PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΝΔΕΣΩ... ???



3zouzou3
12-10-06, 22:41
Γειά χαρά σε όλους!!! Πρόσφατα κατασκεύασα μια ανεμογενήτρια η οποία με ένα δυναμό αυτοκινήτου μου δίνει 12V! Με την τάση αυτή θέλω να φορτίζω 1 - 2 μπαταρίες αυτοκινήτου συνδεδεμένες παράλληλα ή και μία μία καμιά φορά. Το πρόβλημά μου είναι οτι στο εξοχικό δέν υπάρχει ΔΕΗ, και θέλω τη νύχτα να έχω δύο φώτα των 50W συνολικά, και μία τηλεόραση των 75W (δηλαδή MAX 100W με ένα φώς και την τηλεόραση!!!) Η τηλεόραση ήδη δουλεύει με έναν inverter 12V/220V απο τις μπαταρίες, αλλά αδειάζουν πολύγρήγορα, και αναγκάζομαι να τις μεταφέρω για να τις ξαναφορτίσω!!!! ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ για να συνδέσω ττην ανεμογεννήτριά μου - έναν φορτιστή αυτόματο (που να διακόπτει τη φόρτιση οταν φορτίσουν οι μπαταρίες) και τον inverter (για να δουλεύει η TV) μόνιμα χωρίς να χρειάζεται να συνδέω και να ξεσυνδέω κάθε φορά που αδειάζουν οι μπαταρίες???
Ευχαριστώ για το χρόνο σας...

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-10-06, 08:52
Συνήθως τα δυναμό των αυτοκινήτων έχουν ενσωματωμένο αυτόματο φόρτισης οπότε φορτίζει αυτόματα την μπαταρία. Αυτό φαίνεται όταν έχει στο πίσω μέρος κάτι σαν τρανζίστορ μορφής σαν το 1N3055 αυτό που μοιάζει σαν καπέλο

athalex
13-10-06, 08:55
Το δυναμό του αυτοκινήτου με πόσες στροφές περιστρέφετε;

hlektrologos000
13-10-06, 09:48
Αυτο νομιζω σου κανει .......... http://www.electronics-lab.com/projects/power/004/
εχει και ποτενσιομετρα για ρυθμιση στα ποσα volt να ανοιγει /κλεινει .


τωρα για πες μας σε παρακαλω πως καταφερες να παρεις 12v απο το δυναμο .
Με ποσες στροφες που ρωτισε πριν και ο φιλος ο athalex....

Λογικα για να ζητας φορτιστη θα εχεις βγαλει απο πανω απο το δυναμο τον αυτοματο που εχει , τι κανουμε απο εκει και περα ?
Το θεμα ενδιαφερει πολυ κοσμο ...

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
13-10-06, 13:22
Γιατί να βγάλει τον αυτόματο φόρτισης που έχει το δυναμό; δεν υπάρχει λόγος.

3zouzou3
13-10-06, 16:32
Γειά χαρά σε όλους και πάλι! Χαίρομαι που ανταποκριθίκατε τόσο γρήγορα στο πρώτο μου Post!!!
Κατ΄ αρχήν η ανεμογεννήτρια δέν είναι τίποτα άλλο απο έναν εξαεριστήρα θερμοκηπίου με διάμετρο 1,80 - 2 μέτρα περίπου. Το μοτέρ που τον δούλευε στο θερμοκήπιο ήταν (αν δεν κάνω λάθος) 0,5Hp. Τωρα οι στροφές που δούλευε ο εξαεριστήρας πρέπει να ήταν γύρω στις 1.500 - 2.000... Ωραία μέχρι εδώ???
Πάμε παρακάτω...
Συγκρίνοντας την ταχύτητα περιστροφής στο θερμοκήπιο με την ταχύτητα περιστροφής του τώρα, θα έλεγα οτι περιστρέφεται περί τις 1.000 στοφές στον κανονικό αέρα (ούτε ισχυρός αέρας αλλα ούτε και ασθενής)! Επειδή όμως δέν αρκούσε η ταχύτητα αυτή, κόλησα ένα σέτ γραναζιών ποδηλάτου (αυτά με τις πολές ταχήτητες)στον άξονα του εξαεριστήρα, και αναλόγως τον αέρα, επιλέγω και την ταχύτητα του δυναμό!!! :wink:
Με όλη αυτή την ιστορία (Γ---ΜΠΙΠ--α στην Ηλεκτροκόληση) θα έλεγα οτι το δυναμό περιστρέφεται στις 2500-3000 στροφές για να μου βγάλει τα 12,κάτι Βόλτ!!! (μπορεί να πέφτω έξω και λίγο)

Υ.Γ Το δυναμό δέν έχει ολοκληρωμένο για φόρτιση...
λοιπόν?

hlektrologos000
14-10-06, 01:41
τωρα ξεκαθαριζουν λιγο τα πραγματα ή περιπλεκοντε .....

λογικα πρεπει να εχεις δυναμο με την κυριολεξια της λεξεως , αυτο που ειχαν τα παλια αμαξια δηλαδη που το κυκλωμα της φορτισης (αυτοματος) τον ειχαν εξωτερικα βιδωμενο στο σασι .

Τα σημερινα αυτοκινητα εχουν alenator ( αλλα εχουμε συνηθισει να το λεμε δυναμο )και εχουν τον αυτοματο πανω τους.

Αλλα και παλι αφου δεν εχεις αυτοματο ουτε καποιο αλλο κυκλωμα, πως περνει ρευμα η διεγερση ? εχεις φτιαξει εσυ καποιο κυκλωμα ?

Εαν πραγματι εχεις καταφερει να περνεις πανω απο 1000rpm-1200rpm στον αξονα που περνει κινηση η γενητρια σου , με ενα altenator θα κανεις την δουλεια σου πολυ ανετα και χωρις περαιτερω κυκλωματα.
Αλλα οι 2500-3000rpm μου φαινοντε εξωπραγματικες τιμες.

Τα 12 και κατι volt που λες οτι σου δινει τα εχεις μετρησει με πολυμετρο ? σιγουρα δειχνει σωστα..?

σιγουρα η γενητρια σου ειναι απο αυτοκινητο ή μηπως ειναι απο καποιο αλλο μοτερ με μονιμους μαγνητες..?
Αν εχεις την δυνατοτητα να ανεβασεις καμια φωτο της γενητριας θα ηταν πολυ χρησιμο.


Υ.Γ Δεν αμφισβητω την κατασκευη σου αλλα μηπως σε βοηθησε καποιος στην συνδεσμολογια και δεν ξερεις ακριβως τι πατεντα εχει κανει στα ηλεκτρικα..?

Σε καμια περιπτωση μην νομισεις οτι προσπαθω να σε μειωσω με τις ερωτισεις μου, φιλικα μπαμπης .
Να μαθω θελω ......

genesis
14-10-06, 13:25
Φίλε 3zouzou3 καταρχήν συγχαρητήρια για τη προσπάθειά σου.
Αν υποθέσουμε ότι εχεις επιλέξει δυναμό αυτοκινήτου σχετικά σύγχρονο ( τουλάχιστον της τελευταίας 10ετίας - 15ετίας), λογικά περιέχει τα πάντα για να γίνει σωστή φόρτιση (ανόρθωση, σταθεροποίηση, διέγερση του ρότορα).
Το πρόβλημα είναι:
1. αυτά τα δυναμό απαιτούν πολλές στροφές για να αποδώσουν το μέγιστο της ονομαστικής τους ισχύος (περίπου 9000 RPM)
2. Υπάρχουν πολλές απώλειες μηχανικές και ηλεκτρικές. Μηχανικές γιατί έχουν ψύκτρες (καρβουνάκια) για να μεταφέρουν ρεύμα στα πηνία διέγερσης του ρότορα και ηλεκτρικές γιατί η διέγερση των πηνίων απαιτεί ποσότητα ενέργειας ανάλογη με την ισχύ που πρέπει να παραχθεί.
Στη πράξη, θα πρέπει το δυναμό να παράγει πάνω από 100 Watt περίπου για να αρχίσει να γίνεται φόρτιση της μπαταρίας.
Έχε υπόψη ότι στο αυτοκίνητο, ακόμη και στο ρελαντί, γυρίζει με τουλάχιστον 2000 - 2500 RPM λόγω της σχέσης μετάδοσης.
Το συμπέρασμα είναι ότι η κατασκευή σου θα λειτουργήσει μόνο σε δυνατό άνεμο όπου η ταχύτητα περιστροφής θα είναι αρκετή για να ικανοποιηθούν οι απώλειες και να υπάρχει ενέργεια που να καταλήγει στη μπαταρία.

Οι ανεμογεννήτριες, για τους παραπάνω λόγους, χρησιμοποιούν γεννήτριες μόνιμων μαγνητών και έχουν τέτοια πηνία ώστε να αποδίδουν ενέργεια από λίγες σχετικά στροφές (250 - 400 και πάνω).
Επίσης, είναι κρίσιμη η διάμετρος και η μορφή της έλικας για τις στροφές που αποδίδει το δυναμό. Π.χ. μια μεγάλη πτέρυγα σε διάμετρο αποδίδει πολλή ροπή και δύναμη σε χαμηλούς ανέμους αλλά δεν ανεβάζει πολλές στροφές και αντίστροφα.
Τα παραπάνω ελπίζω να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις και να βελτιώσεις τη κατασκευή και όχι να σε απογοητεύσουν.
Καλή συνέχεια!!

3zouzou3
14-10-06, 14:49
Κατ΄αρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας!!

Το δυναμό μου το έδωσε ένας φίλος μου ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων, και αυτό μου μου έκανε εντύπωση είναι οτι όταν του ζήτησα κάποια πατέντα για ανεμογεννήτρια, το μόνο που μου είπε είναι οτι δέν πρόκειτε να βρώ δυναμό που να δουλέψει με μια απλή φτερωτή, αλλά πρέπει να αυξήσω κατά πολύ την ταχύτητα περιστροφής του ρότορα του δυναμό που θα συνδέσω...
Γι΄αυτό και η όλη πατέντα με το ποδήλατο και τις ταχύτητες (δηλαδή όταν δέν έχω πολύ αέρα αλάζω γρανάζια στο ποδήλατο, και αυξάνονται οι στροφές στο ρότορα)
Μήπως δέν υπολογίζω σωστά τις RPM του δυναμό και είναι παραπάνω????? Με μία περισρτοφή της φτερωτής, γίνεται μία περιστροφή σχεδόν και του ρότορα στο δυναμό... άρα αλάζοντας το γρανάζι της φτερωτής με ένα διπλάσιας περίπου διαμέτρου, έχω τις 2πλάσιες περίπου στροφές στο ρότορα του δυναμό εγώ κατάφερα να τις 5πλασιάσω και άρα μάλον έχω κάνει λάθος στις στροφές που πέρνει ο ρότοτρας και πρέπει να είναι γύρω στις 5.000 RPM!!! (όσο για τον αέρα... όσο θέλετε)
Το δυναμό αυτό μου το έδωσε σαν το πιο κατάλληλο για τέτοια δουλειά, και υπάρχει και η περίπτωση να έχει μόνιμους μαγνήτες, ή και να μήν είναι και απο αυτοκίνητο!!! (εγώ είπα οτι είναι απο αυτοκίνητο επειδή είναι ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων ο τύπος)
Το μόνο που δέν ξέρω ακόμα είναι άν έχει ολοκληρωμένο για φόρτιση ή όχι!!! Απ΄έξω όμως δεν φένεται να έχει τίποτα. (Δέν θέλω όμως και να το ανόιξω, για να μη σπάσω τίποτα)
Τα 12V τα μέτρησα με πολύμετρο.
:lol: :lol: Μήπως έπεσα σε καμία περίπτωση παλιάς ανεμογεννήτριας???? :lol: :lol:
Θα ξαναρωτήσω τον τύπο και θα σας πώ αν είναι υτοκινήτου ή κάτι άλο...
Δέν ειναι κοντά το δυναμό για φωτο αλλά άμα ξαναπάω για ΣΚ θα βγάλω μία και θα το δείτε.
Συγνώμη αν σας ζαλίζω, αλλά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, και μόλις μονιμοποιήσω την τοποθέτησή της θα βγάλω φωτό όλης της κατασκεύής για να το δείτε κι εσείς!!!
ΜΑΝΟΣ

hlektrologos000
14-10-06, 17:13
καθολου δεν μας ζαλιζεις φιλε μου ...αντιθετα εμεις θα σε ζαλισουμε γιατι η κατασκευη σου να περνεις τοσες στροφες απο τον ανεμο ειναι φοβερο επιτευγμα .

Ρωτα τον φιλο σου και πες μας αν ειναι οντως απο αυτοκινητο η γεννητρια.
Εαν ειναι ,τοτε ειναι μεγαλος μαγκας και αν θελει να μοιραστει μαζι μας τις μετατροπες που εχει κανει των ευγνομονω .

Με μεγαλυτερο ακομα ενδιαφερων περιμενουμε και φωτο της κατασκευης .

το κυκλωμα που εδωσα σε προηγουμενο ποστ εχεις την δυνατοτητα να το φτιαξεις ? πλακετες κτλ.?

lynx
14-10-06, 20:04
Έχε υπόψη ότι στο αυτοκίνητο, ακόμη και στο ρελαντί, γυρίζει με τουλάχιστον 2000 - 2500 RPM λόγω της σχέσης μετάδοσης.

ποια σχεση μεταδοσης?! που κολλαει η σχεση μεταδοσης?! :shock: το δυναμο γυριζει με την βοηθεια ιμαντα ο οποιος περιστρεφεται απο τον στροφαλο...με 2000-2500rpm που λες, το αμαξι θα πηγενε γκαζωτο! :lol: συνηθος δεν δουλευουν πανω απο 900-1000rpm εκτος και αν υπαρχει καποιο προβλημα!, το μονο πραγμα που μπορει να δικαιολογησει αυτο που λες...ειναι οι τροχαλια στροφαλου ή δυναμο, η οποια θα μπορουσε να δουλεψει ως "μιωτηρας"
ομως σκεψου κατι! ποσο να την αυξησει? ή να μιωσει τις στροφες? αν μου λες 2500rpm στο δυναμο οταν ο στροφαλος περιεστρεφεται στις 1000rpm τοτε οταν το αμαξι βρισκεται στις 4.000-5000rpm το δυναμο βγαζει φτερα και πεταει? :lol:

φιλικη παρατηρηση... :D

3zouzou3
14-10-06, 22:07
Άν και έχω αρκετό καιρό να φτιάξω πλακέτες κτλ πιστεύω οτι θα τα καταφέρω σε όλα αλλά στην αποχάλκωση θα τα βρώ λίγο σκούρα!!!! (πάντα τα έβρισκα) Μήπως μπορείτε να βοηθήσετε με τη διαδικασία της δημιουργίας του τυπωμένου??? (Υλικά για αποχάλκωση).

athalex
14-10-06, 22:30
Αγαπητέ Λευτέρη υπάρχει σχέση μετάδοσης .Και ο Genesis έχει απόλυτο δίκιο.
Όταν η τροχαλία στροφάλου έχει διάμετρο 200mm και το δυναμό 50mm τότε δεν θα παίρνει πιο πολλές στροφές το δυναμό;
Έχει μια σχέση μετάδοσης 1:4 Άρα όταν στο ρελαντί θα έχεις 800 στροφές τότε το δυναμό θα περιστρέφετε 3200
Όσο για την κατασκευή του φίλου μας είμαι κάθετα αντίθετος στην χρησιμοποίηση αλυσίδας από ποδήλατο
Και κάποια άλλα πράγματα που μου φαίνονται απίθανα
Πρώτα μας είπες φίλε ότι πρόκριτε για μια φτερωτή σχεδόν 2 μέτρα που την κινούσε ένα μοτέρ 0.5 ίππους
Το μίξερ σπίτι μου είναι 1000 βατ άρα 1.36 ίππους και όταν βάζω πολλά πράγματα μέσα κλατάρει.
Λες ότι με αλυσίδα ποδηλάτου έφτασες τις 5000 στροφές.
Αυτό αποκλείετε.
Διπλές αλυσίδες εκκεντροφόρων με τέλεια λίπανση και πάνω από 7000 στροφές στροφάλου άρα τις μισές εκκεντροφόρου δεν αντέχουν.

hlektrologos000
15-10-06, 01:14
Αγαπητέ Λευτέρη υπάρχει σχέση μετάδοσης .Και ο Genesis έχει απόλυτο δίκιο.

1 ψηφο και απο μενα στον genesis.


Λες ότι με αλυσίδα ποδηλάτου έφτασες τις 5000 στροφές.
Αυτό αποκλείετε.
Διπλές αλυσίδες εκκεντροφόρων με τέλεια λίπανση και πάνω από 7000 στροφές στροφάλου άρα τις μισές εκκεντροφόρου δεν
αντέχουν.

Εδω δινω 2 ψηφους στον athalex


Eκτος της αντοχης ειναι πολυ αισιοδοξο το νουμερο που λες φιλε 3zouzou3 ,και θα χρησιμοποιησω την ιδια εκφραση οπως σε προηγοyμενο post μου ....εξωπραγματικο.

Αν συνεχισεις να επιμενεις οτι βγαζεις τοσες στροφες απο τον ανεμο θα κατεβουμε στην κρητη με τον φιλο athalex και θα βγαλουμε μαχαιρια, για το ποιος θα αντιγραψει την πατεντα σου .

οσο για την πλακετα δεν ειναι κατι δυσκολο ,εχει και πολυ καλους οδηγους κατασκευης το site.
Αλλα πρωτα πρεπει να ξεκαθαρισουμε τι ακριβως γινετε με την γενητρια.

hlektrologos000
15-10-06, 01:37
2. Υπάρχουν πολλές απώλειες μηχανικές και ηλεκτρικές. Μηχανικές γιατί έχουν ψύκτρες (καρβουνάκια) για να μεταφέρουν ρεύμα στα πηνία διέγερσης του ρότορα και ηλεκτρικές γιατί η διέγερση των πηνίων απαιτεί ποσότητα ενέργειας ανάλογη με την ισχύ που πρέπει να παραχθεί.



Στο πολυ ωραιο post του genesis ,να προσθεσω οτι κατι σαν μηχανικες απωλειες - εαν και βαση με την ωρολογια των ηλεκτρικων κινητηρων δεν χαρακτηριζοντε μηχανικες - ειναι οι και η δυναμη που χρειαζετε ο ροτορας για να περιστραφει μεσα στο ισχυρο μαγνητικο πεδιο .Και ειναι και η μαγαλυτερη απωλεια αυτη .

Πιστευω να συμφωνεις φιλε genesis .

athalex
16-10-06, 00:31
Μπάμπη με δυο ψήφους βγαίνω δήμαρχος από την πρώτη Κυριακή ;

genesis
16-10-06, 17:28
Στο πολυ ωραιο post του genesis ,να προσθεσω οτι κατι σαν μηχανικες απωλειες - εαν και βαση με την ωρολογια των ηλεκτρικων κινητηρων δεν χαρακτηριζοντε μηχανικες - ειναι οι και η δυναμη που χρειαζετε ο ροτορας για να περιστραφει μεσα στο ισχυρο μαγνητικο πεδιο .Και ειναι και η μαγαλυτερη απωλεια αυτη .

Πιστευω να συμφωνεις φιλε genesis .

Συνήθως στις ανεμογεννήτριες ο ρότορας έχει τους μόνιμους μαγνήτες και ο στάτορας τα πηνία που παράγουν τάση.
Αν τα πηνία του στάτορα είναι τυλιγμένα σε σιδηρομαγνητικό πυρήνα τότε πράγματι η κίνηση του ρότορα (που έχει τους μαγνήτες όπως είπαμε) δεν είναι τελείως ελεύθερη και δίνει την αίσθηση ότι "κάνει δόντι". Αυτό συμβαίνει γιατί στα σημεία που οι μαγνήτες περνούν κοντά απο τους πυρήνες παρουσιάζεται η μεγαλύτερη έλξη και ο ρότορας τήνει να ισορροπήσει σε αυτή τη θέση. Παρόλα αυτά, δεν μπορεί να θεωρηθεί ως απώλεια γιατί η δύναμη που χρειάζεται (από τον άνεμο) για νά υπερνικηθεί αυτή η δύναμη είναι περίπου και η δύναμη που θα αποδωθεί υπό μορφή ηλεκτρικής ενέργειας στην έξοδο της ανεμογεννήτριας.
Απλά καλό θα ήταν να σχεδιαστεί έτσι ή γεννήτρια ώστε αυτή η δύναμη να μην είναι πολύ μεγάλη και η έλικα δυσκολεύεται να εκκινήσει σε χαμηλούς ανέμους.

Νομίζω ότι οι προηγούμενοι φίλοι εξήγησαν ήδη τα "περί σχέσης μετάδοσης" για τα δυναμό αυτοκινήτου.

Φίλε 3zouzou3 είναι αύκολο να καταλάβεις αν το δυναμό που έχεις είναι κοινό δυναμό αυτοκινήτου ή κάποιο με μόνιμους μαγνήτες.
Αν χωρίς να το έχει συνδέσει πουθενά, όταν το γυρνάς με το χέρι, βγάζει τάση στα άκρα του τότε είναι μόνιμων μαγνητών και ιδανικό για τη κατασκευή σου (μάλλον απίθανο πάντως).
Αν δεν βγάζει τάση είναι κοινό δυναμό αυτοκινήτου (επειδή για να παράγει χρειάζεται αρχική διέγερση για τους ηλεκτρομαγνήτες του, δηλαδή τάση από μπαταρία).

Συμφωνώ με τους προηγούμενους φίλους ότι από τις μέχρι τώρα περιγραφές σου δεν είναι εύκολο να κατανοήσει κάποιος τη κατασκευή σου με τη φτερωτή 2 μέτρων, τα γρανάζια ποδηλάτου κλπ.
Μια φωτογραφία, χίλιες λέξεις!! :wink: