PDA

Επιστροφή στο Forum : Οθόνη LCD χαρακτήρων INVERTED



pet
10-12-06, 08:21
ξέρει κανείς που μπορώ να βρω οθόνη χαρακτήρων όμως inverted?
δηλαδή όπως να στα στερεοφωνικά; να ανάβουν τα γράμματα κ όχι το background

(αν είναι hd44780 ακόμα καλύτερα)

thanks

gsmaster
10-12-06, 13:56
Τέτοιες ψάχνω κι εγώ, αλλά δεν έχει κανένας στοκ στην Ελλάδα.

Ξέρω ότι έχει φέρει η radel τέτοιες οθόνες της everbouquete, αλλά όσες φορές πήρα τηλ, μου λένε σε κανα δίμηνο για να συμπληρωθεί η ελάχιστη παραγγελία. Και απ ότι μου είπαν στο τηλέφωνο είναι και σε καλή τιμή.
Πόσα κομμάτια θες? αμα είναι να κανονισουμε καμια ομαδική παραγελία.

Εγώ ψάχνω για 2*16 σε πλακέτα 80*36mm και controller φυσικά HD44780 ή συμβατό

Killo_Watt
10-12-06, 15:36
Τέτοιες ψάχνω κι εγώ, αλλά δεν έχει κανένας στοκ στην Ελλάδα.

Ξέρω ότι έχει φέρει η radel τέτοιες οθόνες της everbouquete, αλλά όσες φορές πήρα τηλ, μου λένε σε κανα δίμηνο για να συμπληρωθεί η ελάχιστη παραγγελία. Και απ ότι μου είπαν στο τηλέφωνο είναι και σε καλή τιμή.
Πόσα κομμάτια θες? αμα είναι να κανονισουμε καμια ομαδική παραγελία.

Εγώ ψάχνω για 2*16 σε πλακέτα 80*36mm και controller φυσικά HD44780 ή συμβατό

Περιπου τιμη?

gsmaster
10-12-06, 16:38
6-7 ευρώ περίπου μου είχε πεί.

pet
10-12-06, 17:32
όσες μπορώ να πάρω με 30-35 ευρώ φίλτατε gsmaster ...

ας είναι 2χ16 με καλύπτει. για την πλακέτα δεν με κόφτει και πολύ το μέγεθος
αν και θα προτιμούσα να είχει την διπλή σειρά πινς και όχι την μονή.


gsmaster δεν ενδιαφέρεσαι για αυτή με την διπλή σειρά πινς?
(ναί η όχι ισχύει η προσφορά μου)

ΝΑ ξεκινήσουμε ένα power buy?

pet
10-12-06, 17:41
gsmaster κάτι ακόμα.
θέλω να την βάλω σε ενισχυτή σαλονιού πίσω απο κάποιο plexi glass
θα έχει καλό αποτέλεσμα?




μια ακόμα λύση: οι οθόνες που πουλάει ο φανός είναι SDEC
πχ η δικιά μου με κίτρινο φόντο και μαύρα γράμματα έχει κωδικό

S2B16CT

απο την σελίδα της SDEC υπάρχουν ακόμα

ST(S)C1C16
ST(S)C1D16
BT(S)C1A16
ST(S)C1E16
ST(S)C2A16
ST(S)C2B16
ST(S)C2C16
ST(S)C2D16
ST(S)C2E16
ST(S)C2F16
BT(S)C2A16
BT(S)C2B16
ST(S)C2L16
ST(S)C2H16
ST(S)C2K16
ST(S)C2J16
ST(S)C2M16
ST(S)C2P16

και αυτό που αλλάζει σε όλες αυτές είναι ο φωτισμός (το γράμμα πριν το δεκάξι, τα εξηγεί στην
σελίδα τις διαφορές).

ίσως να μας εξυπηρετούσε κ ο φανός αν ζητάγαμε 5-6 οθόνες.

επίσης μπορούμε να σκεφτούμε παραγγελία μέσω νετ με μοιρασμένα έξοδα

http://www.crystalfontz.com/products/index-std.html?gn=std (δεν ξέρω αν είναι hd44780 compliant)

gsmaster
10-12-06, 20:40
Μας συμφέρει μόνο αν είναι να σταλούν απο χώρα της Ευρωπαικής ένωσης γιατί θα μας πετσοκόψουν στο τελωνείο.
Δες αν μπορείς να βρείς τίποτα απο τον φανό.
Θέλω αυτή την διάσταση γιατί κάθεται ακριβώς πάνω απο την πλακέτα, και ποιός την ξανασχεδιάζει...

pet
10-12-06, 20:44
ok ποσες θέλεις εσύ;

pet
10-12-06, 21:52
κάτι τέτοιο θέλω ίσως και όχι το άσπρο μπλε.. πιθανότατα δεν θα φαίνεται τίποτα εκει

http://www.crystalfontz.com/products/1602b-color/CFAH1602B-YMI-JP_front.jpg

gsmaster
10-12-06, 22:37
Καμια 10-15 μπορεί και παραπάνω, αναλόγως την τιμή.
Δεν με πειράζει ιδιαίτερα να είναι και πράσινη αρνητική αλλα θα προτιμούσα μπλέ

pet
10-12-06, 22:54
gsmaster ρίξε μια ματιά και futurlec.com

τις έχει φθηνά και βλέπω να έχει γραφεία σε ευρώπη

pet
11-12-06, 14:55
την μπλέ άσπρη την έχει ήδη φέρει ο φανός

με την διπλή σειρά πινς

δυστηχώς στα 17 ή 18 ευρώ :roll:

billilis
11-12-06, 15:13
Γεια σε όλους,

Οι οθόνες LCD δείχνουν τα γράμματα ορθά ή ανεστραμένα σε σχέση με το φόντο ανάλογα με τη θέση του πολωτή που έχουν.
Ο πολωτής είναι ενα ημιδιαφανές φύλλο πλαστικού που μπαίνει μεταξύ της πηγής του φωτός και του ματιού. Σε αυτές τις οθόνες
που συζητάτε οι πολωτές είναι πλαστικά ημιδιαφανή φύλλα κολλημένα ή απλά τοποθετημένα στην πρόσθια επιφάνεια του LCD. Αν δεν είναι
κολλημένο μια απλή αντιστροφή του όταν βγεί το μεταλλικό πλαίσιο κάνει την αλλαγή των γραμμάτων και του φόντου. Αν είναι κολλημένο δε
γίνεται τίποτα. Προσοχή όμως γιατί το LCD περιέχει υγρό που είναι ανθυγειινό και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έρθει σε επαφή με σας.
Ο πειραματισμός αξίζει και θα σας ανταμείψει.

kostas30
11-12-06, 15:53
θελω κ εγω 2

pet
11-12-06, 16:45
μπα εγώ δεν ασχολούμε άλλο

εξάλλου δεν υπάρχει χρόνος για παιχνίδια

πήρα μια (και απο έξω να την έφερνα θα πλήρωνα μεταφορικά) και θα την βάλω πίσω απο
φιμέ πλέξι γκλας. μόνη είναι πολύ δυνατή, μ'έπιασε πονοκέφαλος μόνο κ μόνο που την έβαλα
πάνω να δω πως δείχνει


ΑΝ ασχοληθεί κανείς και βρεί INVERTED με κίτρινα γράμματα και σκούρο φόντο
θέλω κ εγώ 2.

pet
11-12-06, 16:49
Γεια σε όλους,

Οι οθόνες LCD δείχνουν τα γράμματα ορθά ή ανεστραμένα σε σχέση με το φόντο ανάλογα με τη θέση του πολωτή που έχουν.
Ο πολωτής είναι ενα ημιδιαφανές φύλλο πλαστικού που μπαίνει μεταξύ της πηγής του φωτός και του ματιού. Σε αυτές τις οθόνες
που συζητάτε οι πολωτές είναι πλαστικά ημιδιαφανή φύλλα κολλημένα ή απλά τοποθετημένα στην πρόσθια επιφάνεια του LCD. Αν δεν είναι
κολλημένο μια απλή αντιστροφή του όταν βγεί το μεταλλικό πλαίσιο κάνει την αλλαγή των γραμμάτων και του φόντου. Αν είναι κολλημένο δε
γίνεται τίποτα. Προσοχή όμως γιατί το LCD περιέχει υγρό που είναι ανθυγειινό και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έρθει σε επαφή με σας.
Ο πειραματισμός αξίζει και θα σας ανταμείψει.


τι ακριβώς εννοείς ότι αν ανοίξω μια που έχω εδώ και δείχνει σε κίτρινο φόντο με μαύρα γράμματα και αντιστρέψω το τζαμάκι
μπροστά θα γίνει όπως την θέλω?

pet
11-12-06, 17:04
Γεια σε όλους,

Οι οθόνες LCD δείχνουν τα γράμματα ορθά ή ανεστραμένα σε σχέση με το φόντο ανάλογα με τη θέση του πολωτή που έχουν.
Ο πολωτής είναι ενα ημιδιαφανές φύλλο πλαστικού που μπαίνει μεταξύ της πηγής του φωτός και του ματιού. Σε αυτές τις οθόνες
που συζητάτε οι πολωτές είναι πλαστικά ημιδιαφανή φύλλα κολλημένα ή απλά τοποθετημένα στην πρόσθια επιφάνεια του LCD. Αν δεν είναι
κολλημένο μια απλή αντιστροφή του όταν βγεί το μεταλλικό πλαίσιο κάνει την αλλαγή των γραμμάτων και του φόντου. Αν είναι κολλημένο δε
γίνεται τίποτα. Προσοχή όμως γιατί το LCD περιέχει υγρό που είναι ανθυγειινό και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έρθει σε επαφή με σας.
Ο πειραματισμός αξίζει και θα σας ανταμείψει.

χρωστάς 7,60

DT200
11-12-06, 20:44
http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?cgiurl=http%3A%2F%2Fcgi.ebay.co.uk%2Fws %2F&fkr=1&from=R8&satitle=hd44780&category0=

και πολλές άλλες !!!

gsmaster
12-12-06, 00:06
Γεια σε όλους,

Οι οθόνες LCD δείχνουν τα γράμματα ορθά ή ανεστραμένα σε σχέση με το φόντο ανάλογα με τη θέση του πολωτή που έχουν.
Ο πολωτής είναι ενα ημιδιαφανές φύλλο πλαστικού που μπαίνει μεταξύ της πηγής του φωτός και του ματιού. Σε αυτές τις οθόνες
που συζητάτε οι πολωτές είναι πλαστικά ημιδιαφανή φύλλα κολλημένα ή απλά τοποθετημένα στην πρόσθια επιφάνεια του LCD. Αν δεν είναι
κολλημένο μια απλή αντιστροφή του όταν βγεί το μεταλλικό πλαίσιο κάνει την αλλαγή των γραμμάτων και του φόντου. Αν είναι κολλημένο δε
γίνεται τίποτα. Προσοχή όμως γιατί το LCD περιέχει υγρό που είναι ανθυγειινό και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να έρθει σε επαφή με σας.
Ο πειραματισμός αξίζει και θα σας ανταμείψει.

Toν ξέρω αυτόν τον τρόπο και τον έχω εφαρμόσει. Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκεις πολωτή να βάλεις. Σε αυτές που έχω κάνει έβαλα πολωτή απο μια οθόνη απο laptop. Εναλλακτικά μπορείς να κόψεις το ίδιο φίλτρο της οθόνης σε κομμάτια και να το βάλεις κάθετα, αλλά θα φαίνεται άσχημο. Ακόμα και το μονοκόματο που έβαλα απο την οθόνη λαπτοπ, έχει τσακίσματα τα οποία φαίνονται.
Μιλάμε για πολύυυυυ τρίψιμο να φύγουν οι κόλλες.... Στις περισσότερες οθόνες αυτά είναι κολλημένα.

pet
16-12-06, 06:40
gsmaster άμα βρεις άκρη για μια σαν την εικονιζόμενη σε παρακαλώ ειδοποιησέ με.

ts0gl1s
02-06-11, 19:08
Ακόμα περισσότερες !!! http://shop.ebay.com/i.html?_kw=lcd&_kw=16x2&_stpos=&gbr=1

gsmaster
02-06-11, 19:26
Θάνο, μόλις ξέθαψες θέμα 5ετίας....
Τώρα χαίρω πολύ έχει βρομίσει ο τόπος (με τιμή ξεφτίλα απο ebay και sure electronics)

agis68
02-06-11, 19:57
Μας συμφέρει μόνο αν είναι να σταλούν απο χώρα της Ευρωπαικής ένωσης γιατί θα μας πετσοκόψουν στο τελωνείο.

εμενα μου στειλανε δύο από HongKong και δεν πληρωσα τιποτα τελωνειο γιατι ήρθε ως δείγμα (υποκειται στη νομοθεσία για εξαρτημα λιγότερο απο 2 κιλα) Ειρθε σπιτι μου με ταχυδρομειο και πληρωσα για την οθόνη 2χ16 18 ευρω και ταχυδρομικα 12 δολλαρια (8,5 ευρω). Να ψαξω να βρω το σιτε που τα παρηγγειλα και θα στο πω. Και οι κινεζοι τυπικότατοι!!!

stom
02-06-11, 20:44
Πολυ ακριβα την πηρες....

ts0gl1s
02-06-11, 21:24
Gs συγγνώμη απλά μου εμφανίστηκε σαν παρόμοιο θέμα σε κατι που διάβασα και απάντησα απευθείας από εκτεταμένη ταχύτητα ήταν!!!