PDA

Επιστροφή στο Forum : Kυκλωμα φορτιστη μπαταριαs αυτοκινητου 12v



G.POL
08-12-06, 04:02
Γεια σαs. Eχω εναν μετ/στη 220/15V/10Α και θα'θελα να τον αξιοποιησω,φτιαχνωνταs ενα φορτιστη για 12βολτεs μπαταριεs αυτοκινητων.Μπορειτε να μου πειτε τι αλλα υλικα θα χρειαστω,και αν υπαρχει καποιο αξιοπιστο κυκλωμα?
Ευχαριστω :D

eebabs2000
08-12-06, 14:09
Δες εδώ (http://users.otenet.gr/~athsam/car_12v_battery_charger.htm) πρέπει να σου κάνει!

G.POL
08-12-06, 17:17
φιλε μου σ'ευχαριστω για τη βοηθεια.ξερειs που μπορω να φτιαξω τυπωμενο μ'αυτο το σχεδιο? καμια διευθυνση ?

babisko
08-12-06, 19:07
φιλε μου σ'ευχαριστω για τη βοηθεια.ξερειs που μπορω να φτιαξω τυπωμενο μ'αυτο το σχεδιο? καμια διευθυνση ?

Στην κορυφή της σελίδας υπάρχει διαφήμιση σχεδίασης και κατασκευής τυπωμένων ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Κάνε ένα κλικ και...

G.POL
08-12-06, 19:20
φιλε μου σ'ευχαριστω για τη βοηθεια.ξερειs που μπορω να φτιαξω τυπωμενο μ'αυτο το σχεδιο? καμια διευθυνση ?

Στην κορυφή της σελίδας υπάρχει διαφήμιση σχεδίασης και κατασκευής τυπωμένων ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Κάνε ένα κλικ και...
THANKS :wink:

ΨΗΛΟΣ
08-02-07, 00:46
Γεια σου ρε πατριδα.

asterixx25
02-06-11, 14:12
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.
Εχω φτιάξει ενα τροφοδοτικό πάγκου απο τροφοδοτικό Η/Υ το οποίο θεωρητικά βγάζει 12.5V/16A
Μπορώ με αυτό το τροφοδοτικό και κάποια κύκλωμα να φορτίσω την μπαταρία του αυτοκινήτου η οποία έχει "πέσει" ή θα χρειαστώ άλλα υλικά? Και αν ναι, υπάρχει κάποιο κύκλωμα να κατασκευάσω?
Ευχαριστώ.

gcreator
02-06-11, 14:40
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.
Εχω φτιάξει ενα τροφοδοτικό πάγκου απο τροφοδοτικό Η/Υ το οποίο θεωρητικά βγάζει 12.5V/16A
Μπορώ με αυτό το τροφοδοτικό και κάποια κύκλωμα να φορτίσω την μπαταρία του αυτοκινήτου η οποία έχει "πέσει" ή θα χρειαστώ άλλα υλικά? Και αν ναι, υπάρχει κάποιο κύκλωμα να κατασκευάσω?
Ευχαριστώ.

Δεν γίνεται γιατί θες 13,8 Volt για να φορτίσεις 12βολτη.....

diwattos
02-06-11, 15:55
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.
Εχω φτιάξει ενα τροφοδοτικό πάγκου απο τροφοδοτικό Η/Υ το οποίο θεωρητικά βγάζει 12.5V/16A
Μπορώ με αυτό το τροφοδοτικό και κάποια κύκλωμα να φορτίσω την μπαταρία του αυτοκινήτου η οποία έχει "πέσει" ή θα χρειαστώ άλλα υλικά? Και αν ναι, υπάρχει κάποιο κύκλωμα να κατασκευάσω?
Ευχαριστώ.

το 100% της μπαταριας ειναι τα 12,8 με τα 12,5 εισαι καπου στο 50% και καλο θα ηταν να εχεις φορτιστει στα 13,8 για να την γεμιζει πολυ καλα. πιστευω με λιγο πειραγμα σε καποια αντιστασουλα θα μπορεσεις να το κανεις τουλαχιστον 13 το τροφοδοτικακι σου

asterixx25
04-06-11, 12:52
Αρα με τροφοδοτικο απο Η/Υ δέν κάνουμε δουλειά...Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τροφοδοτικό απο laptop που βγάζει ας πουμε 18-19V/4A ?
Και αν ναι, σε συνδυασμό με τι κύκλωμα με απλά υλικά?

Xarry
04-06-11, 14:13
18-19 ειναι πολυ για την μπαταρια και μαλλον θα της κανεις ζημια. Ο καλυτερος τροπος να φορτισει η μπαταρια του αυτοκινητου ειναι με το αυτοκινητο. Αν δεν εχει πεσει οτοσ ωστε να μην παιρνει μπροστα κινησε το και θα ειναι μια χαρα.

asterixx25
04-06-11, 16:06
Αν δεν εχει πεσει οτοσ ωστε να μην παιρνει μπροστα κινησε το και θα ειναι μια χαρα.


Δυστυχώς έχει "πέσει" πάρα πολύ και δεν γυρίζει καθόλου η μίζα. Ούτε καν ανάβουν οι φωτινές ενδείξεις στο ταμπλό.
Γιαυτό το λόγο θέλω να την φορτίσω λίγο, ώστε να πάρει μπροστά, αλλά να έχω και τον φορτιστή για ώρα ανάγκης.

Xarry
04-06-11, 16:24
Στη θεση σου εφοσον ειχα καλωδια θα επαιρνα ρευμα απο αλλο αμαξι.

Rx/Tx
04-06-11, 20:09
Δυστυχώς έχει "πέσει" πάρα πολύ και δεν γυρίζει καθόλου η μίζα. Ούτε καν ανάβουν οι φωτινές ενδείξεις στο ταμπλό.


Αυτή δεν εχει πέσει, εχει ηδη πεθάνει. Ξέχνα την. Πολύ πολύ να κάψεις και το regulator.