PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΘΟΝΗ TFT



robotakias
07-10-06, 17:23
Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να αγοράσω μια οθόνη TFT για τον υπολογιστή και θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω στα χαρακτηριστικά της οθόνης..π.χ. εννοώ είναι καλύτερα να έχει χρόνο απόκρησης 4 απ'ότι 8, έτσι δεν είναι? Απο τιμές έχω δει για 17' οτι αρχίζουν γύρω στα 150 με 200 και ανεβαίνουν. Εχείς τι μου προτείνετε? Κάποια μάρκα?

Ευχαριστώ!

chris_20
07-10-06, 18:47
Καλησπέρα !
Οι οθόνες TFT έχουν πλέον εξευτελιστικές τιμές και βελτιόνονται συνεχώς ! Έτσι πλέον αντικαταθιστούν τις crt για να μή πώ πάνε να τις εξαλείψουν !
Θα σε ρώταγα για τι χρήση την θές όπως πρέπει , οταν αγοράζουμε pc για να γλιτώνουμε χρήματα απο περριτές αγορές , αλλα οι τιμές και οι επιδόσεις
έχουν φτάσει σε τόσο καλό επίπεδο που καλύπτεις τις πιό πολλές ανάγκες σου με λίγα χρήματα. Η φθηνόιτερη είναι καλύτερη απο μία κανονική (300 e) πρίν απο 1 χρονο ! τι να λέμε τώρα ...

Θα προσέξεις τι εγγύηση (3 χρόνια είσαι οκ ) σου δίνει η εταιρία και ΠΟΣΑ ΚΑΜΜΕΝΑ PIXELS !!!!
Δηλαδή με το πρώτο καμμένο pixel να έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις την οθονη !!
Ο χρόνος απόκρισης πράγματι όσο πιο μικρός είναι τόσο το καλύτερο αλλα σου προτείνω μή σκασεις 50 ευρώ για να περάσεις απο τα 8ms στα 4 .
Η αντίθεση είναι ενα ακόμα στοιχείο που άμα θές τσεκάρεις απο 500-700 περίπου καλά θα σαι ,
φωτεινότητα είναι απο 250 - 300 .

Μπορείς άμα θες να ψάξεις και για DVI έξοδο που είναι ψηφιακή ( πιό καλή ποιότητα εικόνας) αλλα πρέπει η κάρτα σου να έχει την αντιστοιχη έξοδο>
τώρα διαφορές δέν πρόσεξα ιδιετερες ( pc -> DVI 32"LG TV) ίσως επειδή δοκίμασα σε μεγάλη ...

Πάντως μη νομίζεις οτι άμα πάρεις κάτι λίγο διαφορετικό απο αυτά που σου λέω , θα έχεις τρελές διαφορές και θα ξέρεις βέβαια τον χρυσό κανόνα
''ότι πληρώνεις παίρνεις!"

Απο μάρκες τώρα , εγώ πήρα μία 19 '' LG πρίν 1 χρόνο 12ms απόκριση με 3 χρονια εγγύηση 0 pixel .
Και μια 32" LG για TV και τις έχω ερωτευθεί !

Ήταν να πάρω samsung αλλα μου είπαν τότε 6 pixel για τις 19" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να είσαι σίγουρος για τις inches που καλύπτει κάθε εταιρία πχ. πρίν 1 χρόνο η samsung για 19" έπρεπε να έχεις 6 καμμένα για να στην αλλάξει! Για 17" ειχε 0.
Ενώ η LG 0 για 19" και 17". (φαντάζομαι οτι τώρα θα καλύπτουν 0 pixel οι πιό πολλές)
Γνωστοί μου πήραν samsung 17 , AOC 17 χωρίς κανένα πρόβλημα .

Με 150 ευρόπουλα βρίσκεις ωραιότατη 17ρα που θα σε ικανοποιήσει και στο παιχνίδι με 8 ms (LG ,NEC κλπ) .
Πρόσεξε αμα πλησιάσεις στα 200 e είσαι σε περιοχη 19" .

Την τελική απόφαση θα την πάρεις εσύ ανάλογα με τα χρήματα που θές να διαθέσεις , ελπίζω να βοήθησα λιγάκι , καλές αγορές ! :wink:

robotakias
07-10-06, 21:22
Πράγματι φίλε μου η απάντησή σου με βοήθησε αρκετά! Απο βδομάδα θα αρχίσω το ψάξιμο και θα κάνω και την αγορά..Ευχαριστώ που ασχολήθηκες με το θέμα μου :D !!

chip
08-10-06, 01:35
0 Pixel έχουν λίγες (lg, belinea) οι πιο πολλές έχουν 3-4 η και παραπάνω και μην σκεφθείτε...α είναι η τάδε πασύγνωστη μάρκα δεν θα έχει καμενα Pixel.
Βέβαια αν θες να το ψάξεις περισσότερο πρέπει να δεις πόσα subpixel δέχονται καμένα για αντικατάσταση. Δηλαδή όταν λέει 0 Pixel εννοεί 0 pixel αλλά μπορεί κάλιστα να έχει καμένα subpixel.

Πρόσεξε οτι μέσα στο καλοκαίρι κυκλοφώρησαν πολλά φθηνά μοντέλα τα οποία εν μέρη είναι υποδεέστερα των παλαιών.
πχ η Lg είχε το 1717s και έβγαλε το πολυ φθηνότερο 1718s Το δέυτερο σε πρώτη ματιά στα χαρακτηριστικά φενόταν killer του πρώτου γιατί με πολύ καλυτερη τιμή είχε λίγο καλυτερη φωτηνότητα και λίγο καλύτερη αντίθεση. Όμως η LG του είχε αφαιρέσει ρυθμίστικά!!!

Παντως προσωπικά έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στην LG!!!

chris_20
08-10-06, 04:31
Και γώ γουστάρω πολύ LG ... 0 pixel μία εποχή που εταιρίες κορυφαίες δίναν 6 και 5 δέν είναι λίγο ... και με 3 χρόνια στις 19... δέν το καναν πολλές εταιρίες..
εδώ έσκαγες 600 ε για EIZO (οι mercedes των οθονών) 17 και σου είχε 4 pixel !! ελεος ! :shock: (αλλα γαματη εικόνα ε.. ):roll:
Και δέν είναι στάνταρ οτι η μεγάλη 19 είναι πιο χρήσημη ε ... πολλοί παρασυρόμαστε απο τις καλές τιμές αλλα για pc η 17 ειναι τελεια η 19 καλή αλλα λίγο περριτή ( ξέρεις γιατί θές και γραφικών καλύτερη για παιχνίδια μετα και ιστορίες...) το θέμα είναι με τις 20 και 22 που θα έρθουν τί θα κάνουμε ; ολοι θα πέρνουμε home cinema pcs? Άκουσα ένα φίλο να λέει ... θα κάθομαι πιό μακριά! Έλεος .. να πληρώσουμε 500 σύνολο για να έχουμε ενα cc (company computer) να βλέπει και η γειτόνισσα...

Φίλε robotakias επειδή θα δείς και 20" σε δελεαστικές τιμές για τα "κυβικά" τους στο λέω (επειδή είπες οτι θα πάρεις οθονη και φαντάζομαι όχι και κάρτα)
μή σου μπούν ιδέες για κάτι extreme που ίσως μετανιώσεις ! Πάρτην μόνο αμα το νιώθεις :P

robotakias
08-10-06, 10:38
Στην αρχή σκεφτόμουνα τι να διαλέξω :-k , 17άρα ή 19άρα, αλλά μετά αποφάσισα 17άρα :idea: γιατί και για τον χώρο μου είναι μια χαρά και προτιμώ να διαθέσω μια λογική τιμή για μια 17άρα που να είναι καλή παρά να επηρεαστώ απο 19άρες με πολύ δελεαστικές τιμές...Άσε κιόλας που αυτή τη στιγμή δεν σκέφτομαι να μπω στη διαδικασία να αλλάζω κάρτες γραφικών..Οι TFT καταναλώνουν λιγότερη ισχύ απο τις CRT, έτσι δεν είναι? Εννοώ δηλ. οτι το UPS μπορεί να σηκώσει πιο εύκολα την TFT απο την CRT, σωστά? Όσο για την ακτινοβολία που εκπέμπει η TFT, είναι λιγότερη?Είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια?

nikoskourtis
08-10-06, 13:10
1) Η 17αρα με τη 19αρα εχει την ιδια αναλυση. Αυτο σημαινει οτι η 17αρα δειχνει τα παντα πιο μικρα. Καλυτερα λοιπον να δεις πρωτα μια 17αρα σε λειτουργια να διαπιστωσεις αν μπορεις να δουλεψεις πολυ ωρα ή αν σε κουραζει στο διαβασμα λογω μικρου μεγεθους των χαρακτηρων. Η διαφορα τιμης 17" και 19" ειναι πολυ μικρη γι' αυτο σου προτεινω 19αρα με κλειστα ματια.

2) Σου προτεινω wide. Βολευει παρα πολυ και εκμεταλευεσαι καλυτερα το χωρο της επιφανειας εργασιας. Ολες οι εφαρμογες εξαπλωνονται σε πλατος. Το υψος δε σε ενδιαφερει γιατι ανεβοκατεβαινεις με τη ροδα του ποντικιου.

3) Καλο ειναι να παρεις μια με 0 pixel εγγυηση για 3 χρονια. Βεβαιως αν σου καουν 2-3 pixel μπορει να μην καταλαβεις και τιποτα (ειναι πολυ μικρα) αλλα δεν ειναι κι οτι καλυτερο να παρεις καινουρια οθονη και να εχει απ την αρχη καμμενα pixel και να μη μπορεις να την αλλαξεις. Η καλυτερες σε αυτο τον τομεα ειναι οι LG. Παιρνεις τηλεφωνο τους δινεις τα στοιχεια της οθονης και σε 1-2 μερες σου εχουν φερει καινουρια οθονη κι εσυ τους δινεις πισω την παλια τη στιγμη που παιρνεις την καινουρια. Ουτε καν την εξεταζουν να δουν μηπως της εριξες καμια μπουνια και χαλασε.

4) Πηρα την LG L194WT και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Εχει αντιθεση 2000:1 αποκριση 5ms, DVI εισοδο, TCO03. Τιμη στο e-shop 264 ευρω. Αν σου φαινεται ακριβη υπαρχει LG 19" οχι wide (5:4) χωρις DVI με αντιθεση 1400:1 στα 220 ευρω περιπου.

Βεβαιως για να βρεις LG αυτη την εποχη δυσκολο. Θα περιμενεις καμποσο γιατι στο e-shop και στο πλαισιο εχουν εξαντληθει και νομιζω οτι ειναι αρκετοι αυτοι που εχουν κανει κρατηση για οταν ερθει νεα παραλαβη. Εχουν πεσει ολοι και δεν αφησαν καμια LG ουτε για δειγμα. Μπες στο www.insomnia.gr να διαβασεις συζητησεις. Θα λυσεις ολες τις αποριες σου. Στην κατηγορια των φθηνων οθονων ειναι μαλλον οι καλυτερες οι LG γιατι εχουν πολυ καλα χαρακτηριστικα + πραγματικη 0 pixel εγγυηση για 3 χρονια. Βεβαιως υπαρχουν και οι EIZO απ την αλλη (σιγουρα καλυτερη απεικονηση) οι οποιες ομως εχουν 500 ευρω και δε δινουν 0 pixel εγγυηση. Σκεψου να τα σκασεις και μετα να σου εμφανιστουν 3-4 καμμενα pixel στο κεντρο και να παρακαλας να καουν κι αλλα για να στην αλλαξουν.

chris_20
08-10-06, 18:36
Και μή ξεχνάς οτι όλα αυτά που λέμε είναι φθηνά , αλλα άμα δέν έχεις σκοπό να διαθέσεις πολλά , μή τρελαινεσαι ,, και τα γράμματα μεγαλώνουν στις 17 η ανάλυση που βαζουμε συνήθως ειναι 1024- 768 και είμαστε jet και άμα δέ βλέπουμε τιν κατεβάζουμε ή τσεκάρουμε τα dpi .. παπάδες μπορείς να κάνεις . 'Αμα πάλι δέ σε νοιάζει παρε εργαλεία , αυτα θα τα αποφασίσεις εσύ και η τσέπη σου , το θέμα είναι οτι είσαι τυχερός που πέρνεις τώρα και όχι πρίν 1-2 χρόνια !

Οι TFT τρώνε πολύ λιγότερο ρεύμα απο τις crt, βέβαια εγώ δέν βρήκα πόσο ακριβώς καίει η δικιά μου , αλλα έχω διαβάσει οτι αμα αντικαθιστούσαμε το 90% των crt του κόσμου με tft κλείνουν 5 πυρινικά εργοστάσια ,, ! Αντιθέτως με τις plasma που άκουσα οτι καίνε τα κερατα τους!!


Ακτινοβολία 0 όχι απλα λιγότερη .. Η tft έχει μια φθορίου πίσω απο 2 τζαμια ενωμένα που εσωκλείουν τους υγρούς κρυστάλλους και χρωματικά φίλτρα ..
αυτά δέν εκπέμπουν τίποτα ! η crt πετάει ηλεκτρόνια στο πρόσωπό σου ! (όσα γλιτώσουν απο το φώσφορο μπροστα και φιλτρο (αμα εχεις)) .
Ξεκούραστη είναι και επειδή δέν παίζει το πρόβλημα με τα hz (της πετάς εκεί της κάρτας μια 75ρα 85ρα και τελέιωσες)
Το λευκό κουράζει όμως άμα το βάλεις πολύ φωτεινό και είσαι πολλές ώρες το βράδυ ...


Ερώτηση : εχει καεί ποτέ pixel στη πορεία ?? έχετε ακούσει τίποτα? και πώς

antonis_p
08-10-06, 19:21
οσον αφορα τις οθονες, τα ειπαν ολα οι προηγουμενοι.

Οσον αφορα την μαρκα, εχω αριστες εντυπωσεις απο την LG και εγω.

robotakias
09-10-06, 01:09
Σας ευχαριστώ παιδιά! Με βοηθήσατε αρκετά με τις απαντήσεις σας και ήδη τώρα που αρχίζει η νέα εβδομάδα θα αρχίζω να ψάχνω για οθόνη.. :D

chip
09-10-06, 11:10
φυσικά και μπορεί να καεί pixel στην πορία. Όπως μπορεί να γίνει και το απιστευτο (μου έχει συμβεί στο Ibm φορητό μου) να δυσλειτουργεί το pixel οπότε το αγοράζεις καμένο και μετά απο λίγο καιρό φτιάχνει (καποια στιγμή λογικά θα ξαναχαλάσει).
Οι TFT καταναλώνουν το μισό ρεύμα περίπου (και λιγότερο). Για το UPS είναι μεγάλη ελάφρινση το UPS γιατί δεν έχει μεγάλο ρεύμα εκίνησης. Δηλαδή το σηκώνει απροβλιμάτιστα....! Αντίθετα μπορεί να έχει UPS 100-200VA μεγαλύτερο από τις ανάγκες σου και να μην μπορεί να εκινήσει CRT μόνιτορ λόγω ρεύματος εκκίνισης. (αλλα δτην διακόπή δεν έχει προβλημα)

nikoskourtis
09-10-06, 18:35
ΠΡΟΣΟΧΗ! Η αναλυση στις TFT δεν αλλαζει**. Η 17αρα οπως και η 19αρα δουλευει σε 1280χ1024 γι αυτο λεω οτι η 17αρα δειχνει μικρα τα γραμματα. Οπως ειπατε μπορεις να μεγαλωσεις τα εικονιδια και τα γραμματα. Oμως ειναι φασαρια και δε μπορεις να μεγαλωσεις τα παντα. Πρεπει να ρυθμισεις πολλα πραγματα σε καθε προγραμμα. π.χ. μπορει να ρυθμισεις τα παντα πιο μεγαλα απ τον πινακα ελεγχου αλλα οταν ανοιξεις μια ιστοσελιδα να πρεπει να κανεις αλλες ρυθμισεις στον browser για να μεγαλωσει η ιστοσελιδα. Θεωρω οτι δε συμφερει η φασαρια.

Η crt μια φορα την ανοιξα και επεσε η ασφαλεια. Τραβαει πολυ ρευμα εκκινησης και βυθιζει την ταση. Η εκκινηση της tft ειναι απολυτως ομαλη και καταναλωνει και γυρω στα 35w.
Συνηθως τα pixel καιγονται στην αρχη, δεν αποκλειεται ομως να καει και αργοτερα. Δεν καιγεται ο κρυσταλος αλλα το τρανζιστορ που ελεγχει το συγκεκριμενο pixel. Βεβαιως ενα χαλασμενο τρανζιστορ μπορει τη μια να δουλευει και την αλλη οχι (μεταβολη θερμοκρασιας, υγρασιας κτλ).
Ενταξει μην ειμαστε απολυτοι (τουλαχιστον θεωρητικα) οτι η tft δεν εκπεμπει ακτινοβολια. Μια λαμπα φθοριου εκπεμπει UV. Βεβαιως πρακτικα σε σχεση με τον καθοδικο σωληνα δεν υπαρχει καμια συγκριση.


**Στην πραγματικοτητα αλλαζει αλλα η απεικονιση ειναι πολυ χειροτερη γιατι η tft εχει ακριβως 1280χ1024 κοκκους. Αν εσυ βαλεις αναλυση 1024χ768 τοτε καθε pixel πρεπει να μεγαλωσει. Αυτο δε γινεται και δημιουργειται μια παραμορφωση. Παραμορφωση δε θα εχεις μονο αν παρεις αναλυση που διαιρειται ακριβως με την αρχικη. π.χ 640χ512 που ομως ειναι πολυ μικρη.

chris_20
09-10-06, 21:37
Η 19 και η 17 έχουν 1280χ1024 κόκκους ; αρα η 19 έχει μεγαλύτερου μεγέθους?
(πάντως στην philips ενός φίλου με 1024 ιταν jet)

Οι φθορίου εκπέμπουν πιό πολλή uv ακτινοβολία απο τις πυρακτώσεως?

*άσχετο μια και λεμε για λαμπες , ξέρει κανείς άμα οι black light νεου είναι καρκινογόνες? (αυτες που δινει το plaisio για case mod)


ξέρετε πιοί παράγοντες βοηθάνε στο να καεί ένα pixel?

nikoskourtis
10-10-06, 16:36
H 19" εχει μεγαλυτερο κοκκο (0,294x0,294) ενω η 17" (0,264Χ0,264). Ουσιαστικα μια 19" ειναι σα να εχεις μια 17" και να τις βαλεις μπροστα ενα μεγεθυντικο φακο.

Οι φθοριου μεταθετουν το φασμα του φωτος πιο κοντα στο υπεριωδες (uv) ενω οι πυρακτωσεως πιο κοντα στο υπερυθρο.

Οι black light νομιζω βγαζουν ενα χρωμα προς το μπλε. Γενικα να ξερεις οτι το υπεριωδες ειναι διπλα απ το μπλε. Το υπερυθρο διπλα απ το κοκκινο. Κοκκινο και μπλε ειναι τα δυο ακρα της ορατης στον ανθρωπο φωτεινης ακτινοβολιας. Αρα ενα φως που μπλεδιζει σιγουρα περιεχει πιο πολυ uv απο ενα φως που κοκκινιζει (σε ποσοστο μιλαμε). Το τι ειναι καρκινογονο και τι οχι δεν το ξερω, ουτε εχει αποδειχτει. Καποιοι λενε οτι καλο ειναι στο σπιτι να μη βαζουμε λαμπες φθοριου. Ομως δε μπορουμε να ξερουμε ποσο προβλημα δημιουργει μια λαμπα. Δηλαδη μπορει μια ωρα στον ηλιο το καλοκαιρι να δημιουργει μεγαλυτερο προβλημα απ το να εχεις ολο το χρονο μια λαμπα φθοριου πανω απ το κεφαλι σου. Εδω καποιοι μπαινουν μεσα στα κωλομηχανηματα που σε μαυριζουν και εχουν γυρω γυρω απ το σωμα τους λαμπες uv για να μαυρισουν. Το ποσο επιρρεαζουν θα φανει σε πολλα χρονια.

Ενα pixel καιγεται απο προβληματικο transistor (που ελεγχει το συγκεκριμενο pixel) συνηθως απ τη μανα του. H ερωτηση ειναι "απο τι καιγεται ενα τρανζιστορ;" ουσιαστικα.

chris_20
11-10-06, 00:58
ευχαριστώ για το info!
είχα ακούσει οτι τα pixel καίγονται όταν έχουν για πολλή ώρα την ίδια εικόνα
ισχύει κατι τέτοιο , ξέρει κανείς?

gsmaster
11-10-06, 01:11
Αυτό ισχυει στις CRT , αν δείχνουν για πολλή ώρα (μάλλον καλύτερα για πολλά χρόνια) την ίδια εικόνα χαλάει ο φώσφορος και σε άσπρο φόντο φαίνονται σκιές. Γι αυτό υπάρχει και η προφύλαξη οθόνης, και όχι να την χαζεύουμε.... ;)

Έχω δει οθόνη pc που πριν ήταν σε εργοστάσιο και έδειχε συνέχεια ένα πρόγραμμα καταγραφής... κάτι τέλως πάντων, φαινόταν πολύ έντονα.
Επίσης σε ηλεκτρονικάδικο έχω δει το ίδιο πρόβλημα σε παλιό παιχνίδι, παρόλο που είχει κινούμενες εικόνες, φαίνοταν κι εκεί σκιές τύπου "insert coin" ....

Chris Valis
11-10-06, 02:28
Μην πας μακριά, την επόμενη φορά που θα περάσεις από το αεροδρόμιο στην Αθήνα δες τις crt πάνω από τα check-in desks!

chris_20
11-10-06, 03:22
ναι παιδια το ξέρω αυτό , είχα και γώ μία παλιά πράσσινη με κολλημένους αριθμητικούς πίνακες ... απλα επειδή μου είχε πεί ένας πωλητής για τις tft.. να μου πείς
πωλητής ήταν .. :roll:

ξέρετε καθόλου για χρόνο ζωής μίας tft? έχετε ακούσει τίποτα?
πχ στις plasma έχουν σιγκεκριμένο όριο ...