PDA

Επιστροφή στο Forum : Warmplates



leosedf
05-10-06, 14:48
Γειά.
Σκέφτομαι να φτιάξω μια μικρή (η δυο τρείς) για να θερμαίνω διάφορες ουσίες...
Κάτι σαν και αυτό http://www.tecnotacho.com/projeto6.htm .
Αλλα δεν ξέρω τί αντιστάσεις μπορώ να χρησιμοποιήσω. Μήπως είναι καλύτερες οι κεραμικές? (στο site χρησιμοποιεί απλές 2watt)

Υπάρχει επίσης Κάποιο κύκλωμα θερμοστάτη που να μπορώ να ρυθμίσω θερμοκρασία ? Αν είναι Ψηφιακό ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

gsmaster
05-10-06, 16:02
Πάρε ένα παλιό σεσουάρ (ή ένα φτηνό). Αυτά έχουν μέσα αντίσταση σε μορφή σύρματος. Βγάλε απο εκεί και δοκίμασε. Θές και ένα βαρβάτο τροφοδοτικό πάντως.
Μια φορά που χρειάστηκα κάτι παρόμοιο πάντως έκανα την δουλειά μου σπάζοντας μερικές βατικές αντιστάσεις-τουβλάκια. Με δοκιμές βρήκα σύρμα που να μου κάνει. :)

leosedf
05-10-06, 18:49
Παλιότερα είχα ανοίξει ενα απο αυτά τα πυρόξ για τα κουνούπια με ταμπλέτες. Το μόνο εξάρτημα που είχε μέσα ηταν μια κεραμική τετράγωνη αντίσταση, οποτε σκέφτηκα κάτι τέτοιο.
Το σύρμα δεν θα ήταν αρκετα μικρό ωστε να χωρέσει χωρίς βραχυκύκλωμα (μέσα στο γύψο) και οτι το σύρμα πυρώνει, ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία.

chip
06-10-06, 23:42
Προσοχή στα κεραμικά που σπάτε μονάχα. Στο σεσουάρ συνήθως είναι από αμίαντο :!: οπότε βγάλτε την αντίσταση με προσοχή!

leosedf
07-10-06, 12:01
Μα ΔΕΝ πρόκειτε να ανοίξω πιστολάκι για τα μαλλιά.

Chris Valis
07-10-06, 15:12
Γειά.
Σκέφτομαι να φτιάξω μια μικρή (η δυο τρείς) για να θερμαίνω διάφορες ουσίες...
Κάτι σαν και αυτό http://www.tecnotacho.com/projeto6.htm .
Αλλα δεν ξέρω τί αντιστάσεις μπορώ να χρησιμοποιήσω. Μήπως είναι καλύτερες οι κεραμικές? (στο site χρησιμοποιεί απλές 2watt)

Υπάρχει επίσης Κάποιο κύκλωμα θερμοστάτη που να μπορώ να ρυθμίσω θερμοκρασία ? Αν είναι Ψηφιακό ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ

Αν αυτό το θέλεις για να κάνεις προθέρμανση στις πλακέτες για να δουλεύεις bga, δεν κάνουν καλή δουλειά αυτά. Προκαλούν εύκολα θερμικό σοκ.

Μια καλή και απλή λύση είναι να τυπώσεις ένα σπιράλ κάποιων μέτρων πάνω σε μια έποξυ πλακέτα και να την τροφοδοτείς με χαμηλή ταση και υψυλό ρεύμα. Για κοντρόλλερ μπορείς να βάλεις ένα 16F84 ή 16F876 με ένα θερμίστορ, lm358, και ένα fet ή triac (αν το θερμαντικό δουλεύει με ac).

Έτσι είχα κάνει το δικό μου και έκανε προθέρμανση στους 150οC +- 3οC

leosedf
09-10-06, 10:16
Η προθέρμανση σε BGA γίνεται με υπέρυθρες η ζεστό αέρα και έχω ήδη εξοπλισμό γι αυτό.

Για διάφορα μπουκαλάκια που χρειάζομαι για κάτι πειράματα με χημικά τα θέλω.