PDA

Επιστροφή στο Forum : Shoutcast



Danza
14-11-06, 15:20
Καλησπέρα παιδιά.. με τον dal_kos κάναμε εκπομπή με το εν λόγω πρόγραμμα.. server έχουμε τα PC μας.. το θέμα είναι οτι αυτό που κάνουμε ειναι παράνομο? εφόσον δεν μπαίνουμε με rf η γενικά δεν εκπέμπουμε στον αέρα...

glegolas
14-11-06, 17:13
λοιπον...να εκπέμπεις radio μεσω internet δεν είναι παράνομο...το παράνομο είναι να παίζεις τραγούδια στην εκπομπή σου τα οποία συμπεριλαβάνονται στους νόμους περι πνευματικής ιδιοκτησιας χωρις την έγγραφη άδεια της αεπι(βλέπε aepi.gr) την οποία για να πάρεις πρέπει να πληρώσεις ενα σημαντικό ποσό...

lynx
14-11-06, 17:35
με τα clubs και τις καφετεριες...τι γινεται? δεν νομιζω να πληρωσαν καμοια ΑΕΠΙ... :lol:

heliofotos
14-11-06, 18:06
Με τα clubs είναι μεγάλο θέμα…
Απ΄όσο ξέρω δεν πρέπει να πληρώνουν κάτι τέτοιο απλά ότι cd έχουν για την εκτέλεση του προγράμματος πρέπει να είναι αυθεντικά να τηρούν τους νόμους.
Με τις καφετέριες αυτό που ξέρω είναι ότι αν έχεις κάποιο ραδιοφωνικό σταθμό να μεταδίδεται στο κατάστημα σου έρχεται μια υπηρεσία και σε αναγκάζει να πληρώσεις κάποιο μικρό ποσό στον σταθμό…
περισσότερα δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί, ότι έχει πάρει το αυτί μου…

johny16
14-11-06, 19:56
πως το κανετε αυτο με το shoutcast εαν επιτρεπεται? εχω και γω το προγραμμα αλλα δεν ξερω πως!

radioamateur
14-11-06, 22:47
Αραγε οι "σκυλάδες" των FM πληρώνουν την ΑΕΠΙ;Απορώ γιατί δεν τους μαζεύουν...Εντύπωση μου κάνει η διαμόρφωση τύπoυ AAC+ στο shoutcast που αν και χαμηλό bitrate ακούγεται τέλεια.

Danza
15-11-06, 01:21
Μα αυτό λέω και εγώ.. στην τελική ιντερνετ είναι και παίζουν τόσοι και τόσοι.. για την ΑΕΠΙ το ξέρω γιατί σε μερικά cd έχει ενα κειμενάκι που λέει για πνευματική προστασία κλπ κλπ

radioamateur κανείς δεν πληρώνει.. απλά προτίμησα να κάνω μια δυο εκπομπές μέσω ιντερνετ που δεν ειναι και τόοοοσο πολυ παράνομο για την πάρτη μου και κανα 2-3 φιλαράκια μου...

johny16 και εγώ έχασα την μπάλα.. αλλά χωρίς βοήθεια δεν θα τα κατάφερνα... είναι απλό θα σε βοηθήσω κάποια στιγμη :)

blur image
15-11-06, 10:53
Καλημερα σας
Έχω αρχίσει να αισθάνομαι ότι κάποιοι με όλα αυτά τα νομοθετήματα που έχουν φτιάξει θα μας απαγορεύσουν να ζούμε και στο ίδιο μας το σπίτι. Όλα απαγορεύονται αλλά αν έχεις καλό δικηγόρο όλα επιτρέπονται. Δεν ξέρω αν αύτο είναι η ακμή ή η παρακμή της δημοκρατίας. Το σίγουρο είναι ότι η αναζήτηση του ανθρώπου ως προς την γνώση πάντα θα περνάει από απαγορευμένες ζώνες. Και όσο περισσοτερο μπαίνεις στο intenet τόσα περισσοτερα απαγορευμενα site θα εμφανίζονται μπροστά σου. Και όλο και περισσότερο θα θεωρήσε εγκληματίας επειδή βγάζεις από την τσέπη του τάδε κάποια χρήματα που θα έπρεπε να μείνουν εκεί. Όσο για την μουσική. Κλεμένες μελωδίες. Κλεμένα shows στην τηλεόραση. Τραγουδηστές αρχάριοι που τραγουδούν τραγούδια μέγαλων καλιτεχνών. Cd με HIP HOP style απο την παραδοσιακή μας μουσική. Τελικά ένα είναι το θέμα. Τα έχεις.Δεν φοβάσαι.Δεν τα έχεις. Κλείσε το pc σου, κλείσε και τα μάτια σου και αν τυχον έρθει η στραβή γλεντησέ το όσο μπορείς.Γιατί αυτή είναι η μοίρα σου.
Εύχομαι να μη σας έριξα πρωί πρωί.Τελικά ίσως να μην χρειαζόταν καν να γράψω αυτό το μήνημα.Αλλά με πιάνει απόγνωση όταν μου λένε ότι μπορώ τόσα πολλά σε μια τόσο ελεύθερη χώρα με τόσες απαγορεύσεις αλλά ταυτόχρονα να πληρώνω επιτόκιο 16,75 στισ φτωχές τράπεζουλες μας.
Καλή σας μέρα.

PiCBuRn3r
15-11-06, 15:49
Όποιος θέλει web radio ας νοικιάσει έναν αγγλικό server shoutcast και ασε τους λαλάκες στην ΑΕΠΙ να ψάχνονται....

Danza
15-11-06, 15:54
και πως γίνεται αυτό??

PiCBuRn3r
15-11-06, 19:07
Στο ebay κυκλοφορούν κάτι πακετάκια.... Τώρα μπορείς να βρεις και αλλού και ίσως σε καλύτερες τιμές....
Κοίτα πχ αυτό (http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?from=R40&satitle=shoutcast).
Τώρα αν αποφασίσει η ΑΕΠΙ να σε κηνυγύσει και δεν ξέρει τα στοιχεία σου από την σελίδα του web radio σου, δεν νομίζω ότι μπορεί να σε βρει
αν όχι δύσκολα ίσως και ακατόρθωτα....

EDIT: Κοιτάξτε αυτό (http://cgi.ebay.co.uk/250-Listener-Shoutcast-Server-128-KBPS_W0QQitemZ250047693836QQihZ015QQcategoryZ193QQ ssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem)! 7.0 λίρες (3 μηνες) για 250 listeners σε 128kbps max. :D :D

johny16
15-11-06, 19:24
λοιπον danza περιμενω πληροφοριες το web radio ειναι στοχος απο την α λυκειου! \:D/

Danza
15-11-06, 20:05
johny16 στείλε μου με ΠΜ το msn σου..

picburner1 ενδιαφέρον ;)

radioamateur
15-11-06, 21:20
Μάλλον ζούμε στην εποχή της σχετικότητας ίσως γιατί μάλλον δεν θα πρέπει να είμαστε και πολύ σίγουρο για το τι είναι σωστό ή λάθος τι νόμιμο τι παράνομο.Ωστόσο μια εκπομπή στο ράδιοφωνο παρουσιάζει μια ιδιαιτερότητα γιατί συνδυάζει γνώσεις ηλεκτρονικών & πληροφορικής.Συμφωνώ ότι πολλοί φίλοι ακούνε μουσική μέσω διαδικτύου αλλά μη μου πει κανείς πως μπορώ να χαρακτηρίσω μια η εκπομπή διαδικτυακή ως εραστιτεχνική τη στιγμή που παίζει το τελειο playlist.
Όσον αφορά το θέμα νομιμότητας & το καθεστώς των ραδιοσυχνοτήτων είδαμε και λάβαμε άπαντες γεύση πρόσφατα το καλοκαίρι του 2006 με τη γνωστή επιδρομή "σκούπα" στο δάσος των κεραιών του Υμηττού που μάλλον φαίνεται να ενδυνάμωσε τους παρανομούντες "σκυλάδες και μη" να ανέβουν πάλι στο βουνό να αυξήσουν ισχύ μέχρι και τη συχνότητα 108,5 ΜΗΖ κατάσταστη απόλυτης κατάντιας & πλήρους ξεφτύλλας για την ταπεινή μου γνώμη αφού είχε χαρακτηρα σκουπιδιάρας παρά ουσίας.
Ακόμα και η ψηφιακή τηλεόραση & το ψηφιακό ραδιόφωνο βρίσκονται σε νηπιακό στάδιο για να μη πω η ευρυζωνικότητα.Ευελπιστώ ότι η χρήση νέων τεχνολογιών και στον τομεα διασκέδασης αποτελεί τη βάση για το μέλλον της Ελλάδας και της ελληνικής οικονομίας.
Αυτό που δεν γνωρίζω αν μεσω του shoutcast, ελληνικά web ραδιόφωνα κάνουν ζωντανη εκπομπές ποιές ώρες και ποιά ακριβώς είναι.Ωστόσο προσωπική άποψη υπάρχει η ιδιαιτερότητα ο ρόλος του ακροατή να ανάγεται σε ρόλο πρωταγωνιστή στα ερτζιανά, σε σχέση με το διαδίκτυο, με το πλέον χαρακτηριστικό παράδειγμα του ερασιτεχνικού ραδιοφωνικού σταθμού PLAYBOY στους 945 ΚΗΖ κάθε Κυριακή & Δευτέρα από τον Πειραιά.