PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι είδους μουσικής ακούτε?



Danza
04-10-06, 19:24
Ενα Post για το τι μουσική ακούτε (αν ακούτε βέβαια) :D
Αρχίζω: Λαικά απο το "βαρύ πυροβολικό" (Καρράς, Βασω Χατζή, Κωστόπουλος, Μελλάς κλπ με ιδιαίτερη προτίμιση στα Live προγράμματα), RnB, House και Ελληνικά γενικότερα

Giannis511
04-10-06, 22:12
Rock, Hard Rock και λίγο από Metal. Επίσης έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στα βαρια λαϊκά και ρεμπέτικα. Και άμα τύχει δε λέω όχι σε Active Member και Ημισκούμπρια.

Από ροκιές ακούω Pink Floyd (φανατικά), Led Zeppelin, U2, Sex Pistols, Rory Gallagher, Eric Clapton, Foreigner, Scorpions, Dire Straits, AC/DC, Accept, Kiss, Black Sabbath, City και από μέταλα Iron Maiden, Metallica, Motorhead και Disturbed. Eπίσης Παύλο Σιδηρόπουλο, Παπακωσταντίνου, Τουρνά και κάτι άλλα ξεκάρφωτα!

ok1gr
07-10-06, 02:56
rock/hard rock ;)

PINK FLOYD, SCORPIONS, black sabbath, simon and garfunkkel, DEEP PURPLE, john lennon, beatles, EAGLES, λίγο metallica και iron maiden και stratovarious και............................................... ....

VINYL FOR EVER!!!

Giannis511
07-10-06, 08:00
Ωραίος ρε Πάνο έτσι μπράβο!

AKIS
07-10-06, 09:04
Ενα Post για το τι μουσική ακούτε (αν ακούτε βέβαια) :D
Αρχίζω: Λαικά απο το "βαρύ πυροβολικό" (Καρράς, Βασω Χατζή, Κωστόπουλος, Μελλάς κλπ με ιδιαίτερη προτίμιση στα Live προγράμματα), RnB, House και Ελληνικά γενικότεραακριβως ετσι και εγω απο λαικα αλλα και τερλεγκας,γονιδης, Διονυσιου κλπ

marios
07-10-06, 15:01
Λίγο Sabbath, λίγο Maiden, ΠΟΛΥ Guns N' Roses (και Velvet Revolver), Mettalica, Nightwish, Korn, Nirvana, Pink Floyd, Placebo,
System of A Down, Scorpions, Doors, Tsopanarave :D , Rage Against, Thievery Corporation, Depeche Mode (Εξαιρετικη η συναυλία στο Terravibe), Cure, Λιγο Oakenfold, Aerosmith, Steve Vai.
Επίσης μου αρέσουν τα ρεμπέτικα και τα παλια λαϊκά. :D

itta-vitta
07-10-06, 22:51
Και 'γώ τα ίδια με τον Πάνο ΟΚ1.
Δεν περίμενα Πάνο ν' ακούς τέτοια τραγούδια. Αυτά είναι της εποχής μου (1974-1986). Τα έπαιζα από τα μεσαία, τότε και αργότερα από τα εφ-εμ. Έχω πάρα πολλά βινύλια. Τα είχα επεξεργαστεί στον υπολογιστή και τα είχα κάνει σιντί, πριν ακόμη κυκλοφορήσουν σε μορφή σιντί στο εμπόριο. Θύμάμαι, είχα πληρώσει ένα σιντί ντράιβ εγγραφής 4Χ, 99.000 δρχ. Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από το 1980. Είχα τότε ένα ΖΧ σπέκτρουμ.

ok1gr
08-10-06, 00:17
Σίγουρα είναι τα καλύτερα τραγούδια που υπάρχουν, και εγώ όσο χρησιμοποιούσα το μηχάνημα τέτοια έβαζα....
Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα πολλά νέα παιδιά που ακούνε τέτοια και δεν πρόκειται να χαθούν ποτέ!

Έχω κάνει και εγώ μερικές απόπειρες να περάσω κάποια άλμπουμ που δεν μπόρεσα να βρώ σε σιντί αλλά ότι και να κάνεις το βινίλιο δεν παίζεται και ξανακαταλήγω σε αυτό.... ;)

Όταν κατεβαίνω θεσσαλονίκη κοιτάω πάντα στην επιστροφή να φέρνω μερικούς καλούς δίσκους μαζί μου :)

p.s. Μιάς και σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο πικάπ τί προτείνεται μέχρι 300Ευρώ???
Είμαι μεταξύ μεταχειρισμένο REGA PLANAR 3 και project debut 3 ή project 1.2 καινούργια.
Για κεφαλή σκέφτομαι κάποια ortofon κάπου στο 100άρικο MM φυσικά.
Εννοείται πως θέλω το πικάπ μόνο για να ακούω μουσική και όχι για χρήση DJ...

Giannis511
08-10-06, 08:25
Eγώ είχα κάτσει πριν 3,5 χρόνια και βρήκα μόνος μου τρόπο για να περνάω τα βινύλια σε CD. Στο σπίτι πάντα βινύλιο, τα CD για το αμάξι! Η μουσική αυτή είναι αθάνατη και είναι και τρόπος ζωής!

tzitzikas
08-10-06, 20:00
τιποτα απο τα παραπανω. alternative και post rock επι το πλειστον. ενδεικτικα αναφερω ονοματα οπως interpol, madrugada, archive, mogwai, godspeed you black emperor! , yo la tengo, hood κ.α

itta-vitta
08-10-06, 21:09
Πάνο, μήπως ξέρεις να μου πείς που έχει στη Θεσσαλονίκη καταστήματα πουπωλούν παλιά βινύλια, εκτός από τον Ζαχαρία και το Βινυλμάνια;

Danza
08-10-06, 23:40
Αν και ξέχασα να το πώ στο αρχικό μηνυμα ειμαι και φίλος "της παλιας σχολής" του rock '70 '80.. έχω και αρκετά βυνίλια αλλά το πικάπ δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον :(

ReFas
08-10-06, 23:48
p.s. Μιάς και σκέφτομαι να αγοράσω καινούργιο πικάπ τί προτείνεται μέχρι 300Ευρώ???
Είμαι μεταξύ μεταχειρισμένο REGA PLANAR 3 και project debut 3 ή project 1.2 καινούργια.
Για κεφαλή σκέφτομαι κάποια ortofon κάπου στο 100άρικο MM φυσικά.
Εννοείται πως θέλω το πικάπ μόνο για να ακούω μουσική και όχι για χρήση DJ...

Το Rega P3 το εχω και παιζει καλα. Ειναι γυμνο με ενα διακοπτη ον-οφ μονο, για να αλαξεις στροφες σε 45 πρεπει να βγαλεις το γυαλινο πλατο και να αλαξεις θεση στον ιμαντα.
Κεφαλη εχω την Elys και σκεφτομαι να αλαξω σε Elys2 μαλλον.
Οταν ηταν να αγορασω νομιζω ειχα καταληξει υπερ του Music Hall (MMF 2.1 ?) αλλα δεν θυμαμαι καθολου τι υπερ και κατα ειχαν, ουτε και γιατι τελικα αγορασα το Rega.... και το Pro-ject απ οσο ξερω ειναι καλο.
Αν βασταει η τσεπη σου νομιζω καλυτερα να παρεις κατι καινουριο, δεν ξερεις τι μπορει να εχει κανει ο αλλος και το πουλαει, μπορει οτιδηποτε.

Giannis511
09-10-06, 14:26
Πάνο, το Rega Planar 3 είναι καλή αλλά ακριβή λύση. Θα πρότεινα το project 1.2 το σκεφτόμουνα να το αγοράσω είναι ωραίο μηχάνημα αλλά πιο τίμιο είναι το Goldring GR1 με κεφαλή Goldring Elektra (MM) με 300 ευρώ καινούριο μπορώ αν θες να σου πω που μπορείς να βρεις (στην Αθήνα).