PDA

Επιστροφή στο Forum : BITSCOPE



pet
24-11-06, 11:18
πείτε μου κάποιος,

το bitscope αξίζει να δοκιμάσει κάποιος να το φτιάξει ή να το πάρει έτοιμο; κάνει 500 ευρώ
τα δίνει όλα opensource η σελίδα; ξέρει κανείς;

pet
24-11-06, 11:22
πείτε μου κάποιος,

το bitscope αξίζει να δοκιμάσει κάποιος να το φτιάξει ή να το πάρει έτοιμο; κάνει 500 ευρώ
τα δίνει όλα opensource η σελίδα; ξέρει κανείς;

www.bitscope.com

chip
24-11-06, 12:32
500 ευρώ είναι πολλά για μια ουσιαστικά ερασιτεχνική κατασκευή(κατα τη δική μου γνώμη) !
Και στα 500 ισως πρέπει να χρεωθείς και έξοδα αποστολής (ίσως εκτελονισμού) κλπ....η κάνω λάθος?

pet
24-11-06, 15:24
500 ευρώ είναι πολλά για μια ουσιαστικά ερασιτεχνική κατασκευή(κατα τη δική μου γνώμη) !
Και στα 500 ισως πρέπει να χρεωθείς και έξοδα αποστολής (ίσως εκτελονισμού) κλπ....η κάνω λάθος?


μα 500 ευρώ στο δίνει να το αγοράσεις, να το φτιάξεις απο schematics δεν ξέρω πόσο κοστίσει


δεν θα έλεγα πάντως πως είναι ερασιτεχνική κατασκεύη logic analyzer 100 MHz που πρωτοδημοσιεύτηκε
το '98. Συνεχώς βελτιώνεται απο τότε.

chip
24-11-06, 19:50
Επειδή ασχολούμε με κατασκευή παλμογράφου (με αυτόνομη CRT 6'' οθόνη) επιμένω οτι είναι ερασιτεχνική.
Ακόμα και ο λογικός αναλυτής επίσης είναι ερασιτεχνικός. Αν δεις πως δουλεύει ένας εμπορικός (των 100-200MSPS από τα μέσα της δεκαετίας του 1980!) θα καταλάβεις οτι είναι ερασιτεχνικός.
Βέβαια δεν έχω μελετήσει τα σχεδιά του εδώ και 6-7 χρόνια όμως δε νομίζω οτι έχει ιδιαίτερες βελτιώσεις.
Για παράδειγμα μετά από τόσα χρόνια ανάπτυξης έπρεπε να είχε πάει τουλάχιστον στα 200MS ανά κανάλι, όμως η μέθοδος σχεδίασης που ακολουθεί του βάζει περιορισμούς.
Φαντάζομαι οτι χρησιμοποιεί ακόμα ασύγχρονη στατική μνήμη όπως στο πρώτο πρωτότυπο ενώ θα έπρεπε να είχε περάσει αν όχι σε FIFO τουλάχιστον σε σύγχρονη στατική μνήμη. (Ενδεχωμένος το κάνει για να αποφύγει εξαρτήματα SMD ή την αύξηση του κόστους)
Ύστερα ένας σωστός λογικός αναλυτής θα πρέπει να έχει τη δυνατότητα να ελέγξει κανεις τη στάθμη αλλαγής στάθμης από 0 σε 1. Αρα έπρεπε όλα τα σήματα εισόδου να οδηγούνται σε συγκριτές και η στάθμη αλλαγής κατάστασης να ελέγχετε από DAC.
Όλα αυτά τα λέω με τη σκέψη οτι δεν αξίζει κανείς να δώσει 500 euro για κάτι που δεν είναι ολοκληρωμένο.
Βέβαια για ερασιτεχνική χρήση θα τον βοηθούσε ένα τέτοιο μηχάνημα, οπότε αν μπορούσε να το φτιάξει με ένα ποσό γύρω στα 100euro έστω και 150 ίσως ήταν καλή σκέψη.
Λογικά το κόστος είναι συμαντικά πάνω από τα 100 ευρώ (τα cpld της lattice λογικά θα τα αγοράσεις ακριβά αν δεν έχεις καποια καλή πηγή προμήθειας)

jak1981
28-02-10, 20:50
να παρεις ετοιμο το bitscope,
Πολυ καλο για τα λεφτα του