PDA

Επιστροφή στο Forum : Βολτόμετρο 300V ΑC με 8051



Angel
13-12-06, 03:58
Ξέρει κανείς αν γίνεται να μετρήσουμε με κάποιο κύκλωμα τάση μέχρι και 300πχ βολτ με τον adc κάποιου καλού 8051 (πχ 89c51ac2);

gsmaster
13-12-06, 13:53
Και γιατί να μην γίνεται? Διαιρέτη τάσης στην είσοδο, ανορθωτή ακριβείας (με τελεστικό) και δίνεις στον adc. Απλά θα πρέπει το κύκλωμα να τροφοδοτείται αποκλειστικά απο μπαταρία, και όλα τα κυκλώματα να είναι απομονωμένα απο τον χρήστη.

Δεν σε συμφέρει όμως, πάρε ένα πολύμετράκι με 10 ευρώ και κάνε την δουλειά σου.

Μια άλλη και πιο ασφαλής λύση είναι να βάλεις έναν μετασχηματιστή αντί για διαιρέτη τάσης.

Angel
13-12-06, 19:08
Μα ο μετασχηματιστής αν πάρει 180 αντί για 300 βολτ πάλι 12 δε θα δώσει στην έξοδο;

GEWKWN
13-12-06, 20:37
οχι ρε συ αυτο που λες δεν ειναι σωστο
η τα ση εξοδου εξαρταται απο τον λογο των τυλιγματων.

Angel
13-12-06, 22:41
Δηλαδή έχουμε αναλογία; Αν πάρει 230 θα δώσει 12 και αν πάρει τα μισά θα δώσει 6;
Συγνώμη που κάνω τέτοιες ερωτήσεις παιδιά, γνωρίζω μόνο λίγα πράγματα (για μικροελεγκτές κυρίως) αλλά από αναλογικά ηλεκτρονικά....μεσάνυχτα...
Οπότε γίνεται τελικά;

chip
14-12-06, 09:54
NAI! και στα Δύο. (προφανώς αν βάλεις μετασχηματιστή το βολτόμετρο θα μετράει μόνο συνεχείς τάσεις)

billilis
14-12-06, 15:31
Χαίρετε κύριοι,

Δεν είχα σκοπό να απαντήσω αλλά νομίζω ότι είμαστε σε λάθος δρόμο. Ο μετασχηματιστής απλά μειώνει την τάση. Από 230VAC την κάνει πχ 12VAC.
Αυτό συμβαίνει για εναλλασόμενη τάση ημιτονοειδούς μορφής και συχνότητας 50Hz. Αν δεν θέλεις να μετρήσεις σήματα με τραγικές διαφορές στη
συχνότητα πχ 1000Hz, η τη μορφή π.χ. τετράγωνο ο μετασχηματιστής είναι μια καλή λύση.
Φυσικά η λύση αυτή είναι εφικτή όταν έχουμε εναλλασόμενη τάση. Αν θέλεις να μετρήσεις 300VDC τα πράγματα αλλάζουν.
Το σωστό είναι να ξεκινήσεις από τη μορφή, το πλάτος (μέγιστη τιμή) και τη συχνότητα του σήματος. Αν θέλεις πές μου αυτά και θα δούμε τι πρέπει να γίνει.
Υπάρχουν διάφορες ιδέες για κάθε περίπτωση.
Ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα.

gsmaster
14-12-06, 15:50
chip, γιατί μόνο συνεχές? ο μετασχηματιστής εναλλάσσόμενο δεν δίνει?

billilis, αναφέρεται σε 300V AC, όσο για την συχνότητα έχεις δίκιο. Ωστόσο θα μπορούσε να κατασκευαστεί μετασχηματιστής και για διαφορετική συχνότητα. Όσο για την μορφή, αν πχ θέλει να μετρήσει τετραγωνικό... δεν ξέρω, εσύ τι προτείνεις?

billilis
14-12-06, 15:57
Εγώ θα ήθελα να μας πεί ο φίλος Angel τι ακριβώς θέλει. Μετά θα δούμε τι είναι καλύτερο.
Οι μετρήσεις είναι πολύ βαρύ πράγμα. Αν θέλεις να παίξεις γίνονται απλούστατα. Αν θές πραγματικά κάτι
σωστό για να μετράς και όχι απλά μια ένδειξη που να λέει κάτι τότε τα πράγματα είναι διαφορετικά.
Ας περιμένουμε λοιπόν.

GEWKWN
14-12-06, 17:23
παιδια ο μετασχηματιστης λειτουργει
ΚΑΤΑΡΧΗΝ με μεταβολη του ρευματος.
Αρα σε ενα τετραγωνικο παλμο θα παραγει
εξοδο στο ανοδικο και καθοδικο τμημα του
τετραγωνικου παλμου.
Τωρα ενας μετασχηματιστης ειναι ολοκληρη
θεωρια απο πισω διοτι περα απο την ωμικη του αντισταση
εχει και την επαγωγικη που μεταβαλεται με την συνχοτητα
λειτουργιας .
Ετσι η αντισταση του ειναι R+ωL
οπου R η καθαρη ωμικη αντισταση του συρματος
και ω L αναλυεται ως εξις:
ω = 2π F αρα για 50 HZ => 2 *3.14*50 = 314
και L η αυτεπαγωγη του συρματος.
το καλυτερο ειναι για σιγουρια η χρησιμοποιηση
ενος διερετη αντιστασεων για να εισαι σιγουρος
με γνωστη την σχεση των αντιστασεων ωστε οταν
θα μπει στο ADC (αν δεν κανω λαθος για την χρηση του
μικροεπεξεργαστη ) με μεγιστη ταση εισοδου 5 volt για ταση εισοδου
300 volt αρα ενα λογο 5/300= 1/60
δηλαδη σε ενα κυκλωμα οπως περιγραφεται παρακατω
θα εχει ως εξις:
|
| R1
| Vin Ο______/\/\/\/\/\/\__
| Max 300 Volt |
| |
| R2 + _____Ο παιρετερω επεξεργασια
| Gnd Ο_____/\/\/\/\/\/\___|
| |
| |
| |______________________O Gnd

=> R2/R1+R2= 1/60 =>

=> 1/1+59 => R1= 59R2
αρα για σωστη χρηση η αντισταση
R1 πρεπει να ειναι 59 φορες μεγαλητερη
απο την R2.
Βεβαια αυτο που πρεπει να προσεξεις
ειναι το ρευμα που θα διαρεει τις αντιστασεις
για να μην τις καψεις τις αντιστασεις πρεπει να βρεις
τις τιμες ετσι ωστε η ισχυς να μην ξεπρερναει
την ονομαστικη ισχυ της αντιστασης .
Πχ 1/8 , 1/4 1/2 του βαττ .
Θα συμπληρωσω οτι το ρευμα που διαρεει της αντιστασεις πρεπει να ειναι το ελαχιστο
που χρειαζεται ο μικροεπεξεργαστης στην εισοδο του

Φιλικα Γιωργος.

Angel
15-12-06, 01:03
Αυτό που θέλω είναι να μετράω στον analog to digital converter (adc) του at89c51ac2 (με μέγιστη Vref 3V) την τάση της πρίζας του τοίχου. Είναι μέρος ενός γενικότερου project (πτυχιακή).
Αν βάλω έναν έτοιμο μετασχηματιστή του εμπορίου που κάνει τα 230AC->12DC θα έχω αναλογία για να μετρήσω; Αν δηλαδή έχω 115V AC στον τοίχο, θα μου δώσει 6V DC ο μετασχηματιστής; Αν είναι έτσι είναι πολύ εύκολο. Είναι εξαιρετικά δύσκολο πάντως να μπει από την πρίζα κάτι κατευθείαν στον 8051, ακόμα και με διαιρέτες τάσης κλπ κλπ. Συνήθως επιδιώκεται η γαλβανική απομόνωση των μικροελεγκτών γιατί είναι "εύθραυστοι".

ΥΓ: Το optocoupler είναι on-off ή έχει και αυτό αναλογία;

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τη βοήθεια.

billilis
15-12-06, 09:18
Καλημέρα σε όλους,

Αν θέλεις να μετρήσεις την τάση του οικιακού δικτύου της ΔΕΗ o μετασχηματιστής είναι μια καλή λύση. Κατ' αρχήν απομονώνει γαλβανικά και έχεις την ευκαιρία πειραματισμού χωρίς να κινδυνέυεις. Ο μετασχηματιστής δίνει αναλογία στην έξοδό του. Αν πάρει 230 VAC και δώσει 12VAC σε 115 VAC θα δώσει τα μισά δηλ. 6VAC (εννοείται σε κενό φορτίο). Αφού θα μετρήσεις μόνο 50Hz και σχεδον ημίτονο νομίζω οτι είναι καλή λύση. Πρόσεξε όμως ποιό μέγεθος θέλεις να μετρήσεις. Ενεργό, μέση τιμή, πλάτος, στιγμιαία τιμή της τάσης η τι άλλο?. Η μέτρηση του πλάτους είναι η απλούστερη. Η ενεργός τιμή έχει κάποιες δυσκολίες.
Οι optocouplers είναι on-off εξαρτήματα. Υπάρχει και κάποιο της Siemens που είναι αναλογικό. Είναι πολύ χρήσιμο σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά και εκεί χρειάζεται διαιρέτης καθώς δε μπορεί να δεχθεί απευθείας 230VAC.

chip
15-12-06, 10:33
συγνώμη ...πιο πάνω ήθελα να πώ οτι αν βάλει μετασηματιστή θα μετράει μόνο εναλασώμενο (και όχι συνεχες) :oops:

Angel
15-12-06, 14:34
Η καθαρή αναλογία είναι πάνω στα "230" του δικτύου. Η ενεργός τιμή δεν είναι αυτή; Ουσιαστικά θα μετράω την τάση DC στην έξοδο του μετασχηματιστή. Αν είναι μικρότερη από 5V έχω υπόταση και αν είναι μεγαλύτερη από 6.5V έχω υπέρταση. Τότε είναι που θα ενεργοποιώ "την ουσιαστική πτυχιακή" (εύχομαι να την τελειώσω σχετικά σύντομα, να σας την e-παρουσιάσω κιόλας!). Ευχαριστώ και πάλι. Με καλύψατε πλήρως.

billilis
15-12-06, 15:59
Ο μετασχηματιστής στο δευτερεύον θα δώσει μια μικρή , απομονωμένη (και άρα ασφαλή) από το δίκτυο εναλλασόμενη τάση. Αυτή αν πάς να τη μετρήσεις κατ' ευθείαν με τον controller θα πάρεις αλλόκοτες τιμές. Για να μετρήσεις DC πρέπει να ανορθώσεις και να εξομαλύνεις την τάση αυτή με γέφυρα και πυκνωτή. Παράλληλα στον πυκνωτή βάλε και μια αντίσταση αποφότρισής του διότι αυτός θα φορτιστεί με το πλάτος της τάσης εξόδου και μην έχοντας φορτίο θα παραμένει διαρκώς φορτισμένος στο πλάτος. Αυτή την τάση μετά τον πυκνωτή και την παράλληλη αντίσταση μέτρα. Είναι το πλάτος της AC τάσης διαιρεμένο δια δυο.
Αν σου κάνει αυτό έχει καλώς. Αν θέλεις να υπολογίσεις την ενεργό τιμή ή τη μέση μπορείς να το κάνεις ξέροντας το πλάτος αυτό. Γνώριζε όμως οτι θα είσαι στο περίπου για διάφορους λόγους που νομίζω οτι δεν απασχολούν την κατασκευή σου. Στην ουσία θέλεις ενα Theshold detector.

Angel
15-12-06, 16:38
Έχω έναν έτοιμο μετασχηματιστή που μπαίνει στην πρίζα και κάνει μετατροπή 230AC-12DC. Με βολεύει;

billilis
15-12-06, 18:46
Έχεις αυτό που λέμε Adaptor από 230VAC σε πχ. 12VDC. Δε σε βολεύει γιατί δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνει, πως το κάνει και τι θέλει να πετύχει.
Αυτό που σου είπα είναι το καλύτερο και είναι απλό και οικονομικό. Δεν είναι έτοιμο αλλά είναι απλούστατο.

Angel
13-07-07, 21:05
Σηκώνω το θέμα πάλι παιδιά...έχοντας τις εξής απορίες.
Καταρχάς να αναφέρω ότι τελικά έγινε ανορθωτής και ο μικροελεγκτής μετράει τα "βουναλάκια".
Έτσι παίρνουμε 50 μετρήσεις σε κάθε βουναλάκι και βρίσκουμε το μέσο όρο. Είναι το πιο άμεσο και ασφαλές.
Το πρόβλημα είναι το εξής. Ποιος κρύσταλλος θα μου δώσει τη μεγαλύτερη ακρίβεια στις καθυστερήσεις των χρονιστών για να παίρνω ακριβώς 50 μετρήσεις σε κάθε περίοδο?
12MHz, 22.1184 ή 43.49666? Υπάρχουν μήπως και άλλοι και δεν το γνωρίζω;

thanos
13-07-07, 22:29
Δεν ξερω κατα ποσο ειμαι μεσα στο θεμα... www.analog.com/en/subCat/0,2879,773%255F866%255F0%255F%255F0%255F,00.html

chip
14-07-07, 09:31
3276800 Mhz

chip
14-07-07, 09:32
ξέχασα την υποδιαστολή....
3.276800 MHz

Αν το διαιρέσεις με 65536 πέρνεις ακριβώς 50
και τον βρίσκεις και εύκολα.

Angel
15-07-07, 20:27
Λίγο αργός δεν είναι;

Angel
15-07-07, 20:28
Α, και ο 8051 δεν είναι σαν τον AVR, κάνει 12 κύκλους ρολογιού να εκτελέσει μια εντολή. Με 12MHz κρύσταλλο κάνει 1.000.000 απλές εντολές το δευτερόλεπτο...