PDA

Επιστροφή στο Forum : Στύλος πάρκινγκ



Mr.Linatsa69
02-12-06, 12:27
Σκέφτομαι να φτιάξω μία κατασκευή η οποία θα τοποθετηθελί στο δρόμο μπροστά στο γκαράζ μου. Θα υπάρχει μία βάση στην οποία θα κουμπώνει ένας κόνος ή ακόμα καλύτερα ένας μεταλλικός κύλινδρος. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να μπορούσε ο στύλος αυτός να μπορεί να είναι βιδωτός και να μπαίνει στη γη ώστε να μη χρειάζεται να βγαίνω από αμάξι. (μικρή λεπτομέρεια).Κα΄τι τέτοιο έχουν μερικοί δήμοι. Ακόμα μπορεί να είναι σαν μια μίνι ηλεκτρονική κλειδαριά! Ο τηλεχειρισμός νομίζω είναι κάτι εύκολο-το θέμα είναι η κατασκευή! Καμιά πρόταση???
Ελπίζω να σας έδωσα να καταλάβετε τι ψάχνω! :?

aeonios
02-12-06, 12:46
Αν είναι στο πεζοδρόμιο ή στο δρόμο θέλει άδεια από το δήμο κανονικά....εγώ έκανα αίτηση στο δικό μου δήμο και έβαλαν κολωνάκια γύρω από την είσοδο του γκαράζ στο πεζοδρόμιο(πάτησα και στο ότι περνάει γραμμή λεωφορείου εκεί, υπάρχει αδειοδοτημένο γκαράζ και σήμανση της τροχαίας που απαγορεύεται στο τετράγωνο η στάση και το πάρκινγκ) και έτσι κατάφερα με μηδενικό κόστος να αποφύγω να παρκάρουν εκεί διάφοροι καλοθελητές.

Mr.Linatsa69
02-12-06, 12:55
Εκεί π είμαι είναι σε αδιέξοδο...(μεγάλη ιστορία) οπότε δε "χρειάζεται" άδεια! Απλά το κάνω... :roll:

dal_kos
02-12-06, 13:14
Λογικα θα μπορεσεις να το κανεις με καποιο συστημα που θα εχει μια μεγαλη βιδα πανω στην οποια θα εχεις ενα τετραγωνο στυλο[για να μη περιστρεφεται] και απο μεσα του θα εχει ενα παξιμαδι που θα τον κανει να ανεβοκατεβαινει με τη περιστροφη της βιδας απο το μοτερ[η βιδα παιζει συγχρονως και το ρολο του μειωτηρα ;) ] Το μοτερ δε ξερω που μπορεις να το βρεις... Παντως καλο ειναι να εχει δυναμη ;) Τελος θα πρεπει να εχεις ενα δευτερο μοτερ που θα βαζει μια "ασφαλεια" στο στυλο ωστε να μη στηριζεται πανω στη βιδα οταν ειναι σηκωμενος. Το πιο δυσκολο θα ειναι να "φυτεψεις" κατι τετοιο μεσα στο εδαφος :(
Για νακαταλαβεις αυτο που λεω με τη βιδα μπορεις να δεις πως ειναι τα μηχανικα μολυβια που εχουν γομα απανω τους που τη περιστρεφεις και βγαινει πιο εξω ;)

Mr.Linatsa69
02-12-06, 13:20
Πολύ καλή ιδέα...! :lol:

Mr.Linatsa69
02-12-06, 14:14
Καμία άλλη πρόταση!?

pet
02-12-06, 16:19
για μοτέρ πάρε ένα δυνατό απο αυτό για το πάσχα (για τα αρνιά)

Mr.Linatsa69
02-12-06, 16:41
To θέμα είναι ότι θα μπορώ να έχω ρεύμα μόνο από μπαταρία !!!
:oops:

Mr.Linatsa69
05-12-06, 13:16
Καμιά άλλη ιδέα? :lol:

gsmaster
05-12-06, 13:22
Και την μπαταρία πως θα την φορτίζεις? Θα πρέπει κάθε λίγες μέρες να την βγάζεις απο την κατασκευή για να την φορτίζεις.
Καλύτερα είναι να βάλεις κάπου σε ασφαλές μέρος, μακρυά απο νερά και τέτοια, έναν μετασχηματιστή, και να στείλεις στην κατασκευή μόνο 12V και μέσα απο ασφάλεια.

Mr.Linatsa69
05-12-06, 15:13
Βασικά λέω αν υπάρχει καμιά ιδέα για το μηχανισμό! Κάτι σαν κλειδαριά (με 1-2 σιδεράκια τα οποία θα γατζώνουν στο αφαιρούμενο τμήμα!

gsmaster
05-12-06, 22:41
Λοιπόν.
Έχεις ενα κωλονάκι το οποίο κρύβεται στην γή, και το σηκώνεις με το χέρι (προς το παρών)

Παίρνεις μια κλειδαριά απο τις παλιές που να ανοίγει με ρεύμα, χρησιμοποιούνται πολύ στις σιδερόπορτες κήπου, την βάζεις στο πλάι του κολωνακίου έτσι ώστε να μην το αφήνει να πέσει όταν το γλωσσίδι της κλειδαριάς είναι σε ηρεμία. Όταν δώσεις ρεύμα στην κλειδαριά να τραβήξει το γλωσσίδι, το κωλονάκι θα πέσει. περνάς παρκάρεις, σηκώνεις το κωλονάκι με το χέρι και είσαι έτοιμος.

Mr.Linatsa69
06-12-06, 17:23
μμμμμμμμ! ωραία ιδέα! πόση τάση να θέλει? απο καμία μπαταρία να γίνεται?

PiCBuRn3r
14-01-07, 23:56
Μήπως σου κάνει εκείνο το μοτερ που χρησιμοποιείται στα πιάτα ) δορυφορικα, αυτό
που βάζουν για πράτσο από πίσω.

(Πωπω, από πέρυσι ξέθαμα.. :lol:)