PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows Vista



ALAMAN
09-11-06, 12:49
Έχετε δεί τα καινούργια windows που θα βγούν τον καινούργιο χρόνο;
Εγώ τα είδα πρώτη φορά στο περιοδικό RAM, είχε και το CD εγκατάστασης
μέσα αλλα δεν ξέρω ανα αυτά τα windows είναι εξίσου καλά με τα XP
Είναι καλύτερα;;; δηλαδή πώς συμπεριφέροντε στα παιχνίδια και γενικά
στο περιβάλον τους :?:
Πάντως η εμφάνιση ήταν πού καλή :D

PiCBuRn3r
09-11-06, 12:58
sVista.......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

marios
09-11-06, 14:11
sVista.......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Σωστή σκέψη..... :)

Danza
09-11-06, 14:26
Θα συμφωνήσω και εγώ με Γίαννη και Μάριο... έχω και εγώ το συγκεκριμένο cd απο το ram αλλά πλέον κάθε καινούργιο λειτουργικό της Μ$ θα είναι όλο και χειρότερο :)

NUKE
09-11-06, 14:53
δηλαδη δεν ειναι καλα?

vergis
09-11-06, 15:07
κατα την αποψη μου δεν ειναι θέμα του αν ειναι καλά ή όχι αφού κάθε λειτουργικό έχει + και -
για αυτόν τον λόγο άλλωστε άλλος έχει mac ,unix,windows κτλ.
τώρα με τα vista.......αν είναι για να δω μια ταινία στον media player η για να ανοίξω το paint να θέλω 4γβ μνήμη ,κάρτες γραφικών 512 και επεξεργαστές τελευταίας γένιας επειδή η microsoft έβγαλε νέο προιον,τότε δεν θα προτιμήσω
επίσης το dvd στο οποίο αναφέρεσαι είναι δοκιμαστική έκδοση,δηλ. δεν είναι η τελική.
αν θες να την βάλεις έτσι να δεις πως είναι,βάλτην
αλλά αυτό που προτείνω είναι:άραξε στα xp που είναι το πιο σταθρεό λειτουργικό της m$,και από το 2010 το βλέπουμε για αλλαγή λειτουργικού!!!

ALAMAN
09-11-06, 15:07
sVista.........
Τί είναι sVista :?:
:-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k

Μ$
Τί είναι Μ$ :?:
:-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k :-k


τότε δεν θα προτιμήσω
επίσης το dvd στο οποίο αναφέρεσαι είναι δοκιμαστική έκδοση,δηλ. δεν είναι η τελική.
Όχι εγώ δεν ρώτησα αν είναι καλό το λειτιυργικό που προσφέρει τo RAM.
Σίγουρα δεν είναι καλό, οπως είπες δεν είναι το τελικό. Απλώς ήθελα να ρωτήσω αν είναι
καλύτερο απο τα XP (πάντα για της microsoft το προϊόν, το τελικό)

antonis_p
09-11-06, 15:21
εχει κανεις σημερα win98;
προφανως κατι καλυτερο ειχαν τα XP,
παντως θελει χρονο μεχρι να βγουν στην αγορα οχι σαν beta
και ακομα περισσοτερο μεχρι το service pack 2!

dal_kos
09-11-06, 15:52
Τί είναι sVista :?:
Σβήστα.... σβήσε τα

Τί είναι Μ$ :?:
Micro$oft=microsoft


εχει κανεις σημερα win98;
προφανως κατι καλυτερο ειχαν τα XP,
παντως θελει χρονο μεχρι να βγουν στην αγορα οχι σαν beta
και ακομα περισσοτερο μεχρι το service pack 2!
Τα windows XP σε σχεση με τα 98 ειχαν αλλο γραφικο περιβαλλον και δεν πρεπει να ξεχναμε πως απο την εμφανιση τους εχουν περασει ~5χρονια. Επισης αν εχεις προσεξει ελαχιστοι ηταν αυτοι που απο 98 περασαν σε milenium διοτι ειδαν πως ηταν το ιδιο μαπα καρπουζι με τα 98 μονο που αλλαζε η εμπορικη ονομασια του.... Με αυτο θελω να πω πως οι χρηστες συνηθως αλλαζουν [κατα την γνωμη μου] λειτουργικο περισσοτερο για το γραφικο του περιβαλλον, την καλαισθησια του και τα αλλα "μπιχλιμπιδια"... παρα γιατι εχει μια νεα ζωτικη λειτουργια. Eλαχιστοι απο οσους εχουν ΧΡ σημερα τα εχουν γιατι ξερουν οτι ειχαν καποιες λιγοτερες[θεωρητικα] τρυπες ασφαλειας απο τα 98. Οι περισσοτεροι τα εχουν γιατι ειπαν "98 να βαλω τωρα??.... παλιομοδιτικα πραγματα... θα βαλω τα ΧΡ που ειναι πολυ καλυτερα...σε εμφανιση" :lol:. Tο καλυτερo το κρινουμε πολλες φορες ασυναισθητα απο την εμφανιση :lol:

Φιλικα,
Κωστας

ALAMAN
09-11-06, 16:07
Άμα ήταν να τα έβαζα για την εμφάνιση θα τα έβαζα την στιγμή που πήρα
το περιοδικό


"98 να βαλω τωρα??.... παλιομοδιτικα πραγματα...
όσο γιαυτό και εγώ έτσι είπα όταν άρχισε ο υπολογιστής μου να κολάει και
ετοιμαζόμουνα να τον κάνω format

Πάντως θα δείτε οτι άμα η microsoft δεν βγάλει καινούργιο προϊόν σε κανα δύο
χρόνια οι περισσότεροι (πιστεύω) οτι θα έχουν vista.
Έτσι έγινε και όταν βγήκαν τα XP, όλοι τα υποτιμούσαν λέγοντας οτι τα 98 ήταν καλύτερα
και δούλευαν καλύτερα, και εγώ είχα μετανιώσει που πήρα τα XP γιατί είχα δήθεν πιστεί
οτι τα 98 είναι καλύτερα. Ήρθε όμως ο καιρός που αυτοί που τα υποτιμούσαν είχαν XP στον
υπολογιστή τους γιατί είπαν ότι είπα κι εγώ παραπάνω "παλιομοδίτικα πράγματα"

hlektrologos000
09-11-06, 16:51
Συγνωμη αλλα ........ολα τα νεα προγραμματα βγαινουν μονο για xp ,επισις και ολες οι νεες συσκευες\περιφεριακα/hardware υποστηριζοντε μονο απο τα xp πως θα μεναμε στα 98 ?

johny16
09-11-06, 16:55
κοιταχτε εμεις στον κεντρικο υπολογιστη στα εργαστηρια στο σχολειο ειχαμε 98 αλλα οπως και να το κανουμε υστερουν απεναντι στα xp για τον λογο οτι τα xp βοηθανε τον χρηστη ως προς τις εφαρμογες! η βλακεια ομως ειναι οτι μερικα προγραμματα οπως πχ το lab view 6 δεν τα τρεχουνε σωστα δλδ ειχαμε μια ασκηση στο σχολειο για τον προγραμματισμο
με κατι leds τα οποια συνδεονταν στην παραλληλη θυρα
αυτα στην vb 6.0 επαιζαν μια χαρα οταν ομως πηγα να τα ελενξω μεσω του lab view τοτε μου μπλοκαρε το προγραμμα και το κλεισε στα 98 δεν εγινε κατι τετοιο.

gsmaster
09-11-06, 17:31
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να πεις "θα κάνω φορμάτ και θα βάλω vista" γιατι είναι κάτι νέο, και όπως όλα τα καινούρια πράγματα στην αρχή δείχνουν τα προβλήματά τους, και τις ασυμβατότητες τους. Όταν έχει φτάσει σε κάποια φάση που είναι σταθερά και αξιόπιστα, τότε ναί, να τα βάλω.

Απλά, τώρα μπορώ να κάνω την δουλειά μου ακόμα με τα XP, οπότε δεν βλέπω το λόγο να βάλω vista.

Επίσης το hardware που απαιτούν είναι λίγο-πολύ πρόβλημα.

antonis_p
09-11-06, 21:00
Οταν ερχεται ενα νεο λειτουργικο (απο την Microsoft)
υπαρχει παντα δυσπιστια, ειναι φυσικο αλλωστε,
αλλα και δυσκολια προσαρμογης,
πχ τα XP αν και τα εχουμε εδω και 5 περιπου χρονια,
ακομα αρκετοι απο εμας δουλευουμε με 98 interface, σωστα;

Μπορω ομως να πω οτι εχω να κανω με ενα λειτουργικο
απαλλαγμενο απο τα BSOD, τις μπλε οθονες των 98,
και την κακη διαχειρηση πορων.

Σημερα δουλευουν τα 98 μονο οποιοι ειναι υποχρεωμενοι
να κανουν καποιες δουλειες με παλαια μηχανηματα,
κατα βαση εφαρμογες γραφειου.

Η microsoft εχει παψει προ πολλου να βελτιωνει τα 98,
ακομα και να τα δινει στο site της.

Ετσι θα γινει και με τα XP μια μερα,
και δεν θα ενδιαφερεται πια κανεις για αυτα.
Οπως σημερα τα 98 δεν εχουν νοσταλγους,
ετσι καποτε θα σκεφτομαστε τα ιδια για τα XP.

Σιγουρα και τα Vista θα εμφανισουν πολλα προβληματα,
αυτος ειναι και ο λογος που σημερα κυκλοφορουν τα beta.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι για εφαρμογες γραφειου
δεν υπαρχει λογος για να περασουμε στα vista,
αλλα περιπου τα ιδια πιστευα και για τα 98.

Δεν υπαρχει λογος να βιαστει κανεις,
αν καποιοι θελουν να πειραματιστουν
μπορουν να τα χρησιμοποιησουν σαν δευτερο λειτουργικο στο pc τους,
για αρκετο καιρο ακομα.

Εγω θα προτιμουσα αυτην την εποχη να "παιξω" με linux
σαν δευτερο λειτουργικο.

electron
09-11-06, 23:03
Όλες οι απόψεις που έχουν διατυπωθεί είναι σωστές.Απλώς η αναγκαστική μετάβαση από ένα παλιό λειτουργικό σε ένα άλλο, γίνεται ακριβώς για τον λόγο όταν μια εφαρμογή που χρειαζόμαστε φτάσει πλέον να μην ειναι λειτουργική από ένα <<γερασμένο>> os.Τώρα γι αυτόν που θέλει μόνο να δεί τα στολίδια του νέου Ok,εκεί αλλάζει το θέμα.
Επίσης κάθε νέο os παρούσιαζει όπως είναι φυσικό ελλήψεις και προβλήματα που αργότερα διορθώνονται,άρα καλό είναι να μην τρέχουμε αμέσως να κάνουμε την μετάβαση.Στα vista για παράδειγμα ένα σημαντικό ακόμα πρόβλημα είναι οι drivers διαφόρων συσκευών που δεν τους βρίσκεις και τόσο εύκολα.Πιστεύω πάντως ότι τα xp είναι ίσως το πιο δοκιμασμένο και αξιόπιστο λειτουργικό της Μ$ αν λάβουμε υπόψην και το πόσα χρόνια παρέμεινε στο προσκήνιο.Κανένα άλλο λειτουργικό της Μ$ δεν παρέμεινε σχεδόν 6 χρόνια και δεν αναπτύχθηκε σε τέτοιο βαθμό.Φυσικά αυτό δεν πρόκειται να επαναληφθεί σύμφωνα και με τις ίδιες τις δεσμευσεις της κατασκευάστριας εταιρίας.
Το Linux σαφώς είναι μια πολύ καλή δωρεάν και ασφαλής λύση σε σχέση με όλα τα windows όμως δυστυχώς μένουν πίσω γιατί πολλές εφαρμογές και προγράμματα δεν συνεργάζονται με αυτό.Μετά είναι και η δύναμη της συνήθειας που μας κρατάει στα windows.

antonis_p
10-11-06, 07:45
The low end one will need a speed of at least 800MHz, 512MB of system memory and a graphics processor that is DirectX 9 capable. The Aero ready(προφανως κατι σαν ενδιαμεση λυση) one will need a 1GHz 32-bit or 64-bit processor, 1GB of system memory, 128MB of graphics memory, 40GB of hard drive capacity with 15GB free space, a DVD-ROM drive, audio output capabilities and Internet access.It will also need a DirectX 9 class graphics processor that supports a Windows Display Driver Model Driver, Pixel Shader 2.0 in hardware and 32 bits per pixel.
Windows Vista Premium Ready needs to have 64MB of graphics memory to support a single monitor less than 1,310,720 pixels; 128MB of graphics memory to support a single monitor at resolutions from 1,310,720 to 2,304,000 pixels; or 256MB of graphics memory to support a single monitor at resolutions higher than 2,304,000 pixels.

Αρα υπαρχει και θεμα hardware, δοκιμαστε το σαν δευτερο λειτουργικο, ή αφηστε το για το επομενο pc σας.

aeonios
10-11-06, 11:16
Aπό ότι διάβασα οι εκδοσεις των Vista θα ειναι 4 τελικα, οι ακολουθες:

Vista Home Basic

Vista Home Premium

Vista Business

Vista Ultimate

πηγη απο την Microsoft: http://www.microsoft.com/windowsvista/getready/editions/default.mspx

Τα χαρακτηριστικα και οι διαφορες μεταξυ των εκδοσεων ειναι τα ακολουθα:

http://img484.imageshack.us/img484/2453/vistaeq7.jpg

Επισης θα βγει εκδοση Vista Starter, οπως ειχε γινει με τα ΧΡ για τις αναπτυσομενες χωρες μονο.

PiCBuRn3r
10-11-06, 16:36
Δεν αλλάζω το debian μου ούτε με vista ούτε με svista, ούτε με τις λοιπές κοτσάνες της microsoft..... :lol: :lol: 8) 8)

johny16
10-11-06, 18:05
οντως παιδια ολοι οι drivers των συσκευων που περνει ο κοσμος εκτυπωτες καρτες ηχου μεχρι και οτι μπορειτε να φανταστειτε μεχρι και αυτον τον καιρο υποστηριζουν win98 winME win xp! αρα λογικα θα παρει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χρονια !O κοσμος περνει pc που μπορει να ειναι καλο σε δυνατοτητες και ολα αυτα. αλλα ισχυει το ιδιο για τις καρτες γραφικων και παει λεγοντας...? και ποιος εχει τωρα την ορεξη να παει να αλλαζει καρτες του υπολογιστη για ενα λειτουργικο το οποιο ακομα θελει χρονο για να προσαρμοστει? οποτε εχουμε ακομα μεχρι να μαθουμε τα vista τι καπνο φουμαρουν! ωστοσο τα xp προσαρμοστικαν σχετικα γρηγορα γιατι και κρατησαν 6 χρονια και ηταν κατι το καινουριο και το μοναδικο οσον αφορα το "περιβαλλον" και ολα αυτα οποτε θα ημαστε για πολυ καιρο ακομα με χp κατα την ταπεινη μου αποψη!

GEWKWN
11-11-06, 14:05
παιδια εγω παντως εχω την αποψη
οτι ολλα ειναι μια καλη "πωληση"
και το λεω αυτο γιατι μπορει αυτη την στιγμη
να εχω XP στον υπολογιστη μου ,
αλλα εχω στην αποθηκη και ενα 486 και ενα celeron
και αυτοι στην ουσια ειναι αρχηστοι.
Γιατι πολυ απλα εχω την πεπηθηση(μπορει να κανω λαθος)
οτι θα μπορουρε το επομενο λειτουργικο να λειτουργει
υπο συνθηκες πιο "λογικες" για την μεταβαση σε ενα
πιο καινουριο λειτουργικο .
Παιδια ειναι δυνατον με την λογικη που λειτουργει
η αγορα των υπολογιστων καθε δυο-τρια χρονια
να θελουμε καινουριο P/C. και ενταξει αυτο οκ
το παλιο αχρηστο ; δεν ειναι λαθος αυτο;
οχι απο την πλευρα του κοστους αλλα ρε σεις
σκουπιδια ρε και θα μπορουσαμε με ενα σωστο καθεστος
καπωσ να τα ανακυκλωναμε (πχ σε σχολεια)
που σιγουρα δεν θελουν υπολογιστες στο νηπιαγωγειο
"για να παιρνουν το e-mail τους οι δασκαλες"
εγινε και αυτο στην Καβαλα στο δημοτικο
κατω στην γειτονια μου που πηγα με ενα φιλο να περασουμε
καλωδια για δικτιο.
τεσπα ειναι υπερ τησ αναβαθμησης με προηποθεση την υποστιριξη
για παλιοτερα λειτουργικα.
Φιλικα Γιωργος.

Danza
11-11-06, 14:18
έχει παραγίνει το χάλι με τα λειτουργικά.. εδω κάθε μήνα βγαίνουν καινούργια εξαρτήματα και με τα λειτουργικά σε υποχρεώνουν να πας να τα αγοράσεις όπως επεξεργαστές μνήμες κλπ κλπ.. εχω σταματήσει να εμπιστεύωμαι την microsoft εδω και πολύ καιρό ειδικά οταν γνώρισα το internet που κάθε μηνα ήθελα φορμάτ απο τα spyware και τους ιούς που κανένα antivirus δεν μπόρεσε να με προστατεψει.. και ήρθε καιρός να πάω να βάλω κανα linux πάνω μπας και βρώ την υγειά μου :roll:

ALAMAN
03-02-07, 00:26
Νομίζω οτι μόλις κυκλοφόρησε επίσημα στην αμερική έ;
στην ελλάδα έχει έρθει;

Danza
03-02-07, 01:21
Πουλάει το πλαίσιο Κηφισιάς ενα PC με Windows Vista απο ότι έχω δεί...

ALAMAN
03-02-07, 01:53
Ε τότε βγήκανε.
Θα αντικαταστήσουνε λέτε τα xp :?: :?: :?:

Danza
03-02-07, 02:07
εγώ δύσκολα θα τα βάλω... περιμένω να δώ εντυπώσεις απο τον κόσμο και μετά... πάντως ακόμα τα ΧΡ ειναι ο κυρίαρχος ακόμα..

ALAMAN
03-02-07, 10:59
Την ίδια γνώμη έχουμε...

heliofotos
05-02-07, 19:51
Όλοι είμαστε προβληματισμένοι με αυτο το θέμα....

Επειδή ακουσα οτι σε κάποιους αρέσει η εμφάνιση....

Windows Vista Transformation AiO

Το παραπάνω πρόγραμμα είναι γι αυτούς που βαρεθήκατε τα κλασική πλέον εμφάνιση των xp...

Σας δίνει την δυνατότητα να αλλάξεται την εμφάνηση των xp σας σε αυτήν τον vista με wallpaper, themes, color, skins, εικονίδια και παράθυρα και ένα πολύ χρήσιμο toolbar!!!
Αλλα δυστυχώς όχι την διάταξη τον παραθύρων σε 3D παρουσίαση...

Εμένα με ανανέωσε πολυ αυτή η αλλαγή...

ALAMAN
05-02-07, 19:55
Μπορεί να γίνει τέτοια αλλαγή :?: :roll: :roll:

heliofotos
05-02-07, 20:43
Ίσως σε βοηθήσει να το πιστέψεις....

http://imageshack.gr/images/318471Vista.JPG (http://www.imageshack.gr)

http://imageshack.gr/images/311290Vista2.JPG (http://www.imageshack.gr)

http://imageshack.gr/images/49725Vista3.JPG (http://www.imageshack.gr)

ALAMAN
05-02-07, 21:21
Είναι σίγουρα xp αυτά;;;; :?: :?:
απίστευτο... :o :o

heliofotos
05-02-07, 21:54
Φυσικά και είμαι!!!

Νομίζω...Οι αποδείξεις αξίζουν...!

Για περισσότερες πληροφορίες απλά ρωτήστε...
Και για τις "προσωπικές" στείλτε pm.

Χαιρετισμούς!!!

ALAMAN
05-02-07, 21:55
Πού μπορώ να τα βρώ;;; :o :o :o

dal_kos
05-02-07, 22:26
Το πακετο που χρησιμοποιησε ο Ηλιοφωτος ειναι[πιθανοτατα] το Vista transformation pack. Μπορειτε ευκολα να το βρειτε στο google και στην υπογραφη μου υπάρχει κι ενα tutorial για την εγκαταστασή του, σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα :roll:
Φιλικά,
Κώστας

heliofotos
05-02-07, 22:37
Πολύ σωστά φιλε μου Κώστα.
Να σημειώσω όμως οτι το προγραμματίκι το βρίσκεις και με τα δύο του ονόματα!
Μου διαφεύγει για το ποιό είναι το ορθό του αλλα σας πρότεινα το
Windows Vista Transformation AiO γιατί είναι δοκιμασμένο...


Χαιρετισμούς!

Vegeta
10-02-07, 23:15
παιδιά χαλαρά, αν τα vista θα κερδίσουν την αγορά θα το δούμε στο σύντομο μέλλον πάντως τώρα επειδή είναι ακόμα αρχή όλο κακά θα ακούγονται. αυτό που έκανε το πλαίσιο είναι η καλύτερη πολιτική της microsoft, "ελάτε στο πλαίσιο να δοκιμάσετε τα καινούργια vista" λένε. πάει εκεί ο κόσμος, τα μαθαίνει σιγά-σιγά και παράλληλα εντοπίζει λάθη τους και τα στέλνει μέσω e-mail στην microsoft και τα διορθώνουν οι προγραμματιστές της. θα βγουν στην συνέχεια και άλλες versions των vista που θα είναι σαφώς καλύτερες και με μπαλωμένα τα σοβαρά λάθη που τώρα πρωτουπάρχουν και μέτα θα δείξει εάν επιβιώσουν.

aeonios
11-02-07, 14:37
Και λίγο χιούμορ από την άλλη "όχθη"

http://members.hellug.gr/vyruss/computing/windowsvista.jpg

PiCBuRn3r
19-02-07, 00:23
Γιατί να πληρώνεις όταν υπάρχει το ανοιχτό-δωρεάν λογισμικό ?

http://imageshack.gr/thumbs/ookv1kzmtzwadtymed2g.png (http://imageshack.gr/viewer.php?file=ookv1kzmtzwadtymed2g.png)

Από πίσω ταινία με το Kaffeine και από μπροστά ο Firefox.... Πολλές ακόμη δυνατότητες αλλά δεν απεικονίζονται με τίποτα από απλές φωτογραφίες....

ALAMAN
05-10-07, 21:50
Μήπως ήρθε η ώρα να βάλουμε τα Vista στον υπολογιστή μας;
ϊσως δεν θα είναι τοσο αξιόπιστα όσο τα XP αλλα μπορεί να έχουν περισότερες δυνατότητες.
Θα κατεβάσω απο το internet τα Windows Vista Ultimate ελληνικά και θα τα εγκαταστήσω για να τα δώ!!! :D
Και ίσως τα κρατήσω :)

GEWKWN
06-10-07, 14:38
Αντι για Vista παρτε ενα mac
Δειτε την "κλοπη" που εκανε η
Μicrosoft απο την Αple στα
"καινουρια" κατα τα αλλα χαρακτιριστικα
των Vista πως "τρεχουν" εδω και πολλα
χρονια σε συστηματα της Αple και χωρις της τρελες
απαιτησεις των Vista για να δωσουν την πληρη
υποστιρηξη σε γραφικα .
εγω προσωπικα παιδια σκεφτωμαι πολυ σοβαρα
την αγορα ενος Aple σαν επομενο υπολογιστη
και ας παει μετα απο πεντε χρονια η microsoft
να ενσωματωσει τα σημερινα χαρακτιστικα της aple.

epistimon
12-10-07, 16:24
Παιδια αποφασισα να παρω καινουριο pc.Το οποιο δεν θα ειναι 'κονσερβα' αλλα θα το κτισω εγω.Το θεμα ειναι οτι στα μαγαζια πωλουνται τα windows vista σε 32bit και 64bit σε ιδια τιμη.Ποια να προτημισω?Τι διαφορες θα παρατηρισω?Και γενικα ποια ειναι η διαφορα τους στην πραξη?

blackcode
12-10-07, 16:55
επισης ακουσα πως απο τα χριστουγεννα και μετα τελος το support για τα xp , οποτε οι χρηστες αναγκαζονται εφοσον η μαμα Microsoft παραταει το λειτουργικο της να αγορασει καινουργιο υπολογιστη (επειδη τα vista χρειαζονται δυνατα pc για να λειτουργησουν σωστα και χωρις να σου σπανε τα νευρα)
και να αγορασει το καινουργιο λειτουργικο....
Εγω προσωπικα το γυρισα στο Ubuntu :)
εχει οτι χρειαζομαι και δεν ειναι microsoft :P
θα κρατησω και ενα partition me xp για να παιζω κανα call of duty (δεν δοκιμασα ακομη με το wine)

Γενικα ειναι ηλιθιο να σε αναγκαζουν (χωρις να το καταλαβαινει ο απλος χρηστης) να ακολουθησεις τον οχλο....

ALAMAN
12-10-07, 18:15
θα κρατησω και ενα partition me xp για να παιζω κανα call of duty
ΤΑ Vista δεν παίζουν παιχνίδια;
Μήπως δεν έχουν βγει οι drivers όπως γινόταν και παλιά στα XP :?:

gsmaster
12-10-07, 18:39
Τα ΧΡ θα πωλούνται μέχρι τον επόμενο Ιούνιο, και θα βγεί και Service Pack 3

Περισσότερα εδώ --> http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=685

ALAMAN
12-10-07, 18:55
Εγώ πάντως θα βάλω τα Vista Ultimate 32 bit.
Άν δεν είναι καλά και μου παρουσιάζουν προβλήματα τότε ξαναβάζω τα XP.

kostas30
12-10-07, 19:49
XP και παλι XP [-o< [-o< [-o< [-o<

ice25
12-10-07, 20:10
εγώ λέω να το γυρίσω στο linux!αν και θέλει διάβασμα και ψάξιμο μέχρι να τα μάθεις στην αρχή.αλλά από εκεί και πέρα είναι πολύ καλύτερα.καλύτερη διαχείριση μνήμης.απαιτουντε λιγότεροι πόροι γενικά από το σύστημα.προς το παρών έχω το mandriva 2007 σε δεύτερο partition.μέχρι να τα μάθω.

ALAMAN
12-10-07, 23:03
Τα linux είναι Windows;
Πώς ακριβώς είναι το περιβάλον και η λειτουργία τους;

kostas30
12-10-07, 23:19
Τα linux είναι Windows;


:lol: :hammer: :thinking: 8-[ :-$ :-$ :-$ :psonio: \:D/ =; :mrgreen: :ok:

phoebus
12-10-07, 23:31
Τα linux είναι λειτουργικό σύστημα, δεν είναι όμως τα windows. Είναι ανεξάρτητα και μη κερδοσκοπικά.

ALAMAN
12-10-07, 23:36
Τα linux είναι Windows;


:lol: :hammer: :thinking: 8-[ :-$ :-$ :-$ :psonio: \:D/ =; :mrgreen: :ok:

Ναί σίγουρα δεν είναι, απλά ρώτησα άν το περιβάλον του μοιάζει με των windows διότι δεν έχω δουλέψει πάνω σε αυτά.

ALAMAN
13-10-07, 12:02
Τα Windows Vista απο multitasking πως πάνε;

phoebus
13-10-07, 13:11
Δε γνωρίζω πολλά από Linux, δοκίμασα δυο live cds (που απλά τα κάνεις boot και τρέχουν από εκεί τα Linux χωρίς εγκατάσταση στο δίσκο) και ήταν ενδιαφέρουσα. μοιάζουν με τα windows από την άποψη ότι είναι με παράθυρα και τέτοια αλλά είναι αρκετά διαφορετικά για να μπερδεύεσαι στη αρχή :)

Θέλω να βάλω σε δίσκο κάποια στιγμή 64bit Linux αλλά υπάρχουν διάφορες εκδόσεις και δεν έχω ιδέα πια να βάλω, αν δε κάνω λάθος τα προγράμματα των windows δε τρέχουν σε Linux παρά μόνο με virtual windows παράθυρο αλλά υπάρχουν πάρα πολλά προγράμματα για Linux, κάνεις ότι θες, ίσως βέβαια κάποια εξειδικευμένα προγράμματα να μην υπάρχουν σε Linux έκδοση.

Πάντως αν εξαιρέσουμε τη συμβατότητα προγραμμάτων τα θεωρώ προσωπικά ανώτερα από άποψη αξιοπιστίας, διαχείρισης πόρων, σταθερότητας, προσαρμογής-μετατροπής, ελευθερίας.