PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια πάνω στα ψηφιακά



furtune
22-11-06, 12:13
Για χαρά παίδες. Θα ήθελα λίγη βοήθεια πάνω στα ψηφιακά για ένα θέμα που εχω στα χέρια μου.
Ζητείται η υλοποίηση με μνήμη μιας ψηφιακής μηχανής πεπερασμένου αριθμού καταστάσεων (Final State Machine) με τα εξής στοιχειά:
1) Αριθμός καταστάσεων 10
2) Αριθμός εισόδων 3 δηλαδή δεδομένα 1, clock 1, master reset 1.
3) Η έξοδος της μηχανης θα είναι εν δείκτης 7 τομέων στον οποίο θα προβάλλεται ο αριθμός της παρούσας κατάστασης της μηχανής.
Το διάγραμμα καταστάσεων φαίνεται στην εικόνα



Θα εκτιμούσα πολυ την κάθε βοήθεια.

geopan
22-11-06, 20:12
Καταρχας φίλε μου η μηχανή λέγεται Finite State Machine.

Η λειτουργία της είναι η εξής:

Κάθε φορα που έρχεται το clk,και μονο τοτε αφου το κύκλωμα σου είναι συγχρονο, η μηχανή κοιτάζει την είσοδο 1-bit. Ανάλογα με το αν αυτή είναι '1' η '0' μεταβαίνει από την κατάσταση που είναι στην ανάλογη κατασταση όπως δείχνει το διάγραμμα. καταστάσεων.

Κάθε κατάσταση αποθηκεύεται και σε ένα J-K flip-flop. Η εξοδος κάθε flip-flop ανατροφοδοτείται στην είσοδο των άλλων. Στην είσοδο δηλαδη καθε flip-flop δηλαδή υπάρχει συνδυαστική λογική.

Αφου ο αριθμος των καταστάσεων είναι 10, χρειάζεσαι 4 F-F για να τις περιγραψεις και μάλιστα θα υπάρχουν 6 αχρησιμοποιητες καταστασεις(πράγμα που γενικώς δεν ειναι καλο).

Στο παρακάτω link έχει κατι σχήματα για αυτα που σου περιγράφω παραπάνω.

http://pages.cpsc.ucalgary.ca/~walpole/325/LECTURES/24%20Finite%20State%20Machines.html

Δυστυχώς έχω πάρα πολυ δουλειά και δεν προλαβαίνω να λύσω το πρόβλημα. Πάντως αν μέχρι την Κυριακή δεν σου έχει απαντήσει κανείς, τότε θα ξεκινήσω να το λύνω και ελπίζω τη Δευτέρα να έχω ετοιμη την απαντηση

furtune
23-11-06, 00:38
Να'σε καλά geopan. Με διαφώτισες λιγάκι γιατί δεν ήξερα από που να ξεκινήσω.