PDA

Επιστροφή στο Forum : COUNTER



tronic
04-10-06, 23:47
Παιδια την βοηθεια σας,
εχω ενα counter με το cd40110 και μετραει απο 0 μεχρι 9999.
Εχω ενα διακοπτη set-reset που ξεκιναει και αντιστοιχα μηδενιζει τον counter.
Θα ηθελα να μετατρεψω το κυκλωμα αλλα δεν ξερω πως (το counter το βρηκα ετοιμο το σχεδιο) ωστε να αντκαταστησω το διακοπτη set-reset με τρια push buttons ωστε το ενα να κανει set το αλλο push button να κανει stop τον counter στη μετρηση και το αλλο να κανει reset.
Γινεται αυτο?
Ευχαριστω

gsmaster
05-10-06, 00:36
Εξαρτάται απο το κύκλωμα. Το πιο πιθανό, στο κύκλωμά σου το μπουτόν που έχεις, απλά κάνει ρεσετ στο ολοκληρωμένο του μετρητή.
Τώρα για να κάνει στοπ θα πρέπει να βάλεις έναν διακόπτη να κόβει την είσοδο του μετρητή, το ρεσετ το έχεις ήδη, το σετ τι θες ακριβώς να κάνει?

Αν έβαζες και το κύκλωμα θα ήταν καλύτερα, για να μην μιλάμε στον αέρα...

tronic
05-10-06, 10:48
Δεν εχω σχεδιο δυστυχως..Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι τοπ κυκλωμα εχει 4 cd40110 συνδεδεμενα μεταξυ τοιυς.Το set ουσιαστικα <<ετοιμαζει>> το μετρητη να ξεκινησει να μετραει..Του κανω set ενεργοποιω ενα φωτοτρανσιστορ και ξεκιναει η μετρηση.

chip
05-10-06, 13:24
Όταν κάνεις stop (στο νέο κύκλωμα που θα προκύψει) πως θα συνεχίζεις? Πατώντας
α) set ή reset
ή
β) πατώντας δεύτερη φορά το stop και θα περνά σε λειτουργία set πάλι?

(τι από τα δύο?)

gsmaster
05-10-06, 15:38
β) πατώντας δεύτερη φορά το stop και θα περνά σε λειτουργία set πάλι?

Αντι για push button μπορεί να βάλει έναν πιεστικό διακόπτη 2 8έσεων και να ανοίγει-κλείνει την είσοδο του μικροελεκλή. Αν σώνει και καλά θέλει 2 ξεχωριστά μπουτονακια μπορείς να βάλεις ένα SR (Set-Reset) flip-flop να κάνει την δουλειά.

tronic
05-10-06, 21:36
Kαταρχας σ'ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου..
Θελω απλα να εχω τρια μπουτον...
Πατωντας το start να ξεκιναει να μετραει.
Οταν θελω να σταματησει να μετραει να παταω stop.
Και αφου καταγραψω την τιμη να παταω το τριτο μπουτον και να κανει reset.
Ελπιζω να μην σε μπερδευω... :D :( :idea:

chip
06-10-06, 11:10
Οκ θα το τακτοποιήσω!
Απλά έλεγξε στην πλακέτα (δεν ξέρω αν είναι με ένα ή δύο επίπεδα) αν μπορείς να κάνεις παρέμβαση στα ποδαράκια 4 και 5 του cd40110. Πιθανότατα αυτή τη στιγμή να είναι ενομένα μεταξύ τους τα 4 με το 5. Θα χρειαστεί όλα τα 4 να είναι ενομένα μεταξύ τους και όλα τα 5 μεταξύ τους. (αλλά όχι το 4 συνδεμένο με το 5)
Θα κοιτάξω το βραδακι να φτιάξω το κυκλωματάκι που πρέπει να προσθέσεις. (Θα έχει κάποιο R-S FF ).

(το CD40110 δεν είναι μικροελεγκτής) Αν μου δώσεις και λίγο χρόνο θα το δοκιμάσω το κυκλωματάκι γιατί είδη έχω μια συναρμολογημένη πλακέτα με 4 CD40110

chip
06-10-06, 11:15
Επίσης υπάρχει και η λύση με ένα πιεστικό διακόπτη όπως είπε o gsmaster που όταν θές να μετράει θα είναι πατημένος και όταν θες να σταματά θα είναι "έξω". Με το reset θα κάνεις reset. Αυτό φυσικά είναι εξαιρετικά εύκολο να το κάνεις αν σε ενδιαφέρει. Σε ικανοποιεί τέτοια λύση?

tronic
06-10-06, 12:30
Το μονο σιγουρο ειναι οτι η πλακετα ειναι μονης οψης..
Θα σου ηταν δυσκολο να μου πεις και τις δυο λυσεις?
Οποτε μπορεις βεβαια..(το 40110 δεν ειναι μικροελεγκτης)
Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου και την βοηθεια σου.

gsmaster
06-10-06, 13:16
Απότι κατάλαβα μετράει σχετικά γρήγορα.
ΟΚ λοιπόν, το σταματάς (με όποιον τρόπο επιλέξεις) για να γράψεις την τιμή. Μέχρι να γράψεις την τιμή και να ξαναπατήσεις το reset και πάλι το start, θα περάσουν κάποια κομμάτια (οτιδήποτε μετράς) που δεν θα μετρηθούν, γιατί ο μετρητής θα είναι σταματημένος. Αυτό αν δεν σε πειράζει ?

Αν σε πειράζει αυτό, μετά εγώ έχω να προτείνω μόνο κύκλωμα με μικροελεκτή. :(

tronic
06-10-06, 16:18
Οχι δεν με πειραζει γιατι μετραω τα κομματια πχ για ενα λεπτο...
Οποτε μολισ το σταματησω καταγραφω και κανω reset...

chip
06-10-06, 23:23
Και πάλι γινόταν χωρίς μικροελεγκτή γιατί το cd40110 έχει register μετά τον counter οπότε γίνεται να παγώσει την μέτρηση (για να την διαβάσει ο χρήστης) και ο μετρητής να συνεχίσει να δουλεύει ανεξάρτητα είτε κάνοντας reset και συνεχίζοντας να μετρά είτε απλά να συνεχίζει να μετρά.

Το σχεδιάκι θα το ανεβάσω αύριο το βράδυ.

gsmaster
07-10-06, 00:04
Α, ΟΚ αυτό δεν το ήξερα, δεν κοίταξα το datasheet...

tronic
07-10-06, 01:07
οκ ευχαριστω..θα αναμενω..

chip
08-10-06, 01:00
:cry: Έχω το σχεδιάκη έτοιμο αλλά δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατί μου λέει οτι είναι μεγάλο (και είναι 65ΚΒ tif)
αν θες πες μου email να στο στείλω εκεί.
(το έχω δοκιμάσει το κυκλωματάκι και δουλεύει οκ)

tronic
08-10-06, 10:21
Σ'ευχαριστω πολυ...
Το μαιλ μου ειναι jinos454545@in.gr

tronic
09-10-06, 19:10
Εκανες τελικα τιποτα με το κυκλωματακι?
Αν ειναι δυσκολο μην σε απασχολησει...

chip
11-10-06, 22:55
Στο εστειλα στο email!
To έλαβες?