PDA

Επιστροφή στο Forum : συγνώμη για το προηγούμενο post!ξερει κάποιος να με βοηθήσει



ospite
08-11-06, 21:38
Γεια σας και συγνώμη για το προηγούμενο post οπου ήταν στα greekenglish και λογο ταχύρρυθμης γραφής και σκέψης ήταν δυσανάγνωστο !! Έχω ένα pc desktop με:
AMD 2600+
2 ram 256mb
2 HDD 40GB &80GB κ.τ.λ
Πάνω σε μια albatron kx 600 pro(αρχαία).Λοιπών όπως έχω ξαγράψει σε ποιο παλιό post, ότι είχα προβλήματα του τύπου: Δεν έβρισκε να κάνει boot κάποιο δίσκο και καποιες φορές έκανε restart και ψιλό κόλλαγε, στο περιβάλλον των windows.
Αφού άλλαξα τροφοδοτικό και της καλώδιο ταινίες. Δούλεψε κομπλέ για μια βδομαδα, εως την χθεσινή μέρα. Απο εχθές κολάει συνέχεια αφου έχει φορτώσει το bios και τον επεξεργαστή και το συμπεράνω, από την αναγραφή τους στην αρχή. Κολλάει την στιγμή που έπρεπε να γράφει memory testing …κ.τ.λ , με απότελεσμα να γράφει μονάχα memory te .Αφού του κάνω καμία 10αρια restarts και οπου στα ενδιάμεσα restarts βρίσκει τα αγνοουμενα (2HDD αλλα όχι το dvd-r και dvd) αλλα στο τελος της εύρεσης τους αναγράφεται ότι βρίσκει λαθος στa load setting cmos (δεν θυμάμαι καλα τι γράφει)
Παω στο bios και ανακτώ setting cmos και bios και κάποια στιγμή, μετα από 2 ,3 φορές της προαναφερόμενης πράξης, κάνει κανονικά boot και αφού μπει στα win δουλεύει καλα!!
Λέτε να είναι η μητρική?RAM?(της βγάζω εναλλάξ αλλά τίποτα ,όταν δεν θέλει να κάνει boot)Εχω κατεβάσει και το update για bios αρχειακι της, να το κάνω? υπάρχει φόβος να κάψω κατι!!δεν ξερω και πολλά για το πώς γίνετε!! ξέρετε?
Να είστε καλά, ,ευχαριστώ

marios
09-11-06, 01:23
Απ' αυτά που διαβάζω, σου προτείνω να πάρεις καμιά μητρική της προκοπής.....

lynx
09-11-06, 06:06
δοκιμασε να αλλαξεις μπαταρια στην motherboard...αν ειχες μια προχειρη θα εξηπηρετουσε
και σε περιπτωση που δεν δουλευε δεν θα εχανες και λεφτα.

GEWKWN
09-11-06, 20:40
δοκινασε να κουμπωσεις καλυτερα τον επεξεργαστη
μου το εκανε καποτε με τον σελερον που ειχα και
εκει που νομιζα οτι το εκαψα ηρθε στα συνκαλα του
Φιλικα Γιωργος.