PDA

Επιστροφή στο Forum : PC problem...



Danza
16-11-06, 14:22
καλημέρα κόσμε.. το Ρ3@800 που έχω κανει τα εξής κόλπα.. χτύπησε ο σκληρός.. τον αλλαξα, πέρασα τα ΧΡ πάλι αλλά τι μου προέκυψε: ο υπολογιστής δουλευει κανονικά την πρώτη μέρα, την επόμενη δεν έμπαινε στα windows.. reset και πατάω F8 πριν κανει boot και τον ξεκίνησα με debbuging mode.. και έτσι γίνεται μέχρι τώρα. κανονικα δεν bootάρει ο υπολογιστής και εκεί που δουλέυει κρασάρει συνέχεια με το παραμικρό :evil: πρόβλημα υπερθέρμανσης δεν τίθεται αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται :roll:

GEWKWN
17-11-06, 01:35
κοιτα
1) δεσ αν το ρευμα του τροφοδοτικου σου ειναι αρκετο.
2) δες αν στο "βιος¨" του υπολογιστη κατι "χτυπαει"
με κατι αλλο
3) δεσ στην διαχηρηση των συσκευων αν κατι
"χτυπαει" με κατι αλλο
3) καπου στον υπολογιστη(δεν θυμαμαι ακριβως)
δεξι κλικ στο εικονιδιο "ο υπολογιστης μου "
υπαρχει μια επιλογη να μην λανβανει το λειτουργικο
υποψιν του το " κρασαρισμα" του υπολογιστη
(περιεχει καποιο κυνδυνο αυτο)
Ελπιζω να λυθει με τισ τρεις πρωτες επιλογες
γιατι το τεταρτο δεν το προτεινω αλλα
υπαρχει σαν λυση
Φιλικα Γιωργος.

antonis_p
17-11-06, 06:03
"την κανει" και η m/b,
ριξε της μια (οπτικη) ματια,
οι ηλεκτρολυτικοι μηπως ειναι φουσκωμενοι;

προφανως ηρθε η σκληρη ωρα να πεις στο αγαπημενο σου μηχανημα
το τελευταιο αντιο.... :(

πουλιωνται κατι απιθανα μηχανακια με περιπου 200 €
που ειναι ασκοπο να προσπαθεις να ζωντανεψεις τον παππου.

Danza
17-11-06, 09:51
οντως... η μητρική ειναι στα τελευταία της, εχουν φουσκώσει 2-3 ηλεκτρολυτικοί και μου χτυπάει όποιον σκληρό έχω master στο primary... o παππούς καλά μας έβγαλε τόσα χρόνια.. καιρός να μπεί ένα καινούργιο μηχάνημα

Danza
17-11-06, 21:56
Tωρα που το θυμήθηκα.. εχω πάνω 2 κάρτες ήχου (για το virtualDj).. λέτε να φλιπάρει απο αυτό?? η μια ειναι 4κάναλη soundblaster και η άλλη μια απλή soundblaster audio PCI 128

GEWKWN
18-11-06, 05:06
πιθανο να "χτυπαν" οι δυο καρτες
γβαλε την μια κανε ξανε εγκατασταση τους
οδηγους.

Danza
18-11-06, 13:15
οκ.. θά αλλάξω και τους πυκνωτές που φούσκωσαν και θα δούμε...

ptisi110
21-11-06, 22:57
Οτι και να κανεις αρχηγε αν αρχισει την κατηφορα αντε να το μαζεψεις. Απο προβλημα σε προβλημα θα εισαι. Παντος οι P3 ηταν πολυ καλη σειρα. Ειχα και γω εναν 800 και ειχε τραβηξει τα απιστευτα. Καλυτερα να σκεφτεις την λυση που προτεινε ο φιλος παραπανω να παρεις δλδ ενα mobo και εναν CPU και να κρατησεις οτι μπορεις απο αυτον που εχεις

Danza
22-11-06, 00:22
άλλαξα 2 ηλεκτρολυτικούς που είχαν φύγει για αλλού τον καθάρισα καλα καλά, εβγαλα και την μία κάρτα ήχου και ο παππούς ζωντάνεψε :lol: :D οπότε μάλλον θα παραμείνει για "κατεβαστήρι" μολις βάλω τον Ρ4