PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός με μεγάλη ευαισθησία



ALAMAN
26-11-06, 22:18
Καλησπέρα.
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να φτιάξω έναν πομπό καλύτερα κάτω απο την μπάντα
των FM περίπου στα 80Mhz και φυσικά έναν δέκτη.
Ο πομπός όπως το ανέφερα και στον τίτλο θέλω να έχει μεγάλη ευαισθησία στο μικρόφωνό του
Να εκπέμπει περίπου 200μέτρα με μία μικρή κεραία το πολύ 20εκ.
Μπορείτε να με βοηθήσετε;;;
οτιδήποτε σχέδιο και να έχετε (ας είναι και στα FM) αν μπορείτε να το ανεβάσετε θα με κάνετε μεγάλο καλό
:D :D :D

eebabs2000
26-11-06, 22:57
Υπάρχει στο site ένας τέτοιος μικροπομπός http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=960, μπορείς να τον συντονίσεις λίφο κάτω απ' τη μπάντα και είσαι ΟΚ. Αν δεις ότι δεν έχει και μεγάλη ευαισθησία, μπορείς να βάλεις ένα προενισχυτή στην είσοδό του.

Για δέκτη, το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να πειράξεις ένα μικρό ραδιφωνάκι, ή να το φτιάξεις με το TDA7000. Είναι αρκετά ευαίσθητο!

Ασύρματο μικρόφωνο θες;

ALAMAN
27-11-06, 17:54
Κοριός τηλεφώνου. Το σκέφτηκα και αυτό, αλλα δεν είναι μόνο για τηλέφωνο :?:
ή μήπως μπορείς να βάλεις μικρόφωνο και προενισχυτή όπως είπες και να τον
μετατρέψεις σε πολύ καλό πομπό με μεγάλη ευαισθησία
Απο ότι είδα στις συζητήσεις σας πρέπει να είναι καλό κομάτι. Είδα οτι είπατε όσο κατεβαίνουμε
απο την μπάντα αυξάνοντε οι σπείρες ενώ όταν ανεβαίνουμε μειώνοντε οι σπείρες
Με 2εκ. σύρμα και 5 σπείρες σε 5mm διάμετρο πώς θα γίνει να φτάσω στους 120ΜΗz ή οπουδήποτε
αλλού.
Όλλα αυτά όμως θέλουν πειραματισμό πείτε μου όμως πού θα μπει η τροφοδοσία και το πυκνωτικό μικρόφωνο
γιατί εγώ δεν θα το βάλω σε τηλέφωνο.

eebabs2000
27-11-06, 19:41
Ναι, μπορείς να βάλεις μκρόφωνο και προενισχυτή. Βασικά θα βγάλεις το κύκλωμα με τις διόδους και στη βάση αυτού του τρανζίστορ θα βάλεις την έξοδο ενός προενισχυτή.
Τροφοδοσία βάζεις εκεί που συνδέεται η γέφυρα. Πάνω το + και κάτω τη γη. Αν θες οι κεραίες σου να είναι σχετικά μικρές πρέπει να αναίβεις πάνω από τη μπάντα. Όχι πολύ όμως γιατί μετά δε θα βγαίνεις καλά.
Κάνε 2-3 δοκιμές να δούμε τι αληθεύει απ' όλα!!!

ALAMAN
01-12-06, 17:48
Ωραία, πείτε μου όμως με 5 σπείρες απο σύρμα διαμέτρου 1mm και
διάμετρος σπειρών 5mm σε ποιά συχνότητα βγαίνω :?:
Και άν είναι εύκολο κανένας δέκτης.
Σε ποιά συχνότητα λέτε να βγώ (έξω απο τα FM) :?:

eebabs2000
10-12-06, 00:08
Είναι κάτι που θα δοκιμάσεις. Ανάλογα και τι πυκνωτή θα χρησιμοποιήσεις. Φτιάχτο πρώτα και άνοιξε ένα ραδιόφωνο να ακούς που συντονίζει κάθε φορά. Βγες στους 109 και πείραξε ένα δέκτη να πιάνει τους 109!