PDA

Επιστροφή στο Forum : ___LinkSYS WRT54G___



_Mr_A_
09-10-06, 17:16
Έχω το linksys wrt54G (access point – 4port), Δεν μπορώ να ανοίξω το IP του. (192.168.1.1) Ούτε ασύρματα ούτε καλωδιακά. Καμιά πρόταση???
Το έχω κάνει αρκετές φορές Reset αλλά τίποτα…

aeonios
09-10-06, 18:23
Έχω το linksys wrt54G (access point – 4port), Δεν μπορώ να ανοίξω το IP του. (192.168.1.1) Ούτε ασύρματα ούτε καλωδιακά. Καμιά πρόταση???
Το έχω κάνει αρκετές φορές Reset αλλά τίποτα…

Μπορείς να μας περιγράψεις πως προσπαθείς να συνδεθείς πάνω του καλωδιακά;Με crossover Καλώδιο/hub Πχ κτλ

_Mr_A_
09-10-06, 18:51
Κοιτά επειδή το συγκεκριμένο είναι και Router είναι λίγο δύσκολο.
Λοιπόν: Έρχεται ένα καλώδιο αντεστραμένο από το ένα HUB το οποίο το βάζω στην θέση 1 του access point.
Μετά καλωδιακά (όχι αντεστραμένο καλώδιο) περνώ από την θέση 2 του access point και πάω σε έναν PC.
Στην συνεχεία περνώ ασύρματα για ένα Laptop.
Ξέχασα να σου αναφέρω ότι το access point έχει μια θύρα που λέει internet εκεί λογικά θα έπρεπε να συνδέσω το modem.
Έτσι όπως σου τα είπα τα έχω συνδεμένα έχω πρόσβαση στο internet κανονικά και με κανένα πρόβλημα. Και πριν κάνω κάποιο Format μπορούσα να μπω στο access point ενώ τώρα όχι.
Να πω ακόμα ότι από το Laptop και τον PC αν πατήσω ping το IP του Router είναι οκ το βλέπει και γι’ αυτό έχω σύνδεση.
!!!73!!!

zxnikos
09-10-06, 21:17
Μήπως έχεις ορίσει κάποιο proxy και δεν έχεις ορίσει να μην μπαίνει με proxy στο 192.168.1.1 ??

electronic
10-10-06, 10:08
Καλημέρα

Για να καταλάβουμε.
Αναφέρεις ένα hub? Τι είναι αυτό?

Επίσης αναφέρεις ότι πριν κάνεις format είχες σύνδεση internet και στα δυο μηχανήματα?
Για πες μας που έκανες format.

Αν είναι στον φορητό υπολογιστή τότε για ανάφερε αν έκανες εγκατάσταση τους drivers της ασύρματης κάρτας στον φορητό.
Και αν ναι δουλεύει σωστά σαν συσκευή??
Περιμένω απαντήσεις.

Γιώργος.

_Mr_A_
10-10-06, 16:24
Το hub που ανέφερα είναι μετάξι από το Router και το access point .
Έκανα format στον PC που έχω. Αλλά τώρα είναι οκ σύνδεση κανόνα έχω τώρα πρόσβαση και από το PC και από το Laptop αλλά δεν μπαίνει μέσα με το IP.
Ούτε και proxy έχω ορίσει.

zxnikos
10-10-06, 16:57
Mr A,

Αφού έχεις κάνει Reset τότε κανονικά θα είχαν χαθεί και οι ρυθμίσεις σου στο WRT54G. Όταν δοκιμάζεις να συνδεθείς με το 192.168.1.1 σου βγάζει το παράθυρο για να εισάγεις username,password ή δεν βγάζει τίποτα? Αν σου το βγάζει θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ως username και password τα default της linksys (νομίζω κενό(τίποτα) για username και για password : admin) και όχι αυτά που είχες ορίσει. Και κάτι ακόμα. Όταν λές ότι έχεις hub μεταξύ του router και του accesspoint τι εννοείς?? Την συνδεσμολογία αυτή??? <<ROUTER>> ---- <<HUB>> ---- <<ACCESS>>(Το ρωτάω γιατί μου φαίνονται περιττά το Hub και το AccessPoint αν έχεις μόνο 2 υπολογιστές). Το PC με το οποίο δοκιμάζεις να συνδεθείς ποιό είναι? Πρέπει να είναι αυτό που συνδέεται ενσύρματα και όχι ασύρματα κατευθείαν στο Router γιατί νομίζω οι default ρυθμίσεις απενεργοποιούν τον έλεγχο μέσω ασύρματου.

_Mr_A_
11-10-06, 02:01
Λοιπόν έχουμε το router από εκεί το καλώδιο πάει σε ένα hub από το hub παίρνει ένας υπολογιστής ας τον πούμε pc-1 και άλλο ένα καλώδιο καμία 20αρα μέτρα και έρχεται και μπαίνει στο access point που έχει και hub πανό του. Ενσύρματα παίρνει ένας υπολογιστής ο pc-2 και ασύρματα ένα laptop. Τώρα όπως είπα το έχω κάνει reset και έχει τα εργοστασιακά μέσα αλλά δεν μπαίνει από κανέναν υπολογιστή αλλά ούτε και ping δεν κάνει. Άρα δεν φτάνω μέχρι τους κωδικούς….

electronic
11-10-06, 10:52
Αν έχεις δύκτιο μεταξύ των δυο υπολογιστών και δεν έχεις βάλει χεράτα τις διευθύνσεις τότε αν ανοίξεις το command και γράψεις ipconfig /all θα πρεπει να σου εμφανίσει τα παρακάτω,

Z:\>ipconfig /all

Ρύθμιση παραμέτρων IP των Windows

Όνομα κεντρικού υπολογιστή. . . : home
Επίθημα κύριου DNS . . . . . . :
Τύπος κόμβου. . . . . . . . . . : Υβριδικός
Ενεργοποίηση δρομολόγησης IP. . : Όχι
Ενεργοποίηση μεσολάβησης WINS . : Όχι
Λίστα αναζήτησης επιθημάτων DNS : thes.home.local

Προσαρμογέας Ethernet Τοπική σύνδεση:

Επίθημα DNS συγκεκρ. σύνδεσης . : thes.home.local
Περιγραφή . . . . . . . . . . . : Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ether

Φυσική διεύθυνση. . . . . . . . : 00-A0-D2-11-EB-E3
Ενεργοποίηση DHCP . . . . . . . : Yes
Αυτόματη ρύθμιση ενεργή . . . . : Ναι
Διεύθυνση IP. . . . . . . . . . : 192.168.119.1
Μάσκα υποδικτύου. . . . . . . . : 255.255.255.0
Προεπιλεγμένη πύλη. . . . . . . : 192.168.119.16
Διακομιστής DHCP. . . . . . . . : 192.168.119.3
Διακομιστές DNS . . . . . . . . : 192.168.119.3
192.168.102.190
Πρωτεύων διακομιστής WINS . . . : 192.168.119.3
Δευτερεύων διακομιστής WINS . . : 192.168.119.2
Έναρξη εκμίσθωσης . . . . . . . : Τετάρτη, 11 Οκτωβρίου 2006 9:01:46 πμ
Λήξη εκμίσθωσης . . . . . . . . : Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2006 9:01:46 πμ


Έτσι από τα παραπάνω μπορείς να βρείς ποιο ip έχει ο dhcp server που είναι και ο linksys.

Αυτά για δοκίμασε και πες μας.

_Mr_A_
11-10-06, 17:57
Φίλε electronic δεν έχει κάποιο IP το οποίο να αντίστοιχη στο access point τα μονά IP που λέει είναι του υπολογιστή και του Router. Δεν λέει κάτι άλλο….

electronic
11-10-06, 18:06
Ανάφερε ποιο ακριβώς μοντέλο ειναι το linksys.

_Mr_A_
11-10-06, 18:46
Έλυσα το πρόβλημα μου. Το λάθος που έκανα είναι ότι όντος το access point είχε ip 192.168.1.1 αλλά η ip του υπολογιστή μου ήταν 10.0.0.2.
Τότε το έκανα να έχει ip ο υπολογιστής μου 192.168.1.100 και έκανε κανονικά ping μπήκα μέσα άλλαξα το ip του access point σε 10.0.0.200 και έβαλα το ip που είχα στην αρχή (10.0.0.2) … Και είναι οκ !!!