PDA

Επιστροφή στο Forum : USB TO FIREWIRE



goldeneagle
17-10-06, 20:35
Καλησπερα. Ξερει κανεις αν υπαρχει καλωδιο usb σε firewire??? Εχω μια videocamera που εχει usb και θελω να την συνδεσω στο Η/Υ μεσω firewire!!! Αν δεν υπαρχει κανενα κυκλωμα προσαρμογης μηπως??

makis_d
17-10-06, 20:51
φυσικά και υπάρχει τέτοιο καλώδιο. Αρκεί να πας στο κοντινότερο κατάστημα πληροφορικής και θα το πάρεις

goldeneagle
18-10-06, 11:37
Και ομως φιλε μου δεν υπαρχει πουθενα!!!!!!!!!!!!!!!!!!

babisko
18-10-06, 11:54
Καλησπερα. Ξερει κανεις αν υπαρχει καλωδιο usb σε firewire??? Εχω μια videocamera που εχει usb και θελω να την συνδεσω στο Η/Υ μεσω firewire!!! Αν δεν υπαρχει κανενα κυκλωμα προσαρμογης μηπως??

Ποιός ο λόγος να την συνδέσεις σε firewire; Αν ο υπολογιστής σου έχει USB 2.0 τότε απλώς χρειάζεσαι ένα καλώδιο USB, έστω με βύσμα miniUSB που βρίσκεις εύκολα. Αν δεν έχει ο υπολογιστής σου USB 2.0 αγοράζεις μια κάρτα PCI controller για USB 2.0 με κόστος κάτω από 20 € (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802266 ή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613705) και την τοποθετείς σε ένα ελεύθερο PCI slot και θα έχεις επιπλέον 4-5 θύρες USB 2.0 και firewire (1394 με άλλη ονομασία) στην υπολογιστή σου. Η ταχύτητα του USB 2.0 και του FIREWIRE είναι περίπου ίδιες. Τώρα βέβαια αν μιλάς για φορητό, αν είναι σχετικά καινούργιος θα έχει σίγουρα τουλάχιστον μια θύρα USB 2.0, διαφορετικά ψάξε για κάρτα PCMCIA.

goldeneagle
19-10-06, 09:41
Καλημερα. το θεμα ειναι οτι το προγραμμα επεξεργασιας βλεπει μονο θυρα firewire δυστιχως. Αν ηταν αλλιως τα πραγματα δεν θα ειχα προβλημα συνδεσης με usb 1 η 2!!!!!!

babisko
19-10-06, 09:51
Το πρόγραμμα επεξεργασίας μπορεί να επεξεργαστεί αρχεία που βρίσκονται στον σκληρό σου δίσκο; Αν ναι, τότε μπορείς μέσω της USB να κατεβάσεις από την κάμερα τα αρχεία στον σκληρό σου και μετά να τα επεξεργαστείς. Αλήθεια ποιό πρόγραμμα είναι αυτό;

goldeneagle
19-10-06, 11:00
Studio 8 της pinnacle.

goldeneagle
19-10-06, 11:03
το προβλημα ειναι οτι το studio 8 δεν μπορει να επεξεργαστει αρχεια mpeg 2 αλλα μοναχα mpeg 1. η καμερα μου δινει αρχεια mpeg 2. τελικα καταληξα να παρω το studio 10 titanium (100 €) που επεξεργαζετε mpeg 2.

GEWKWN
19-10-06, 17:17
κοιτα μπορεις να βρεις και
"freeware" προγραμματα
για να κανεισ την δουλεια σου
γιατι να δωσεις τωρα 100 euro;
αν τελικα το αποφασισες
κατεβασε διαφορες trial
εκδοσεις τετοιων προγραμματων
πριν αποφασισεις τι ακριβως θα αγορασεις
Αν και ειναι της αποψησ οτι αφου ειναι για
ερασιτεχνικη "φαση" να παρεις ενα
"δωρεαν" προγραμμα.
Φιλικα Γιωργος.

GEWKWN
19-10-06, 17:18
α και εγω το stydio 8 εχω και κανει
δουλεια με Mpeg2.