PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζητούνται ΚΟΣΣΕΣ!!!!



phoenix_2007
24-10-06, 00:50
Δεν περίμενα ότι ψάχνοντας στα καταστήματα ηλεκτρονικών της Αθήνας και του Πειραιά δεν θα έβρισκα κόσσες!!!! Για όνομα του Θεού!!!!!!!!
Μάλιστα, νεαροί πωλητές στα ανταλλακτικά δεν ήξεραν καν τι είναι οι κόσσες. Τέλος πάντων.
Ψάχνω λοιπόν να βρω κόσσες και παρακαλώ όσοι ξέρουν που πουλάνε ή που υπάρχουν σε απόθεμα να μου πουν γιατί πως θα κάνει κανείς κατασκευή σε σασσί αν δεν έχει κόσσες. Πού θα στηρίξει τα διάφορα υλικά???
Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

hlektrologos000
24-10-06, 07:09
Φιλε ουτε εγω ξερω τι ειναι cosses,για κανε μια περιγραφη ,μιπως τις ξερουμε με αλλο ονομα.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
24-10-06, 08:09
Είναι ουσιαστικά κλέμες σε βάση για να βιδωθεί στο σασί. Αποτελείται από μία λωρίδα βακελίτη οπου επάνω έχει 6 ή 8 ακροδέκτες για να κολληθούν επάνω εκεί οι σύνδέσεις μεταξύ των εξαρτημάτων. Θυμάμαι καλά;;; Ετσι πρέπει να είναι.
Μπορείς να βρείς και "μπαρέτες". Ειναι αυτά που χρησιμοποιούν οι ΟΤΕτζήδες στις δικές τους συνδέσεις και είναι κάτι αντίστοιχο με τις κόσσες.

phoenix_2007
24-10-06, 08:58
Είναι ουσιαστικά κλέμες σε βάση για να βιδωθεί στο σασί. Αποτελείται από μία λωρίδα βακελίτη οπου επάνω έχει 6 ή 8 ακροδέκτες για να κολληθούν επάνω εκεί οι σύνδέσεις μεταξύ των εξαρτημάτων. Θυμάμαι καλά;;; Ετσι πρέπει να είναι.
Μπορείς να βρείς και "μπαρέτες". Ειναι αυτά που χρησιμοποιούν οι ΟΤΕτζήδες στις δικές τους συνδέσεις και είναι κάτι αντίστοιχο με τις κόσσες.

Αγαπητέ Πέτρο θυμάσαι πάρα πολύ καλά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι αν θελουμε να κάνουμε κατασκευή σε σασσί, πώς θα στηρίξουμε τα υλικά? Τώρα πια δεν γίνονται ιδιοκατασκευές σε αλουμινένια σασσί?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
24-10-06, 09:27
Μπορεί να τις έχουν καταργήσει. Δοκίμασε λίγο στο τηλέφωνο 2310-554074 Ηλεκτρονικά Μουτσιούλης, μπορεί να έχει.
Γιατί δεν βάζεις κλέμες σειράς, ή ακόμα καλύτερα κλέμες ράγας, αφού πρώτα βιδώσεις την ράγα στο σασί

phoenix_2007
01-11-06, 09:09
Λοιπόν, για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι επισυνάπτω δύο φωτογραφίες από κόσσες διαφορων μεγεθών. Δυστυχώς πλέον είδος ήδη εξαφανισμένο.

lynx
01-11-06, 15:43
δεν εχω καταλαβει πως χρησιμοποιουνται...κοσσες νομιζω ειχαν τα παλια ραδιοφωνα τα οποια δεν ειχαν πλακετες και το κυκλωμα ηταν στον αερα :roll:

Γιώργος Ανώνυμος
01-11-06, 15:58
Προσοχή με το θέμα γιατί κάποιος μη γνώστης του όρου μπορεί να νομίσει ότι ζητείται ΚΟΡΣΕΣ.

Πάντως για να μιλήσω σοβαρά, πιστεύω ότι η αιτία του κακού είναι ότι στις σύγχρονες κατασκευές ακόμα και μεγάλων σε Watt λαμπάτων μηχανημάτων από τις βάσεις των λυχνιών μέχρι και τα μεγάλα Watt-ικά εξαρτήματα όπως αντιστάσεις ισχύος τα πάντα τοποθετούνται σε πλακέτες ενώ η ψύξη τους μέσω ανεμιστήρα στην απλούστερη περίπτωση εξασφαλίζει την καλή λειτουργία τους τοποθετημένα στα συνθετικά πλαστικά των πλακετών αυτών.

Εναλλακτική λύση θα μπορούσε να είναι η πλακέττα γενικής χρήσης όπου μπορούν να τοποθετηθούν όμορφα (δηλ. με κάποια διάταξη) τα υλικά αυτά αντί να αιωρούνται μεταξύ κόσσας π.χ. και βάσης της λάμπας. Εμένα πάντως αρνητική εντύπωση μου είχε προκαλέσει όταν άνοιξα το γυαλιστερό και super ράδιο της Grundig με λάμπες και διαπίστωσα ότι τα υλικά ήταν ατάκτως ειριγμένα σε κόσσες κλπ.. Σίγουρα η ποιότητα συναρμολόγησης δεν συμβάδιζε με το φινίρισμα της όλης κατασκευής...!!!

Φιλικά,
Γιώργος

electronic
01-11-06, 17:05
Βαγγέλη δυστιχώς για ακόμα μία φορά θα σε παραπέμψω στον 741 στην θεσσαλονίκη. Έχει τα πάντα ή σχεδών τα πάντα από RF.

Φιλικά,
Γιώργος

hlektrologos000
01-11-06, 18:19
Δυστυχώς πλέον είδος ήδη εξαφανισμένο.


ε οχι και δυστηχως βρε Βαγγελη ............σκεφτεσε να φταιξεις κατι σε αντικα...?

φιλικα... :oops:

phoenix_2007
01-11-06, 22:02
ε οχι και δυστηχως βρε Βαγγελη ............σκεφτεσε να φταιξεις κατι σε αντικα...?

φιλικα... :oops:

Κοίταξε, όλες οι κατασκευές με λάμπες είναι ουσιαστικά...αντίκες, από τη στιγμή που μιλάμε για τεχνολογία 60-70 ετών. Από αυτήν την άποψη, ναι δεν το αρνούμαι, φτιάχνω κάτι σε αντίκα. Το πλεονέκτημα στις κόσσες είναι ότι δεν έχεις ανάγκη να φτιάξεις πλακέτες που απαιτούν τη γνωστή διαδικασία (ειδικά υγρά αποχάλκωσης με τριχλωριούχο σίδηρο, σχεδιασμό με μαρκαδόρο υαλογράφο νωρίτερα). Τα υλικά συνδέονται απευθείας και ακλόνητα είτε με τις βάσεις των λυχνιών είτε μεταξύ τους και επιπλέον οι βάσεις από τις κόσσες βιδώνονται απευθείας σε αλουμινένια σασσί. Τώρα που ανέφερα σασσί!! Άλλη πονεμένη ιστορία... Δεν κυκλοφορούν ούτε αλουμινένια σασσί στο εμπόριο!!! (τουλάχιστον Αθήνα και Πειραιά). Πηγα και πήρα φύλλα αλουμινου και τα πήγα για στράντζα, ώστε να φτιάξω αλουμινένια σασσί. Γιατί πώς θα φτιάξω μία ιδιοκατασκευή? Το περίεργο είναι ότι όταν ρώτησα για κόσσες και σασσί με κοιτούσαν κάτι νεαροί πωλητές σαν χαζοί... Ε, ρε, γλέντια!!!!!! Και έχω μια απορία: αυτά τα παιδιά δεν ποτέ έφτιαξαν κατασκευές μέσα σε αλουμινένια κουτιά?? Πώς ασχολήθηκαν με ηλεκτρονικά και κάνουν και τους πωλητές? Τέλος πάντων...

phoenix_2007
01-11-06, 22:07
Προσοχή με το θέμα γιατί κάποιος μη γνώστης του όρου μπορεί να νομίσει ότι ζητείται ΚΟΡΣΕΣ.

Ε, εντάξει Γιώργο, για ηλεκτρονικά μιλάμε και κατασκευές όχι για γκόμενες και γυναικεία αξεσουάρ :D :D :D
Βαγγέλης

hlektrologos000
02-11-06, 03:14
Τώρα που ανέφερα σασσί!! Άλλη πονεμένη ιστορία... Δεν κυκλοφορούν ούτε αλουμινένια σασσί στο εμπόριο!!! (τουλάχιστον Αθήνα και Πειραιά). Πηγα και πήρα φύλλα αλουμινου και τα πήγα για στράντζα, ώστε να φτιάξω αλουμινένια σασσί.

Αυτο πραγματι με χαλαει και μενα ....ειναι αδιανοητο που δεν υπαρχουν .
Aς ελπισουμε οτι καποιος θα ανακαλυψει κανενα μαγαζι και να το πει εδω .

Υ.Γ sorry αν βγενουμε λιγο of topic.

Γιώργος Ανώνυμος
02-11-06, 12:43
Βαγγέλη,

Διευκρινίζω ότι η πλακέττα γενικής χρήσης πωλείται έτοιμη και φέρει πάνω της αρκετές τρύπες επιμεταλλωμένες όπου μπορείς όποιες από αυτές θέλεις να αξιοποιήσεις περνώντας εκεί τα εξαρτήματα και κολλώντας τα με μία ωραία διάταξη (παράλληλη).

Όσον αφορά τον κορσέ υπάρχει και ανδρικός αλλά normal είναι για παθολογικές καταστάσεις (π.χ. πρόβλημα στην πλάτη κλπ).

Φιλικά
Γιώργος

ReFas
02-11-06, 14:40
Φιλε Βαγγελη ειχα παρει μερικες απο αυτους εδω http://www.tubesandmore.com
(Οι κοσσες στο σαιτ αυτο ειναι στη κατηγορια Components & Hardware και μετα στο Terminal Board & Strip)

Εχω ακομα κλειστα τα σακουλακια αν θες μπορω να σου δοσω μερικες, θα ξαναπαρω εγω σε καποιο διαστημα.
Ειναι ανα 5 στο σακουλακι και ειναι κοσσες με 3 ποδαρακια με 5 και 8.
Θα σου προτεινα ομως να κανεις ενα τηλεφωνο στον 741, δεν ξερω αν εχει αλλα πιθανον να βρεις.


Σου ειχα στειλει σε π.μ το τηλεφωνο μου, μπορεις να παρεις αν θες.

itta-vitta
02-11-06, 16:05
Άλλο είδος προς εξαφάνιση είναι τα μονωτηράκια πορσελάνης "αυγουλάκια", για κεραία. Αυτά ήταν σπάνια ακόμη και στη 10ετία του '70. Γινόταν κυριολεκτικά πόλεμος. Έκοβαν κάποιοι τις κεραίες άλλων για να πάρουν τα μονωτηράκια. Ύστερα οι άλλοι όποια κεραία έβλεπαν με μονωτηράκια, πήγαιναν και την έκοβαν κοκ.