PDA

Επιστροφή στο Forum : Κύκλωμα με… φωνή



paris7
09-10-06, 21:35
Γεια σας.
Θέλω να κατασκευάσω ένα κύκλωμα το οποίο θα βγάζει ήχο. Δηλαδή θα προγραμματιστή για να λέει 4-5 λέξης το πολύ. Μπορείτε να μου πείτε για το πως θα το κάνω και ποιες ενέργειες πρέπει να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ.
Υ.Γ.
Το κύκλωμα το χρειάζομαι καθαρά για ένα project που κάνω μέσα στον δωμάτιο μου. Το οποίο θα το χρησιμοποιήσω στην πόρτα. Όταν κάποιος βρίσκεται από πίσω.. θα μιλάει :)

billilis
10-10-06, 12:02
Κατ' αρχήν φαντάζομαι οτι δε θα θέλεις μόνο να το κατασκευάσεις αλλά και να
ασχοληθείς για να μάθεις. Αν τα πράγματα δεν είναι έτσι τότε ψάξε
για κανένα έτοιμο κιτάκι.
Διαφορετικά αν υπάρχει όρεξη και χρόνος μπορείς να ακολουθήσεις διάφορους
δρόμους.

1. Συγκεκριμένα ολοκληρωμένα που εκτελούν την εργασία αυτή δηλ. γράφουν
και αναπαράγουν ήχο. Η εγγραφή γίνεται με έναν ιδιαίτερα έξυπνο τρόπο. Θα χρειαστείς
εξωτερικά ενα μικροελεγκτή και το κύκλωμα ενίσχυσης του ήχου.

2. Αναλυτικός τρόπος που στην ουσία αντικαθιστά τα επιμέτρους τμήματα των πιο
πάνω ολοκληρωμένων με περισσότερο software στον μικροελεγκτή και εξωτερικές
μνήμες. Ο τρόπος αυτός είναι πλεονεκτικότερος από κάποια άποψη.
Υπάρχει και έτοιμη εφαρμογή γι αυτό.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά.

chip
11-10-06, 22:50
κοιτα για τσιπακια σαν το isd1016 της εταιρείας isd. Έχει άλλα που αποθυκεύουν μία φράση και άλλα που αποθυκεύουν περισσότερες και διαλέγεις ποια θα πεί. (χρησιμοποιούν στο εσωτερικό τους μνήμη eeprom (αναλογική νομίζω) και προγραμματιζονται με ενσωματομένο κύκλωμα στο chip (απλά προσθέτεις μικρόφωνο).

Αν θες να κάνεις κατι μόνος σου γράψε αυτά που θέλεις σε wav των 8bit. μετά αποθύκευσέ τα σε μία μνήμη flash (πχ 29C010 ) (αλλα πρέπει να έχεις προγραμματιστή). Βάλε έναν counter που θα σαρώνει τις διευθύνσεις με την ταχύτητα δειγματοληψίας που δημιούργησες το wav file, και στην έξοδο της flash βάλε έναν dac σχηματισμένο με αντιστάσεις (R/2R ladder). Την έξοδο την συνδέεις με έναν ενισχυτάκι ήχου (πχ tda7050) (βάλε και έναν εξασθενιτή μετά τον dac γιατί θα έχεις μεγάλο πλάτος στην είσοδο του ενισχυτή.

paris7
15-10-06, 23:49
Οκ. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες . από ο,τι βλέπω έχει έναν βαθμό δυσκολίας (προσωπικά για μένα) αλλά θα επιχειρήσω να το κάνω.