PDA

Επιστροφή στο Forum : σχετικα με μηχανογραφηση του service



blur image
12-12-06, 11:57
εχω μια απορια.αν γνωριζει καποιος ασ βοηθησει.εχω ενα προγραμα εμπορικο που καταχωρουνται ολες οι μετακινησεις προιοντων.οι μετακινησεις αυτες καταχωρουνται σε ενα αρχειο που αν το ανοιξω με το windows editor τα βλεπω μια χαρα.ψαχνω λοιπον αυτο το αρχειο να το συνδεσω με ενα excel οπου θα ειναι ανανεωσιμο καθε χ ωρα ωστε να βλεπω απευθειας το τι καταχωρυν οι αλλοι.Το προβλημα ειναι οτι εκτος απο γραματα μου βγαζει και συμβολα.υποθετω οτι ειναι το backround του dos.υπαρχει τροπος αλλος να παρω τις καταγραφες χωρις ομως τα συμβολα?
ευχαριστω και καλημερα

stendor
12-12-06, 13:25
τα σύμβολα που βλέπεις είναι χαρακτήρες ελέγχου. πχ. eof:end of file, eol:end of line, τέλος πεδίου ή κάποιος δείκτης index.
μπορείς να κατασκευάσεις ένα βοηθητικό πρόγραμμα που να επεξεργάζεται το ερχείο και να το προσαρμόζει στο ecel. ίσως κάποιο datapump. εάν όμως το πρόγραμμα είναι πιστοποιημένο για φορολογική χρήση, καλό θα ήταν να μην το πειράξεις.

blur image
12-12-06, 13:59
Το αρχειο αυτο τηελω να ειναι μονο read.οποτε απ'οσο καταλαβαινω δεν θα εχει προβλημα λειτουργειας.ο σκοπος ειναι ολο αυτο να προσαρμοζετε απευθειας σε μια access ωστε να μην χρειαζετε να καταγραφω και εγω τα εισρχομενα.απλα να κανω υpdate.ειπες οτι χρειαζομε καποιο προγραμα.εχεις κατι στο μυαλο σου?καποιο ονομα να ψαξω?
ευχαριστω

jimmys_
12-12-06, 14:48
Κατ αρχήν δεν μας είπες τι πρόγραμμα είναι αυτό και αν έχει κάποια database px sql.
Επίσης είπες ότι θέλεις να καταλήξεις σε μια access αν κατάλαβα καλά.
Η Access έχει από μόνη της αυτή τη δυνατότητα. Ώμος δεν ξέρεις τι θα πρέπει να τραβήξεις από την εφαρμογή που έχει τα στοιχεία που θέλεις ούτε τι link υπάρχουν μέσα σε αυτή. Οπότε εκεί έχεις λίγη δουλίτσα.
Μια άλλη άποψη είναι η εξής.
Από το πρόγραμμα στέλνεις εκτύπωση σε αρχείο ότι πληροφορίες θες και μετά από το αρχείο που θα έχεις δημιουργήσει το οποίο θα είναι καθαρό από "άσχετους" χαρακτήρες επεξεργάζεσαι τα στοιχεία όπως θες και χωρίς "κίνδυνο" να γίνει κανένα λαθάκι στην βασική σου εφαρμογή.

blur image
12-12-06, 16:28
καλο αυτο με την εκτυπωση.θα μου εβγαζε ενα ομορφο asci file και θα μπορουσα να κανω αρκετα πραγματα.το προγραμα ειναι το defacto της logic.το κακο ειναι οτι αν θες λεπτομερειες καταχωρησης μου το εμφανιζει στο asci σαν τημολογιο και οχι σε μια γραμμη.και ειναι σωστο.απο την αλλη οταν κανω συγκεντρωτικα μου βγαζει μεν το καθε τιμολογιο με αναφορες ποτε καταχωρηθει αλλα οχι το μηχανημα.και εκει με μπλοκαρει.αν ομως ειχα εναν τροπο στο asci να κανω μια στηλη που να αναφερει οτι οι σειρες του τιμολογειου αντιστιχουν στο ταδε τημολογιο τοτε θα στην access θα εβαζα παραμετρο και θα ελυνα το προβλημα. μπορεις να σκεφτεις κατι?
ευχαριστω