PDA

Επιστροφή στο Forum : Γεννήτρια πρότυπων εικόνων



eebabs2000
10-12-06, 00:02
Μήπως γνωρίζεται κάποιο ολοκληρωμένο που να δημιουργεί τις βασικές εικόνες για τον έλεγχο TV; Έχω πετύχει ασπρόμαυρες με μικροελεγκτή αλλά με τίποτα δεν μπορώ να δημιουργήσω έγχρωμες. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ας κάνει ένα post.

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση προκαταβολικά.

ggr
10-12-06, 09:34
Υπηρχε παλια το ΖΝΑ234 της ferranti το οποιο εβγαζε ασπρομαυρα προτυπα ,τωρα ομως δεν νομιζω οτι κυκλοφορει πια. Για εγχρωμα προτυπα τα πραγματα περιπλεκονται λιγο γιατι πρεπει να γινει κωδικοποιηση PAL η NTSC η SECAM οποτε παμε σε μια πιο συνθετη σχεδιαση αφου δεν υπαρχουν ολοκληρωμενα αποκλειστικα για αυτη τη δουλεια. Ενας απλος τροπος (τον οποιο εχω κανει με επιτυχια) ειναι να φτιαξεις μονος σου σε αρχεια jpeg τα προτυπα που θελεις στο photoshop πχ , σε αναλογια 4-3 η 16-9 και να τα μεταφερεις σε ενα cd , οποτε βαζοντας το σε ενα απλο dvd player που να υποστηριζει format jpeg ,μπορεις να προβαλεις τα προτυπα στην τηλεοραση σου.

eebabs2000
10-12-06, 17:11
Πολύ ωραία ιδέα. Που θα βρω όμως τέτοιο dvd player;

ggr
11-12-06, 00:52
Σχεδον ολα τα dvd του εμποριου υποστηριζουν αρχεια jpeg. To δικο μου ειναι ενα daewoo dv-500 των 50 Ε περιπου.

eebabs2000
11-12-06, 10:24
ΟΚ, και κάτι τελευταίο! Πως επιλέγεις ποιες εικόνες θα προβάλεις, δεν αλλάζουν η μία μετά την άλλη; Μήπως πέρα απ΄τις εικόνες χρειάζεται να αποθηκεύσω και κάποιο πρόγραμμα μέσα στο CD, αν θες πέσ' μου περισσότερα!

ggr
11-12-06, 18:46
Καθε εικονα ειναι ενα track , οταν πατησω play αρχιζει και προβαλλει διαδοχικα ολες τις εικονες που εχω γραψει στο cd, για περιπου 5 δευτερολεπτα την καθε μια. Αν θελω να δειχνει συνεχεια μια συγκεκριμενη , απλα παταω pause την στιγμη που την δειχνει η (για να μην εμφανιζεται η ενδειξη pause στην τηλεοραση μαζι με την εικονα), επιλεγω στο dvd repeat track oποτε προβαλει συνεχεια την εικονα που εχω επιλεξει. Σου επισυνατω και ενα ενδεικτικο αρχειο που εχω φτιαξει (χρωματιστες μπαρες).

eebabs2000
15-12-06, 12:52
Φίλε qqr σ' ευχαριστώ πολύ.