PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμομετρο



dal_kos
22-12-06, 13:13
Γεια σας παιδια!
Ψαχνω ενα κυκλωμα για ψηφιακο θερμομετρο. Θελω εαν ειναι δυνατον να μην χρειαζεται μικροελεγκτη και ακομα καλυτερα αν μπορω να συνδεσω 4 αισθητηρες και να επιλεγω ποια θερμοκρασια θα προβαλεται στην οθονη.
ευχαριστω προκαταβολικα και καλες γιορτες,
Κωστας

xampos
22-12-06, 18:25
μια καλη ιδεα ειναι να χρησιμοποιησεις ενα αισθητηρα θερμοκρασιασ καποιο lm που καλο φθηνο και ευκολο να το βρεις και ενα μετατροπεα απο αναλογικο σε ψηφιακο 8 bit και 2 οδηγους dispays και οσο για τις 4 εισοδουσ που βθες ενα διακοπτη 4 θεσεων

chip
22-12-06, 19:03
Για ADC θα βάλεις ICL7107
και για αισθητήριο LM335 ή LM35 (κατέβασε τα datasheet και κοίτα πιο είναι το καταλληλότερο για την εφαρμογή σου)
Επίσης κατέβασε το datasheet του icl7107 από την intersil και δες μήπως αντί για για τσιπάκι στο αισθητήριο βολευτείς με μία απλή δίοδο 1n4148 ή ένα npn τρανζίστορ (αν θυμάμε καλά έχει τέτοιο παράδειγμα χρήσης.... Βέβαια αν βρίσκεις εύκολα το LM και δεν σε περάζει να δώσεις 1-2 ευρώ προτιμησέ το γιατί θα είναι πιο εύκολη η ρύθμιση.

gsmaster
23-12-06, 01:37
Συμφωνώ με απόλυτα με τον chip.
Το LM35 κάνει κανα 2-3 ευρώ (υπάρχει και μια έκδοση του που κάνει ~5!!!) αλλά αξίζει, είναι γραμμικό και δεν χρειάζεται τπτ άλλο. δίνει 10mV / βαθμό κελσίου πχ στους 25 βαθμούς θα σου δίνει 250mV. Βάζεις και την τελεία στο δεύτερο ψηφίο να ανάβει, και έχεις και ενα δεκαδικό (25,3βαθμούς-> 253mV 25.3 στα display) :)

Για να έχεις περισσότερες εισόδους θα πρέπει να βάλεις έναν διακόπτη που να επιλέγεις ποιον αισθητήρα θα εμφανίζεις.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις και μερικούς τελεστικούς σαν συγκριτές για alarm και άλλα τέτοια τρελλά...

dal_kos
26-12-06, 14:29
Απο το datasheet που διαβασα, βρηκα ενα σχεδιο που χρησιμοποιει ενα npn tranzistor. Με το LM μπορει να ειναι πιο ευκολη η ρυθμιση αλλα το κοστος ειναι πολυ μεγαλο διοτι ενδιαφερομαι για 4+ αισθητηρες. Για οθονη μπορω να βαλω και 7-segment ή μονο LCD 3,5 ψηφιων? Και κατι αλλο... τετοιες οθονες LCD που μπορω να βρω? και ποσο περιπου πανε?
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας,
Κωστας

gsmaster
26-12-06, 16:52
Μπορείς να βάλεις και Led-Display 7seg, ανάλογα με το ολοκληρωμένο που θα επιλέξεις.
Το 7107 είναι για led display, και για lcd νομίζω είναι το 7117

chip
27-12-06, 09:53
με το icl7107 βάζεις μόνο LED display.
Για LCD βάζεις το ICL7106.
οι οθόνες LCD που λίγο πολύ είναι στανταρ για συνεργασία με το icl 7106 πρέπει να κοστίζουν περίπου 6 ευρώ (δεν έχω αγοράσει ποτέ) και λογικά θα τις βρείς στα γνωστά καταστήματα....Ραδιο741, μουτσιούλης, φανός κοντροράβδη κλπ. Απλά ζήτα οθόνη LCD με 4 ψηφία και πες του οτι θες να την συνδέσεις σε Icl7106. (η οθονούλα αυτή έχει 40 Pin)
Τo icl7117 είναι για LED και το 7117 για LCD, πιστεύω είναι λιγότερο διαδεδομένα και πιο ακριβά γιατί είναι πιο σύγχρονες εκδόσεις με δυνατότητα Hold. (τα 7106 και 7107 κυκλοφορούν από τα τέλη δεκαετίας του 70 ή άρχή 80).

Μία άλλη ιδέα είναι να πάρεις ένα πολύμετρο ψηφιακό από τα φθηνά (ίσως λιγοτερο από 6 ευρώ) να το διαλήσεις και να μήνει μόνο το τμήμα της οθόνης με το κύκλωμα οδήγησης.....πιθανότατα θα έχει μέσα ένα icl7106. Προσόχή μόνο να μείνει ενομένη η πλακέτα με το πλαστικό που συγκρατεί την LCD!!! Δεν λεώ πιο δύσκολο...πιό φθηνό και τρόπος να απασχοληθείς στις γιορτές :D

(ενημερωτικά.. το φθηνο της TELE παντος δεν έχει ακριβώς 7106 και είναι σε ρητίνη)

dal_kos
27-12-06, 16:01
Εμενα να πω την αληθεια με ενδιαφερει περισσοτερο ενα Led Display. Οποτε μου ερχεται "κουτι" το 7107 που το εχω βρει και σε καλη τιμη [2 δολαρια]
Αν τελικα επιχειρησω κατι η εχω αλλες αποριες θα σας ξαναενοχλησω... μην ανησυχειτε :P
Ευχαριστω

homo mathematicus
27-12-06, 19:04
το εχω βρει και σε καλη τιμη [2 δολαρια]

Ευχαριστω

Πάντα να είστε επιφυλακτκοί στις αγορές σας από το διαδίκτυο.
Χρησιμοποίησε pay pal ή visa electron :wink:
Και μην με ευχαριστείς δε κάνει τίποτα!

chip
28-12-06, 09:44
Υποθέτω δεν θα αγοράσει κάτι από το δίκτυο που έχει 2 ευρώ όταν στην ελλάδα το βρίσκει 3-4. (διαφορετικά τα μεταφορικά θα τα πληρώσει πολύ περισσότερο).

dal_kos
28-12-06, 11:20
Επειδη σκεφτομαι για 5-10 τσιπακια υπαρχει μια πιθανοτητα να τα πααγγειλω απο καταστημα του εξωτερικου οπου τα εχω πετυχει με 2 δολαρια και τα μεταφορικα για ολα ειναι 4 δολαρια :) Ωστοσο πριν κανω οτιδηποτε, θα το ψαξω :)

chip
28-12-06, 11:33
4 δολάρια μόνο τα μεταφορικά μου φαίνεται περιέργο...μήπως δεν είναι για αποστολή στο εξωτερικό? Σε ποια χώρα είναι αυτό?

Εκτός αυτού θα επιβαρυνθείς με 19% ΦΠΑ στο εκτελονισμό (λογικά δεν θα επιβαρυνθείςμε έξοδα εκτελονισμού λόγω πολύ μικρού ποσού)

Στη ελλάδα αν παρεις 9 τεμάχια (που είναι η συσκευασία του κατασκευαστή νομίζω θα το πληρώσεις....
1,918*1,19*1,3=2,96 (δηλαδή 3 ευρώ/τεμάχιο).

dal_kos
28-12-06, 11:42
Η αποστολη γινεται μεσω ταχυδρομειου. Ειναι για αποστολη στην Ελλαδα[τους εχω ρωτησει] και η εταιρια ειναι η Futurlec.com
Τη συσκευασια κατασκευαστη που μπορω να τη βρω? Μπορω να την παρω σαν ιδιώτης ή μονο οι εταιριες μπορουν?
Για την ιστορια παντως τα 2 δολαρια ειναι 1,7~1,8 ευρω.

chip
28-12-06, 12:39
Τα τσιπάκια dip-40 συσκευάζονται από τα εργοστάσια σε (αντιστατική) ράγα - tube των 9 τεμαχίων.
Προφανώς αν αγοράσεις από κάποιο κατάστημα που συνεργάζεται με επίσημο διανομέα θα σου πουλήσει την συσκευασία.
Ιδιαίτερα σε περιπτώσεις από smd (αλλά δεν αποκλίεται και στην περίπτωση του dip) θα είναι αεροστεγός κλισμένο σε αντιστατική σκληρή σακούλα που θα αναγράφει ημερομηνία συσκευασίας!
Στο εσωτερικό θα υπάρχει φακελάκι απορόφησης της υγρασίας... το πακετάρισμα θα έχει γίνει σε ελεγχόμενο περιβάλλον υγρασίας...ενώ θα υπάρχει και ένα φιλαράκι που θα δείχνει την μέγιστη υγρασία στην οποία συσκευάστηκε το προιόν και λίγη ώρα από όταν θα ανοίξεις την συσκευασία θα αλλάξει χρώμα δειχνοντάς σου οτι πλέον έχουν εκτεθεί τα τσιπάκια στην υψηλή υγρασία του περιβάλλοντος.
Η τιμή που σου είπα για 3 ευρώ ανα τεμάχιο είναι τιμή που εκτιμώ οτι θα πουλήσει ένα κατάστημα σε ιδιώτη. (πχ ο ΜΠΑΚΗΣ) Η τιμή 1,918*1,19=2,28 είναι η τιμή που αγοράζουν τα καταστήματα και οι βιομηχανίες (χονδρική).

lynx
29-12-06, 04:02
τα ibuttons σου κανουν?

http://www.maxim-ic.com/

dal_kos
29-12-06, 20:58
Αυτα αν δεν κανω λαθος θελουν μικροελεγκτη :roll:

gsmaster
30-12-06, 01:01
τα ibuttons σου κανουν?

http://www.maxim-ic.com/

Αυτα αν δεν κανω λαθος θελουν μικροελεγκτη :roll:

Δεν κάνεις λάθος.
Είναι καλή η ιδέα του 1wire ειδικά για κλειδιά κτλ. αλλά όχι για την συγκεκριμένη εφαρμογή.
Εκτος αν ο Whiz έχει βρεί κάτι που ίσως σου ταιριάζει. Αν θες whiz ανάλυσέ λίγο την ιδέα σου...

ALAMAN
16-01-09, 18:13
Ενδιαφέρομε κι εγώ να φτιάξω ένα θερμόμετρο με το LM35 αλλα έχω πρόβλημα στην οδήγηση των display.
Θα χρησιμοποιήσω 3 display και ένα τέταρτο για να αναπαρηστά το πρόσημο (-) σε αρνητικές θερμοκρασίες.
Μετά το LM35 θα βάλω έναν ενισχυτή για να πολλαπλασιάζει την τάση του επι 10, άρα στους 25 βαθμούς δωματίου θα έχω 2,5V.
απο εκεί και πέρα το ICL7107 με καλύπτει για την μετατροπη αναλογικού σε ψηφιακό?

το εύρος τιμών της θερμοκρασίας θέλω να είναι απο -10 ώς 90 βαθμούς. με βήμα 0,1.
Η δειγματοληψία του ψηφιακού θα είναι 10bit.

ποιόν μετατροπέα ADC μπορώ να χρησιμοποιήσω για 10 bit?
Και πώς μπορώ να τα οδηγήσω σε 3 display??

Έχω κάνει έναν πίνακα αληθείας αλλα πρώτον είναι τεράστιος και δεύτερον η υλοποίησή του με πύλες είναι επίσης τεράστια.
Για την οδήγηση των display σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω και μικροελεγκτή (AVR). 3 θύρες για κάθε display αλλά η είσοδος των 10 bit δεν χωράει παράλληλα σε θύρα των 8 bit. Η μόνη λύση είναι να γίνει σειριακά αλλα δεν το έχω προσπαθήσει ποτέ...

billys7
16-01-09, 23:09
Κάποιο σχεδιάκι και για 'μας?

ALAMAN
16-01-09, 23:40
Να ρωτήσω και κάτι άλλο...
Επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω 3 αισθητήρια θα υπάρχει μεγάλη εξασθένηση άν συνδέσω τα 2 σε απόσταση 5 μέτρων απο το υπόλοιπο κύκλωμα?

ALAMAN
30-01-09, 15:23
Συμφωνώ με απόλυτα με τον chip.
Το LM35 κάνει κανα 2-3 ευρώ (υπάρχει και μια έκδοση του που κάνει ~5!!!) αλλά αξίζει, είναι γραμμικό και δεν χρειάζεται τπτ άλλο. δίνει 10mV / βαθμό κελσίου πχ στους 25 βαθμούς θα σου δίνει 250mV. Βάζεις και την τελεία στο δεύτερο ψηφίο να ανάβει, και έχεις και ενα δεκαδικό (25,3βαθμούς-> 253mV 25.3 στα display) :)

Για να έχεις περισσότερες εισόδους θα πρέπει να βάλεις έναν διακόπτη που να επιλέγεις ποιον αισθητήρα θα εμφανίζεις.
Απο εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις και μερικούς τελεστικούς σαν συγκριτές για alarm και άλλα τέτοια τρελλά...

Τί γίνεται όμως σε αρνητικές θερμοκρασίες???
πχ. στους -20 θα έχουμε -200mV. Ένα απλό ADC θα μπορεί να πάρει αρνητική τάση? Νομίζω οτι παίρνουν μόνο θετική...
Με κανέναν συγκριτή μπορεί να γίνει τίποτα..?
Εγώ σκέφτηκα το εξής...
πχ. για θερμοκρασία -20 θα έχουμε -200mV. άν στην μή αναστρέφουσα είσοδο συνδέσουμε μία σταθερή τάση +200mV για να γίνεται αλγεβρικό άθροισμα τότε στους -20 θα έχουμε 0V και στους 0 βαθμούς 200mV κλπ.
Ξέρετε κανένα καλό κύκλωμα συγκριτή?

El_Kei
06-04-09, 17:01
Καλησπέρα..
Έχω βρεί και δοκιμάσει κύκλωμα με το LM35 (ή οποιονδήποτε άλλο αισθητήρα θερμοκρασίας με Vout, AD22100 της Analog Devices ή άλλον της ΜΑΧΙΜ) και το 741 σαν μη αναστρέφων συγκριτής.

Μόλις η θερμοκρασία περάσει απο το όριο πυου έχει ρυθμιστεί η τάση στην έξοδο του γίνεται 5V (όση και η τάση τροφοδοσίας).
Μόλις πέσει από το όριο που έχει ρυθμιστεί η έξοδος γίνεται 0V.

Σε αρνητικές θερμοκρασίες δεν το έχω δοκιμάσει.

¶ν βολεύει, θα ανεβάσω το κυκλωμα (μιας και δε θυμάμαι το link :P )

El_Kei

terys2
06-04-09, 17:16
Maxim στεγνά ds18s20 :wiink: ¶ψογο στην μέτρηση θερμοκρασίας και δουλέυει και με parasite τροφοδοσία όπου περνάει και τα δεδομένα αλλά και τροφοδοτείται :001_smile:

El_Kei
06-04-09, 18:09
Maxim στεγνά ds18s20 :wiink: ¶ψογο στην μέτρηση θερμοκρασίας και δουλέυει και με parasite τροφοδοσία όπου περνάει και τα δεδομένα αλλά και τροφοδοτείται :001_smile:

..και αυτός κάνει, αφού έχει Vout (έχει το ίδιο PINout με το LM35 τουλάχιστον)..
Τον έχω πετύχει σε άλλο κύκλωμα, αλλά δεν έχει τύχει να τον δοκιμάσω κάπου..

gsmaster
06-04-09, 18:36
Εδώ το βρήκες... http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35788

Το DS18S20 είναι ψηφιακό με one-wire πρωτόκολλο. Έχει ωραίες δυνατότητες αλλά είναι πολύ ευαίσθητο σε θόρυβο. Αμα πχ χτυπάει το κινητό δίπλα τρελλένεται...

El_Kei
08-04-09, 05:33
Εδώ το βρήκες... http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35788 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=35788)

Το DS18S20 είναι ψηφιακό με one-wire πρωτόκολλο. Έχει ωραίες δυνατότητες αλλά είναι πολύ ευαίσθητο σε θόρυβο. Αμα πχ χτυπάει το κινητό δίπλα τρελλένεται...

Αν του βάλεις κανα πυκνωτάκι δε διορθώνεται αυτό το πρόβλημα;
Tον έχω φτιάξει αυτόν τον αισθητήρα, αλλά δεν εννοώ αυτό.. :biggrin:
Εδώ (http://www.ivica-novakovic.from.hr/Nokia%20Lcd%20Termometar-eng.htm) το είδα..
Έχουμε και θέμα για το συγκεκριμένο κύκλωμα, εδώ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=41134&highlight=%CF%E8%FC%ED%E5%F2)..

gsmaster
09-04-09, 23:52
Το θέμα είναι να δουλέψει χωρίς πυκνωτάκι, αμα είναι να βάλω πλακετάκι για τον αισθητήρα δεν είναι λύση, ή να κολλάω πυκνωτάκι στον αέρα. Προτιμώ να κολλάω τον αισθητήρα πάνω στο καλώδιο κατευθείαν, και αυτό απο μόνο του έχει ένα ρίσκο να χαλάσει για οποιοδήποτε λόγο. Όσο προσθέτεις εξαρτήματα τόσο αυξάνει η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά.

Με το LM35 δεν έχω πρόβλημα, γιατί και παράσιτο να έχω, εκτός του RC που είναι πριν το ADC, του διαβάζω 10 μετρήσεις και βγάζω τον μέσο όρο, οπότε δεν παίζει καθόλου η θερμοκρασία.

El_Kei
10-04-09, 20:01
Το θέμα είναι να δουλέψει χωρίς πυκνωτάκι, αμα είναι να βάλω πλακετάκι για τον αισθητήρα δεν είναι λύση, ή να κολλάω πυκνωτάκι στον αέρα. Προτιμώ να κολλάω τον αισθητήρα πάνω στο καλώδιο κατευθείαν, και αυτό απο μόνο του έχει ένα ρίσκο να χαλάσει για οποιοδήποτε λόγο. Όσο προσθέτεις εξαρτήματα τόσο αυξάνει η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά.

Εγώ έχω βάλει πλακετίτσα 1Χ1cm περίπου με καλωδιοταινία (για να είναι πιο σταθερό και να μην έχω τέτοια προβλήματα :wiink: ) κι έχω βάλει βάση για τον αισθητήρα για το ενδεχόμενο που χρειαστεί να τον αλλάξω για τον Α..Β.. λόγο..

Επίσης το έχω τροποποιήσει και λίγο..
το έχω φτιάξει έτσι ώστε να μπορεί να δουλέψει και με 12V και η έξοδος βγαίνει σε τάση (αν πρόκειται να οδηγήσει κάποιο άλλο η/ν κύκλωμα) ή σε ένα ρελε (αν πρόκειται να δουλέψει μόνο του)..

Όπως θα κατάλαβες, φτιάχνω κυκλώματα τα οποία δεν έχουν άμεσο σκοπό χρήσης (!!! :001_huh: !!!)

gsmaster
11-04-09, 01:36
Δεν λέω, καλό, αλλά κάντο και αδιάβροχο. Επίσης 1*1cm είναι πολλλλλυ μεγάλο....
Καθένας με τις απαιτήσεις του.