PDA

Επιστροφή στο Forum : Τρελο ηλεκτρομηχανικο προβλημα...



lynx
20-10-06, 00:11
παιδια SOS, HELP κλπ....

ενα φιλαρακι μου εχει κανει μια κατασκευη η οποια με ενα μαγνητικο διακοπτη που κλεινει στιγμιαια...ανοιγει
ενα κυκλωμα...λοιπον θελει να αντικαταστησει τον μαγνητικο διακοπτη με ενα ρελε που θα δουλευει σαν push-on button
η ερωτηση μου ειναι τι κυκλωμα θα χρειαστει για να ανοιγοκλεινει το ρελε στιγμιαια?

το κυκλωμα μας ενδιαφερει να μπορει να τροφοδοτηθει με μια ταση ας πουμε στα πλαισια 1V εως 9V και οταν λαμβανει την ταση αυτη να προκαλει εναν παλμο που θα ανοιγοκλεινει το ρελε ωστε να δουλευει ως push-on button...φυσικα το κλικ/κλακ να γινεται μια φορα...ασχετα αν η ταση διατηρηται στο κυκλωμα και να ξανακανει κλικ/κλακ οταν του κοψουμε και του ξαναδωσουμε ταση.

παιδια πραγματικα ειναι αμεση αναγκη....

gsmaster
20-10-06, 00:45
Αφού είναι άμεση ανάγκη.... Δοκίμασε αυτό, δεν το δοκίμασα, πιθανότατα να δουλεύει


Διοδος 1Ν4148
Ρελέ ότι θες.
Τρανζίστορ ένα που να σηκώνει το ρελέ απροβλημάτιστα.
αντίσταση και πυκνωτή περαματίσου.

Αυτό θα δίνει στιγμιαίο παλμό, αν θες για περισσότερο χρόνο και πιο αξιόπιστο πρέπει να βάλεις ένα 555 σε συνδεσμολογία μονοσταθούς πολυδονητή.

lynx
20-10-06, 01:01
σε ευχαριστω πολυ! :D ελπιζω να ειναι η λυση στο προβλημα του...

lynx
20-10-06, 20:46
δεν τον βρηκα σημερα να του το δωσω...οποτε αν θελεις και δεν σε κουραζω δωσε μου τις τιμες των
υλικων να του το παω κομπλε...(λογικα θα τα βρει μονος του...ομως ποτε δεν ξερεις)



Υ.Γ ετσι να πεταξω και εγω την χαζομαρα μου...για τρανζιστορ ενα BC547 θα του κανει...συμφωνεις? :D

Επιστήμων
20-10-06, 20:55
Καθόλου χαζομάρα . Ένα BC547 είναι μια χαρά !

gsmaster
20-10-06, 22:08
Όπως έγραψα και παραπάνω, το τρανζίστορ θα πρέπει να αντέχει το ρεύμα διέγερσης του ρελέ.
Πχ αν το ρελέ τραβάει 100mA διεγερμένο, καλό είναι να βάλεις τρανζίστορ πάνω απο 500mA για να σηκώνει και το ρεύμα διέγερσης.

Ενδεικτικά σε μεγάλα (ρελέ finder 16Α) που τραβάει ~80mA εγώ βάζω BD135 ή αντίστοιχο, είχα δοκιμάσει και με 2Ν2222 και μετά απο λίγο καιγόταν.

Στα μικρα ρελέ, που τραβάνε λιγότερο ρεύμα ~20mA του 1Α πχ μπορείς να βάλεις και BC χωρίς πρόβλημα

Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να σου πώ τι τρανζίστορ να βάλεις αν δεν ξέρω τι ρελέ έχεις.
Πάντως ένα BD135 ίσως είναι αρκετό, ίσως όμως και υπέρβολικό.

Για την αντίσταση και τον πυκνωτή θα πρέπει να πειραματιστείς.


ΥΓ τώρα μου ρθε μια καλύτερη ιδέα, μπορείς να βάλεις Mosfet αντί για τρανζίστορ, για να μην επηρρεάζεται ο χρόνος φόρτισης απο το ρεύμα που τραβάει η βάση του τρανζίστορ. Το μόσφετ δεν τραβάει ρεύμα σητν πύλη του

lynx
21-10-06, 00:01
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω...Ευχαριστωωωωωωωωωω..οτι μου λετε μεταφερονται! :D

lynx
22-10-06, 19:21
ΥΓ τώρα μου ρθε μια καλύτερη ιδέα, μπορείς να βάλεις Mosfet αντί για τρανζίστορ, για να μην επηρρεάζεται ο χρόνος φόρτισης απο το ρεύμα που τραβάει η βάση του τρανζίστορ. Το μόσφετ δεν τραβάει ρεύμα σητν πύλη του

στην πυλη του ή στην βαση του ηθελες να πεις εδω? :?

gsmaster
22-10-06, 19:34
Το τρανζίστορ παίρνει ρεύμα στην βάση και άγει.
Το μοσφετ παιρνει τάση στην πύλη και άγει

Αυτό που ήθελα να πώ είναι ότι είναι καλύτερα να βάλουμε μοσφετ γιατί δεν θα τραβάει ρεύμα, και δεν θα επηρρεάζει την φόρτιση του πυκνωτή.

lynx
25-10-06, 01:34
εχεις δικιο...ξεχαστηκα τα fet δεν εχουν βασεις, εκπομπους, συλλεκτες... :D