PDA

Επιστροφή στο Forum : plc programm



johny16
07-11-06, 23:45
λοιπον συνδεσα το plc με το pc αλλα το προβλημα ειναι οτι οταν παω να περασω το προγραμμα απο τον υπολογιστη στο plc δεν μπορω γιατι δεν μου αναγνωριζει το plc το προγραμμα εκανα και την ρυθμιση πανω στο plc που λεει plc---->card και card<----plc το εκανα και αυτο αλλα τπτ! ξερετε τι πρεπει να κανω? :roll:

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
08-11-06, 07:53
Για τι PLC μιλάς; Μήπως δεν όρισες σωστά την COM (1ή2) επικοινωνίας; Φαντάζομαι το PLC συνδέεται μέσω σειριακής θύρας. Τροφοδοσία έβαλες στο PLC;;

johny16
08-11-06, 19:38
μιλαω για το logo της siemens
rc 24\12 και βεβαια εχω βαλει τροφοδοσια αλιμονο! αλλα ρε παιδι μου μονο του το προγραμμα
μου βγαζει com1 στις επιλογες για θυρα! εγω πως το οριζω?

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
09-11-06, 07:39
μιλαω για το logo της siemens
rc 24\12 και βεβαια εχω βαλει τροφοδοσια αλιμονο! αλλα ρε παιδι μου μονο του το προγραμμα
μου βγαζει com1 στις επιλογες για θυρα! εγω πως το οριζω?
Βάλε το καλώδιο στην άλλη σειριακή θύρα του PC. Επίδης συνήθως τα προγράμματα είναι για πολλές εκδόσεις PLC. Μήπως κάπου πρέπει να αλλάξεις την έκδοση του PLC στο πρόγραμμα. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα για logo δεν το έχω δουλέψει, αλλά πάνω κάτω η φιλοσοφία είναι η ίδια εμ τα άλλα προγράμματα

johny16
09-11-06, 16:36
δλδ αυτο σημαινει οτι πρεπει να
να παω να αλλαξω το προγραμμα δλδ το cd που μου εχει??? πω ρεεε και απο κει που πηρα το plc ο υπευθηνος ειναι ψιλοβλακακος! :x

chip
09-11-06, 18:33
Όχι δεν είπε αυτό ο Πέτρος.
Είπε οτι το CD (ίσως) κάνει για πολλά μοντέλα PLC και πρέπει κάπου στις επιλογές του προγράμματος να δηλώσεις ποιο είναι το Plc που έχεις εσύ.

johny16
09-11-06, 19:56
λοιπον παιδια το προγραμμα ειναι για plc rc230 εγω πηρα plc rc24/12 το προγραμμα ηταν στο βαλιτσακι οπου ηταν και το 230 αρα το προγραμμα δεν κανει μηπως ξερετε απο που μπορω να βρω για το plc που εχω δλδ 12/24 ?πω πω λετε να παθω καμια πλακα και με το καλωδιο που ηταν και αυτο μεσα στο βαλιτσακι? λετε να μην κανει για το 12/24!? πω πω τα εχω παιξει εδωσα τσαμπα λεφτα! :cry: :cry: :cry:

electron
09-11-06, 22:44
Συνονόματε Γιάννη,στο λέω πάντα με καλή πρόθεση ότι πρέπει να είσαι πιο προσεχτικός στα συμεπεράσματα που βγάζεις.Κάτσε πρώτα και μελέτησε προσεχτικά ότι manual παρέχει το πακέτο του logo που αγόρασες.Υστερα ότι απορίες έχεις μας τις λες και αν μπορούμε σε βοηθάμε.Το να λες βλάκα αυτόν απ'όπου το αγόρασες,όταν κάτι δεν το γνωρίζεις ο ίδιος,είναι το λιγότερο αφελές.Το πρόγραμμα αυτό δεν το έχω δουλέψει αλλά επειδή ασχολούμαι με μεγάλα plc της siemens,σίγουρα και το πρόγραμμα που παρέχει στο Logo πρέπει να έχει τις απαραίτητες ρυθμίσεις που χρειάζεσαι για να επικοινωνησεις.
Για όλα θέλει μελέτη και διάβασμα.Μην περιμένεις να μάθεις τα πάντα από ένα φόρουμ.

johny16
09-11-06, 23:13
yeap! εχεις δικιο αυτο θα κανω!:)

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
10-11-06, 07:31
...και μετά εδώ είμαστε πάλι

johny16
10-11-06, 18:10
α και βλακα δεν τον ειπα γι αυτο! τον ειπα γιατι οταν εφυγα επειδη δεν μου εκανε το plc και το αλλαξα μου λεει μην ξαναπαρεις τηλ! αντε ρε με το μ***Κα!