μήνα σε τηλεοπτικό σταθμό σαν τεχνικός RF.
Δυστυχώς λόγω της πλήρης απασχόλησης με τα ηλεκτρονικά σαν εργασία, δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ με αυτά σαν χόμπι, πέρα από κάποιες κατασκευές ενισχυτών κλπ και γι΄ αυτό δεν πολυέγραφα και εδώ, αν και παρακολουθώ τακτικά το forum.

vidas
08-02-11, 14:30
για σας και από εμενα :001_smile:
με λένε θανάση και μένω χαλάνδρι.
είμαι σχεδόν άσχετος με τα ηλεκτρονικά ποιο συγκεκριμένα έχω μια μικρή επαφή με τα ηλεκτρικά τον αυτοκινήτων.
είναι το πρώτο μου post εδώ και είμαι ιδιαιτερα χαρούμενος - περήφανος που ανακάλυψε στην ελλάδα ένα τέτοιο forum!:wiink:
τους χαιρετισμούς μου σε όλους θανάσης

ηλεκτρονικασχετος
08-02-11, 14:39
χαιρετώ όλη την παρέα του φόρουμ!!! σπυρος από Ζάκυνθο, 20 χρονών, σπουδάζω αθηνα, στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε. (παλιά σελετε) ηλεκτρονικός. το φόρουμ είναι γαμάτο και περνάω ώρες ατελείωτες διαβάζοντας τα σχόλια σας. στον ελεύθερο χρόνο μου αρέσει να διαβάζω (εννοείται εξωσχολικά), να λιώνω στο ιντερνέτ και να << πεθαίνω >> στον ύπνο!! (κλασσικός φοιτητής).

paraskevas3
08-02-11, 18:13
Γεια σας και απο εμενα,με λενε πετρο και ειμαι απο ενα χωριο τις καστοριας.Ασχολουμε απο μικρος με τα ηλεκτρονικα ερασιτεχνικα,πομπους και αλλα.
Η δουεια μου ειναι οικοδομος,και τωρα λογω ανεργειας αρχησα παλι τα παλια,ανοιξα διακοπτες.Χαιρομαι που βρηκα μια παρεα σαν την δικιασας,
σας χαιρετω ολους.

kosg
08-02-11, 20:54
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι ο Κώστας και είμαι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων.
Πιτσιρίκας όταν ήμουν, έφτιαχνα κανένα κιτ που και που (ενισχυτές,κανένα πομπό fm 1w!).
Δεν έχω γνώσεις στα ηλεκτρονικά, αλλά μ' αρέσει η ενασχόληση με μικρές απλές κατασκευές κυκλωμάτων, και προσπαθώ όσο ο χρόνος μου το επιτρέπει, να διαβάζω και να μαθαίνω κάποια πράγματα σχετικά με τα ηλεκτρονικά.

Συγχαρητήρια στους διαχειριστές στους συντονιστές και στα μέλη αυτού του forum ,για την πληθώρα θεμάτων,απόψεων, και γνώσεων που προσφέρουν!

moutoulos
08-02-11, 21:56
Παιδιά καλώς ήρθατε !!!. Καλή διαμονή να έχετε.

Λυκιδευς
08-02-11, 21:58
κωστα καλως ηρθες απο ποιο νησι των δωδεκανησων εισαι;

kosg
09-02-11, 20:01
κωστα καλως ηρθες απο ποιο νησι των δωδεκανησων εισαι;

Για σου Παναγιώτη, και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα,μένω στην Κω.

kosg
09-02-11, 20:03
Παιδιά καλώς ήρθατε !!!. Καλή διαμονή να έχετε.

Σε ευχαριστώ Γρηγόρη, να σαι καλά!

ADHS
08-03-11, 11:42
Χαίρετε.
Η ανάγκη μιάς κατασκευής με οδήγησε στο forum σας.
Τα συγχαρητήριά μου κύριοι, σε όλους σας γιατι ώς
τελείως αρχάριος βρήκα όχι μόνον λύσεις στο θέμα μου
αλλα και έναν τεράστιο όγκο γνώσης ηλεκτρονικών.

tomhel
08-03-11, 12:57
Να σε καλα φιλε μου , καλως ορισες...!!

leosedf
08-03-11, 18:43
Καλώς ήλθες Αλέξανδρε, εύχομαι εδω μέσα να εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου.

kosmolia
08-03-11, 19:46
Γεια σας με λένε Πάνο. Είμαι 17 (Β Λυκείου).Από μικρό μου άρεζαν τα ηλεκτρονικά αλλά τον τελευταίο χρόνο άρχισα να ασχολούμαι ενεργά. Σκοπός μου είναι να σπουδάσω στο Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών στο Α.Π.Θ. Στον λιγοστό ελεύθερο χρόνο μου ή διαβάζω κάνα βιβλίο ή ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά και την φυσική ή βλέπω καμιά ταινία.

vaio
08-03-11, 20:26
καλησπέρα και απο εμένα.το όναμά μου είναι βάιος και ειμαι απο την καρδίτσα.απο μικρος χομπυ τα ηλεκτρονικα και αργοτερα τελειωσα και την ΤΕΣ του ΚΟΝΤΟΡΑΒΔΗ ( 94) ασχοληθηκα λιγο με τα φρουτακια τοτε που ηταν στις δοξες και μετα αλαξαμε υποχρεωσεις
και δουλεια γενικα .τωρα ξαναφτιαχνω το εργαστηριακη μου ξανα.καλως σας βρηκα λοιπον και καλες κατεσκευες.

mpex2006km
09-03-11, 18:20
Όνομα: Κωνσταντίνος
Περιοχή: Καβάλα
Ετών: 13

Νέος στην πόλη της καβάλας (1 μηνάς).Γεννήθηκα Ρόδο και έχω τρελά με τα ηλεκτρονικά/ηλεκτρικά καθώς έχω και δυσλεξία.Ο πατέρας μου doctor (43) όπως και η μάνα (38) μου.Την τρελά αυτή κατέχει και ο πατέρας μου αφού στα 16 του είχε πειρατικό σταθμό 300w.Τέλος πάντων καλή αρχή και καλές κατασκευές

takisegio
09-03-11, 22:24
ειμαι ο τακης απο τοι Αιγιο.εχω τελειωσει ΤΕΛ ηλεκτρονικοσ και ΙΕΚ τεχνικοσ Η/Υ.εργαζομαι σε καταστημα COSMOTE ως τεχνικοσ κινητων.επισκευαζω υπολογιστες και laptop.ετων 34 ΑΓΑΜΟΣ

navar
17-03-11, 01:12
καλησπέρα και απο εμένα.το όναμά μου είναι βάιος και ειμαι απο την καρδίτσα.απο μικρος χομπυ τα ηλεκτρονικα και αργοτερα τελειωσα και την ΤΕΣ του ΚΟΝΤΟΡΑΒΔΗ ( 94) ασχοληθηκα λιγο με τα φρουτακια τοτε που ηταν στις δοξες και μετα αλαξαμε υποχρεωσεις
και δουλεια γενικα .τωρα ξαναφτιαχνω το εργαστηριακη μου ξανα.καλως σας βρηκα λοιπον και καλες κατεσκευες.
γείτονα καλός μα ήρθες !
ααααααααααααααααααααααααααααααααααααα και όχι φρουτάκια ρε παλικάρι ! ηλεκτρονικά παιχνίδια ! ας μήν δίνουμε χαρακτηρισμούς !

genaris
22-03-11, 17:43
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.. ΛΕΓΟΜΑΙ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ ΚΑΙ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΣΤΟ ΤΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΠΑΤΕΝΤΕΣ Κ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΤΟΙΑ. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΙΑΣ Κ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ Μ ΕΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΕΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ. ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΑΤΙΑ ΠΟΥ ΕΡΗΞΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ FORUM, ΜΠΡΑΒΟ Κ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ......

gianndats
26-03-11, 21:17
Καλησπέρα κι από μένα. Είμαι ο Γιάννης από Ηράκλειο Κρήτης. Το forum είναι οτι πιο κορυφαίο στο είδος του, κολλάω κάθε φορά 1-2 ώρες διαβάζοντας. Είμαι εντελώς μα εντελώε ερασιτέχνης. Σήμερα πόσταρα και το πρώτο μου θέμα. Ελπίζω να συνεχιστεί η κορυφαίαα ποιότητα στο φόρουμ.

rep
26-03-11, 21:29
Γειασου Γιαννη καλος ηρθες στην ωραια παρεα μας.

ddimitris
29-03-11, 20:51
Γειά σε όλους.
Με λένε Δημήτρη. Είμαι 43 χρονών και μένω Πτολεμαίδα. Τελείωσα τεχνικό λύκειο ηλεκτρονικός και ΤΕΙ Κοζάνης ηλεκτρολόγος. Έχω κολλήσει τα τελευταία χρόνια με προ+ενισχυτές λυχνίας. Πολύ πιο πριν ήμουν κολλημένος με προγραμματισμό (AMSTRAD Basic, C, Assembly Z-80) τα παράτησα για καιρό και τώρα ξεκινάω πάλι με τα PC. (Αρχάριος). Στο Ηλεκτρόνικα γράφτηκα μόλις χθές. Επίσης μου αρέσουν οι κατασκευές ηχείων, τα LASER-SHOW, ο αναλογικός ήχος (πικάπ-βινύλια) και η παλιά POP-ROCK μουσική. Μόλις τελειώσω τις τελευταίες λαμπάτες κατασκευές μου θα σας στείλω φωτογραφίες και σχέδια. Έχω και βοηθό την κόρη μου 7 χρονών.(Ακούει LADY GAGA και DEEP PURPLE μαζί...)

tony2001
29-03-11, 21:45
Καλησπέρα και απο εμένα,
Με λένε Αντώνη μένω στο Ηράκλειο Κρήτης , είμαι 37 και παντρεμένος με δυο αγόραρους.
Ασχολούμαι επαγγελματικά με τα ηλεκτρονικά και έχω ειδίκευση σε συστήματα ασφαλείας , τηλεπικοινωνίες , networking, cctv.

kwstas92
29-03-11, 22:12
Καλησπερα σε ολους
Ειμαι ο κωστας 19 χρονων και φοιτητης ηλεκτρονικης σε τει μενω φαληρο και ασχολουμαι με τα ηλεκτρονικα και γενικα με κατασκευεσ απο μικρος...

rep
29-03-11, 22:14
πολλα καινουργια προσωπα.πολυ ωραια καλωσηρθατε παιδια.

manolena
29-03-11, 22:25
Αγαπητοί φίλοι, υγεία και χαρά σας! Εγώ είμαι ο Μάνος απο την Ελευσίνα και μου φάνηκε αυτός ο ιστοχώρος ένα όμορφο περιβάλλον για να κοινωνήσω ιδέες και σκέψεις μου με ανθρώπους που έχουν το ίδιο μικρόβιο με εμένα. Ασχολούμαι απο μικρός με τα ηλεκτρονικά απο hobby. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να τα σπουδάσω όπως ήθελα, αλλά προσπαθώ διαβάζοντας και ρουφώντας γνώση απο όπου μπορώ, προσπαθώ να φτιάχνω και να υλοποιώ ιδέες για να μπορώ να βλέπω μια χούφτα άψυχα εξαρτήματα να ζωντανεύουν! Απίστευτο συναίσθημα, πιστεύω να συμφωνείτε! κατά τα άλλα, είμαι ιπτάμενος μηχανικός (καμμία σχέση!) και όσο ελεύθερο χρόνο μπορώ να βρώ, τον καταναλώνω με τις τρείς αγάπες μου: γυναίκα, παιδί και ηλεκτρονικά! Καλό, έ; Καλές κατασκευές σε όλους και ευχαριστώ πολύ για τη φιλοξενία!

MALLIARAS
30-03-11, 09:43
Καλημερα,
ειμαι ο Δημητρης απο Ελευσινα και ειμαι τελειως ασχετος με τα ηλεκτρο -νικα / -λογικα. Αλλα ειπα να ερθω απο εδω γιατι εσεις δεν ειστε καθολου ασχετοι:biggrin: και θα μπορειτε να μου λυσετε οποιες αποριες εχω!

Καλως σας βρηκα λοιπον:001_smile:

navar
31-03-11, 01:16
καλωσήρθατε παλικάρια ! καλή διαμονή και εδώ είμαστε να αλληλοβοηθηθούμε !

ΘΥΜΙΟΣ
31-03-11, 09:12
Με λενε Θυμιο γεννηθηκα και κατοικω στο Αγρινιο μαλλον ειμαι απο τους αρχαιοτερους ...τελειωσα το παλιο εξαταξιο γυμνασιο και ξεκινησα να ασχολουμε με τα <<καλωδια>>και τις ασφαλειες της γειτονιας απο μαθητης του δημοτικου.
Στη συνεχεια πηγα σε μια απο τις παλιοτερες σχολες ηλεκτρονικων στην Ελλαδα ,την ΑΤΟΜ,για οσους ειναι μεγαλοι....σε ηλικια.
Σημερα ασχολουμε επαγγελματικα με τις επισκευες και παραμενω ερασιτεχνης στα ηλεκτρονικα
Ασχολουμε με τις κατασκευες γενικα χαρις στην επαφη μου με το περιοδικο ΕΛΕΚΤΟΡ του οποιου ειμαι αναγνωστης απο το 1 τευχος αφου προηγηθηκαν .........ο μικρος επιστημονας και η τεχνικη εκλογη,πω πω παραλιγο να το ξεχασω ....και τα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΝΕΑ το σοβαροτερο κατα την γνωμη μου αμιγως Ελληνικο περιοδικο.
Αυτα τα λιγα....οσο για τον ελευθερο χρονο μου ....πολυ απλα δεν υπαρχει!

kratinos
02-04-11, 00:03
Γεια σας παιδιά
Με λένε Κρατίνο (μην σας φανεί παράξενο είναι αρχαίο ελληνικό) σπουδάζω στο ΤΕΙ ηλεκτρονικής στα Χανιά και πριν από αυτό ήμουν το 1ο ΕΠΑΛ ηρακλείου στο τμήμα ηλεκτρονικής (τι άλλο...) κατάγομαι από το την Κρήτη από το Μεραμπέλο (για όσους ξέρουν κοντά στον άγιο Νικόλαο.Μου αρέσει πολύ να φτιάχνω κατασκευές με τα ηλεκτρονικά και σπάζομε παρά πολύ αν δεν δουλεύουν... λόγω του ΤΕΙ τώρα δεν έχω χρόνω να ασχοληθώ με τίποτα άλλο , αλλά και να είχα με ηλεκτρονικά θα ασχολούμουν αυτά από εμένα.....:)

kousatha
09-04-11, 08:58
Γεια χαρα κι απο εμενα Με λενε Νικο ειμαι ηλεκτρολογος εγκαταστατης 20 χρονια στο επαγγελμα,ασχολουμε κι με αυτοματισμους,γεννητριες,και κατι λιγο με φωτισμο dmx,rgb΅Ειμαι απο Μυκονο,κι τον ελευθερο χρονο μου ασχολουμε με ενα παπι που εχω honda κι ενα αμαξι subaru wrx.

frozen843
09-04-11, 11:21
Γεια σε όλους!!! Είμαι ο Μιχάλης από το Πέραμα, 30 χρόνων. Είμαι ηλεκτρολόγος, σε επισκευές πλοίων, και δεν καταλαβαίνω την τύφλα μου από ηλεκτρονικά. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα σε ένα ΙΙΕΚ μαθήματα στο τμήμα αυτοματισμών γιατί τα έχω ανάγκη στην καινούργια μου δουλειά (επισκευές σε governor, actuator κτλ) και μάλλον κόλλησα για τα καλά με το μικρόβιο. Βρήκα αυτό το site τυχαία σε ένα search στο net ψάχνοντας για βοήθεια και εντυπωσιάστηκα από τα project και την γνώση τον μελών εδώ. Δυστυχώς δεν υπάρχει καθόλου ελεύθερος χρόνος τώρα με την σχολή αλλά οτι μπόρω να ξεκλέψω πάει σε ένα HONDA BROS 400 που αναστηλώνω και θέλω να "πειράξω" και στην GTV μου

ΘΥΜΙΟΣ
09-04-11, 11:55
Ειμαι η Αλεκα και βρισκομαι στο 5ο(και ελπιζω κ τελευταιο:drool:)ετος σπουδων μου στο τει ηλεκτρονικης Λαμιας!!!Πολλα συγχαριτηρια για το site σας.......!!!:001_wub:
Για σου ρε Αλεκα .....
6 χρονια αναπληρωτης σε σχολεια ....ολο κι'ολο 4 μαθητριες ειχα και ολες μαλλον κατα λαθος ειχαν βρεθει εκει!!!!
Ελπιζω να σου αρεσει το αντικειμενο μπας και δουμε και καμια γυναικα <<μαχιμη>> στα ηλεκτρονικα!

Panakats8
13-04-11, 19:51
Γεια σας με λενε Παναγιωτη και ειμαι φοιτητης στο ΤΜΗΜΑ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ Κ ΔΙΚΤΥΩΝ στη Ναυπακτο...Απο ηλεκτρονικα ξερω λιγα και ηρθα να μαθω περισσοτερα...:)

supermanboy
14-04-11, 07:19
Καλημέρα και από εμένα.Ονομάζομαι Γιάννης από Καβάλα αλλά Θεσσαλονικιός τα τελευταία χρόνια Ηλεκτρονικός από ΤΕΙ Θεσ/νίκης και εργαζόμενος στον ΟΤΕ Θεσ/νίκης.Θα χαρώ να βοηθήσω άτομα με τις γνώσεις μου μιας και είμαι παλαβός και ερωτευμένος με το αντικείμενο.Να είστε όλοι καλά.

-nikos-
14-04-11, 07:42
καλος ηρθες,ατομα με γνωσεις ειναι παντα ευπροσδεκτα.:001_smile:

yrogerg
14-04-11, 15:47
Ονομαζομαι Γρηγορης ειμαι απο τα Χανια, ειμαι μαθητης του ΕΠΑΛ Ηλεκτρονικης αλλα αν και δεν ασχολουμαι πολυ με δημιουργιες στα ηλεκτρονικα, μου αρεσουν. Χομπι PC, παιχνιδια, απο κυκλοματα οτι πεσει στα χερια μου, μουσικη Metal & Rock και ποτε ποτε φτιαχνω και κανενα κυκλωμα.

topet
19-04-11, 08:15
Γεια σας και από εμένα. Είμαι ο Απόστολος από Κοζάνη και από ηλεκτρονικά δεν έχω καθόλου γνώσεις! Βρήκα το φόρουμ τυχαία ψάχνωντας για μετρητές ραδιενέργιας όπου και μου έβγαλε το θέμα που έχετε ανοίξει! Τα υπόλοιπα τα λέμε εκεί.

ageliki
19-04-11, 16:21
καλησπέρα σας...
με λένε Αγγελική και είμαι τελοιόφοιτη του τει αυτοματισμου στην σίνδο (θεσσαλονίκα). Είμαι από κορωπί και πεδεύομαι με τα πάνω κάτω κορωπί-θεσσαλονίκη για να τελείσω με την σολή μου. Το foroum το βρήκα αναζητώντας μερικές λύσεις για την πτυχιακή μου.. Ελπίζω να βρω κάτι σύντομα γιατί πολύ με έχει κουράσει τελικά αυτή η πτυχιακή

kaptenlouna
20-04-11, 09:03
Γεια χαρα σε όλους..
Ειμαι ο Παναγιωτης, απο καρδιτσα ,εχω τελειωσει Μηχαλογος ΤΕΕ και αποφοιτος Μηχανολογιας ΑΣΠΑΙΤΕ(ΣΕΛΕΤΕ).Στα ηλεκτρονικα αυτοδιδακτος (και εγω ενας πρωην καταστροφεας ηλεκτρονικων συσκευων-παιχνιδιων) απο χομπι.

kwsths_21
02-05-11, 20:33
Καλησπερα και απο μενα! Ονομαζομαι Κωστας ειμαι 21 και μενω Αθηνα συγκεκριμενα στο Χαϊδαρι και ναι εχω την τυχη να εχω και τα 2 ψυχιατρικα νοσοκομεια κοντα μου! :001_tt2: Εχω τελειωσει στο 1ο ΤΕΕ Χαϊδαριου Πληροφορικη πηγα φανταρος και τωρα φοιτω σε ενα ιδιωτικο ιεκ τεχνικος η/υ και μηχανων γραφειου οπου σε ενα μηνα τελειωνω το 1ο ετος μου... ειμαι αρκετα hardwareας και μαρεσει πολυ να ασχολουμαι στο η/υ με τα ηλεκτρονικα μερη του...(φυσικα δεν μιλαμε για την CPU :001_tt2: και για τοσο ανεβασμενο επιπεδο) εχω κανει 2 πολυ απλες κατασκευες στην σχολη μου... στο σαιτ γραφτηκα γιατι βρηκα ανθρωπους που ασχολουνται με το ιδιο αντικειμενο με το δικο μου και ισως να μπορουν να μου δωσουν και τα φωτα τους ~ ειτε λογω γνωσεων ειτε λογω εμπειριας~ σε καποια απορια που θα χω και βεβαιως και γω με την σειρα μου οπου μπορω θα χαρω πολυ να βοηθησω...

Στον ελευθερο μου χρονο ,οσο εχω δλδ, ξεκουραζομαι, ψαχνω για διαφορα παραξενα θεματα στο ιντερνετ,βολτες με φιλους κανα καφε κανα ποτο μουσικη ολων των ειδων και καλα ειμαστε!
Αυτα απο μενα και καλως σας βρηκα! :biggrin:

thanos713
04-05-11, 22:30
Γεια και από μένα. Ονομάζομαι Θάνος και είμαι μαθητής της τρίτης γυμνασίου. Μένω στην Κρήτη, πιο συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο και από χόμπυ: μουσική και προγραμματισμός Η/Υ.
Χάρηκα για την γνωριμία.

Πανάγος
04-05-11, 22:59
Καλησπέρα και από εμένα.Με λένε Παναγιώτη(προφανές) και μένω στο Βύρωνα, είμαι ηλεκτρολόγος και τον ελεύθερο χρόνο μου πάω βολτούλες με την μηχανή, μπαλίτσα και άμα κάτσει και κανένα extream game.

Leonardo
05-05-11, 11:25
Γεια σας.Με λενε Αχιλλεα ,μενω Ναουσα και ασχολουμαι ελαχιστα με τους υπολογιστες. Φετος τελειοφοιτος ενιαιου λυκειου και σκεφτομαι να περασω στο τμημα ΤΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΘΕΣΣ/ΝΙΚΗΣ. <br>Συγχαριτηρια για το φορουμ ειναι πολυ χρησιμο και εχω μαθει παρα πολλα πραγματα!! Και εις ανωτερα!! <br>

sv4lqcnik
07-05-11, 04:01
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΝΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟΙ

Μετά από κάμποσο καιρό μια που σχεδόν όλοι σας γράψατε κατά κάποιον τρόπο το δικό σας βιογραφικό γνωριμίας ήρθε η ώρα να γράψω και για την αφεντιά μου ένα έτσι για να μην είμαι μεταξύ αγνώστων .
αγαπητοί φίλοι το όνομα μου είναι Νίκος ζω στη Λάρισα ,τα ποιο πολλά χρονια απο τη ζωή μου. Με κολλημένο μικρόβιο, από τα δεκάξι μου χρονιά που ξεκίνησα δειλά δειλά να φτιάχνω να χαλάω και να ψάχνω, και τώρα στα 47 ανίατο θα έλεγα , τα ηλεκτρονικά χωρίς να τα σπουδάσω ιδιαιτέρα . Πάντα εμπειρικά παράλληλα με το επάγγελμα (που αυτό το απόκτησα με πτυχίο) του ηλεκτρολόγου . πρέπει να σας πω ότι αν και εμπειρικά τα ηλεκτρονικά μου έγιναν βίωμα και βοηθοί μου στην πορεία της δουλειάς . Κακά τα ψέματα είναι σα να μου έλεγαν γνώρισέ μας μπορεί κάποτε να ανταμώσουμε όπως και έγινε . Τώρα βάζω κάτω το κεφάλι για να μάθω μια ακόμα γλώσσα, για να μιλάω με τους μικροελεγκτές . Γιατί από ότι είδα μέσα από την δουλειά μου τόσα χρονιά που για να κρατηθείς πρέπει να κατεβάζεις ιδέες ,για να επισκευάσω έναν αυτοματισμό πριν από κάμποσα χρονιά αν αυτό ήταν εφικτό έπρεπε να μετατρέψω κατά κάποιο τρόπο οποίο κύκλωμα ήταν γνωστό για να βγει αποτέλεσμα ,τότε ήταν απαγορευτική η αντικατάσταση λόγω μεγάλου κόστους , δεν υπήρχαν οι μικροελεγκτές τώρα έγινε το αντίθετο , αλλά οι μικροελεγκτες βοηθάνε πιο πολύ από ποτέ . και έτσι ο κόσμος να χαλάσει θα μάθω την γλώσσα τους όποια και αν είναι .
Ίσως και να βοηθηθώ τώρα που οι καιροί είναι δύσκολοι με καμιά καλή και φτηνή κατασκευή ποιος ξέρει ;

Αυτά τα λίγα από μένα και τελειώνοντας λέω ΕΥΤΥΧΩΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΟΥΝ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΟΥΝ ΜΑΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ .

Α έχω και ένα χόμπι τον ραδιοερασιτεχνισμό με ότι αυτό συνεπάγεται , αυτό είναι το σπόρ που διατηρήθηκε στο χρόνο αφού προυπήρχαν οι επαφές με τις εκπέμπουσες λυχνίες...... , καλές εποχές τότε ,τώρα το όνομα χρήστη μαρτυράει και όσοι είναι στο χώρο το κατάλαβαν εδώ και πολύ καιρό.

Τα υπόλοιπα θα τα λέμε στην πορεία . ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΥΧΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΧΖΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΙΑΛΟ ΦΟΡΟΥΜ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΓΑΣΕΙ

geronimo
07-05-11, 07:29
Tούς χαιρετισμούς μου και απο εμένα.Με λένε Γρηγόρη είμαι απο ξάνθη,το λέει δίπλα ε αριστερά,:lool: Εχω τελειώσει τελ ηλεκτρολογίας (πριν πολλά χρόνια)εργαζόμουν σε μια εταιρία τροφίμων ηλεκτρολόγος λόγω όμως των συγκηριών έκλεισε και τωρα είμαι σε μια δουλειά (καμιά σχέση με ηλεκτρολογία).Απο μικρός και εγώ (μωρό)ότι παιχνίδια μου φέρνανε οι γονείς,οι θείοι,και το σόι ολο έπρεπε να τα διαλύσω για να καταλάβω πως δουλεύουν ,περίεργος,http://1.1.1.1/bmi/www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon3.pnghttp://1.1.1.5/bmi/www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon11.png(μοτεράκια,λαμπάκια,μπαταρίες,κ.α)τρέλα μεγάλη πού μέχρι και σήμερα την κουβαλάω,μετά απο την κατασκευή πομπών στα fm,am με λάμπες και τρανζίστορς η τρέλα δεν φεύγει.Τα συγχαρητήρια στους εμπνευστές, κατασκευαστές,διαχειριστές του site.Α είμαι και ραδιοερασιτέχνης.http://1.1.1.5/bmi/www.hlektronika.gr/forum/images/icons/icon7.png

xtremeloud
26-05-11, 10:26
καλησπερα και απο εμενα με λενε παλαιολογο ειμαι απο θεσσαλονικη εχω καταστημα με ηχοσυστηματα/συναγερμουs/multimedia center/ αυτοκινητου, και ειμαι αποκλειστικοs αντιπροσωποs τηs εταιριαs ΕΟΝΟΝ Μobile Entertainment Media για την ελλαδα. ισωs μερικη να με γνωριζουν και εκτοs φορουμ.αυτα απο εμενα και αν μπορω να βοηθησω σε κατι καποιον ειμαι στην διαθεση σαs.τα υπολοιπα θα τα πουμε στην πορεια.

tenesis74
28-05-11, 10:51
καλημερα και απο μενα με λενε Αρη και μενω Αλεξανδρουπολη αλλα ειμαι απο λαρισα ειμαι στον ΕΣ και με τα ηλεκτρονικά ήμουν πάντα ερωτευμένος και πάντα ανίδεος μόνο κάτι sm kit έκανα και μέχρι εκεί. γράφτηκα στο φόρουμ γιατί μου αρέσουν όλα αυτά που γράφονται εδώ άσχετα αν δεν καταλαβαίνω τίποτα . αυτά και από μένα ευχαριστώ για την φιλοξενία σας και σας εύχομαι ότι καλύτερο και πάντα με υγεία .

Stratos Aggelarhs
28-05-11, 16:11
xeretw ola ta palhkaria toy forum
eimai texnikos systhmatwn asfaleias kai vrhka to site entelws tyxea se mia anazhthsh gia enan aftomatismo.moy arese poly ...to vrhka organomeno kai poly endiaferon
opoiosdhpote filos xreiastei thn voitheia moy poly efxaristos na ton eksipirethsw!!!

mpampis81
17-06-11, 23:50
Καλώς σας βρήκα. Με ενδιαφέρουν πολύ τα ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί εντατικά...Μάκης από Ιωάννινα,30. Θα σας ζαλίσω με τις απορίες...

navar
23-06-11, 09:23
καλώς μας ήρθατε παλικάρια , βλέπω τι γειτονική λάρισα να δίνει δυναμικά το παρόν !

street
12-07-11, 20:20
γεια σας και από μένα , αν και γραμμένος απ το 7 παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά το φόρουμ και το γαϊδούρι δεν μπήκα στον κόπο να πω ένα γεια και πις είμαι ... Δημήτρη με λένε και είμαι απο Θεσσ το γράφει και δίπλα απο σήμερα αφού μετά απο τόσα χρόνια το συμπλήρωσα έβαλα και εικόνα :001_tt2: είμαι 28 έχω τελειώσει ηλεκτρονικός και οι περισσότερες δουλειές που έκανα είχαν άμεση σχέση με τα ηλεκτρονικά εκτός απο τότε στην σχολή που μοίραζα διαφημιστικά για να βγάλω ψωμί να φάω :001_tt2: τα τελευταία 7 χρόνια εργάζομαι ως πωλητής ηλεκτρονικού υλικού και ανταλλακτικών στην θεσσαλονικη αν και βλέπω σιγά σιγά να φτάνει προς το τέλος του και αυτό ... αθτα .. άντε και το επόμενο μήνυμα μετά απο 4 χρόνια πάλι :001_tt2: εντάξει πέρασα πέρασα ???? :lool::lool:

leosedf
12-07-11, 20:34
αν και γραμμένος απ το 7 παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά το φόρουμ και το γαϊδούρι δεν μπήκα στον κόπο να πω ένα γεια

Σα δε ντρέπεσαι λίγο μαντράχαλε....:lool:
Καλώς ήλθες Δημήτρη.

jami
12-07-11, 22:29
Γειά σας και απο εμένα.Είμαι ο Δημήτρης ετών 30 απο Ίλιον και είμαι ηλεκτρολόγος.Με τα ηλεκτρονικά καμμία σχέση αλλά μου αρέσει το κολλητήρι και μου αρέσει σαν χόμπυ το ψάξιμο!Αυτάάάαά!Τα είπα και ξαλάφρωσα!:biggrin:

street
13-07-11, 02:13
[/OFF TOPIC]
[/QUOTE] Σα δε ντρέπεσαι λίγο μαντράχαλε....:lool: [/QUOTE]
χαχαχα :lool:

[/ON TOPIC]

για σου και σένα ρε μητσαρα συνονόματε και καλώς ήλθες :wiink:

jami
13-07-11, 08:32
Καλώς σας βρήκα!!:001_tt2:

manutdgeo
13-07-11, 14:09
γεια χαρα παιδες,καλως σας βρηκα

Nikos Anagnostou
13-07-11, 14:23
ειμαι και φαινομαι ο Νικος Αναγνωστου........................:001_rolleyes:

ilias1ar
18-07-11, 06:33
Την καλημέρα και από εμένα είμαι ο Ηλίας από τα Άνω Λιόσα 42 ετών με 2 παιδιά κτλ κτλ.

AAEIV
31-08-11, 20:06
Γειά και χαρά σας.

Είμαι ο Θάνος, 23 ετών, τελειόφοιτος στην Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών στο ΕΜΠ, με κατεύθυνση Φυσικού(φυσικά) και ροές("ειδικότητα") πυρηνική φυσική, στοιχειώδη σωματίδια, οπτοηλεκτρονική και laser.

Ασχολούμαι με αθλητισμό(μπάσκετ κυρίως), με πάσης φύσεως μόντες, με την μαγειρική, την ζαχαροπλαστική, την φωτογραφία,το βιτρώ και πλέον τα ηλεκτρονικά!
Όταν βέβαια έχω χρόνο, γιατί είμαι σχεδόν πλήρως απασχολημένος με την σχολή.

Έχω σχετικά καλές γνώσεις γύρω από υπολογιστές, τόσο σε software όσο και hardware.Και φυσικά σε προγραμματισμό.Οπότε ότι χρειαστείτε...εδώ είμαστε.

Αυτά τα ολίγα προς το παρόν.
Χαίρομαι που ανήκω πλέον στην κοινότητα.

Θα τα ξανα-ματα-πούμε!

mikrh
16-09-11, 11:24
γεια και απο εμενα!
με λενε Δομνα , εχω μερικες γνωσεις σε hardware και λειτουργικα συστηματα στους υπολογιστες , αν και τα τελευταια χρονια το εχω παρατησει τελειως οποτε δεν εχω ιδεα τι νεο κυκλοφορει, και ενω εχω βολευτει με το λαπτοπακι μου, εχω χρονο για διαβασμα και αφοσιοση στις σπουδες και τη δουλεια μου , που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο..

τελος παντον προσπαθω να φτιαξω μια κλωσσομηχανη γιατι οι τιμες εξω ειναι απαραδεχτες σε σχεση με τα υλικα και την κατασκευη και ετσι εφτασα στο φορουμ σας!
καλος σας βρηκα!

leosedf
16-09-11, 19:55
Καλώς ήλθατε όλοι.

Master Sat
16-09-11, 20:39
Γεια σας παιδια....

arhs kaz
17-09-11, 19:25
Γειά και χαρά σας
με λενε Αρη και ασχολούμαι τον free μου χρονο με ηλετρονικα

gparali
04-10-11, 09:16
Γεια σε όλους! Με λένε Χάρη και τωρα τελευταία άρχισα ν'ασχολούμαι με ηλεκτρονικά, οπότε είμαι λίγο ψηλοάσχετος :001_smile:.

haris_216
04-10-11, 10:50
καλημέρα σε όλους
η μόλις σημερινή ανακάλυψη του παρόντος νήματος ήρθε να μου υποδείξει ότι αν και νόμιζα ότι παρακολουθούσα το φόρουμ αρκετό καιρό, εντούτοις έκανα πλημμελή δουλειά!!!
λοιπόν με λένε Χάρη και πλησιάζω την ηλικία για την οποία έγινε γνωστός στις ταινίες του ο αξέχαστος λάμπρος κωνσταντάρας.
η σχέση μου με τα ηλεκτρονικά και τα ηλεκτρολογικά είναι καθαρά ερασιτεχνική καθώς ούτε το σπούδασα ποτέ αλλά ούτε και εργάστηκα στο χώρο. έχω, όπως και πολλοί από εσάς, πρόβλημα με τον χωροχρόνο για να ασχοληθώ όσο θα ήθελα (έλλειψη και χώρου αλλά χρόνου). εννοείται πως και το έτερον ήμισυ (όπως και πολλών άλλων φαντάζομαι) δεν χαίρεται με αυτές τις ενασχολήσεις παρά μόνο όταν έχουν πρακτικό αντίκτυπο (πχ φτιάξιμο της κουζίνας που χάλασε, ή του σίδερου, κλπ:wiink:)
μέσα στα παραπάνω "προβλήματα" να προσθέσω και το γεγονός ότι μου αρέσουν και πολλά ετερόκλιτα πράγματα. ποδήλατο, φωτογραφία, επισκευές/κατασκευές με ξύλο, "μαστορέματα" στο αυτοκίνητο, μουσική, ταξίδια, κλπ. όλα αυτά επιδεινώνουν το θέμα του χωροχρόνου, προσθέτοντας βέβαια και τον οικονομικό περιορισμό.

dagpan
04-10-11, 16:14
Γεια χαρα παιδια και απο μενα! :001_rolleyes:

Αν και καθυστερημενα... ειμαι ο Παναγιωτης απο Κορινθο και ειμαι αδειουχος ηλεκτρονικος αποφοιτος τεχνικου λυκειου και υποπλοιαρχος του εμπορικου ναυτικου. Αυτη την στιγμη εργαζομαι σε ναυτιλιακη εταιρεια στο τμημα τεχνικης υποστηριξης τηλεπικοινωνιων και ηλεκτρονικων οργανων πλοιων. Η αγαπη μου για τα ηλεκτρονικα εγινε απο απλη ενασχοληση, επαγγελμα, υστερα απο 12 χρονια απο τοτε που τελειωσα το λυκειο.
Χαιρομαι που βρισκομαι στην παρεα σας και ευχομαι τα καλυτερα για ολους...!!

moutoulos
04-10-11, 16:32
Παιδιά καλώς ήρθατε !!!

A--15
05-10-11, 00:03
καλησπερα σε ολους σας
Με αρκετη χρονικη καθιστεριση νιωθω οτι πρεπει να γραψω και εγω δυο αραδες.
με λενε Κωστα, ειμαι Πλοιαρχος εμπορικου ναυτικου, σε πλοια μεταφορας υγροποιημενων αεριων(LPG). Σπουδασα να γινω Ηλεκτρονικος αλλα τα πραγματα ηρθαν διαφορετικα. γενιμενος στο Κερατσινι αλλα μενω Σαλαμινα και μαλλον ειμαι ο απο τους αρχεοτερους. ειμαι 44 (τα παταω στις 09 /10). εχω δυο κοριτσαρες, με την μεγαλη να με παει βολτα με το αυτοκινητο μου.

τα ηλεκτρονικα ειναι ενα παθος μου μαζι με τα αυτοκινητα και το σλογκαν μου......το να μεγαλωνεις ειναι υποχρεωτικο.....το να ωριμαζεις ειναι προερετικο.
σας ευχαριστω.
μετα τιμης
Κωνσταντινος

dagpan
05-10-11, 09:20
καλησπερα σε ολους σας
Με αρκετη χρονικη καθιστεριση νιωθω οτι πρεπει να γραψω και εγω δυο αραδες.
με λενε Κωστα, ειμαι Πλοιαρχος εμπορικου ναυτικου, σε πλοια μεταφορας υγροποιημενων αεριων(LPG). Σπουδασα να γινω Ηλεκτρονικος αλλα τα πραγματα ηρθαν διαφορετικα. γενιμενος στο Κερατσινι αλλα μενω Σαλαμινα και μαλλον ειμαι ο απο τους αρχεοτερους. ειμαι 44 (τα παταω στις 09 /10). εχω δυο κοριτσαρες, με την μεγαλη να με παει βολτα με το αυτοκινητο μου.

τα ηλεκτρονικα ειναι ενα παθος μου μαζι με τα αυτοκινητα και το σλογκαν μου......το να μεγαλωνεις ειναι υποχρεωτικο.....το να ωριμαζεις ειναι προερετικο.
σας ευχαριστω.
μετα τιμης
Κωνσταντινος

Ελα συναδελφεε, "στο ιδιο καζάνι βρασαμε" μου φαινεται !!!!

A--15
05-10-11, 20:42
καλησπερα dagpan
καμια φορα η ζωη μας τα φερνει λιγο αναποδα....αλλα δεν παραπονουμε.....θα φυγω συντομα...και θα κσανα γυρισω συντομα...για να κσαναφυγω για κορεα. στο πλοιο αυτο θα εχω και ιντερνετ, και θα μπορω να παρακολουθω τα παιδια και τις θαυμασιες κατασκευες τους!!!!!

την καλησπερα μου και παλι.
μετα τιμης
Κωνσταντινος

mariosinsuex
12-10-11, 14:19
Καλή σας ημέρα και από μένα, είμαι ο Μάριος,ετών 30, κρατικός εισοδηματίας και ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά το τελευταίο εξάμηνο,(μετά από αρκετά χρόνια απουσίας από την αποφοίτηση της ειδικότητας,λόγω άλλων προταιρεοτήτων).

denick
13-10-11, 10:15
φιλοι μου καλησπερα ονομαζομαι νικος δασκαλακης ειμαι μηχ αυτοκινητων και μενω στο κορωπι ...
παρακολουθω το φορουμ σας καιρο τωρα σαν επισκεπτης και αποφασισα να γραφτω ελπιζοντας να αποκομισω χρησιμες συμβουλες απο ανθρωπους που γνωριζουν.
απο ηλεκτρολογικα -ηλεκτρονικα ειμαι αρχαριος και πολλα απο αυτα που ισως ρωτησω να ειναι αστεια για εσας ομως για εμενα η απαντηση σας θα ειναι πολυτιμη.
ευχαριστω νικος

γιωρυος
15-10-11, 13:55
καλησπερα και απο μενα γιωργοσ *απο ιλιον . ξυλουργος και *[μαμουνι μου αρεσει να βλεπω και να το παλευω σε διαφορεσ κατασκευεσ]
εντελως *ασχετος στα ηλεκτρονικα *και στην *ορθογραφεια . *στα *19 *χρονια μου πηρα *απολυτηριο *Β' *ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Υ.Γ *θα σας *τρελανω *στις *ερωτησεις

kourkouras
16-10-11, 10:24
Γεια σας φίλοι μου και καλώς σας βρήκα. Με λένε Κώστα και είμαι από την Ναύπακτο. Ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά σε ερασιτεχνικό επίπεδο . Ανακάλυψα το φόρουμ ψάχνοντας στο google για ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα. Συγχαρητήρια για τη δουλειά όλων εδώ μέσα.

alex504
16-10-11, 11:15
Χαιρετώ όλους τους συναδέλφους ηλεκτρονικούς και όλα τα μέλη του φόρουμ
Με λένε Αλέξη μένω στο Μαρούσι και έχω μια μικρή εταιρία η οποία ασχολείται με το σέρβις και τις πώλησης ηλεκτρονικών ειδών και ανταλλακτικών κυρίως σε μαύρες συσκευές εικόνας και ήχου
Φέρνω πολλά πράγματα και ανταλλακτικά μονός μου από Γερμανία αλλά συνεργάζομαι και με τις εδώ εταιρείες
Κυρίως είμαι εξειδικευμένος σε SONY SAMSUNG PHILPS LG και εργάζομαι ως επίσημος συνεργάτης αυτών των εταιριών στο σέρβις και στα ανταλλακτικά
Είμαι 41 χρονών άρχισα από τα 19 μου χρόνια ως κατάστημα σέρβις και τώρα τα τελευταία χρόνια έχω δημιουργήσει αυτή την μικρή εταιρία
Είμαι απόφοιτος ηλεκτρονικός ραδιοφωνίας τηλεόρασης και ηχολήπτης των σχολών δέλτα και Panavision
Επίσης είμαι απόφοιτος της σχολής δέλτα τεχνικός υπολογιστών και δικτύων και συνεργάζομαι άψογα με την εταιρία MICROSOFT HELLAS
Αγαπώ πολύ την δουλεία μου την οποία την δημιούργησα μόνος μου από το 0Το κατάστημα μας κατέχει όλαταπιστ οποι
Η εταιρία μου κατέχει όλα τα πιστοποιητικά που απαιτούνται για την νόμιμη λειτουργία της όπως:

Άδεια λειτουργίας ηλεκτρονικού εργαστηρίου Β κατηγορίας
Υπεύθυνο αδειούχο Ραδιοτεχνίτη
Υπεύθυνο Τεχνικό Ασφαλείας

τικά που απαιτούνται για την νόμιμη λειτουργία του, όπως:
στο ελεύθερο χρόνο κάνω ταξίδια μέσα στην Ελλάδα μου αρέσει πολύ η θάλασσα είμαι και χειμερινός κολυμβητής

nikolasr200
18-10-11, 02:13
καλησπέρα και από μένα παιδιά, με λένε Νίκο
δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση με τα ηλεκτρονικά απλά hobby Και αυτό περιορισμένης κλίμακας, και γνώσεων..
ελπίζω να ανεχθείτε τις απορίες μου που μάλλον θα σας ακούγονται αστείες..
:)

sv4lqcnik
18-10-11, 02:20
καλως ηρθες
και μην κολλας σε λεπτομεριες τρογωντας ερχετε η ορεξη

AlexMaster
25-10-11, 11:06
Καλησπέρα κι από μένα με λένε Αλέξη και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Νίκο,ότι δεν έχω καμία επαγγελματική σχέση..Ότι κάνω το κάνω στο σπίτι μου τίποτα παραπάνω :D Συγχαρητήρια για το φόρουμ έπρεπε να υπάρχει ένα τέτοιο!! :)

xtrmsnpr
04-11-11, 15:53
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα παίδες!
Με λένε άκη,23 χρονών,και σπουδάζω στα ιεκ ξυνή θεσσαλονίκης,τεχνικός Η/Υ κ Μηχανών γραφείου(ειδικότητα στα δίκτυα),και είμαστε το τελευταίο μου εξάμηνο.Άλλη επαφή είχα όταν ήμουν αγγλία για τρία χρόνια πάνω σε electrical engineering..

Το site σας το βρήκα ψάχνοντας για να φτιάξω μια τελευταία κατασκευή πριν τελειώσω από την σχολή,και έπεσα πάνω στο ρολόι nixie http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58507 .To οποίο μπορώ να πω ότι το ερωτεύτητα,και θα ήθελα τα φώτα σας αν γίνεται να το ετοιμάσω!!

Βέβαια έχω βρει ένα σορό πράγματα εδώ μέσα,που σίγουρα θα τα ξεζουμίσω !

akampylaykas
09-11-11, 00:59
καλισπερα και καλως σας βρηκα και εγω... (σορι Ακι για την "κλωπι" του εναρκτιριου χερετισμου σου)

Ειμαι ο Ανδρεας , 21 χρονων , και σπουδαζω αυτοματισμο στο ΤΕΙ Χαλκιδας.Για πτυχιο εχς δρομο ακομα (τωρα μπηκα 2 ετος). Η γενικοτερη ιδεα της σχεδιασης και κατασκευης δικων μου πλακετων και γενιοτερα αυτονομων "μιχανισμων" με "εξηταρει"....... Α επισεις ασχολουμε με το να φταχνω 2D (εβελπιστω συντομα να μπω στον κοσμο του 3D) παιχνιδια.

Τεσπα αυτος ειμαι εγω....:001_smile:

antouanthlep
11-11-11, 16:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΙΑ ΚΕΡΑΙΑ CANTENNA ΣΤΑ 2.4 GHz

also
12-11-11, 11:03
Καλημερα.Ειμαι ο γιαννης απο αθηνα και δεν εχω καποιες γνωσεις γυρω απο τα ηλεκτρονικα.Ελπιζω να μαθω δυο πραγματακια.

teo_GR
20-11-11, 16:21
Λοιπόν καθυστερημένα αλλά δεν πειράζει.
Είμαι ο Βασίλης και είμαι μαρμαράς άσχετο με τα ηλεκτρονικά με τα όποια ασχολούμαι καθαρά από καψούρα την όποια απέκτησα διαβάζοντας τυχαία κόπια ποστ σε αυτό το φόρουμ.

Sixoremenos
20-11-11, 17:29
Και τελευταίος από όλους...
Με λένε Δημήτρη (καλύτερα Μήτσος),είμαι 17 χρονών,πηγαίνω 3η Λυκείου σε Γενικό Λύκειο και είμαι από Αθήνα.Ασχολούμαι από πολύ μικρός με τα ηλεκτρονικά και είμαι καμένος[Software(Linux:Backtrack,Ubuntu κλπ.)-Hardware(υπολογιστών,κινητών),και γενικά ο,τι έχει να κάνει σε σχέσει με ρεύμα και μηχανολογία,ακόμα και με ψυκτικά-λόγω του επαγγέλματος του πατέρα μου!]...Τώρα τελευταία πασχίζω να κάνω μια κατασκευή με ένα Arduino που αγόρασα,αλλά λόγο έλλειψης χρόνου είμαι ακόμα στην αρχή...Άαατιμες Πααανελλήνιεεες!!!

p.gabr
20-11-11, 19:04
Ολα καλα.
Αλλα γιατι τετοιο ονομα βρε Δημητρη;;;;;
17 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ

Sixoremenos
20-11-11, 19:49
Ολα καλα.
Αλλα γιατι τετοιο ονομα βρε Δημητρη;;;;;
17 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ

Είναι παρατσούκλι...Από ένα παιχνίδι που έπαιζα,ψόφαγα συνέχεια..και απλά έχει μείνει :Ρ

Radiometer
20-11-11, 20:48
Καλώς ήλθατε όλοι.

qaggelos
21-11-11, 20:28
Γεια σας και από μένα....(καλιό αργά παρά ποτέ). Είμαι ο Άγγελος,μένω στην Πάτρα και είμαι 46 χρονών.
Ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά (κατασκευές - επισκευές), καθώς και με τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές.
Έχω τελειώσει Τεχνικό Λύκειο Ειδικοτητα Ηλεκτρονικού. Γιά μεγάλο χρονικό διάστημα εργάστηκα σε επισκευές TV, VIDEO κ.λ.π στην Αθήνα.
Τώρα στην δουλειά μου είμαι υπεύθυνος μηχανοργάνωσης με παράλληλα καθήκοντα ηλεκτρολόγου - ηλεκτρονικού.
Περιτό να πω πως η τρέλα μου είναι οι κατασκευές.........και οι εκπομπές στα μεσαία.

dan
27-11-11, 15:25
Γεια σας και από μένα. Είμαι ο Θοδωρής από Θεσσαλονίκη, 40 ετών, Ναρκαλιευτής
Έχω πολύ λίγες γνώσεις στα ηλεκτρονικά, αλλά πολλές στους η/υ.
Ελπίζω να μάθω 2-3 πραγματάκια για τα ηλεκτρονικά και να βοηθήσω στους η/υ

antonis988
03-12-11, 21:15
καλησπέρα και από μενά!είμαι ο Αντώνης από Αθήνα 25 ετών και έχω τελειώσει το 7ο ΤΕΕ ηλεκτρολόγος την τρέλα την έχω απο τα 13 οπου εφτιαξα ενα κιτ πομπου fm 15 w.Δεν εχω πολες γνωσεις στα ηλεκτρονικα!και ελπηζω να μαθω μερικα πραγματα ακομα.εχω μαγαζι με συστηματα ασφαλειας και τον ελευθερο χρονο μου ασχολουμε με τα ηλεκτονικα και το πανελληνιο προταθλημα μοτοσυκλετας!

DiagExpert
03-12-11, 21:34
Καλησπέρα με λένε Νίκο είμαι 25 χρονών μένω Ηγουμενίτσα είμαι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων έχω αφιερώσει πολλές ώρες πάνω στην ηλεκτρονική διάγνωση (βλάβες,προβλήματα κτλ) πάνω στα αυτοκίνητα αλλά θέλω να μπώ πιο βαθιά στα ηλεκτρονικά οσο μπορώ πάντα και με την βοήθεια σας.

acers
08-12-11, 10:35
Γεια σας και από εμένα. Με λένε Γιώργο , 22 χρονών φοιτητής, δε γνωρίζω πολλά από ηλεκτρονικά αλλά θέλω να μάθω ύστερα από κάτι φοβερές κατασκευές που είδα και μακάρι να μπορέσω να φτιάξω και εγώ κάποια μέρα.

bchris
08-12-11, 12:05
Νεος γαρ, το post-αρα εκει.

Αλλα μιας και εδω ειναι η θεση του...
Να κι εγω! (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59635)

nikos_kom
08-12-11, 18:48
Νίκος και ετών 30

Δουλεύω σε σέρβις κινητών και θέλω να αρχίσω να ασχολούμαι λίγο πιο ενεργά με τα ηλεκτρονικά

Δεν μου λείπει η θεωρεία αλλά η πρακτική τριβή με το αντικείμενο

Θέλω να ελπίζω ότι θα βρω αρκετά ερεθίσματα στην παρέα σας!

sv9fbz
10-12-11, 17:09
Γεια σας φιλοι μου..
ονομαζομαι βαλαντης Ζ. και ασχολουμαι με τα ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα..
εχω τελειωσει ΤΕΛ ηλεκτρολογιας και ΤΕΣ ηλεκτρονικης πριν απο 10-15 χρονια..
αρχισα ομως να τα ξεχναω.. πφφφφφφφφφ.... καιρος για σεμιναρια...
ασχολιες μου PC ,μουσικη, ταινιες βολτες κτλ...

ST10
14-12-11, 13:36
Γεια σας και απο μενα.
Πολυ ωραιο και χρησιμο το forum, nice work!

digisec
14-12-11, 20:24
Γεια σας φίλοι μου.. με λένε Γιάννη είμαι 47 και είμαι από Κατερίνη.
Είμαι Ηλεκτρολόγος - Ηλεκτρονικός και διατηρώ security
ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά και έχω πάρα πολλές κατασκευές .
Χόμπι μου τα τηλεκατευθυνόμενα και ότι έχει σχέση με ηλεκτρονικά και ειδικά πατέντες.
Έχω πείρα 18 χρονών στα Α και 30 στα ΑΜ . Άρχισα όμως να τα παράτα. θέλω να ασχοληθώ με μικροκοντρολερ όπου έχω μεσάνυχτα

Συγγνώμη σας κούρασα…..Καλές γιορτές σε όλους και καλύτερες κατασκευές !!!

leosedf
14-12-11, 20:37
Βλέπω πολύ κόσμο που δεν είχε σχέση αλλά έχει μεράκι να ασχοληθεί.
Φυσικά και μόνο η διάθεση αρκεί, εδώ μέσα είμαστε όλοι μια παρέα και πάντα κάποιος ξέρει αρκετά για να απαντήσει/συζητήσει μιας και αρκετά μέλη είναι πολύ καλοί γνώστες του αντικειμένου. Όλοι λίγο πολύ γνωστοί είμαστε, που και που κάνουμε και κανένα meeting, γνωριζόμαστε, ανταλλάσσουμε απόψεις (και μπουνίδια).
Όρεξη να υπάρχει και οι δυνατότητες είναι απεριόριστες.
Καλώς ήλθατε όλοι στην παρέα μας, ελπίζουμε να δούμε και άλλους ορεξάτους.

Marios Di
15-12-11, 12:01
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ..ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΑΡΙΟ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΤΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΛΑΜΙΑ ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ .. ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΤΙ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.. ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ.. ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΑΠΛΕΣ ΜΕΧΡΙ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Papas00zas
17-12-11, 13:15
Χαιρετώ τους αγαπητούς συμφορουμίτες!
Να συστηθώ: Με λένε Δημήτρη,είμαι από Καστοριά και είμαι 18 χρονών.Φέτος τελειώνω το λύκειο.
Ασχολούμαι εδώ και 10 χρόνια περιστασιακά με τα ηλεκτρονικά.Ξεκίνησα από εναν γνωστό μου (και συμφορουμίτη τώρα) από περιέργεια, και επισκευάζοντας παιχνίδια.Μετά βρήκα το ελεκτορ.(Άπαιχτο περιοδικό και κρίμα που σταμάτησε να βγαίνει)Σιγά σιγά άρχισα να ασχολούμαι και με τους υπολογιστές.
Το site αυτό το βρήκα τυχαία πριν από 1,5 χρόνο και που και που ρίχνω καμιά ματιά. Συγχαρητήρια σε όσους το σκέφτηκαν

kxenos
21-12-11, 12:06
Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ. Είμαι νέο μέλος.
Είμαι ο Κωνσταντίνος, 35χρ. ηλεκτρονικός. Έχω πτ. πληροφορικής και κάνω μεταπτυχιακό σε συστήματα διάχυτου υπολογισμού.

αντωνης147
21-12-11, 12:21
χαιρετω ολους τους φιλους.με λενε αντωνη ειμαι απο αθηνα μενω καλλιθεα , ειμαι μηχανικος αυτοκινητων πολλα χρονια.οτιδηποτε χρειαστει καποιος απο εσας μη διστασετε να μου πειτε οτι θελετε κι αν μπορω να βοηθησω , με μεγαλη μου ευχαριστηση.αυτο το καιρο ειπα να ασχοληθω λιγο με τα ηλεκτρονικα και οσο περναει ο καιρος βλεπω οτι μου αρεσουν παρα πολυ . εχω αγορασει ενα σταθμο κολλησης , εχω φτιαξει ενα μικρο εργαστηριο στο ενα δωματιο του σπιτιου μου και ολα καλα..

sepultribe
02-01-12, 15:17
γεια και απο εμενα. πολυ ενδιαφερον site και forum, συγχαρητηρια.

anna_nikol
03-01-12, 09:19
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ.
Ονομαζομαι Αννα .ειμαι ελληνιδα.
γεννηθηκα και μεγαλωσα στη θεσσαλονικη.ειμαι χ ετων και το γλενταω.
ειμαι ΑΡΗΣ KAI TO ΦΩΝΑΖΩ.
ειχα περασει Τ.Ε.Ι. ηλεκτρολογων θεσσαλονικης και εδωσα και δευτερη φορα εξετασεις και περασα τει κυπρου,οπου και αποφασισα να ερθω για να τελειωσω κανονικα τισ σπουδες μου(στην ελλαδα,με τις απεργεις,καταλυψεις θα κανω τα διπλασια χρονια απο εδω)
με το καλο να τελειωσω και να παρω το ευτυχιο μου,θελω να κανω μελετες ηλεκτρολογικες(στη δεη δεν λεει,θα την εχουν ξεπουληση εντελος μεχρι ανα αποφοιτησω)το χρημα βρισκεται στη ιδιοτικη δουλεια-ξεχαστε το δημοσιο-και στο εξωτερικο.
ξερω 2 ξενες γλωσες,η/υ,κολυμπι,ζωγραφικη,γλυπτικη,παιζω πιανο και βιολι(φροντισαν οι γονεις μου να μην εχω ελευθερω χρονο σαν παιδι που ειμουνα,αλλα τωρα καταλαβα το γιατι-με την κριση που υπαρχει-και να μην βρω δουλεια,μπορω να παραδιδω μαθηματα παινου,βιολιου,ζωγραφικης να βγαζω τα εξοδα μου.εχω καποια εφοδια στη ζωη)
πατερα να εισια καλα που φροντισες για μενα.
αλλοστε μοναχοκορη ειμαι.
αυτα τα λιγα.
υγεια ευτυχια και προοδο σε ολες και ολους.

leosedf
03-01-12, 09:23
Καλώς ήλθες.
Πές και τον πατέρα σου δίνω μέχρι τρακοσα γίδια και 150 βόδια για να σε πάρω.

anna_nikol
03-01-12, 10:47
κρατησετα για σενα,θα σου χρειαστουν!!!!

iconan
10-01-12, 14:07
Γειά σας και από μένα! είμαι ο Βασίλης και έχω τελειώσει Ηλεκτρονικός σε ΤΕΛ και τεχνικός Η/Υ και δικτύων σε ΙΕΚ. Βέβαια δεν ασχολήθηκα επαγγελματικά ποτέ αλλα ασχολούμαι ερασιτεχνικά και στους 2 τομείς. Οπότε ελπίζω να λύσω απορίες μου εδώ και να μάθω και κάτι παραπάνω και γιατί όχι και να βοηθήσω με ότι ξέρω!

Γιώργος Ανώνυμος
10-01-12, 14:27
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ.
Ονομαζομαι Αννα .ειμαι ελληνιδα.
γεννηθηκα και μεγαλωσα στη θεσσαλονικη.ειμαι χ ετων και το γλενταω.
ειμαι ΑΡΗΣ KAI TO ΦΩΝΑΖΩ.
ειχα περασει Τ.Ε.Ι. ηλεκτρολογων θεσσαλονικης και εδωσα και δευτερη φορα εξετασεις και περασα τει κυπρου,οπου και αποφασισα να ερθω για να τελειωσω κανονικα τισ σπουδες μου(στην ελλαδα,με τις απεργεις,καταλυψεις θα κανω τα διπλασια χρονια απο εδω)
με το καλο να τελειωσω και να παρω το ευτυχιο μου,θελω να κανω μελετες ηλεκτρολογικες(στη δεη δεν λεει,θα την εχουν ξεπουληση εντελος μεχρι ανα αποφοιτησω)το χρημα βρισκεται στη ιδιοτικη δουλεια-ξεχαστε το δημοσιο-και στο εξωτερικο.
ξερω 2 ξενες γλωσες,η/υ,κολυμπι,ζωγραφικη,γλυπτικη,παιζω πιανο και βιολι(φροντισαν οι γονεις μου να μην εχω ελευθερω χρονο σαν παιδι που ειμουνα,αλλα τωρα καταλαβα το γιατι-με την κριση που υπαρχει-και να μην βρω δουλεια,μπορω να παραδιδω μαθηματα παινου,βιολιου,ζωγραφικης να βγαζω τα εξοδα μου.εχω καποια εφοδια στη ζωη)
πατερα να εισια καλα που φροντισες για μενα.
αλλοστε μοναχοκορη ειμαι.
αυτα τα λιγα.
υγεια ευτυχια και προοδο σε ολες και ολους.

Καλώς ήρθες!

Μία διευκρίνηση: στις δύο ξένες γλώσσες που αναφέρεις συμπεριλαμβάνεις και την Ελληνική?
Γιατί ο γραπτός σου λόγος πέραν των άλλων ιδιαίτερων στοιχείων του τα οποία παραπέμπουν σε βιογραφικό σημείωμα ή σε αγγελία ειδικού τύπου ξεχειλίζει ορθογραφικών λαθών...!

ΥΓ. Αν μας έλεγες ότι παρά τα προσόντα σου αισθάνεσαι μοναχικά θα μπορούσαμε ίσως να ερμηνεύσουμε κάποια πράγματα. Αστειεύομαι...

strempeklas
11-01-12, 10:27
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ και από μένα
Λέγομαι νικος είμαι 36 χρόνων
έχω σπουδάσει ηλεκτρονικός (άλλα τα έχω ελαφρός παρατήσει) ηλεκτρολόγος εγκατάστατης
και δουλεύω έως τεχνικός ασανσέρ

topmar
11-01-12, 19:47
Καλησπέρα,

είμαι ο Μάριος και από μαστορέματα δεν κατέχω πολλά.....

ILIASDJ1
15-01-12, 12:34
Καλημερα σε ολα τα μελη του φορουμ .
Με λενε Ηλια , ειμαι 42 ετων , παντρεμενος και με δυο παιδια . Ζω στη Θηβα .
Τελειωσα τη Δελτα το 1989 ως Τεχνικος Ραδιοτηλεοπτικων συστηματων και Συσκευων.Εργαστηκα ως τεχνικος σε καταστημα τα επομενα 3 χρονια μετα το Στρατιωτικο.
Απο το 1995 και μετα βρεθηκα σε καταστημα ηλεκτρικων ειδων στο οποιο δουλευα ως πωλητης και τα τελευταια 6 χρονια ως αγοραστης προιοντων υψηλης τεχνολογιας ( DVD , TV , Καμερες , φωτογραφικες κλπ. )
Η Αγαπη μου για τα ηλεκτρονικα τοσα χρονια δεν εσβησε αλλα ο χρονος που μπορουσα να ασχοληθω ηταν πολυ λιγος και μονο ερασιτεχνικα .
Το τελευταιο διαστημα ( 10 μηνες ) ειμαι ανεργος , με συνεπεια να επιστρεψω στην παλια μου αγαπη και τεχνη .
Ειμαι σε ενα καταστημα επισκευων που εχει ενας φιλος ηλεκτρονικος και παλευω με οτι βρω .
Η βοηθεια του ειναι μεγαλη καθως και το παθος μου , οποτε αρχιζω σιγα σιγα να ξαναμπαινω στις επισκευες ...
Εχω ασχοληθει με πολλες κατασκευες κιτ ( C&A , SMART KIT κλπ. ) και εχω και πολλα απο αυτα τα κιτ ακομα .
Δεν θελω να σας κουρασω αλλο με εμενα ( θα μπορουσα να γραψω σελιδες ολοκληρες .. ) .
Χαιρομαι πολυ που υπαρχει ενα τετοιο φορουμ και δινω πολλα συγχαρητηρια σε ολους οσους δινουν απλοχερα τις γνωσεις τους ...
Ειναι κατι που παλια δεν υπηρχε ....
Επισης , ξεχασα να αναφερω οτι ασχολουμαι και με το Μοντελισμο και συγκεκριμενα με τα τηλεκατευθυνομενα ελικοπτερα .
Μεγαλη αγαπη και μεγαλο παθος και αυτα ....
Αυτα απο μενα ...

MAKHS
15-01-12, 12:53
Η ιστορια μου με τα ηλεκτρονικα ξεκιναει στα 12 οταν τελειωσα το δημοτικο και περασα στις εξετασεις του Γυμνασιου.
Ο πρωτος μου πομπος στα 12 ειναι αυτος που δημοσιευεται εδω ως μικροπομπος ΑΜ (δημοσιευμενος καπου το 1977 στο περιοδικο αν θυμαμαι καλα Μικρος επιστημονας σε επανεκδοση παλαιοτερης τεχνικης εκλογης) με κεραια 100 μετρα και εμβελεια 500.
Απο τοτε ασχολουμαι πειραματικα-ραδιοερασιτεχνικα με καθε τι που εχει σχεση με συχνοτητα(10 khz-4 Ghz) εκπομπης-ληψης (παντα μικρης ισχυος) και για δεκαετιες επαγγελματιας χειριστης επικοινωνιακων συστηματων.
Αντιπαθω την τηλεοραση γιατι με χαζευει ενω το ραδιο με ταξιδευει.
Το κινητο γιατι με καταστρεφει ενω το ενσυρματο με προστατευει.
Ηι Ηι

spig
15-01-12, 21:19
καλησπέρα , με λένε σπύρο είμαι 36 πρωτοασχολήθηκα στα 13 οταν επεσε στα χερια μου ενα τευχος του μικρου επιστημονα .... μετα απο λιγες εβδομαδες εφτιαξα τον πρωτο μου πομπο με el504 και εκανα προγραμματακια για χαβαλε .... απο τοτε ασχολουμαι ερασιτεχνικα με διαφορα γκατζετακια ... παρακολουθω το φορουμ καιρο και σκεφτηκα να γραφτω

Thessalos
18-01-12, 15:26
Γιώργος απο Λάρισα αλλά εργάζομαι και μενω Θεσσαλονίκη!
Γράφτηκα κυρίως για την ενότητα ΑΠΕ, οπότε θα με βρείτε εκεί να περιφέρομαι και να τα λέμε.

annaios
20-01-12, 22:41
Καλησπέρα,
δεν έχω καμία σχέση επαγγελματική ή επιστημονική με το αντικείμενο απλώς μ'αρέσει και θα ήθελα να αποκτήσω καποιες πρακτικές γνώσεις

leosedf
20-01-12, 22:54
Άννα καλώς ήλθες.
Οι πρακτικές γνώσεις που ζητάς (να εξαπατήσεις τη θέρμανση με ανεμιστήρες κλπ) δεν ανήκουν στο θέμα γνωριμίας που έχουμε εδώ αλλά θα πρέπει να ανοίξεις ένα νέο θέμα κατά προτίμηση στην κατηγορία "Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας". (Αν και πάλι δεν βλέπω να έχει σχέση με το αντικείμενο μας)
Διάβασε αν θέλεις και τους κανόνες εδώ http://www.hlektronika.gr/index.php?page=rules

takis1976
25-01-12, 11:43
γεια σας με λενε δημητρη μενω στην βασιλικη τρικαλων ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος βασικα με τα ηλεκτρολογικα δεν εχω καποια σχεση ξερετε καμια απλη συνδεση στο σπιτι φωτα κ.λ αυτο που με ενδιαφερει ειναι οι κατασκευες ηλεκτρολογικων και πιστευω οτι το φορουμ θα παρεχει καθε λογης βοηθεια και παλι γεια σε ολους.

gepol
27-01-12, 10:32
Γειά χαρά και από μένα...Γιώργος απο Αθήνα

giorgost1
30-01-12, 10:08
Καλημερα σε ολους.Ονομαζομαι Γιωργος και μενω στη Λαρισα.Δεν εχω σχεση με τα ηλεκτρολογικα αλλα με λιγη βοηθεια πιστευω οτι μπορω να τα καταφερω οσο αφορα την επισκευη και τη συντηρηση των οικιακων μου συσκευων.

katsigiannis
30-01-12, 11:21
Καλημερα και απο μενα.Ονομαζομαι Χρηστος, καταγομαι απο την Τριπολη και σπουδαζω μηχανολογος μηχανικος στο ΤΕΙ Καβαλας.Μου αρεσουν τα ηλεκτρονικα καθως και οι μηχανολογικες κατασκευες.Μ' αρεσει ακομη να βλεπω και να δημιουργω καινοτομιες, πραγματα που κανενας δεν ειχε σκευτει πιο πριν.Οταν τελειωσω τη σχολη θα ηθελα να παω στη Σουηδια η Γαλλια για δουλεια.Ως στοχο εχω βαλει να καταφερω να φτιαξω ενα αυτοκινητο με καινοτομιες πολυ μπροστα απο την εποχη του και να ειναι ολοκληρο ελληνικο καθως και να βοηθησω με οποιο τροπο στη μειωση τον ατυχηματων με αεροσκαφη.Χομπι μου ειναι τα αυτοκινητα (SAAB παντα) και τα ηλεκτρονικα....

sga
02-02-12, 23:52
Καλησπερα κι απο μενα! Στελιος απο Πυργο.ΠΑΡΑ πολυ ενδιαφερον το forum και ειμαι γεματος αποριες...
Α! Ειμαι 31 ετων και στο επαγγελμα οδοντοτεχνιτης!

vasilispix
03-02-12, 17:07
Καλησπέρα και καλως σας βρηκα!με λενε βασιλη και ειμαι απο τν κοζανη!

papline
11-02-12, 11:33
Καλημέρα και καλως σας βρήκα. Είμαι ο Δημήτρης από Κιλκίς!

dimpet
11-02-12, 12:40
Δημητρης από Πειραιά . Τελείωσα το ΤΕΙ ηλεκτρονικης Πειραια το 2002 αλλά όσο σπούδαζα η κομμώτης σπούδαζα η ηλεκτρονικός ήτανε το ίδιο πράγμα. Στα πρώτα τρια χρόνια δεν είχα καταλάβει τι σημαίνει τραβάω ρεύμα και αγνοούσα πλήρως βασικά πράγματα. Οταν έπιασα δουλειά το 2002 σε μεγάλη βιομηχανία (μα πολύ μεγάλη) άκουγα τους υπόλοιπους τεχωίτες να μιλάνε και δε τους καταλάβαινα και μου την έσπασε αφάνταστα, από κει και μετά με πιασε η τρέλα και διάβαζα κάθε μέρα και απο τότε δεν έχω σταματήσει . Πλέον ασχολούμε με διατάξεις ισχύος για έλεγχο μεγάλων ρευμάτων και οτι control κινητήρα dc-ac-servo υπάρχει στο εργοστάσιο.Η πιο βασική μου δουλειά είναι 4 induction heating με το μεγαλύτερο γύρω στο 1MW.

Δεν εχω ονομα
13-02-12, 22:11
Γεια σας παιδια.
Με λένε δημητρη ειναι 18 χρονων και ειναι μαθητης επα.λ ειδικοτητας ηλεκτρολογιας.
Προσφατα επειδη ηθελα να κανω κατι μοντες στο κουτι επρεπε να μπω και σε αυτο το τμημα ειδα οτι μου αρεσει και σκεφτομαι να το παρω σαν ενα αρκετα σοβαρο χομπι γιατι απ'οτι βλεπω εχει αρκετο ζουμι! :)

moutoulos
19-02-12, 21:49
Παιδιά καλώς ήρθατε.

Δημήτρη πρωτότυπο το username σου :rolleyes:.

gp1980
20-02-12, 00:26
καλησπερα σας, με λενε γιωργο απο ξανθη ειμαι ψυκτικος και ασχολουμε απο χομπι και περιεγια. αυτη την περιοδο προσπαθω να παραξω ΗΗΟ, για καυσιμο σε γενιτρια 10kw. εκτως απο αυτο προσπαθω να εφαρμοσω τον νομο του αεικινιτου στην πραξη. κατι ασχετο με τα παραπανω, ξερει κανεις αν μπορουμε σε LED TV να δουλευει ορισμενα χροματα (κοκκινο-μπλε-πρασινο κτπ ) σταθερα.δεν με ενδιαφερει να δουλευει σαν tv αλλα σαν προβολεας στην οθονη.γηνετε???

joeiwannou
22-02-12, 17:30
Γεια σας κι απο μενα
Ειμαι ο Γιαννης και ειμαι απο θεσσαλονικη ασχολουμαι πολυ ερασιτεχνικα με ολα
Απο οτι βλεπω εγω ειναι ο παραδεισος του ανθροπου που δεν σταματαει να ψαχνει και να ψαχνεται.
Ασχολουμαι με η/υ και ειδικα με ubuntu 11.04 (εχω και Vista αλλα σπανιωτατα το ανοιγω).
Οταν δουλευα ειχαμε φτιαξει ενα συστημα ψεκασμου για εντομα και για δροσια.
Θελω να ανεβασω λεπτομεριες σχετικα αλλα δεν βρισκω που.
Καποιος να βοηθησει?
Ευχαριστω

panoskon
24-02-12, 11:56
γεια σας και απο εμενα με λενε Παναγιώτη και ειμαι 15 χρονων και ειμαι μαθητης 1ης λυκειου σκεφτομαι να σπουδασω η τεχνικος υπολογιστων η ηλεκτρολογος
Υ.Γ μενω Χιο

Δεν εχω ονομα
24-02-12, 22:16
γεια σας και απο εμενα με λενε Παναγιώτη και ειμαι 15 χρονων και ειμαι μαθητης 1ης λυκειου σκεφτομαι να σπουδασω η τεχνικος υπολογιστων η ηλεκτρολογος
Υ.Γ μενω Χιο
Ολοι τεχνικοι υπολογιστων ειναι δεν αξιζει!

αλπινιστης
05-03-12, 10:14
Γεια σας και απο εμενα. Με λενε Αλεξανδρο, ειμαι 36 ετων, ηλεκτρονικος, αρχικα με ηχητικα κυκλωματα (απο μερακι) αλλα πλεον με αρκετα χρονια εμπειριας στα βιομηχανικα συστηματα και αυτοματισμους. Σχεδιαζω και καμια πλακετα ποτε-ποτε αλλα μονο οταν δεν βρισκω ετοιμη λυση στο εμποριο (ή οταν η ετοιμη ειναι πανακριβη). Μενω Αθηνα και θα χαρω να βοηθησω με την οποια μεχρι στιγμης εμπειρια μου οσους ασχολουνται με βιομηχανικες εφαρμογες και αυτοματισμους.

Adrianos Toutountzis
14-03-12, 12:40
Καλημέρα!
Με λένε Αδριανό, είμαι 28 ετών, απόφοιτος ΤΕΙ Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων, κάτοχος Medical Physics MSc (άλλη ιστορία αυτή...), και τα τελευταία χρόνια εργάζομαι σαν Μηχανικός Βιοϊατρικής Τεχνολογίας (ψαρωτικό ε..;) τουτέστιν, και εν προκειμένω: τεχνικός ιατρικών μηχανημάτων που τρέχει όλη μέρα κάθε μέρα. Ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά όχι μόνο λόγω δουλειάς, αλλά κυρίως από προσωπικό μεράκι. Εκτός από τα ηλεκτρονικά ασχολούμαι και με τη μουσικη, και τον τελευταίο καιρό παιδεύομαι με ηχητικά κυκλώματα...

tolis106
19-03-12, 19:57
γεια σας παιδια με λενε αποστολο μενω θεσσαλονικη κεντρο ειμαι 34 εχω διπλωμα ιιεκ τεχνικου υπολογιστων και μηχανων γραφειου,πτυχιο τεε β κυκλου ηλεκτρολογου εγκαταστασεων και διπλωμα ιιεκ εκπαιδευτη υποψηφιων οδηγων.εχω δουλεψει σε φωτοτυπικα και φαξ και σε εγκαταστασεις σπιτιων εχω παει σεττηλ οταν ειμουν φανταρος.μου αρεσει να ασχολουμε με τα αυτοκινητα και επειδη ειμαι ανεργος λεω να αρχισω να ασχολουμαι με τα ηλεκτρονικα.το φορουμ το βρηκα τυχαια και ειναι πολυ ωραιο και χρησιμο

Nas
19-03-12, 20:12
Δημήτρη σε ποιο μαγαζί δουλεύεις στη θεσσαλονίκη? να έχουμε κανένα κονέ για φτηνά υλικά! :)

spiros123
19-03-12, 20:13
Kαλησπέρα και απο μένα:lool:
Με λένε Σπύρο είμαι 16 χρονών και μένω Κέρκυρα.
Απο μικρός έχω μια τρομερή αγάπη για τα αεροπλάνα:001_rolleyes: και εχω καταφέρει να γνωρίσω ανθρωπους του επαγγελματος που με βοηθανε όταν εγώ το ζητήσω.
Απο την άλλη πλευρά ο πατέρας μου είναι ηλεκτρονικός ,σαν αποτέλεσμα απο 5 χρονών είμουν μέσα σε ένα εργαστήριο μαθαίνοντας κάθε μέρα όλο και περισσότερο.Σαν αποτέλεσμα λοιπόν καθώς και τους 2 αυτους κλάδους τους λατρεύω και πιστέυω πως εκεί θα μπορώ να νιώσω πως διημιουργώ.Ασχολούμαι με airspace engineering, rf systems, ραδιοερασιτεχνισμό... (αν οι λεβέντες προκηρύξουν και εξεταστικη καλά θα είναι:001_tt2:) και βεβαίως ιδιοκατασκευές.:biggrin:
Σε 2χρονακια αν όλα πάνε καλά θα παω να σπουδάσω aviation electronics στην Αγγλία :biggrin:

Nas
19-03-12, 20:15
Καλησπέρα και από μένα παιδιά! Μιάς και εγώ έχω πάρει πολλές απαντήσεις από το φόρουμ κ μου έλυσαν πολλές απορίες, να σας πώ και εγώ ότι είμαι τελειόφοιτος στο τμήμα Ηλεκτρονικής στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και από πάντοτε μου άρεσε η εφαρμογή της θεωρητικής γνώσης με το πρακτικό μέρος! κ κάτοικος Θεσσαλονίκης!

SeaMan90
19-03-12, 20:17
Γεια σας και από εμένα!
Με λένε Λεωνίδα και σπουδάζω στο ΤΕΙ Πάτρας και συγκεκριμένα στο τμήμα Ηλεκτρολογίας αυτού.
Δυστυχώς στο τρίτο έτος άρχισα να καταλαβαίνω ότι όντως μου αρέσει το αντικείμενο που σπουδάζω, σε σημείο να έχω φτάσει τέταρτο έτος και κατά την παρακολούθηση ορισμένων μαθημάτων και διάβασμα άλλων (Βλ.Ηλεκτρικά Κινητήρια Συστήματα, Ηλεκτρικές Μηχανές, Ηλεκτρονικά Ισχύος κ.ά), να νιώθω το στομάχι μου κόμπο από την χαρά, χαχα.

Έχω πραγματικό έρωτα με την θάλασσα και με οποιοδήποτε άθλημα διεξάγεται στο υγρό στοιχείο.
Στον ελεύθερο μου χρόνο μου αρέσει να παίζω κιθάρα, να παρακολουθώ ταινίες, να πηγαίνω για τρέξιμο/κολύμπι/περπάτημα, να διαβάζω βιβλία, να βρίσκομαι με αγαπημένα πρόσωπα και πολλά ακόμη..(μήπως έχω πολύ ελεύθερο χρόνο; :001_huh:)
Τέλος, λατρεύω την τέχνη της δερματοστιξίας.

Συγχαρητήρια για το φόρουμ που έχετε ¨χτίσει¨, το διάβαζα πολύ καιρό πριν γίνω μέλος, παίρνεις το είδος της γνώσης που κανένα βιβλίο δεν μπορεί να σου δώσει και ονομάζεται εμπειρική.

Αυτά προς το παρόν.

~May the wind always be at your back and the sun upon your face.

petsoukos
16-04-12, 17:00
Γεια!
Είμαι ο Σάκης και δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Έχω τελειώσει AKTO art&design 3D Animation & Multimedia Productions (καμία σχέση με ηλεκτρονικά) και επειδή δεν υπήρχε τίποτα στην Ελλάδα να κάνω πάνω σε αυτό που σπούδασα (αν και δούλευα από τα 16 στον τομέα των τηλεοπτικών παραγωγών) έγινα προγραμματιστής PHP (Web Developer). Από πάντα μου άρεσε η φυσική, η αστρονομία και τα ηλεκτρονικά όπως επίσης και οι υπολογιστές πολύ περισσότερο. Είχα κάνει στο Γυμνάσιο ένα κιτ πομπό FM το οποίο ψιλο-δούλεψε για λίγο. Μου αρέσει να μαθαίνω νέα πράγματα και τον τελευταίο καιρό προσπαθώ να στήσω ένα μικρό project υδροπονικής. Και εδώ σταματάω και θα συνεχίσω σε κάποιο thread του φόρουμ για αυτό το project.

davinci
22-04-12, 22:57
Καλημέρα, είμαι ο Νίκος απο Αλιμο και ασχολούμαι με τα δορυφορικά και τη φωτογραφία. Καλώς σας βρήκα.

giannis - IKARIA
22-04-12, 23:57
καλησπέρα !!! καλωσόρισες στην παρέα μας Νίκο!!!!
έστω και αργά να συστηθώ και εγώ είμαι ο Γιάννης είμαι 31 και μένω στην Ικαρία στο ομορφότερο Νησί!!!!!! Είμαι ψυκτικός, τέλειωσα τεχνίτη σχολή α & β κύκλο στην Καισαριανή
δουλεύω από το 2005 με έναν μάστορα. το μεγάλο μου χόμπι και η τρέλα μου είναι η φωτογραφία. άλλα χόμπι έχω το Facebook, internet ,μουσική και το καλοκαίρι το μπάνιο

NickVanEsther
26-04-12, 02:33
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι ο Νικόλας, 19 και σπουδάζω Μηχανική Πληροφορικής. Μου αρέσει πάρα πολύ η ηλεκτρονική και θέλω να ασχοληθώ μεταπτυχιακά και διδακτορικά με την οπτοηλεκτρονική και τα ενσωματωμένα συστήματα.
Αυτόν τον καιρό προσπαθώ να φτιάξω ένα υπολογιστικό σύστημα βασισμένο στον Z80, αλλά μέχρι τώρα έχω καταφέρει να φτιάξω μόνο τον μετασχηματιστή-τροφοδοτικό... :Ρ Αργά αλλά σταθερά.
Οι γνώσεις μου είναι ...κάτι λιγότερο από επαρκής μιας και δεν έχω πολύ καιρό που ασχολούμαι (τώρα έχουμε ξεκινήσει και Ηλεκτρονική στο πανεπιστήμιο), αλλά διαβάζω πολύ και ελπίζω να βρω και εδώ άτομα πρόθυμα να μου δείξουν πολλά πράγματα! =)

sk1
29-04-12, 14:05
καλησπερα με λενε Σταματη ειμαι 32 και ειμαι απο κερκυρα εχω τελειωσει τελ στον τομεα ηλεκτρονικων (εδω και κατι χρονια βεβαια ) και μ'αρεσει να ασχολουμε ερασιτεχνικα με ηλεκτρονικο-ηλεκτρογικα τωρα δουλευω ως ελ επ και κανω κατασκευες γυψοσανιδας ελπιζω να μαθω να κανω ακομα περισσοτερα με τη βοηθεια σας ευχαριστω που με δεχτηκατε στην παρεα σας!!!

kpetros
29-04-12, 14:13
ειμαι ο πετραν και ειμαι ωραιος!!! 20(?) μαλλον 21 θα λεγα .
ειμαι ακομα φοιτητης ηλεκτρολογιας στο τει πειραια .
το σαιτ το ανακαλυψα ψαχνοντας για το chip TDA7000 και με εβγαλε εδω ....
παροτι ο τομεας μου ειναι λιγο "φτωχος" με τα ηλεκτρονικα , με εχει ελκυσει ιδιαιτερα και θελα να ασχολιθω εστω και σε ερασιτεχνικο επιπεδο

PanagiotisHlektrlogos
29-04-12, 16:56
Εγω δεν εχω γραψει ακόμα εδώ!!! :lool:
Θελετε να μαθετε ποιος είμαι?
Παναγιώτης το ονομα μου, Μυτιλινιος στη καταγωγή αλλα εδω και καμια 10αρια χρονια μένω Αθήνα.
Ηλεκτρονικός απο τεχνικο λύκειο (του τοτε!) Ηλεκτρολογος μετά στο ΤΕΙ
Ασχολουμε με Ανελκυστήρες απο το 1994 και αυτοματισμούς σε βιομηχανια (πολύ λιγότερο).

dejavu
03-05-12, 10:26
Γεια σε ολη τη παρεα.
Με λενε Ακη και ειμαι απο Σερρες. Ηλεκτρολογος απο ΤΕΙ.
Ειμαι 29 και μετα απο 4 χρονια σε κατασκευαστικη στο εξωτερικο ειμαι ανεργος..,............τωρα οτι κατσει:001_rolleyes:

arhs kaz
06-05-12, 19:14
Γεια σας με λένε Άρη μένω Θεσσαλονίκη και είμαι από Αγρίνιο και ασχολούμαι σαν χόμπι με τα ηλεκτρονικά

Costis Ni
30-05-12, 17:02
Να σας πώ κι εγώ τώρα πώς βρέθηκα στο forum.

Πρίν 2 χρόνια, ένας φίλος μου στα Χανιά και συνομήλικος μ είχε φάει να του βρώ σχέδιο για PL504 αυτοταλάντωτο, για να το ξαναφτιάξει όπως το είχε όταν ήμασταν πιτσιρικάδες.
Του βρήκα μια PL504 απο το παλιό στόκ του πατέρα μου και τη magnoval βάση, αλλά ψάχνοντας για σχέδιο βρήκα το hlektronika.gr.

Το αυτοταλάντωτο ακόμα να το φτιάξει ο παπάρας...

xristoscat13
30-05-12, 21:08
Καλησπερα σε ολους.
Ειμαι ο Χρηστος απο Αθηνα,το hobby μου ειναι ο ηχος.. Αρχαριος θα ελεγα σχετικα,,αλλα ορεξατος για μαθηση..

LEONAROS
30-05-12, 21:29
γεια χαρα παιδια και απο μένα! ειμαι ο Μακης απο σερρες. ηλεκτρονικος απο τει θεσσαλονικης. ειμαι μελος εδω και λιγο καιρο στο φορουμ αλλα αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.θα συνεχισω οσο πιο δυναμικα μπορω με περισσοτερη συμμετοχη και απαντησεις (οπουδήποτε φυσικα κατεχω τη γνωση) αλλα και με ερωτησεις γιατι πραγματικα οι πληροφοριες εδω μεσα απο υπολοιπα μελη ειναι κατι παραπανω απο χρησιμες και κατατοπιστικοτατες.συνεχιστε την αριστη δουλεια!

allag
31-05-12, 22:11
καλησπερα σε ολους,ειμαι ο Αλεξανδρος απο Αθηνα και αφορμη για την εγγραφη μου στη κοινοτητα σας ηταν ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με μια τηλεοραση.

ψαχνοντας στο νετ επεσα στο φορουμ αυτο και μου εκανε εντυπωση η ποικιλια των θεματων που αναπτυσσονται αναφορικα με τα ηλεκτρονικα ενω υπαρχει και ενοτητα με συστηματα ασφαλειας οπου ειναι ο τομεας μου αφου ειμαι επαγγελματιας στο χωρο εδω και 25 χρονια.........οπως καταλαβατε εχω και μια ηλικια ομως τα μυαλα στα καγκελα!:biggrin:

ανεξαρτητα λοιπον με το θεμα μου που αφορα την TV θα χαρω να συμμετασχω και με τις γνωσεις μου στο χωρο των συστ.ασφαλειας να βοηθησω οπως μπορω αλλα μελη.

p.gabr
31-05-12, 22:21
Καλως ηρθατε παιδια ολοι σας
Εδω υπαρχει υλη για ολα τα γουστα,, και παντα προθυμια για βοηθεια

Κωστής
07-06-12, 23:05
Γεια σας!!! Με λένε Κώστα, 25 χρονών και είμαι φοιτητής γεωλογίας(αν και δεν το ήθελα, και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν έχω πάρει ακόμα το πτυχίο:saad:). Πάντα μου άρεσε να σκαλίζω κι εγώ τα παιχνίδια μου και άλλες ηλεκτρικές ή ηλεκτρονικές συσκευές κρυφά από τους γονείς μου:biggrin:(κρυφά, όταν ήμουν μικρός φυσικά). Ακόμα, μου αρέσουν πολύ και οι υπολογιστές. Ήθελα να σπουδάσω πληροφορική, αλλά με εξαίρεση το μάθημα του προγραμματισμού, στα άλλα δεν έγραψα καλά. Έτσι, τα μόρια που είχα δεν μου επέτρεπαν πληροφορική οπότε θα πήγαινα τει ηλεκτρονικών. Τα μόρια που είχα όμως μου επέτρεπαν να μπω σε άλλα αει τα οποία εγώ δεν ήθελα, αλλά οι γονείς μου τότε με πίεσαν (διότι λανθασμένα πίστευαν πως είναι κρίμα να μπορώ να μπω σε αει και τελικά να πάω σε τει) και διάλεξα τη γεωλογία... Μπορεί να μην έχω γνώσεις πάνω στα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά, αλλά συχνά μαστορεύω (στο μέτρο του δυνατού) και φτιάχνω διάφορα στο σπίτι ή στους φίλους μου! Έχω φτιάξει έναν ανεμιστήρα που δεν δούλευε και κάποιος άλλος θα τον πέταγε, μικροπατέντες σε χαλασμένες μπαλκονόπορτες και άλλα πολλά που δεν μου έρχονται τώρα. Πρόσφατα έφτιαξα κάτι σαν βάση για τους διακόπτες των παραθύρων στο αυτοκίνητο του πατέρα μου ώστε να τους ξαναβάλω στη θέση τους γιατί είχαν σπάσει κάτι πλαστικά και βρισκόντουσαν στον αέρα, χρησιμοποιώντας ένα μεταλλικό πιαστράκι τραπεζομάντηλων και μια θήκη από DVD!!! (κανονικά έπρεπε να πληρώσουμε σε συνεργείο για να αλλαχτεί ένα μεγάλο κομμάτι πλαστικού του ταμπλό (από τα αριστερά του οδηγού μέχρι και την κεντρική κονσόλα)). Πιάνουν τα χέρια μου, αλλά λόγω έλλειψης γνώσεων και εργαλείων περιορίζομαι σε μικροπατέντες-επισκευές και δεν μπορώ να κάνω τίποτα με ηλεκτρονικά ή υπολογιστές. Ελπίζω να μάθω περισσότερα και να ασχοληθώ στο μέλλον, έστω σαν hobby. Ακόμα, μου αρέσει πολύ να τρέχω μεγάλες αποστάσεις και να ενημερώνομαι μέσω διαδικτύου για τα πάντα εκτός από τις αθλητικές ειδήσεις (πχ ποδόσφαιρο, στίβος κτλ.) ή τα κουτσομπολιά.

p.gabr
07-06-12, 23:14
Κωστα καλως ηρθες

Θα σου δοσω σαν μεγαλυτερος μια συμβουλη

Την σχολη σου να την τελειωσεις,.Μονον κερδος θα εχεις απο αυτο

Και να θυμασαι .Οι γνωσεις δεν πανε ποτε χαμενες

Να αγωνιστεις για ολα ,οπως αγωνιζεσαι στις μεγαλες αποστασεις .
Αυτο σου το λεω ...Γιατι κατι ξερω και εγω απο μεγαλες αποστασεις

Κωστής
08-06-12, 00:03
Παναγιώτη ευχαριστώ για τη συμβουλή!! Εύκολα ή δύσκολα, θέλω κι εγώ να την τελειώσω τη σχολή! Άλλωστε έχω ουσιαστικά τελειώσει με τις παρακολουθήσεις μαθημάτων κι εργαστηρίων. Απλώς χρωστάω αρκετά μαθήματα (είναι και δύσκολη σχολή πανάθεμά τη). Παρ'όλα αυτά ήμουν καλός και τίμιος φοιτητής και μου αρέσουν οι γνώσεις που παίρνω από τη σχολή μου, έστω κιαν δεν ήθελα αυτό το αντικείμενο. Γενικά, μου αρέσουν πολύ όλες οι θετικές επιστήμες, αλλά για τα ηλεκτρονικά και τους υπολογιστές νιώθω κάτι πολύ ανώτερο! Ελπίζω να βρεθούμε και σε κανάν λαϊκό αγώνα δρόμου!

epetron
10-06-12, 12:03
Γεια σας παιδία είμαι και εγώ νέος στο φόρουμ και πλέον κοντεύοτνας να τελειώσω το σχολείο αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότεριο με αυτό που με έχει συναρπάσει και θέλω να κάνω σε όλη μου τη ζωή. Τα ηλεκτρονικά, μετά απο πολή αναζήτηση διαπίστωσα οτι αυτό το φόρουμ είναι ένα απο τα καλύτερα σε θέματα συμπεριφοράς των μελών της !!(απο τεχνικά δεν ξέρω ακομά αλλα που θα παει θα μάθω ακαι το΄τε θα μπορώ να πω οτι αυτό το φόρουμ ειναι και απο τα καλύτερα στο τεχνικό κομμάτι ;) ). Αυτά είχα να πώ α και επίσης είμαι πολύ καλός χαντμπολίστας. Χαίρομαι που απο εδώ και εμπρός θα είμαι μέλος και ελπίζω τόσο να βοηθήσω όσο και να βοηθηθώ !!!! :)

Γιώργος Φυσικός
11-06-12, 22:02
Αργά, αλλά τέλος πάντων

Με λένε γιώργο. Τελείωσα κουτσά στραβά το φυσικό της πάτρας. Το όνομα το έβαλα "Γιώργος Φυσικός" όχι επειδή θεωρώ τον εαυτό μου σπουδαίο φυσικό (γιατί εξ'άλλου, είμαι...) αλλά γιατί έτσι μου ήρθε.

είμαι καλύτερος στα ψηφιακά από ότι στα αναλογικά... ξέρω να σχεδιάσω επεξεργαστή, αλλά κύκλωμα με ένα τρανζίστορ να σχεδιάσω, πυροτέχνημα θα βγει...

παίζω ηλεκτρική (έχω μια 6άρα και μια 8άρα)... ακούω μουσική, συναρμολογώ κυκλώματα (smartkit forever), παίζω κανα παιχνιδάκι (LFS), φτιάχνω κανα modem κτλ κτλ

Stayrosdbl
17-06-12, 14:55
γεια σας παιδια ειμαι ο σταυρος ειμαι 26 χρονων και ειμαι ηλεκτρολογος εγκαταστασεων ασχολουμε με τα ηλεκτρονικα γενικος κυριως ερασιτεχνικα,τα τελευταια χρονια δουλευω στην τριπολη και οταν δεν ασχολουμαι με τα ηλεκτρονικα ασχολουμαι με σταρλετακι μου!! και γενικος τα αυτοκινητα!

patent61
18-06-12, 00:26
Καλοδεχούμενοι όλοι σας.

gorgos
09-07-12, 17:24
Γεια σας με λένε Γιώργο και είμαι από το Ηράκλειο μόλις τελείωσα το ΕΠΑΛ ΗΡΑΚΛΕΊΟΥ (3ο ΕΠΑΛ ) ηλεκτρονικής πού έχω μεγάλη τρελά και τώρα πέρασα ηλεκτρονική ΤΕΙ Χανίων και Γ........Ω!!!!!! Χόμπι τα ηλεκτρονικά της βόλτες και αλλα πολλά
αυταααααα

katmadas
09-07-12, 17:27
Ετσι γουσταρω να μπαινεις με φορα παντου....
Η αυτοπεποιθηση ειναι σπουδαιο πραγμα για την επιτυχια......

gorgos
09-07-12, 17:43
Ετσι γουσταρω να μπαινεις με φορα παντου....
Η αυτοπεποιθηση ειναι σπουδαιο πραγμα για την επιτυχια......
Ευχαριστώ

Aris079
31-07-12, 16:21
Γειά σας και απο μένα.
Με λένε Νίκο.
Μάλλον πρέπει να είμαι απο τούς παλαιότερους.Μπορεί και ο..παλαιότερος.
Τελείωσα την σχολή ηλεκτρονικών του Ευκλείδη το...1974.
Η πρώτη κατασκευή ήταν 6l6 αυτοταλάντωτη απο το ...ευαγγέλιο της εποχής του Τράπαλη.Μετά απο πολλές κατασκευές καταλήξαμε με ένα φίλο σε 6l6 ταλάντωση,EL34 Drive 2x807 η 2E22 παράλληλες στα 900 volt.Δυνατό εργαλείο και σαν γνήσιοι Rockάδες βγαίναμε με το ψευδώνυμο SUPERFLY απο αρχές 73 εως το σεπτέμβρη του 74 στην θεσ/νίκη με πολύ rock μουσική και πάντα στα μεσαία.
Απο τότε tv και audio repairs,ηλεκτρονικά πλοίων,τηλεφωνικά κέντρα,video games (εκείνα με τα δεκάρικα pacman,space invaters,κλπ) και τα τελευταία 30 χρόνια service analog and digital copiers and printing systems.
Ευχαριστώ.

myron
01-08-12, 20:17
Γεια χαρά και από εμένα....

Με λένε Μύρων.
Κοντεύω τα 40 (παρά κάτι μήνες). Αν και τελείωσα διοίκηση επιχ/σεων με τράβηξε η μεγάλη μου αγάπη για τους υπολογιστές και κατέληξα επαγγελματίας πληροφορικάριος...
Ασχολούμαι ερασιτεχνικά και κατά βάση σε επίπεδο "πολυτεχνίτη ερημοσπίτη" με DIY ηλετρονικο-ηλεκτρικά και δίκτυα υπολογιστών. Η πρώτη επαφή με κολλητήρι ήταν στο Λύκειο (ΕΠΛ Βόλου) -ένα antex 15αρι το οποίο και έχω ακόμα και δουλεύει άψογα- και το κιτ "Ηλεκτρονικό τρεχαντήρι" της (ποιάς άλλης; ) Smartkit!
Αυτά...:001_smile:

limas
05-08-12, 18:03
Καλησπέρα. Εϊμαι γραμμένος εδώ και καιρό αλλά αυτές τις ημέρες άρχισα να διαβάζω κομμάτια του φόρουμ. Συγχαρητήρια για την δωρεάν γνώση που παρέχετε όλοι σας. Με λένε, λοιπόν Μιχάλη και μένω Ηράκλειο Κρήτης.

nikosfx180
17-08-12, 14:40
Καλησπέρα σε όλους... Λέγομαι Νίκος και είμαι απο Ρόδο... Τελείωσα Ηλεκτρονική Λαμίας και ασχολούμαι πάνω στο αντικείμενο.... Ομως επειδή μια σχολή δεν είναι αρκετή να σου μάθει αρκετά και εφόσον αγαπάς αυτό που κάνεις βρήκα αυτό το καταπληκτικό φόρουμ και ελπίζω να μάθω ακομα περισσότερα.... Ασχολούμαι με την επισκευή μητρικών πλακετών υπολογιστών, καρτών γραφικών, ανακατασκευη-επισκευή ηλεκτρονικών μοτοσυκλετών και γενικότερα προσπαθώ να μπλέκομαι οσο μπορώ πάνω στα ηλεκτρονικά... :-) :-)

limas
17-08-12, 15:59
Καλωσόρισες Νίκο!

pcvasilis
29-08-12, 21:17
Καλησπέρα σε όλους. Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες οδηγίες και θέματα του φόρουμ! Βασίλης, Αθήνα.

limas
29-08-12, 23:06
Welcome Βασίλη!!

Sted
29-08-12, 23:20
Αν και έχω μερικά πόστ, θα παρουσιάσω και εγώ τον εαυτό μου...

Δημήτρης, απο Χαλκιδική, σπουδάζω Καβάλα στο τμήμα ηλεκτρολογίας, τελευταίο εξάμηνο πλέον... Πάντα μου άρεσαν τα κυκλωματάκια, και τελευταία έπαιζα και παίζω με Arduino για μικροδουλειές...

Αυτά. :001_smile:

mixanikara
02-09-12, 02:42
Εγω ειμαι ο Γιαννης και χαιρομαι πολυ που σας βρηκα γιατι τωρα τελευταια με εχει πιάσει μια μανια με τα ηλεκτρονικα και θελω να κανω τον μαστροχαλαστή.. :biggrin:

Πηρα τα βασικα εργαλεια.. βασικα ηλεκτρονικα.. μια μικροκοντρόλα Αρντουινο.. και εχω στοχο να φτιαξω και ενα τηλεκατευθυνομενο αεροχημα.. Μαθαινω C/C++ ...

Διαβαζω συνεχως σημειωσεις απο πανεπιστημια και οτι σχετικα eBooks βρω επι του θεματος.. Την εχω καταβρει και δεν θελω ουτε εξω απο το σπιτι να βγω πλέον..:001_rolleyes:

Κυρια μου απασχοληση όμως ειναι η εκμαθηση Σουηδικων για να φυγω μεταναστης μονιμα στη Σουηδια..

Ελπιζω να με βοηθησετε στα πειραματα μου και να μαθω και τιποτε απο πρακτικη..

limas
02-09-12, 22:36
Εγω ειμαι ο Γιαννης και χαιρομαι πολυ που σας βρηκα γιατι τωρα τελευταια με εχει πιάσει μια μανια με τα ηλεκτρονικα και θελω να κανω τον μαστροχαλαστή.. :biggrin:

Πηρα τα βασικα εργαλεια.. βασικα ηλεκτρονικα.. μια μικροκοντρόλα Αρντουινο.. και εχω στοχο να φτιαξω και ενα τηλεκατευθυνομενο αεροχημα.. Μαθαινω C/C++ ...

Διαβαζω συνεχως σημειωσεις απο πανεπιστημια και οτι σχετικα eBooks βρω επι του θεματος.. Την εχω καταβρει και δεν θελω ουτε εξω απο το σπιτι να βγω πλέον..:001_rolleyes:

Κυρια μου απασχοληση όμως ειναι η εκμαθηση Σουηδικων για να φυγω μεταναστης μονιμα στη Σουηδια..

Ελπιζω να με βοηθησετε στα πειραματα μου και να μαθω και τιποτε απο πρακτικη..

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!! Καλωσόρισες!

MitsoulasFm
02-09-12, 22:44
Γεια σας και απο μενα
Με λενε Δημητρη Ειμαι 15 Ετων Απο Καστορια Και μενω στο Αργος Ορεστικο Σε εναν χρονο τελειωνω γυμνασιο και φευγω τεχνικο λυκειο Κολλημα μεγαλο εχω με τις ηλεκτρονικες κατασκευες Το 2010 πηρα την πρωτη μου αδεια ραδιοερασιτεχνη Το 2009 εκανα την πρωτη μου κατασκευη με λυχνια el 504 και δεν το βαζω κατω τα ηλεκτρονικα μου αρεσουν παρολου που ειμαι παιδι ακομα

limas
02-09-12, 23:13
Γεια σας και απο μενα
Με λενε Δημητρη Ειμαι 15 Ετων Απο Καστορια Και μενω στο Αργος Ορεστικο Σε εναν χρονο τελειωνω γυμνασιο και φευγω τεχνικο λυκειο Κολλημα μεγαλο εχω με τις ηλεκτρονικες κατασκευες Το 2010 πηρα την πρωτη μου αδεια ραδιοερασιτεχνη Το 2009 εκανα την πρωτη μου κατασκευη με λυχνια el 504 και δεν το βαζω κατω τα ηλεκτρονικα μου αρεσουν παρολου που ειμαι παιδι ακομα

Μπράβο ρε Δημήτρη. Συγχαρητήρια!

MitsoulasFm
02-09-12, 23:16
Μπράβο ρε Δημήτρη. Συγχαρητήρια!

το κακο ειναι οτι κανενας φιλος μου δεν του αρεσουν τα ηλεκτρονικα σε καποιους αρεσουν αλλα τα θελουν ολα ετοιμα χωρις διαβασμα χωρις τιποτα,χωρις διαβασμα τραβατε να γινεται τσομπανοι

MitsoulasFm
02-09-12, 23:19
Πατριώτη, καλωσήρθες στο forum μας. Έτσι, να δίνουμε το παρών μας οι Καστοριανοί.

Ολοι οι καστοριανοι δινουμε παρον σε αυτο το forum

giwrgosss
08-09-12, 19:45
γεια σας και απο μένα είμαι 25 και νομίζω οτι είμαι ηλεκτρονικός :001_tt2:

limas
08-09-12, 21:50
γεια σας και απο μένα είμαι 25 και νομίζω οτι είμαι ηλεκτρονικός :001_tt2:

Νομίζω, πρέπει να σε καλωσορίσω!

stylianos1
19-09-12, 23:58
γεια σας και απο εμένα
Στέλιος παπασωτηρίου από Φλώρινα
τεχνολόγος μηχανικός οχημάτων
στο φόρουμ με έφερε η αναζήτηση ηλεκτρονικών κυκλωμάτων (λύσεων) για το καινούριο μου χόμπι το ηλεκτρονικό τσιγάρο

chris73
20-09-12, 01:53
Γεια σας με λένε Χρήστο και είμαι 39. (Δεν λές 40?)
Σπούδασα σε Τει μηχανολογίας και εργάστηκα μετά στο χώρο των κατασκευών κυρίως μεταλλικών.
Τώρα που έμαθα αρκετά και είμαι και σε καλή ηλικία για να αποδώσω μα και να μάθω και άλλα με έριξαν οι συν-έλληνες στον καναπέ και κάααααααθομαι.
Αλλά πιάστηκε ο λαιμός μου, άσε που το μυαλό μου έγινε κιμάς αν τυχόν άνοιγα την ΤιΒι...

Έτσι θυμήθηκα ότι μικρός άνοιγα έκλεινα κασετόφωνα κτλ, και λίγο αργότερα κατά το 85 διάβαζα Ηχο για ενισχυτές κτλ αν και δεν καταλάβαινα και πολλά.
Μετά έφτιαξα και κανα δυό ΣμαρτΚιτ. (πάντα είχα σχέση με το ήχο και την μουσική, ωδεία κτλ) Η κόλληση 100γρ που είχα αγοράσει κατα το 88, μόλις πριν κανένα μήνα μου τελείωσε!!! και αυτό γιατί σηκώθηκα από τον καναπέ και στο άσχετο άρχισα τα πετάλια για κιθάρα. Επειδή ο καναπές με καλοκοιτάει πάλι τώρα το έριξα και λίγο στις λυχνίες μην πέσω στα δόντια του.. Δεν γνωρίζω στο θέμα ουσιαστικά τπτ, απλά περνάω την ώρα μου και είναι ένα χόμπυ από τα διάφορα που μούρχονται κατά καιρούς.

Βλέπω πολλές ταινίες και μου αρέσει η φωτογραφία και οι παλιές φωτογραφικές μηχανές.
Νομίζω πως δεν θα ξεκολλήσω ποτέ από θέματα που έχουν σχέση με τον ήχο.

Το φόρουμ το βρήκα όταν ήθελα να επισκευάσω ένα παλιό ραδιόφωνο. Για διάφορους λόγους έχει μείνει πίσω αυτό αλλά επιφυλάσσομαι...
Είμαι χαρούμενος που βλέπω εδώ μέσα ωραία πράγρματα και ανθρώπους, να έλειπαν μόνο οι αψιμαχίες μερικές φορές, δεν βλέπω το λόγο.

ΥΓ. Αν και όποτε είναι δυνατόν το καλύτερο μου είναι να οδηγώ μακριααααααά. Δοκιμάστε το, αδειάζει ο νους...

nikosras
26-09-12, 11:24
Καλημέρα σε όλους.

Με λένε Νικόλα, είμαι 41 ετών και κατόπιν συστάσεως του ψυχοθεραπευτή μου αποφάσισα να απελευθερωθώ και να υποκύψω σε ένα παλιό κουσούρι που τόσο καιρό καταπίεζα.

Παρ' ότι σπούδασα Ιταλική και Αγγλική φιλολογία (παντελώς άσχετος με το σπορ, δηλαδή) πάντα θάυμαζα τους φίλους-συμμαθητές που ανακατευόντουσαν με πειρατικούς σταθμούς και ηλεκτρονικά πίσω στα '80ς. Μετά το ξέχασα. Στα μέσα των '90ς η Π.Α με έστειλε στο Καβούρι να εκπαιδευτώ για Μηχανικός Ραντάρ και έπεσα μέσα στη φωλιά του λύκου. Στην Σκύρο και στην Πάρνηθα κατόπιν ήμουν περιτριγυρισμένος από "κατεστραμμένους" με κατασκευές και home cinema και το πράμα ξαναφούντωσε μέσα μου. Μετά απολύθηκα και ψιλοηρέμησα. Ωσπου καταλάθος - εξεπίτηδες έπεσα πάνω στο diyaudio.com και στα hlektronika.gr.

Εκτοτε έχω χάσει τον ύπνο μου και θέλω να φτιάξω έναν λαμπάτο ενισχυτή για να ξορκίσω τον δαίμονα που ονομάζεται "λαμπάτος ήχος". Ολοι ξέρουν ότι αν ακούσεις λάμπα ή τάξη Α, δεν υπάρχει γυρισμός...

Το πρόβλημα είναι ότι, πέρα από λύσσα, είμαι παντελώς άσχετος. Θα χρειαστώ τη βοήθεια και την απύθμενη υπομονή σας για να εκπαιδευτώ και να υλοποιήσω τον πρώτο δικό μου.

Προς το παρόν έχω φτάσει σχεδόν στο τέλος ένα ζευγάρι fullrange back loaded horn με Fostex Fe126En το οποίο και δεσμεύομαι να παρουσιάσω μόλις τελειώσω και το φινίρισμα-λουστράρισμα, αν και υποψιάζομαι ότι μάλλον σε site μαραγκουδικής πρέπει να ποσταριστεί!!

Εχει πάρει το μάτι μου τα σχέδιa του ikaros1978 (SE EL34)- xristoscat, tomhel (PP EL84) κάτι παλιά από diyparadise.com (simple 5687 based preamp, simple EL84) που μοιάζουν (απατηλά;;;) εύκολα.

Προτάσεις, συστάσεις, βοήθεια, συμβουλές θα είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτα.

Απροσαρμοστος
23-10-12, 18:35
Γεια σας και απο εμενα!
Με λενε Σωτηρης και ειμαι απο χαλκιδα αλλα εδω και ενα χρονο μενω αθηνα διοτι σπουδαζω στην Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε ηλεκτρονικος.
Μενω πατισια ξερετε κανενα καλο μαγαζακι εδω κοντα που να πουλαει εξαρτιματα ?

moutoulos
27-10-12, 14:59
Παιδιά καλώς ήρθατε !!!

DGeorge
27-10-12, 15:17
Καλησπέρα σε όλους :001_smile: και καλώς σας βρήκα!
Λέγομαι Γιώργος και εργάζομαι ως 'Μηχανοργανωτής' σε Ελληνική Φαρμακευτική Εταιρεία.
Μένω στην Καλλιθέα Αττικής, κι έχω σπουδάσει Φυσικός.
Ως φοιτητής πέρασα κι από καλή Σχολή τάβλι, αλλά "ό,τι αφήνεις σ'αφήνει!" :wiink: :001_smile:
Έτσι, μάλλον δεν κάνω για αντίπαλος του Γιάννη...:biggrin:
Ελπίζω -στην παρέα σας- να μάθω πολλά, και να μπορέσω επίσης να προσφέρω όσες χρειαστούν από τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες μου.

lyrist13
14-11-12, 23:22
Kαλησπερα,

κατ' ρχας συγχαρητηρια για το φορουμ!

Με λενε Γιαννη και ειμαι 17!

Θελω να ξεκινησω να ασχολουμαι με ηλεκτρονικα κυκλωματα!

Ελπιζω να τα καταφερω και να βρω χρησιμες πληροφοριες εδω μεσα!

thomaslar
15-11-12, 22:48
Καλησπερα,

Πολυ ωραιο το φορουμ σας.

Με λενε θωμα ειμαι απο λαρισα και σπουδαζω στην κοζανη στο ΤΕΙ ηλεκτρολογιας και βρισκομαι στο 5ο εξαμηνο(εχω περασει ηλεκτρονικα Ι,ΙΙ,και ηλεκτρονικα ισχυος:biggrin::biggrin:)

pioneelf
15-12-12, 15:05
Καλησπέρα σε όλους,το όνομα μου είναι Γιάννης,32 ετών και ζω στην Αλεξανδρούπολη.

Με τα ηλεκτρονικά δεν έχω κάποια (σημαντική)επαγγελματική σχέση,απλά ότι χρησιμοποιώ για τον εαυτό μου.

Παρόλα αυτά είμαι σίγουρος πως το φόρουμ θα με βοηθήσει αρκετά σε απορίες που έχω.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν...

primeras
15-12-12, 16:45
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά αυτού του υπέροχου forum!

Με λένε Νικήτα.
Είμαι 41 ετών. Έχω τελειώσει μόνο το Γενικό λύκειο.
Έχω ένα γιο 18 μηνών που με έχει τρελάνει.
Μου αρέσουν οι κατασκευές κάθε είδους. Γενικά αν χρειάζομαι κάτι και μπορώ να το φτιάξω μόνος μου, το προσπαθώ...
Ξέρετε πολλοί μου λένε... αφού το βρίσκεις στο εμπόριο έτοιμο γιατί παιδεύεσαι;... και απαντάω δεν υπάρχει αυτό ακριβώς που χρειάζομαι.

Μεταξύ μας... συνήθως υπάρχει...

Με τα ηλεκτρονικά έχω ασχοληθεί λίγο, και έχω τις βασικές γνώσεις.
Αρκετά και με υπολογιστές. Πολύ πρόσφατα μου δόθηκε μια ευκαιρία να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό.
Το κακό είναι ότι τώρα είναι λίγο αργά για μένα να προλλάβω το τρένο των καταιγιστικών εξελίξεων, καθώς όλα τα άλλα έχουν μπει στο περιθώριο λόγω οικογένειας που μου αρέσει τελικά πιο πολύ απ'όλα!

Τελευταία ανακάλυψα αυτό το forum και έχω αρρωστήσει...
Με όσα παιδιά έχω συνεργαστεί και έχω ζητήσει βοήθεια είναι καταπληκτικοί.
Δεν έχω λόγια...

Καλή μας συνέχεια!...

bchris
15-12-12, 18:50
Γεια σου Νικητα.
Καλως ηρθες.

Να χαιρεσαι τον διαδοχο και γενικοτερα την οικογενιεια σου.
Καλες γιορτες, καλες κατασκευες και πανω απ' ολα υγεια.

johndaf
19-12-12, 18:52
:001_smile: Καλησπερα σε ολους με λενε Γιαννη ειμαι 46 ετων και εχω τελειωσει τεχνικο λυκειο ηλεκτρονικος αλλα η πορεια της επαγγελματικης μου καριερας ηταν λιγο διαφορετικη εγινα στρατιωτικος στο Πολεμικο Ναυτικο και μαλιστα μηχανικος με εξειδικευση στα Ελικοπτερα .
Παντα ασχολιομουν με ηλεκτρικα ηλεκτρονικα αλλα λιγα πραγματα οχι του επιπεδου που εχουν αρκετοι μεσα στο φορουμ.
Σας διαβαζω καιρο τωρα και εχω λαβει πολλες χρησιμες πληροφορειες απο εσας και σας ευχαριστω για ολα!!!!
Σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια και προπαντων καλες κατασκευες!!:wiink:

primeras
19-12-12, 21:45
καλησπέρα Γιάννη και σε σένα.

καλή συνέχεια και καλές γιορτές!!!

manolena
28-12-12, 21:02
:001_smile: Καλησπερα σε ολους με λενε Γιαννη ειμαι 46 ετων και εχω τελειωσει τεχνικο λυκειο ηλεκτρονικος αλλα η πορεια της επαγγελματικης μου καριερας ηταν λιγο διαφορετικη εγινα στρατιωτικος στο Πολεμικο Ναυτικο και μαλιστα μηχανικος με εξειδικευση στα Ελικοπτερα .
Παντα ασχολιομουν με ηλεκτρικα ηλεκτρονικα αλλα λιγα πραγματα οχι του επιπεδου που εχουν αρκετοι μεσα στο φορουμ.
Σας διαβαζω καιρο τωρα και εχω λαβει πολλες χρησιμες πληροφορειες απο εσας και σας ευχαριστω για ολα!!!!
Σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια και προπαντων καλες κατασκευες!!:wiink:

Όχι ρε φίλε!!!!!! Κι άλλο ίδιο Part Number εδώ μέσα; Να κάνουμε δικό μας forum μέσα στο forum!!!! Μέγα το της θαλάσσης κράτος κι αιέν υψικρατείν ρεεεεεεεεεεεε!!!!!!

Καλή χρονιά Γιάννο!!!!!

Luwak
08-01-13, 20:42
Χαιρετώ κι εγώ την παρέα σας και εύχομαι καλή χρονιά σε όλους!
Είμαι ο Κώστας από Αθήνα,είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά αλλά μ'αρέσει να διαβάζω και να μαθαίνω.Συγχαρητήρια για τις γνώσεις που μας προσφέρετε!

TasosElectro
13-01-13, 12:26
Καλό μεσημέρι Τάσο με λένε ειμαι μαθητής της Β λυκείου πάω σε ΕΠΑ.Λ(Τομέας ηλεκτρολογικός:Ε.Η.Ε) και θα θελα να ξέρω μετά απ τις σπουδές μου στο ΤΕΙ τι πορεία θα πρέπει να ακολουθήσω?Η ΑΣΠΑΙΤΕ τι ειναι κ πως μπορώ να εχω επαγγελματική αποκατάσταση?Ευχαριστώ πολύ.

turist
13-01-13, 13:50
Καλώς ήλθατε παιδιά. Μακάρι να φανούμε χρήσιμοι σε ότι μπορούμε.

Αμπεροτσιμπίδα
18-01-13, 14:28
Καλησπέρα παιδιά μόλις έφτασα.....Είμαι καθηγήτρια βιολογίας και ψιλοασχολουμαι με τα ηλεκτρονικά γιατί τα βρίσκω τρομερά ενδιαφέροντα και πιστέυω πως μετά τα Μαθηματικά και τη Μουσική τα ηλεκτρονικά αποτελούν παγκόσμια γλώσσα....τελως πάντων. Από κατασκευές έχω μια μικρή εμπειρία αλλά εν πάση περιπτώση εχω φτιάξει μεχρι και τροφοδοτικό πάγκου στα 3-4,5-7-15V.
Αυτό που με ενδιαφέρει τωρα είναι να ασχοληθώ με μικροελενχτες. Πήρα ένα Arduino και το ψιλοπαλεύω. Αλλά θέλω και PIC αλλά έχω χαθεί. Δεν ξέρω τι να πάρω τι έκσοαη και τι άλλο χρειάζεται....παρακαλώ τα φώτα σας....τι άλλες γνώσεις χρειάζονται. Για το arduino καθομαι και μαθαίνω c αλλά και βρίσκω έτοιμες εντολές και τις πειράζω αλλά με τους μ/ε δεν ξέρω τι να κάνω...

αθικτον
18-01-13, 20:22
Xαιρομαι που υπαρχουν κοπελες που ασχολουνται με την τεχνη. Καλως ηρθες φιλη με την Αμπεροτσιμπιδα σου.

φιλικα, Γεωργιος.

Hary Dee
18-01-13, 20:27
Καλό μεσημέρι Τάσο με λένε ειμαι μαθητής της Β λυκείου πάω σε ΕΠΑ.Λ(Τομέας ηλεκτρολογικός:Ε.Η.Ε) και θα θελα να ξέρω μετά απ τις σπουδές μου στο ΤΕΙ τι πορεία θα πρέπει να ακολουθήσω?Η ΑΣΠΑΙΤΕ τι ειναι κ πως μπορώ να εχω επαγγελματική αποκατάσταση?Ευχαριστώ πολύ.Η ΑΣΠΑΙΤΕ είναι σαν ΤΕΙ αλλά έχει κάποιες διαφορές. Πρακτικά: Σε 4 χρόνια σου δίνει χαρτί ΜΟΝΟ εκπαιδευτικού. Για να γίνεις ΚΑΙ τεχνολόγος μηχανικός (όπως πχ οι ΤΕΙτζήδες) πρέπει να κάνεις άλλον ένα χρόνο εκεί μέσα. Τότε υποτίθεται ότι έχεις 2 πτυχία τρομάρα σου!
Το ατού της ΑΣΠΑΙΤΕ ήταν η παιδαγωγική επάρκεια που σου δίνει, αλλά πλέον έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ -> www.aspete.gr (http://www.aspete.gr)

leosedf
18-01-13, 21:59
Καλησπέρα παιδιά μόλις έφτασα.....Είμαι καθηγήτρια βιολογίας και ψιλοασχολουμαι με τα ηλεκτρονικά γιατί τα βρίσκω τρομερά ενδιαφέροντα και πιστέυω πως μετά τα Μαθηματικά και τη Μουσική τα ηλεκτρονικά αποτελούν παγκόσμια γλώσσα....τελως πάντων. Από κατασκευές έχω μια μικρή εμπειρία αλλά εν πάση περιπτώση εχω φτιάξει μεχρι και τροφοδοτικό πάγκου στα 3-4,5-7-15V.
Αυτό που με ενδιαφέρει τωρα είναι να ασχοληθώ με μικροελενχτες. Πήρα ένα Arduino και το ψιλοπαλεύω. Αλλά θέλω και PIC αλλά έχω χαθεί. Δεν ξέρω τι να πάρω τι έκσοαη και τι άλλο χρειάζεται....παρακαλώ τα φώτα σας....τι άλλες γνώσεις χρειάζονται. Για το arduino καθομαι και μαθαίνω c αλλά και βρίσκω έτοιμες εντολές και τις πειράζω αλλά με τους μ/ε δεν ξέρω τι να κάνω...

Αναπτυξιακό της Mikroelectronika με MicroC η Microbasic η πιο φτηνά έναν pickit 3 με όποια γλώσσα θέλεις (C).

Αμπεροτσιμπίδα
19-01-13, 14:18
Leosedf> Ευχαριστω για την απάντηση αλλά είναι κινέζικα. Μπορέιτε να μου στειλετε private message για περαιτέρω πληροφορίες γιατί εχω χαθεί με αυτα καθως αλλάζουν συνέχεια....

ευχαριστώ προκαταβολικά
Κλαίρη,,,

leosedf
19-01-13, 14:25
www.mikroe.com
http://www.microchip.com/stellent/idcplg?IdcService=SS_GET_PAGE&nodeId=1406&dDocName=en538340

Dhmhtrhs Oikonomou
19-01-13, 14:49
γεια σας κι απο μενα

με λενε Δημητρη ειμαι απο λαμια εχω τελειωσει τεε ηλεκτρονικης και τωρα ειμαι σε νυχταρινο επαλ ηλεκτρολογιας.

δουλευω μαζι με τον πατερα μου, κανουμε αδιαταρακτη κοπη μπετον, υδροβολες-αμοβολες.

μου αρεσουν τα rf κυκλωματα και κυριος τα αναλογικα,διαβαζω για να δοσω εξετασεις ραδιοερασιτεχνη.

εμπενα και ποιο παλια με τον ονομα "καλοδιακιας"

ΖΑΧΟΣ
19-01-13, 14:56
Γιά σε ολους στο forum,με λενε Ζαχαρια ειμαι απο την κρητη και μενω στην Αθηνα απο το 1960 ειμαι 56 χρονων.
δεν ειμαι ηλεκτρονικος την τρελα την εχω απο τα 12 οταν εκανα το πρωτο μου μηχανημα στα ΑΜ με μια ελ34(τρελα με τις λαμπες).
τωρα τελειωσα ενα 2χ9w se με el34-ecc83 σε λιγο αρχιζω ηχεια "η προενισχυτη με λαμπες θα δουμε.
παλια ψαχναμε σχεδια με τα κιαλια τωρα με το indernet ειναι ευκολα αλλα θελει διαβασμα.

Georgetax
31-01-13, 09:19
Καλημέρα παιδιά καλά έχει λίγες μέρες που προσπαθώ να βρω απάντηση σε μια πατέντα που προσπαθώ να να κάνω και όλο επάνω στο φόρουμ σας πέφτω μπράβο πάρα πολύ καλή δουλειά, με λένε Γιώργο και δεν έχω ιδέα πώς είναι το κατσαβίδι χα χα χα

bchris
31-01-13, 09:36
Καλημέρα παιδιά καλά έχει λίγες μέρες που προσπαθώ να βρω απάντηση σε μια πατέντα που προσπαθώ να να κάνω και όλο επάνω στο φόρουμ σας πέφτω μπράβο πάρα πολύ καλή δουλειά, με λένε Γιώργο και δεν έχω ιδέα πώς είναι το κατσαβίδι χα χα χα

Γιωργο καλως ορισες.

Μην σε ανησυχει που δεν εχεις ιδεα πως ειναι το κατσαβιδι.
Αν εχεις ορεξη για να μαθεις, εδω μεσα θα βρεις τρομερες πληροφοριες και πολυ καλο κοσμο, προθυμο να μοιραστει μαζι σου τις γνωσεις του.

Welcome aboard.

johnyb98
17-02-13, 09:48
Καλημέρα σε όλους !

Εϊμαι ο Γιάννης και ήρθα πριν λίγες ημέρες στην κοινότητα.

Χάρηκα πολύ που βρήκα αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα κοινότητα στο διαδίκτυο, και ακόμη πιό πολύ χαίρομαι που είμαι ένα μέλος της !! :)

RNR
17-02-13, 10:24
Γειά χαρά φίλοι μου και απο μένα.
Το όνομα μου είναι Γιάννης, κατάγομαι απο τον Πύργο του Ν.Ηλεία, ηλεκτρονικός απο το Τεχνικού του Πυργου και μετά ΙΕΚ (Τηλεπιοινωνίες και Δυκτια Η/Υ), τα τελευταία 11 χρόνια ζω και δουλεύω Αθήνα, δυστυχώς όχι σαν ηλεκτρονικός!!!:001_unsure:

Έτσι λοιπόν κράτησα ώς χόμπι τα ηλεκτρονικά, ασχολουμε με τους αγώνες Ραλλυ, μου αρέσει πολύ η αγωνιστική οδήγηση για αυτο και τα τελευταία δύο χρόνια ασχολούμε με την δημιουργία ενός εξομειωτή αγωνιστικης οδήγησης (όπου σας χρωστάω και φωτογραφικό υλικο), επίσης ασχολουμε με τον μοντελισμό αυτοκινητων με βενζινοκινητήρες.

Χαίρομαι πολύ που είμαι στην παρέα.

panosdanas
20-02-13, 09:56
Ποδαρικο στο φορουμ γιουπι!:001_tt2: Παναγιωτης Δανας
Στην 2 γυμνασιου πηρα μπαταρια , λαμπακι, ενα μοτερ του εβαλα ενα μιξερ πηρα δοχειο με δυο ηλεκτροδια και του εβαλα νερο πειραμα μες την ταξη της φυσικης.
Τα συνδεσα ολα το λαμπακι δεν αναβε. Επειτα εριξα αλατι και το ανακατεψα με το μιξερ και το λαμπακι ψιλο αναψε.

Οποτε ετσι αποφασισα να παω για τεχνικο λυκειο τμημα ηλεκτρονικης περιοχη Δαφνη και Νεα σμυρνη μιας και δεν ειχα καλους βαθμους. Απουσιολογος τα δυο τελευταια χρονια του λυκιου. Κατα την διαρκεια του λυκειου εφτιαχνα καποια κιτ σμαρτ οπως πομπο 4w ηχοδιακοπτη vu meter φωτορυθμικο εινισχυτη 100w γεννητρια διαστημικων ηχων. Συντομα αποχαλκωνα τις πλακετες αφου τις ειχα τυπωσει. Διεθετα παλμογραφο γενητρια συχνοτητων συχνομετρο. Εχω κατασκευασει και δυο υπογουφερ
Μετα την αποφοιτηση του λυκιου κοπηκαν ολα και επιασα δουλεια και εφτιαχνα σαντουιτς για να βγαλω λεφτα να παρω μηχανη.
8 μηνες μετα καταχθηκα στις ενοπλες δυναμεις ως υποσμηνιας της αεροποριας και πηγα εκει γιατι ηταν ευκολη δουλεια και καλες αποδοχες με το πτυχιο του ηλεκτρονικου και πηρα την ειδηκοτητα του οπλουργου. Εχω παντρευτει και εχω και μια κορη. Το καραβανι τελειωσε ειμαι πολιτης για παντα και με συνταξη
Τωρα εχω το χρονο να ασχοληθω με τα ηλεκτρονικα κατασκευες hi-fi. Ειχα ασχοληθει με τηλεκατευθυνομενα ελικοπτερα εξωτερικου χωρου αεροβατικα και ειχε πολυ πλακα.

efialtisfm
24-02-13, 02:27
Κώστας 40+. Εχω ζήσει Αυστραλία και Ελλάδα. 1989-2005 ασχολήθηκα με διάφορους κλάδους της Πληροφορικής. Με ηλεκτρονικά ασχολούμε απο την ηλικία των 13 και RF απο τα 15. Πρώτος μου πομπός ένα 0.2watt FM. Πρώτο μηχάνημα που κατασκεύασα, αυτοταλάντωτο με 6146W. Άλλες αγαπημένες κατασκευές, αυτο-504, 6C4+5763+504 και 3/300.

kokonakis
02-03-13, 00:00
Καλησπέρα σε όλους...Το όνομα μου είναι Κοκονακης Μιχάλης και είμαι από την επαρχία Αποκορώνου απτό Κουρνα είμαι 20 χρονών και έχω τελειώσει επαγγελματικό λύκειο ηλεκτρολόγος και φέτος είμαι στο ΤΕΙ ηλεκτρολογίας στο Ηράκλειο... προπτυχιακός ηλεκτρολόγος??θα δείξει... μ αρέσει αυτή η δουλεία και θέλω να την ακολουθήσω στο μέλλων.. από πιο μικρός μαρεσε να κάνω διαφορά με τα παιχνίδια π είχα άλλοτε πετυχεναν άλλοτε κατέληγαν στα σκουπίδια . τώρα έχω ξεκινήσει και είμαι στα τελειώματα μιας κλοσομηχανης που θα βάζει περίπου 120 με 140 αυγά...

Gioureg
11-03-13, 16:35
Καλησπερα και απο μενα,
Με λενε Γιωργο,ειμαι απο Δραμα, ψωρα με τα ηλεκτρονικα απο μικρος,αλλα μεχρι και το λυκειο που τα ακολουθησα.Στο ΤΕΙ Καβαλας περασα ηλεκτρολογος και τα μετα επαγγελματα ψιλοασχετα με αυτα, μονο η αγαπη και η περιεργια για δημιουργια εμεινε.
Σας διαβαζω αρκετα χρονια,με βοηθησατε παρα πολλες φορες,αλλα χθες τελικα γραφτηκα στην παρεα σας.
Καλη συνεχεια σε ολους μας :)

kanivallos
11-03-13, 19:05
Καλησπέρα στην κοινότητα και στους δημιουργούς της.
Με λένε Χρήστο και μέχρι τη Β' Λυκείου (πρακτικό τμήμα) όνειρο μου ήταν να σπουδάσω ηλεκτρονικός. Όταν ο άνθρωπος όμως προγραμματίζει ο Θεός γελάει!
Από το Γυμνάσιο με κατασκευές smart kit, c & a ...μικροπομποί (όχι λυχνίες) για πειρατικό στη γειτονιά κλπ...
Κατάγομαι από Άρτα και είμαι 47 ετών. Λόγω αρκετού χρόνου αυτό τον καιρό (περιμένοντας την ανάπτυξη να ωριμάσει) ανακάλυψα το σάιτ σας και αναπόλησα το παιδικό μου όνειρο.
Σας παρακολουθώ με ενδιαφέρον έχοντας συλλάβει αρκετές γνώσεις από τις συζητήσεις σας.
Να είστε καλά και να χαμογελάτε.

Panos140
30-03-13, 00:26
Καλησπερα και απο εμενα, ενταξει ηλεκτρονικος προσπαθουμε παντα ! Κυκλωματα συναγερμων, αποκοδικοποιητων, dvd , laptop!

Nickmanak
30-03-13, 16:14
Γεια σας,
Το επάγγελμα μου είναι επισκευές-περιελίξεις ηλεκτροκινητήρων. Θα χαρώ να συνεισφέρω σε οποιοδήποτε τόπικ χρειαστεί μια γνώμη στον τομέα μου.