PDA

Επιστροφή στο Forum : Μελάνια CANON PIXMA iP5200R



kopla
18-10-06, 17:20
Αυτός ο εκτυπωτής παίρνει τα μελάνια cli-8 (cyan, yellow, magenta, black) και ένα pigmentated black BKPG PGI-5BK.

Τα 4 πρώτα χρησιμοποιούνται και από τους:
CANON PIXMA MP 830, PIXMA iP4200, PIXMA iP5200, PIXMA iP5200R, PIXMA iP6600D, PIXMA iX4000, PIXMA MP 500, PIXMA MP 530, PIXMA iP 800, PIXMA MP 800R.

To pigmentated black και από τους:
CANON PIXMA MP 830, PIXMA iP4200, PIXMA iP5200, PIXMA iP5200R, PIXMA iX4000, PIXMA MP 500, PIXMA MP 530, PIXMA MP 800, PIXMA MP 800R

Η ερώτησή μου είναι.. μόνο αυθεντικά υπάρχουν? Αυτά τα @WORK υποστηρίζουν τον δικό μου εκτυπωτή? :roll:

Επιστήμων
18-10-06, 18:48
Εμείς εδώ στη Σέρρες έχουμε ένα μαγαζί που μου γεμίζει
το μαύρο μελάνι με 5 Ε και το τριπλό έγχρωμο με 9 Ε.
Έχω τον iP1500 .

Σίγουρα θα έχετε κάποιο αντίστοιχο μαγαζί και στην Αθήνα.

Και αν δεν έχετε άνοιξε ένα εσύ να τα οικονομίσεις !!! :D

kopla
18-10-06, 19:11
Ο εκτυπωτής παίρνει 5 ανεξάρτητα μελάνια.
Ναι υπάρχει στην Αθήνα. Έχω και έναν hp6122 που παίρνει μαύρο και τρίχρωμο... τα οποία γεμίζω μόνος μου.
Για τον canon (πρώτη φορα παίρνω τέτοια μάρκα) δεν ξέρω... Επίσης δεν ξέρω ούτε καν αν ανοίγουν από κάπου τα μελάνια.

Κάτι άσχετο. Πάνω τα μελάνια γράφουν σε ένα κύκλο "push". Μήπως ξέρει κανείς τι είναι αυτό?
(επισυνάπτεται photo)

k_sotiris
18-10-06, 23:18
Φίλτατε kolpa.
Έχω και εγώ τον Cannon iP4200 pixma.
Τι να πω καλός εκτυπωτής αλλά......
Τα μελάνια φωτιά.
Υπάρχει ένα μαγαζι απέναντη από το Plaisio στη Στουρνάρη όπου γεμίζει μελάνια.
Για άλλα μελάνια που να τεριάζουν δεν ξέρω και εγώ εάν υπάρχουν, τι ψάχνω όμως.
Για να τα γεμίσεις μόνος σου κάνεις μια τρύπα μικρί στο μελανοδοχίο και το αφου το γεμίσεις την κλήνεις με σιλικόνι.
Εγώ πάντος τα δίνω και μου τα γεμίζουν, αλλά μου φένεται ότι θα αρχίσω να αγοράζω αναγκαστικά τα γνήσεια διότι όποτε τον πιάσει τον εκτυπωτή δεν τυπώνει.
Δυστηχός τα μελάνια έχουν ένα τσιπάκι που λέει στον εκτυπωτή πόση είναι η ποσότητα του μελανιού. Και να τα γεμίσεις ξανά δεν το αναγνωρίζει αυτό, οπότε σου δημιουργεί συνέχεια προβλήματα. Εχω κάνει την σκέψη να φτιάξω ξανά τον παλιό εκτυπωτή όπου βρείσκω μελάνια όλη τη σειρά με 20 €.
:( :(

chip
19-10-06, 00:08
Έχω δει διαφημίσεις σε ξένα site που αναφέρουν οτι επαναγεμίζουν και τα cli-8 οπότε λόγικα θα έρθει κάποια στιγμή και στην Ελλάδα.
Ήμουν φανατικός της Canon (με ι560 και ip4000) τα οποία προσφεραν εξαιρετική ποιότητα, υψηλή ταχύτητα και πολύ χαμηλό κόστος εκτύπωσης (ακόμα και στα αυθεντικά). Στην επαναγέμιση πετυχένουν εξευτελιστικό κόστος. Όμως η Canon είχε διαφορετική γνώμη....έβαλε το τσιπάκι στα cartridge και μαζί αύξησε και το κόστος από τα Cartridge.
Άλλη φορά να ελέγχεται το κόστος των μελανιών και της επαναγέμισης πρίν αγοράσετε εκτυπωτή.
Πλέον υποστηρίζω φανατικά την epson που δίνει κόστος επαναγέμισης στα 3-4 euro σε καινούρια σημβατά μελάνια και ακόμα και κάτω από 1 ευρώ ανα cartridge στην επανάγεμιση..και όλα αυτά πανεύκολα και σε λογική τιμή. (και τα epson έχουν τσιπάκι αλλά υπάρχει συσκευούλα που το κάνει reset). Προσοχή όμως και στους epson πρέπει να ελέγξετε ποιο μηχάνημα θα επιλέξετε.
Αλλήθεια γιατί οι αλυσίδες καταστημάτων υπολογιστών την εξαφάνισαν την epson από την αγορά?

Επιστήμων
19-10-06, 00:19
k_sotiris είπες ότι τα μελάνια τα γεμίζεις μόνος σου.
Επειδή ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον απο που αγοράζεις το μελάνι ???

chip
19-10-06, 00:27
Κοίτα σε καταστήματα που έχουν προιόντα για επαναγέμιση και συμβατά μελάνια (ή ακόμα κάνουν και επανγέμιση)
Συστήνω την eurojet (www.euro-jet.gr)
Ρίξε μία ματιά έχει πολύ καλά προιόντα και σε πολύ καλές τιμές!!! (Έχει και συνεργασίες με καστήματα σε άλλες πόλεις εκτός αθήνας)
Αν έχεις το περιοδικό RAM δες την διαφήμισή του.

kopla
19-10-06, 00:56
Thanks για το site, .... αλλά δεν έχει τα CLI μελάνια !
:P

chip
19-10-06, 01:05
Πράγματι....είναι πρόβλημα τα cli-8.
Η ελπίδα είναι να βγάλουν οι βιομηχανιες συμβατά (όπως γίνεται με τα παλαιότερα μοντέλα της canon (πχ το cli-6) και αυτά της epson)
Όμως για να γίνει αυτό θα πρέπει η canon να μην έχει πολύ εξελιγμένη τεχνική στο chip της. Είναι προφανές οτι αν θέλει να κλείσει την πόρτα στην επαναγέμιση μπορεί να το κάνει εισάγοντας πολύπλοκους αλγόριθμους κρυπτογραφίας στο chip του cartridge...ας έλπισουμε να μην το έχει κάνει.
Αν δεν το έχει κάνει σίγουρα θα κυκλοφορίσουν συμβατά.

kopla
19-10-06, 01:50
Ναι.
Το καλό όμως είναι το ότι έχει ξεχωριστά μελάνια, 5 τον αριθμό.

Μήπως ξέρει κανείς τί είναι αυτό το "Push" που έχουν τα μελάνια ?? (στη photo που έβαλα)

hlektrologos000
19-10-06, 07:42
Μήπως ξέρει κανείς τί είναι αυτό το "Push" που έχουν τα μελάνια ?? (στη photo που έβαλα)

τιποτα δεν ειναι .....εκει το πιεζεις για να κουμπωσει.

chip
19-10-06, 09:33
τίποτα δεν είναι το Push απλά οδηγία για να πατήσεις σε αυτό το σημείο για να κουμπώσει μεσα στην κεφαλή του εκτυπωτή.
Και ο Ip4000 είχε 5 μελάνια αλλά είχε τα cli-6 που είναι ίδια αλλά χωρίς το chip και κοστίζουν 3 ευρώ φθηνότερα (και σαν συμβατά κοστίζουν 3 ευρώ-γι αυτό τα σούταρε η canon από τα μηχανηματά της)- και με ειδικά cartridge κάτω από 1 ευρώ.
Ο epson R220 έχει 6 μελάνια (αλλά δεν κάνει εκτύπωση μπρος πίσω στην σελίδα όπως ο ip4200) και κοστίζει περίπου 100 ευρώ.. και τα μελάνια του κοστίζουν (τα συμβατά) 4 ευρώ και έχουν 17ml! Και αν βάλεις ειδικά cartrdge για επαναγέμισμα το κόστος πάει κάτω από το 1 euro. Και φυσικά υπάρχουν και πιο φθηνοί epson με το ίδιο χαμηλό κόστος μελανιών και 4 ανεξάρτητα μελάνια.
Βέβαια και στους epson θέλει προσοχή..δεν είναι όλα τα μοντέλα κατάληλα για επαναγέμιση....(όμως είναι τα περισσότερα). (μην πάτε και πάρετε κανένα C48)

k_sotiris
19-10-06, 09:43
Αγαπητέ Επιστήμων,
δεν τα γεμίζω μόνος μου τα μελάνια. Τα δίνω και μου τα γεμίζουν.
Απλά έχω δει τι κάνουν.
Ασφαλώς με όλα τα προβλήματα που ανάφερα παραπάνω.

chip
20-10-06, 10:25
Τα πιο πολλά μελάνια μπορεί να τα γεμίσει κανείς και μόνος του και σε πολύ χαμηλότερο κόστος από αυτό που ζητάνε οι επαναγεμιστές (ενδεικτικά 50ml μελάνι μπορείται να το βρείτε 6-7 ευρώ) Αν πάρετε μεγαλύτερες συσκευασίες συμφέρει ακόμα περίσσότερο.
(μελάνια και εργαλιάκια για την επανάγέμιση euro-jet