PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό Radio-cd?



Panoss
02-12-06, 21:42
Σκέφτομαι να αγοράσω Radio-cd για το αυτοκίνητο, μέχρι 200 ευρώ. Ποιες μάρκες-μοντέλα προτείνετε?
Είμαι μεταξύ Pioneer και Alpine γιατί κάπου είχε αναφερθεί στο site ότι είναι ανθεκτικά,
σε αντίθεση με τα Sony, που αρκετοί τα έχουν αναφέρει ως προβληματικά, και παρόμοιες εμπειρίες έχω και εγώ (από οικιακό Hi-fi Sony) αλλά και φίλοι μου από Radio-cd Sony.

Panoss
04-12-06, 10:19
Καλά, η ερώτησή μου πρέπει να ταν απίστευτα δύσκολη για να μην απάντησε κανείς.

GEWKWN
04-12-06, 15:32
Ελα Παναγιωτη το τι θα παρεις
ειναι ενα θεμα που πρεπει να
αποφασισεις μονος σου
γιατι ειναι υποκιμενικη η κριση του
καθενα για το τι του αρεσει, τι ειναι
πραγματικα καλο, τι βαζει σαν πρωτο
(ενφανιση,ευκολια χρησης)
Φιλικα Γιωργος.

Panoss
04-12-06, 15:37
Η ποιότητα ήχου με ενδιαφέρει και η αξιοπιστία (να μη χαλάει, όπως χαλάνε τα Sony π.χ).
Για κανα Pioneer με βλέπω.

Danza
04-12-06, 17:49
Ισως σε απογοητεύσω. το pioneer που πηρα μέσα σε 2 μήνες μου πέταξε καπνούς και τώρα είναι στην ντουλάπα και κάθεται ενώ ενα JVC ψηφιακό κοντα 8 ετών και ακόμα ενα Sony με 10αρα σιντιέρα 5 ετών ακόμα δουλεύουν κανονικά.. θα προτείνω JVC για αξιοπιστία και πολύ καλη ποιότητα..

ggr
04-12-06, 18:33
Ολα ειναι σχετικα φιλε μου, καταρχην υπαρχει η λογικη που λεει : οτι πληρωσεις παιρνεις , αν και ορισμενες φορες στην πραξη δεν ισχυει γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να σου βγαλει ενα μηχανημα οσο κι αν κοστιζει. Απο την δικη μου εμπειρεια παντως θα σου συνιστουσα pioneer που στατιστικα τουλαχιστον ειναι πιο αξιοπιστα , ας μην ξεχναμε την παραδοση ετων της συγκεκριμενης εταιριας στο car audio . Μακρια απο sony, την εχω πατησει...

gRooV
04-12-06, 19:12
Θα σου πρότεινα JVC, η alpine τον τελευταίο καιρό για να ρίξει το κόστος/τελική τιμή πώλησης κατασκευάζει σε διάφορες "φτωχές" χώρες και αυτό έχει αντίκτυπο στην ποιότητα κατασκευής, εμφανίζοντας συχνά βλάβες με ακριβό service. Εψαχνα πολύ καιρό πηγή και τελικά κατέληξα στο JVC KD-SH 1000 το οποίο είναι λίγο ακριβούτσικο αλλά μικρότερα μοντέλα όπως το 722 πιστεύω θα σε καλύψουν. Επίσης σημαντικό (για μένα) είναι και το USB.

Danza
04-12-06, 19:30
JVC με usb εχω στην bmw και μπορώ να σου πώ οτι είναι πολύ καλή επιλογή και πολύ βολικό επίσης.. γιατί έχω ενα flash για το αμάξι μόνο και περνάω mp3 καθε μέρα αντί να γράφω και να γεμίζω τον τόπο με cd και απο ποιότητα κατασκευής όπως πάντα αψογη μάρκα με χαμηλό κόστος

ggr
04-12-06, 20:05
Κι εγω JVC εχω ομως δεν ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, παρουσιαζει προβλημα ο μηχανισμος κατα την εξαγωγη του cd , το ιδιο αντιμετωπιζουν κι αλλοι γνωστοι μου με την ιδια μαρκα. Βεβαια το εχω 4 χρονια πραγμα που ισως να δικαιολογει το προβλημα που παρουσιαζει. Παντος θα συμφωνησω οτι σε σχεση με την τιμη του ειναι μια καλη επιλογη.

pet
04-12-06, 21:08
αυτό που έχω καταλάβει ότι χρόνο ζωής έχουν γύρω στα 5-6 χρόνια όλα αυτά

ειδικά αυτά με τους μεγάλους ενισχυτές μέσα (4χ50 κλπ)

jimk
05-12-06, 00:50
λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα σαν τεχνικός που είμαι κατά σειρά 1piοoner 2 kenwood 3 jvc 4 alpine και σε θέμα βλαβώ και σε θέμα ποιότητας.

lynx
05-12-06, 03:46
Τα Blaupunkt πως τα βλεπετε?

Danza
05-12-06, 03:49
Τα Blaupunkt πως τα βλεπετε?

σκυλιά, αθάνατα, ποιοτικά :D germany speaking :twisted:

athalex
05-12-06, 21:02
Φίλε aetosa εδώ και 15 χρόνια που έχω αυτοκίνητα και πηγές ήχου έχω σχηματίσει γνώμη γύρω από το πια μάρκα είναι καλύτερη.
KENWOOD με μια ηλεκτροκοληση που έγινε στο αυτοκίνητο, παπαλα.
15 εγκεφάλους έχει το cd χάλασε.
Έχω αλλάξει άλλα 3 από τότε ,όλο εξάτμιση κολλάω με ηλεκτροκοληση κανένα δεν χάλασε. Έτυχε ;
Έχω ένα JVC 4 x 45 από τα ακριβά που πραγματικά χειρότερο δεν έχει περάσει από τα χέρια μου.
Το πείρα για το mp3 αλλά έχει προβλήματα με τον μηχανισμό του cd και δεν έχει καθόλου καλό αντικραδασμικο σύστημα και καλή λήψη στο ράδιο.
Είχα pioneer , σκυλί , και τέλειο ράδιο σε όλα τα μέρη τις Ελλάδος.
Και πολύ καλό αντικραδασμικο σύστημα και με group Ν ανάρτηση.
Blaupunk, πολύ καλά (είναι η BOSCH από πίσω).
Έχω στο τουτου της γυναίκας μου ,και πολύ καλό ήχο και καλό ράδιο και δεν κολλάει πουθενά και διαβάζει και όλα τα cd.
Έξω από το σπίτι μου στην Αργυρούπολη και το JVC (δικό μου) δεν πιάνει ράδιο και της γυναίκας μου πιάνει κανονικά.
Και για να βάλω ένα cd στο δικό μου μπορεί να φτάσω και στην παραλιακή μέχρι να μπει.

Danza
05-12-06, 21:18
Πιστεύω οτι τυχαίνει στα μηχανήματα γιατί εγώ έχω πρόβλημα με pionner αλλά με sony kai JVC δεν είχα ποτέ πρόβλημα και τους έχω πιει το αίμα με το μπουρί τις σόμπας γιατί μηχάνημα να έχει αντέξει σε μένα πανω απο χρόνο είναι ζήτημα σε τόσο υψηλές εντάσεις και "χειρουργεία" που τρώνε. εγώ απο την μεριά μου τα ανοίγω που και πού και τα καθαρίζω απο βρώμες.. ενώ με το pioneer που έβαλα μέσα σε 2 μήνες και χωρίς ζόρισμα κάηκε μόνο του.. και δέν μου διάβαζε ορισμένα cd και είχα και χάλια ποιότητα ήχου... το πάν είναι να σε καλύπτει εσένα αυτό που θα ακούς...

Pantik
30-12-06, 02:03
λοιπόν εγώ θα σου πρότεινα σαν τεχνικός που είμαι κατά σειρά 1piοoner 2 kenwood 3 jvc 4 alpine και σε θέμα βλαβώ και σε θέμα ποιότητας.

N.4 Η Alpine ??? Την παλευεις ρε τεχνικε ? :shock:

Panoss
30-12-06, 21:46
Αυτό πώς το κόβετε?
http://www.bestelusblaster.nl/index.php/7,catid--48,agid--1036,artid--477

CD/DVD(!!!)/MP3 Player

4 x 40 watt amplifier
PLL tuner
removable front multimedia
DVD player which will also play your CDs and VCDs
and of course your MP3 files.
with the possibility of connecting 2 colour monitors (composite video)
and a remote controller for even more comfort.
Completely ANTI shock
and with an on-screen user interface.
Stereo RCA plugs for connecting

149,00 ευρώ (με το ΦΠΑ απ ότι κατάλαβα)

Σαν μάρκα τη USBlaster την ξέρω γιατί έχω ένα ραδιόφωνό της που ναι απλά ΚΟΡΥΦΑΙΟ.

Το κακό είναι ότι δεν το χω βρει πουθενά Ελλάδα, και αν το πάρω από το ιντερνετ δε θα χω εγγύηση.

Panoss
04-01-07, 14:09
Τελικά πήρα το Pioneer DEH-2900MP, από Media Markt, 109 ευρώ.
Το πρόβλημα είναι τώρα, πώς να το συνδέσω, γιατί το καλώδιό του δεν ταιριάζει με του αυτοκινήτου.
Οπότε χρειάζομαι να μου πείτε, στην υποδοχή του αυτοκινήτου (Hyundai Getz), το κάθε καλώδιο για ποια λειτουργία είναι:
Τα χρώματα είναι (από αριστερά προς τα δεξιά όπως φαίνονται στη φωτό):
1.Καφέ
2.Πράσινο
3.Γκρι
4.Άσπρο
5.Κόκκινο
6.Καφέ σκούρο
7.Μπλε
8.Πορτοκαλί
9.Πράσινο ανοιχτό
10.Κίτρινο
11.Μαύρο
12.Μαύρο (δε φαίνεται στη φωτό, γιατί είναι κάτω από το πρώτο μαύρο)

Και τώρα μερικές υποθέσεις:
Το ροζ και το κόκκινο που ναι πάνω αριστερά, υποθέτω πως δε συνδέονται.
Τα δύο μαύρα, 11 και 12, (είπαμε, φαίνεται μόνο το ένα), πρέπει να ναι η γείωση.
Αυτά από τη δεξιά μεριά, πρέπει να 'ναι της τροφοδοσίας, και αριστερά των ηχείων.
Ξέρει κανείς να μου πει για το καθένα?

gsmaster
04-01-07, 14:18
Βγάλε μια φωτογραφία απο την φίσα που έχει πάνω το ράδιο και μια απο την φίσα του αυτοκινήτου.
Υπάρχουν και έτοιμοι αντάπτορες για να μην κόβεις-ράβεις καλώδια. (το mediamarkt Θεσσαλονίκης έχει τουλάχιστον)

Στα χαρτιά του δεν έχει κανα σχέδιο?

Βάλε τις φωτό.

Panoss
04-01-07, 16:12
Του τουτού.

Panoss
04-01-07, 16:13
...και του ραδιού.

sunnymtx
04-01-07, 18:06
...και του ραδιού.


Φιλε Παναγιωτη στο Media Markt του Φαληρου εχει ετοιμες φισσες για να το συνδεσεις (στην περιπτωση που του Hyundai ειναι διαφορετικη) ,εγω πηρα απο το συγκεκριμενο καταστημα 2 για αυτοκινητα φιλων μου (Nissan & Honda) και κουμπωσαν τελεια διχως να κοψω/προσθεσω απολυτως τιποτα. Κοστος 10 γιουρια η μια ...

Panoss
04-01-07, 18:15
Οκ, θα πάω να ρωτήσω στο Media Markt κηφησίας (απο κει το πήρα). Λογικά πρέπει να χει. Ευχαριστώ.

antonis_p
04-01-07, 21:16
στον χωρο του mediamarkt στην κηφισιας,
στο πισω μερος του κτηριου,
τοποθετει στερεοφωνικα καποιος πολυ καλος μαστορας,

θα σε εξυπηρετησει.

antonis_p
04-01-07, 21:19
παντως για να επανελθουμε στο θεμα,
εχω δοκιμασει τις 5 πιο γνωστες μαρκες
κατα καιρους στα διαφορα αυτοκινητα που ειχα,
την τελευταια φορα γυρισα ξανα στην pioneer,
εχει και τους καλυτερους δεκτες.

gsmaster
05-01-07, 00:36
Στην συσκευασία είχε τίποτα απο καλώδια? τουλάχιστον πρέπει να έχει την φίσα και τι είναι κάθε καλώδιο.

Panoss
05-01-07, 13:44
Στη συσκευασία είχε φίσα, αλλά δεν ταίριαζε. Ήθελε κι άλλη φίσα (η φίσα της φίσας δηλαδή!!!), που τελικά τη βρήκα (Media Markt) και το σύνδεσα. Τώρα είναι μια χαρά. Σας ευχαριστώ όλους.
Πάντως, πιάνει πολύ καλά το ράδιο!