PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανάλυση νερού



Panoss
17-10-06, 14:56
Εντάξει, θα μου πείτε, και τι σχέση έχει το νερό με το Hlektronika.gr.
Καμία, βεβαίως, αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω , και σκέφτηκα ότι εδώ μέσα όλο και κάποιος θα ξέρει.
Λοιπόν, έχω πρόβλημα με το νερό στη δουλειά. Ο χώρος εργασίας μου βρίσκεται στην Πετρούπολη.
Όταν πίνω από τη βρύση έχω διάφορα γαστρεντερολογικά προβήματα :-& (κάτι γρου γρου ακούγονται από το στομάχι, αέρια κλπ. )
Όταν πίνω εμφιαλωμένο δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα.
Έβαλα φίλτρο (ενεργού άνθρακα) αλλά τίποτα.
Θέλω λοιπόν να κάνω χημική-μικροβιολογική ανάλυση του νερού, να βρω τι φταίει.
Πού μπορώ να την κάνω? Ξέρει κανείς?

dal_kos
17-10-06, 15:13
Στο "Δημοκριτο"ισως...

Panoss
17-10-06, 15:41
Ο Δημόκριτος δεν είναι Θεσσαλονίκη? Εδώ Αθήνα δεν υπάρχει τίποτα? Αμάν με το Θεσσαλονικοκεντρικό κράτος (που θα λεγε κι ο Ψωμιάδης αν ήταν Αθηναίος).

dal_kos
17-10-06, 15:44
λολ
Συγγνωμη αλλα δεν ξερω... Δεν χρειαστηκε ποτε να κανω αναλυση νερου :P

Danza
17-10-06, 15:54
Στο Γενικό χημείο του κράτους.. Αθηνα ειναι αλλα δεν ξέρω που ακριβώς

vayeros
17-10-06, 17:22
Στην Χαριλαου Τρικουπη ειναι,στο κεντρο.

robotakias
17-10-06, 18:59
Πήγαινε και κάνε καταγγελία σε κανένα τηλεπτικό σταθμό, μόνο έτσι θα ακουστεί το πρόβλημα που υπάρχει στην περιοχή και ίσως νοιαστεί κάποιος αρμόδιος...Προφανώς μπορεί να έχουν και άλλοι το πρόβλημα το δικό σου εκεί γύρω...

chip
19-10-06, 00:15
Πήγενε σε μικροβιολογικό εργαστήριο. Σε δημόσιες υπηρεσίες που ελέγχουν το νερό νομίζω μπορούν να απευθύνονται μόνο δημοσιοι φορείς (δήμοι κλπ)....
Το πιθανότερο πάντώς είναι οτι το νερό είναι κατάληλο για να το πιείς, απλά έχει πολλά άλατα και δεν έχεις συνιθίσει σε σκληρό νέρό.
Όταν το νερό είναι σκληρό και δεν έχει συνιθίσει κανείς του δημιουργεί αυτά ακριβώς τα προβλήματα, ενοχήσεις στο γαστρεντερικό έως ελαφριά διάρια.

antonis_p
19-10-06, 08:38
Οταν με το καλο επισκεφτεις
καποια ευρωπαϊκη χωρα
θα δεις οτι πουθενα δεν πινουν νερο απο την βρυση.
Και εκει εχουν υποδομες
και δεν υπαρχουν τα δικτυα που υπαρχουν εδω.
Εχουν και ποταμια, βροχες, χιονια,
αρα εχουν και πολλα νερα
και δεν εχουν αναγκη να φερουν στην πρωτευουσα τους τον Αχελωο,
οπως εχουμε εμεις που καθε καλοκαιρι
μετραμε τα αποθεματα μας...

συνεχισε να πινεις εμφιαλωμενο!

phoenix_2007
19-10-06, 10:22
Εντάξει, θα μου πείτε, και τι σχέση έχει το νερό με το Hlektronika.gr.
Καμία, βεβαίως, αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω , και σκέφτηκα ότι εδώ μέσα όλο και κάποιος θα ξέρει.
Λοιπόν, έχω πρόβλημα με το νερό στη δουλειά. Ο χώρος εργασίας μου βρίσκεται στην Πετρούπολη.
Όταν πίνω από τη βρύση έχω διάφορα γαστρεντερολογικά προβήματα :-& (κάτι γρου γρου ακούγονται από το στομάχι, αέρια κλπ. )
Όταν πίνω εμφιαλωμένο δεν υπαρχει κανένα πρόβλημα.
Έβαλα φίλτρο (ενεργού άνθρακα) αλλά τίποτα.
Θέλω λοιπόν να κάνω χημική-μικροβιολογική ανάλυση του νερού, να βρω τι φταίει.
Πού μπορώ να την κάνω? Ξέρει κανείς?

Σαν χημικός μπορώ να σε συμβουλέψω να απευθυνθείς στο παράρτημα του Γενικού Χημείου του Κράτους, Αναστασίου Τσόχα 16 Αθήνα, τηλ. 210 6479000. Θα ρωτήσεις αν τη δειγματοληψία μπορείς να την κάνεις εσύ ή πρέπει να έρθουν οι συνάδελφοι. Επίσης, πιθανώς να χρειάζεται και κάποια αίτηση στη Νομαρχία που υπάγεται η περιοχή. Βέβαιο είναι ότι θα πρέπει να γίνει ανάλυση για βαρέα μέταλλα, σκληρότητα, νιτρικά ιόντα και μικροβιολογικός έλεγχος (ο οποίος είναι ξεχωριστός από τον χημικό έλεγχο). Ο ενεργός άνθρακας δεν είναι πανάκεια.

phoenix_2007
19-10-06, 10:25
Ο Δημόκριτος δεν είναι Θεσσαλονίκη? Εδώ Αθήνα δεν υπάρχει τίποτα? Αμάν με το Θεσσαλονικοκεντρικό κράτος (που θα λεγε κι ο Ψωμιάδης αν ήταν Αθηναίος).

Το κέντρο ερευνών ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ βρίσκεται στην Αγ. Παρασκευή στην Αθήνα.

fiaimf
15-05-10, 11:39
Οι αναλύσεις σε χημείο του δημοσίου κοστίζουν λίγο πιο ακριβά από ότι θα προτιμούσες.
Την ίδια δουλεια θα σου την κάνουν σε ιδιωτικό χημείο και θα σου κάνουν και κολοτούμπες...
Αν ψάξεις πάλι στο google για αναλύσεις νερού θα βρείς πολλά για να συγκρίνεις τις τιμές.

klik
15-05-10, 12:23
Για τη σκληρότητα, το pH, τα νιτρικά και τα νιτρώδη, μπορείς να κάνεις και μόνος σου το τέστ (π.χ. http://www.tetra-fish.com/sites/tetrafish/catalog/productdetail.aspx?id=1276&cid=894) (http://www.tetra-fish.com/sites/tetrafish/catalog/productdetail.aspx?id=1276&cid=894).

Πέρνεις τα αντιδραστηρια (μπουκαλάκια) ή καρτελάκια απο ένα pet shop και έχεις άμεσες μετρήσεις.

Για βαρέα μέταλλα και μικροβιακή φόρτιση, πας χημείο.

Πετρος Πετριδης
15-05-10, 12:26
Το εμφιαλωμένο νερό όπως και τα αναψυκτικά είναι σε πλαστικές φιάλες.Αυτό νομίζω είναι επικίνδυνο για την υγεία όπως επίσης επιβαρύνει άσκοπα το περιβάλλον.Ο καταναλωτής πληρώνει το πλαστικό μπουκάλι για να το πετάξει μετά την χρήση του.Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να είναι επαναχρησιμοποιούμενες γυάλινες φιάλες όπως γίνεται με τις μπύρες.Το νερό της βρύσης από την άλλη έχει χλώριο έστω και σε πολύ μικρή ποσότητα.Συν ότι στη Θεσσαλονίκη πριν από 15 περίπου χρόνια ο δήμος άλλαξε τις σωλήνες και έβαλε .... αμιάντου.Το νερό έχει πολλά άλατα εδώ που κάλυψαν τα τοιχώματα αλλά πάλι είναι θέμα για την δημόσια υγεία.

panos_panopoulos
10-08-10, 16:36
Να πω οτι η πιο καλύτερη αυτή τη στιγμή μέθοδος καθαρισμού του νερού είναι η αντίστροφη όσμωση , το αποτέλεσμα είναι καθαρό νερό χωρίς τίποτα βλαβερο όμως του λείπουν και τα βασικά ιχνοστοιχεια και μέταλλα που είναι απαραίτητα για τον άνθρωπο ή περιέχονται σε πολύ χαμηλό βαθμό. η ίδια τεχνική εφαρμόζεται στην Κέρκυρα που έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα νερού αλλά και στο Πολ. Ναύτ. όπου πέρνουν νερό απο τη θάλλασα

http://www.interexperts.gr/Osmosis_questions.htm

fiaimf
05-09-10, 21:36
Τελικά έκανα εξέταση στο νερό εδώ:

http://www.yperaksia.gr (http://www.yperaksia.gr/)

και μου βρήκαν πάνω απο 1000 μικρόβια. Δεδομένου οτι ειναι νερό από πηγάδι έψαξα να δω τι θα κάνω και μάλλον βρήκα ότι η καλύτερη λύση είναι οι λάμπες uv. αλλά έχω ανησυχίες γιατί ξέρουμε ότι το uv προκαλεί καρκίνο. Έχει κανείς καμιά άλλη εναλλακτική?

Panoss
06-09-10, 12:00
Προκαλούν καρκίνο όταν χτυπάνε εσένα, όχι όταν χτυπάνε το νερό...Το νερό δεν παθαίνει τίποτα από τις uv, ούτε κι εσύ μετά όταν το πιεις.
Μην τα πετάμε έτσι...