PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρονοδιακόπτης........



frogman
16-11-06, 18:24
Καλησπέρα, χρειάζομαι έναν χρονοδιακόπτη από 0-10 λεπτά, και παραπάνω να είναι δεν με πειράζει αρκεί να ρυθμίζει με ακρίβεια, τον θέλω για
μια λάμπα, αλλά όταν τελειώσει ο χρόνος που θα ρυθμίζω στο κύκλωμα και σβήσει η λάμπα θέλω να χτυπάει κάποιος ήχος ο οποίος θα με ειδοποιεί ότι
έσβησε η λάμπα.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός................. :D

ALAMAN
16-11-06, 18:55
Αυτό θα μπορούσες να το κάνεις πολύ εύκολα με έναν μικροελεγκτή ο οποίος
να μετράει μέχρι τα 10 λεπτά και στη συννέχεια να βγάζει ρεύμα σε ένα ή περισσότερα πίνς
απο τη θύρα του, εκεί δυνδέεις ένα ρελέ κατάληλο για την διέγερση απο το ρεύμα του
μικροελεγκτή. Για να χτυπάει και κάποιος ήχος απλά συνδέεις ένα ρελέ πολών επαφών.
Εγώ με τέτοιο ακριβώς τρόπο έπαιζα με τα led μόνο που δεν τα έβαζα 10 λεπτά αλλα το
πολύ 1 δευτερόλεπτο.
Ένα πρόβλημα που δεν μπορώ να λύσω και εξακολουθεί να με μπερδέυει είναι οτι όταν
έβαζα χρόνο καθυστέρησης ένα δευτερόλεπτο αυτό καθυστερούσε 8 δευτερόλεπτα :(
φυσικά ο κρύσταλος μέσα απο το πρόγραμμα έλεγε μία τιμή συγκεκριμένα 8ΜΗz αλλα
και εγώ όταν το κατασκέυαζα σε πλακέτα 8ΜΗz έβαζα! Τί πιστεύετε κατα τι γνώμη σας
να φταίει :?:

DT200
16-11-06, 19:01
Όπως όλοι θα πούμε υπάρχουν τουλάχιστον δύο τρόποι
1. το κλασικό 555
2. με μικροελεγκτή
εσύ με ποιο τρόπο θέλεις ?

frogman
16-11-06, 23:17
Εγώ μάλλον θα προτιμούσα με το κλασικό 555 αλλά θέλω να είναι ακριβώς 10 λεπτά, αν αυξήσουμε την αντίσταση που θα συνδέεται στο 1 πιν
του τρίμερ θα αυξήθει και ο χρόνος αλλά το θέμα είναι τι αντίσταση πρέπει να βάλουμε για να πάει ακριβώς στα 10 λεπτά :?:

GEWKWN
17-11-06, 01:19
εχει ενα καλο προγραμμα υπολογισμου
Στα "Αρχεια" του φορουμ.
Φιλικα Γιωργος.

frogman
17-11-06, 13:09
Ποιό είναι πως το λενε :?:

dal_kos
17-11-06, 14:51
Εδώ (http://www.hlektronika.gr/pafiledb/pafiledb.php?action=category&id=1) ένα απο τα τρια πρωτα ;) Το πρωτο πρεπει να ειναι αλλα αν δεν ειναι δοκιμασε και τα υπολοιπα ;)

gsmaster
22-11-06, 13:39
Με μικροελεκτή θα ήταν η καλύτερη και ακριβέστερη λύση
Υπάρχει αυτό-> http://www.electronics-lab.com/projects/oscillators_timers/019/index.html

frogman
22-11-06, 21:38
Ευχαριστώ! :D