PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ EAGLE SOS !!!



tzitzikas
01-10-06, 20:49
Προσπάθησα να χρησιμοποιησω σε ενα τυπωμενο που σχεδιαζω με το προγραμμα Eagle την επιλογη "hole" για να ανοιξω σε εκεινο το σημειο μια τρυπα για να περασει βιδα. οπως βλεπετε στην παρακατω εικονα ο ασπρος κυκλος
ειναι η τρυπα πανω σε ενα ορθογωνιο χαλκου. εκτυπωνωντας το (κατω εικονα) αυτη η τρυπα δεν
δημιουργειται πανω στον χαλκο. γιατι?? πως θα το καταφερω αυτο??
(ενω οταν χρησιμοποιω την επιλογη via [πρασινος κυκλος] δημιουργειται, απλα αυτο δεν ειναι ο σωστος τροπος να κανεις τρυπα γιατι ειναι για δημιουργεια πιστας για να κοληθει εξαρτημα)

ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ
02-10-06, 11:14
Δεν ξέρω τι διαστάσεις έχει η τρύπα αλλά μπορείς ίσως να χρησιμοποιήσεις κάτι από τη βιβλιοθήκη holes?

dal_kos
02-10-06, 15:01
Μηπως εχεις επιλεξει κανα solid/black στο μενου εκτυπωσης? Για κοιτα τα λιγο... Ισως να φταιει ενα απο αυτα

tzitzikas
02-10-06, 18:32
το black εχω τσεκαρει για να βγει μαυρη η εκτυπωση!αν βγαλω το black εκτυπωνεται μπλε!καμια αλλη ιδεα?

tzitzikas
03-10-06, 19:57
κανεις παιδια????ειναι επειγον και δε μπορω να βγαλω ακρη. παλεψα με τις επιλογες στα layers stop & bstop to color και το fillstyle αλλα μου χαλαει και τα pads.

hlektrologos000
04-10-06, 07:29
φιλε τζιτζικα και μενα μου σπαει τα νευρα το το eagle που δεν ξερω να το δουλεψω καλα και ετσι εχω βρει εναν κομπογιανιτικο τροπο αλλα αποτελεσματικο.
Μολις εχω ετοιμο το τυπωμενο στο eagle το τραβαω φωτο με ενα προγραμμα screen capture και μετα το επεξεργαζομε στο photoshop κανω τις αλλαγες που θελω και εκτυπωνω απο εκει .Αμα ξερεις να δουλευεις λιγο καλα και το photoshop κανεις φοβερη δουλεια.

tzitzikas
07-10-06, 16:22
thanks αλλα ψαχνω να γινεται απο το eagle?κανεισ????

tzitzikas
08-10-06, 14:24
λοιπον βρηκα μια ακρη στο πρβλημα μου αλλα μου δημιουργει αλλο σοβαρο προβλημα. οπως βλεπετε στην παρακατω εικονα (δεστε την σε αυτο το link γιατι δεν μπορεσα να την φορτωσω εδω http://www.geocities.com/tzitzikas_ee/eagle3.gif )
στην πρωτη εικονα πανω αριστερα εχω δημιουργησει ενα ορθογωνιο χαλκου και πανω ενα pad και
μια τρυπα (hole)--> δεν φενεται. ακροβως στην εικονα δεξια ναι μεν μου δημιουργει την hole που
χρειαζομαι αλλα εκει που ειναι το pad δεν δημιουργει μονο το drill(τρυπα του pad για να κολληθει
το εξαρτημα) αλλα δημειουργει και τρυπα σε ολο το pad. γενικα οτι αλλαγες κανω στην hole μου
αλλαζει και τα pads. για να δημιουργησω την τρυπα (hole) πηγα στο display και τσεκαρα τα
tstop, bstop βαζωντας color black και fillstyle το δευτερο τετραγωνακι.

καμια απαντηση πως θα λυσω το προβλημα αυτο γιατι εχω αγανακτησει με αυτο το θεμα. σιγουρα θα υπαρχει καποια λυση
αλλα δεν μπορω να την βρω με τιποτα!!!!!!!!!!!


επισης θελω σε ενα σημειο της πλακετα (πανω στο τετραγωνο χαλκου) να δημειουργησω το εξης: ενα pad οπου η τρυπα
να ειναι απο χαλκο και το γυρω γυρω να μην εχει χαλκο. δηλαδη το αντιθετο ενος pad.