PDA

Επιστροφή στο Forum : motorola gp32



jakektm
06-10-06, 22:52
εχει ασχοληθεί κάποιος με τον motorola gp38? έχω κόλημα κατα τον προγραμματισμό..

jakektm
06-10-06, 23:08
sorry, gp32

gsmaster
06-10-06, 23:22
Μήπως εννοείς τον MC68HC908GP32 (που κάνουμε στα Μικρο2 στο ΤΕΙ?)
GP32 μόνο δεν λέει κάτι.

Τι πρόβλημα έχεις?

jakektm
07-10-06, 00:00
ακριβώς αυτόν. Την πλακέτα την έχω φτιάξει εδω και καιρό, εκανα προγραμματισμούς, όλα κανονικα... ¨Εκανα μια στραβή, βραχυκυκλωσα τις εξόδους, αποτι είδα με τάση 12βολτ(κλασικο φαινόμενο οταν αφήνεις καλωδιακια στο αερα), τελικα τον εκαψα, και αγορασα καινούριο. Καθώς λοιπόν πάω να τον προγραμματίσω , μου ζητάει reset,κανω, on off τάση, κάνω, αλλα μετα με πάει σε εκέίνο το σπαστικό παράθυρο και έχει σαν yes μονο την επιλογή 0.hardware loopback detected.

Αφαιρώ λοιπόν τον μ/ελ ,πάλι το ίδιο.. Τώρα πρόσεξα και κάτι άλλο , αλλα δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει:

Ο καινούριος μ/ελ γράφει MC908GP32CPE ενώ ο παλίος MC68HC908GP32. Παίζει καμια διαφορά στον προγραμματιστή που πρεπει να χρησιμοπoιήσω??

gsmaster
07-10-06, 00:48
Χμμμ, δεν είμαι τόοοοσο εξεικοιωμένος με την πλακέτα (αυτή του ΤΕΙ έχεις έτσι?).
Άν ήταν κάτι σε επίπεδο κώδικα, θα μπορούσα να σε βοηθήσω.

Για να δεις αν υπάρχει καμια διαφορά, αυτή θα αναφέρεται στο datasheet του νεότερου μοντέλου, αν και δεν νομίζω να υπάρχει εκεί πρόβλημα.

hardware loopback detected. -> μυρίζομαι πρόβλημα στην πλακέτα. συγκεκριμένα στις γραμμές της σειριακής. Τσέκαρε και το MAX232 που έχει πάνω. Με λίγα λόγια το error που σου λέει μάλλον είναι ότι έχει πρόβλημα η σειριακή και λαμβάνει ότι στέλνει.

jakektm
07-10-06, 09:59
Ναι αυτή η παλκέτα είναι. Το ΜΑΧ232 το άλλαξα με ένα άλλο πουχω, πάλι τα ίδια.
Η σειριακή του υπολογιστή μου είναι εντάξει , σύνδεσα το πολύμετρό μου(έχει ΜΑΧ232) για επιβεβαίωση,όπότε δε ξέρω τι άλλο απομένει..
Ψάχνω βιβλία δεδομένων με αριθμό MC908GP32CPE , δηλαδή ακριβώς το όνομα του καινούριου μ/ελ , αλλά με παραπέμπει στο datasheet MC68HC908GP32CP.

jakektm
07-10-06, 13:29
τελικα ειναι τα ιδια.. Ο κρύσταλλος όμως δινει 3Μχερτζ αντι για 20Μ (πιθανοτατα απο το βραυκυκλωμα). Παίζει τόαο μεγάλο ρόλο??

chip
07-10-06, 16:38
Ελπίζω να μην σε μπερδέψω και τονίζω οτι δεν ξέρω τους motorola.
Όμως οι μικροελεγκτές αυτοί πρέπει να παίζουν με bootstrap κώδικα και να επικοινωνούν μέσω της σειριακής τους για τον προγραμματισμό! Τα λέω καλά?
Αν ναι τότε αν δεν έχει σωστή συχνότητα χρονισμού δεν θα μπορεί να δουλέψει η σειριακή σύνδεση και δεν θα επικοινωνούν με το pc, οπότε δεν θα προγραμματίζονται!. Πώς έλεγξες τα 3Μ. παλμογράφο η συχνόμετρο? Εϊναι σίγουρο οτι τα μέτρησες σωστά? Υπάρχει πιθανότητα να είναι πχ 2,857ΜHz? τότε απλά ο κρύσταλος σου δεν ταλαντώνει στην αρμονική του αλλά στη βασική συχνότητα. Έλεγξε τους πυκνωτές που συνδέονται στο κύκλωμα του ταλαντωτή (αν έχει ...ειπαμε δεν τον ξέρω αυτό τον μικροελεγκτή) και αν το έχεις φτιάξει εσύ το κύκλωμα και δεν έχει ξαναδουλέψει δοκίμασε να αλλάξεις τον κρύσταλο με άλλον από άλλο μαγαζί γιατί αυτος θα είναι φτιαγμένος να δουλεύει με άλλο δικτύωμα πυκωτών για να δουλέψει στην αρμονική των 20M.

jakektm
07-10-06, 18:34
Όχι ότι και εγώ τους ξέρω καλά,,,,,Σωστά αυτά που λές για επικοινωνία Η/Υ με πλακέτα.
Τα 3Μ τα έλεγξα με συχνόμετρο, όντως δεν είναι 3 ακριβώς αλλά 2.957, κ μετά από λίγο αλλάζει πχ 2.952.. , 2.948….Αστάθεια δηλαδή Μάλλον πέρασε τάση στον oscillator κατά το βραχυκύκλωμα στην έξοδο του προηγούμενου μ/ελ..
Δεν έχει πυκνωτές, είναι σε τετράγωνη συσκευασία με 4 πινς (τροφοδοτείς και δίνει έξοδο 20Μhz/ 5βολτ). Αυτόν τον ταλαντωτή δυστυχώς πρέπει να περιμένεις κανα 2μηνο μέχρι να το φέρουν (παραγγελίες κτλ). Θα κοιτάξω από Δευτέρα να φτιάξω με τρανζίστορ και κρύσταλλο 20Μhz. Αει να δούμε τι θα γίνει. (Την πλακέτα την χρησιμοποιούσα κανονικα)

chip
07-10-06, 19:46
εεε. απιστευτο! Δεν έχει ο μικροελεγκτής ταλαντωτή για να βάλεις απλό κρύσταλο? Μήπως δεν έχεις διαβάσει τα datasheet του μικροελεγκτή?
Εξαιρετικά δύσκολο να βγάζει λάθος συχνόητα ο ταλαντωτής. Πιο πιθανόν (και αυτό δύσκολο το κόβω) είναι να επαθε ζημιά απο κτύπημα.
Ακόμα πιθανόν το συχνόμετρο να μην σου μετρά σωστή συχνότητα! ίσως να μην πιάνεις το κυρίως σήμα αλλά κάποια κορυφή! Επίσης άλλο που μου περνά απο το μυαλό είναι μήπος έχει είσοδο έξοδο ο μικροελεγκτής (για τη σύνδεση του κρυστάλλου) και εσύ το έβαλες στην έξοδο, οπότε δεν βλέπεις τι πραγματικά δίνει ο ταλαντωτής σου και φυσικά δεν δουλεύει σωστα ο Μικροελεγκτής. Και κινδυνεύουν να καούν και τα δύο εξαρτήματα!

gsmaster
08-10-06, 01:39
Για μέτρα την τάση τροφοδοσίας στην πλακέτα, είναι 5V?
μπορεί να βραχυκυκλώνει τπτ, και να γονατίζει την τάση, τι να πω....

jakektm
08-10-06, 12:49
5 βολτ, κανονικα. Η μόνη τάση που βρήκα να γονατίζει είναι στο πιν1 του μικροελεγκτη, εκει παίρνει 5βολτ, κατα την μέτρηση είναι 0.45 (ίσως να τα αλλάζει εσωτερικά, στο πιν1 κ πιν2 θέτεις αντίστοιχα 5βολτ και 0βλτ, λέει στο βιβλίο δεδομένων οτι ειναι pll). Η άλλη τάση που παραμένει μέ η χωρίς μικροελεγκτή είναι η έξοδος του κρυστάλλου, στα 2.42βολτ (dc) και 3Μεγάκυκλους

jakektm
08-10-06, 22:25
Στο datasheet έχει το παρακάτω σχέδιο για ταλαντωτή: Αν βάλω απλά έναν κρύσταλλο στα 20Μ, και 2 πυκνωτές (πόσα πικο?) προς την γη υπάρχει μια πιθανότητα να λειτουργήσει?

chip
09-10-06, 10:58
Φαντάζομαι το ταλαντωτή τον συνέδεσες στο osc1 αν το έκανες σωστά..
στο datasheet ή σε application note θα λέει πόσα pf. Αν δε βρεις κάτι δοκίμασεμε 22-25pF.
Αν είναι σωστά τα pf φυσικά πρέπει να δουλέψει με κρύσταλο
Τα 2,42 dc πως τα μέτρησες? μήπως απλά έβαλες πολύμετρο? οπότε αφού έχεις 3MHZ τετράγωνο με λόγω παλμού 50% σου έβγαλε το μισό (περίπου) του πλάτους του παλμού. (λογικά πρέπει να έχεις παλμούς 0-5V. με λόγο περιόδου 50%)
Τι είναι το 5V στο pin 1? γονατίζει?...περίεργο...
έλεγξε τη σύνδεση....Αν είναι απευθέιας συνδεδεμένο στα 5V δεν έιναι δυνατόν να γονατίζει....διαφορετικά θα πρέπει να έχει γονατίσει και η τροφοδοσία....(και λογικα...ο μικροελεγκτής θα ζεματίζει και θα έχει καεί).
Το πιθανότερα είναι οτι δεν έχεις βάλει 5V στο πιν1 (κάκή σύνδεση).