PDA

Επιστροφή στο Forum : S.O.S το pc φρίκαρε και δεν έχω λεφτά να το χαπακοσω



ospite
24-10-06, 13:18
Καλημέρα, καλησπέρα , καληνύχτα παιδιά και ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Το κομπιούτερ μου τα έχει παίξει εδώ και 1 βδομάδα αν μπορείτε να με ξεστραβώσετε
Πείτε μου κάτι
ΙΣΤΟΡΙΚΟ:Την προηγούμενη βδομάδα άρχισαν να σέρνονται τα windows και στο processes το system idle process ήταν στα 98 ,95 και γενικά όλα ήταν κομπλέ άλλαξα το anti-virus μην υπάρχει κάποιος ιός και από το avast έβαλα το kaspersky οπου μετα την εισαγωγή του έβρισκε μια Ip να μου κάνει επίθεση και αυτό (intrusion.win.mssql.worm.helkern)αλλά από ότι έλεγε την απέκρουε! Aφου καθάρισα register και έτρεξα κάτι anti-spy kai a-ware χωρίς να βρουν κάτι ειδα να κολαει περισσότερο το pc με επίλογο μετά από 1 μέρα να μην βρισκει στο dos να κάνει boot τον δίσκο(κουλό) και αφου όταν τoν άνοιγα έβρισκε bios , επεξεργαστή(AMD 2600+) ram 512ddr , αργούσε κανα 3λεπτό να βρει τα υπόλοιπα (2HDD , DVD-R ,DVD) αλλα στο τελος να μπαίνει win εως την 3τη μέρα οπου δεν έμπαινε καθόλου και μετά την εύρεση όλων μου έβγαζε αυτό (disk boot failure insert system disk and press enter) του έκανα ένα format αλλα μετα το δευτερο boot οπου πέρναγα τους drivers ξανάκανε το ίδιο με το μήνυμα disk….enter.
Του άλλαξα τροφοδοτικά δίσκους καλώδιο ταινίες αλλα παντα το ιδιο!κατεβασα και να κανω update στο bios(δεν το έκανα)
Το πηγα στο τελος στα multirama σε έναν γνωστό και χωρίς να το πολύ ψάξει μου είπε ότι είναι μητρική.
Ελα που η μητρικη δεν βγενει ποια αλλα ουτε βρίσκεις (albatron kx 600 pro) αρα ήθελα καινούργια ,βαλε και επεξεργαστη και τίποτα αλλα κανα 300 euro(που να τα βρω! μπατίρης είμαι)ετσι τον πήρα σπίτι τον έλυσα όλο και μετα από κατι αλλαγές στης καλώδιο ταινίες με την μέθοδο των πιθανοτήτων στους 2 hdd kai την motherboard εκανε boot κανονικά.
Εως εχθες δούλευε σχετικά καλά, αν και λιγο αργός σε σχεση με ποιο παλια και με συνοδεία το προαναφερόμενο μήνυμα από το kaspersky που ξαναπέρασα. Ξαφνικά ενα οραίο βράδι που το φεγγάρι είχε ξυπνήση το pc δεν ανοιγε και κολαγε μια πριν βρει την memory μια μετα πριν βρει το hdd, εκανε και κατι επανακινήσεις μονό τού αλλα γενικα νέκρα ,όπως και σήμερα το πρωί το ίδιο.
Έως στης 12:00 που το άφησα να παλεύει και μετά απο κανα 30λεπτο μπήκε, έτσι και στέλνω αυτό το post!!
Τι λέτε να εχει το σαράβαλο ρε παιδια?για πειτε καμια ιδέα…τι να κανω
Δεν παίζουν και λεφτά
Υ.Γ Τον προηγούμενο μηνά είχαν καεί 3 modem (microcom) οπου εμπενα ιντερνετ από αυτό το pc μπορεί να έχει καποια σχέση? λέτε τσάπα έπαιρνα τηλ κάθε τοσο και εβριζα του τεχνικούς της infoquest την μάπα modem-ruter που δίνουν στο πακέτο της vivodi?
Ας ελπίζω ότι θα ανοίξει μετα το pc και θα δώ της απαντήσεις

Danza
24-10-06, 13:35
μετά απο format και έκανε παλι τα ίδια?? δεν μου αρέσει γιατι μάλλον θα χει χτυπησει στο bios ο ιός :? και αν χτύπησε στο bios την κάτσαμε την βάρκα...

dal_kos
24-10-06, 13:50
Αφαιρεσε τα ΠΑΝΤΑ μνημες, σκληρους και βαζε μετα ενα ενα.
Ενα Dimm μνημης για να δουλεψει και μετα βαζεις ενα ενα τους σκληρους.
Εμενα το εκανε αυτο οταν ειχα περασει μεσα εξτρα μνημη απο αλλο pc μεχρι να βρει τις μνημες.
Μπες και στο Bios [αβιωτος....] και ελεγξε τι συσκευες σου βρισκει συνδεδεμενες ;)
Εμενα αργουσε να εντοπισει τα συστατικα οταν ειχα κανει την παραπανω αναβαθμιση.
Κοιταξε αυτα και μετα βλεπουμε ;)

ospite
24-10-06, 16:59
ευχαριστω παιδιά!!το τελευτεο το εκανα ...να βγαλω ολες της συσκευες και να της ξαναβάλω...τιποτα
Για το bios εχω κατεβάσει ενα update να το κανω?η υπαρχη περίπτωση να κάψω κατι?
δεν έχω κάνει και ποτέ!!!και απο format χορτασα!!τι αλλο λετε να κοιταξω?ευχαριστω

marios
24-10-06, 18:29
τι αλλο λετε να κοιταξω?
Να κοιτάξεις να μαζέψεις λεφτά για έναν Mac :lol:
Και όχι μόνο εσύ, αλλα όλοι μας μπάς και ξενοιάσουμε! :D

dal_kos
24-10-06, 18:45
Μπα... και το linux καλο ειναι. Αλλα ας μη ξεφευγουμε απο το θεμα ;)

marios
24-10-06, 19:04
Σίγουρα είναι καλό το Linux!
Αλλα πώς να το κάνουμε.... Άλλο PC και άλλο Mac.... 8)
[/OFFTOPIC]

homo mathematicus
25-10-06, 11:03
μετά απο format και έκανε παλι τα ίδια?? δεν μου αρέσει γιατι μάλλον θα χει χτυπησει στο bios ο ιός :? και αν χτύπησε στο bios την κάτσαμε την βάρκα...

Τώρα που το λέτε και το δικό μου είχε κολλήσει και του έκα;να επανακίνηση αλλα δεν ανοιγε μετα καθόλου το bios . Ετσι του έκλεισα το τροφοδοτικό και όταν άνοιξε έβγαλε αποτυχία over clocking.!! και μάλιστα μου έδειξε οτι αυτή η απόπειρα έγινε με αύξιση της τάσης του επεξεργαστή !!
Ενοείται πως ποτε δεν έχω κάνει overclocking.
Μάλλον κάποιος φιλικός ιος που θέλει να με απaλάξει από τον επεξεργαστ'η (64 bit 3.4GHz) :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Λέτε όμως να έχει αυξίση την τάση του επεξεργαστή!!?? :!: :!: :!: :!: :!: :shock: :shock: :shock:
Τι κάνουμε...... υπάρχει τρόπος για να δούμε ποια είναι η κανονική τάση..????!!

homo mathematicus
25-10-06, 11:27
http://www.pctools.com/spyware-doctor/offer.php?ref=google_new
Το έχει δοκιμάσει κανεις? είναι αξιόπιστο ή θα βάλουμε τα χεράκια μας και θα βγάλουμε τα ματάκια μας???!!!

Danza
25-10-06, 11:45
τι αλλο λετε να κοιταξω?
Να κοιτάξεις να μαζέψεις λεφτά για έναν Mac :lol:
Και όχι μόνο εσύ, αλλα όλοι μας μπάς και ξενοιάσουμε! :D

Δέν έχεις άδικο φίλε.. και εγώ χτες το κατάλαβα οτι έχω γεμίσει απο backdoor και αναρωτιόμουν που χανόντουσαν τα αρχεία μου... αμαν πια με την Μ$
:x :evil: :x

(συγνωμη για το offtopic)

homo mathematicus
25-10-06, 11:56
(συγνωμη για το offtopic)

Συγχωρεμένος