PDA

Επιστροφή στο Forum : Στροφες ανεμιστηρων σε PC



dal_kos
22-12-06, 13:16
Ξερει κανεις το τριτο καλωδιο που εχει καθε ανεμιστηρας υπολογιστη και ειναι για την μετρηση των στροφων του, πως δινει το σημα σε ποσες στροφες περιστρεφεται ενας ανεμιστηρας? :roll:

homo mathematicus
22-12-06, 14:37
Να μήν του πεί κανείς να δω μετά τι θα βάλει στο pc modding!!
:P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

xampos
22-12-06, 18:17
αν και υπαρχει ρητη εντολη να μη σου πουμε εγω θα σου πω γιατι λαθη εχει ο καθενασ το δικαιωμα να κανει δημιουργειται καποια συχνοτητα απο το πηνιο του ανεμηστηρα που κανει κατι σαν ταλαντωση λω γο τωμ μεταβολων ρευματοσ οπου η συχνοτητα αυτη εξαρταται απο την ταχυτητα περιστροφης του οπου με ενα ολοκληρομενο βλεπει τη συχνοτητα και καταλαβαινει τισ στροφεσ του

chip
22-12-06, 19:13
Τα ανεμιστηράκια χρησιμοποιούν κινητήρα που έχει αρχή λειτουργίας σαν του βηματικού.
Υπάρχει ένα κύκλωμα με hall αισθητήρα που ανιχνεύει το μαγνητικό πεδίο και ανάλογα με την θέση του ρότορα (που είναι ο μόνιμος μαγνήτης) ενεργοποιεί το κάτάλληλο τρανζίστορ (υπάρχουν 2 τρανζίστρορ) ώστε να δημιουργήσει την περιστροφή.
Λογικά το καλώδιο αυτό πέρνει σήμα από την έξοδο του hall αισθητήρα, που οδηγεί τα τρανζίστορ.
Δεδομένου οτι ο κινητήρας αυτός θα κάνει 4 βήματα ανά περιστροφή...ο hall αισθητήρας θα αλλάζει κατάσταση 4 φορές ανα περιστροφή οπότε θα βγάζει δύο παλμούς ανά περιστροφή.
Αν έχει διαθέσιμο παλμογράφο ελεγξέ το και πές μας.

dal_kos
22-12-06, 22:39
Δυστυχως δεν εχω παλμογραφο :-( Ο ελεγχος μπορει να γινει και μεσω ενος διαιρετη τασης και συνδεση στην εισοδο της καρτας ηχου?[μετρηση με προγραμματα παλμογραφου μεσω καρτας ηχου]

chip
23-12-06, 16:50
Λογικά θα γίνεται....γιατί η συχνότητα είναι μικρή. Αλλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς που είναι συνδεδεμένο το κάλώδιο αυτό και αν είναι πάνω σε ενα από τα πηνία μπορει να πετάει τίποτα αιχμές τάσεις και να σου φάει την κάρτα ήχου βάλε τίποτα διοδάκια μπροστά στην είσοδο τησ κάρτας (2 αντιπαράλληλα) ώστε να την προστατευσεις. (προφανώς η μέγιστη τάση που θα μετράς θα είναι 0,6 V με τα διοδακια.

gsmaster
24-12-06, 01:25
ή δύο ζενερ 4,7V αντικρυστά σε σειρά δείτε attachment

dal_kos
27-12-06, 16:05
Ζενερ δεν εχω :( Μηπως μπορω να το κανω αυτο με δυο 4148? Κι αν ναι ενα σχηματικο θ με βοηθουσε πολυ. Ευχαριστω προκαταβολικα

chip
27-12-06, 17:51
οχι αυτο που δειχνει ο gsmaster είναι μονο με zener. (με 1n4148 θα είναι σα να μην έβαλες τίποτα)

dal_kos
27-12-06, 20:21
Μια απορια που εχω... υπαρχει καποιο ολοκληρωμενο με το οποιο να μπορω να εμφανισω σε οθονη 7-segment τις στροφες του ανεμιστηρα? Γιατι αν δεν υπαρχει τοτε... δεν γινεται τπτ. Με μικροελεγκτες δυστυχως δεν ασχολουμαι. :(
Οπως και να χει παντως ευχαριστω για την βοηθεια.

gsmaster
27-12-06, 23:06
Το προηγούμενο με τις δυο ζενερ 4,7V κρατάει την τάση στα +-5V μέγιστο. Οτιδήποτε πάνω απο 5V ψαλλιδίζεται.

Αν θες να βάλεις 1Ν4148, μπορείς να τις βάλεις παράλληλα και αντίθετα, αλλα θα κρατάνε μόνο +-0,7V


Προσοχή και τα δυο κυκλώματα προστατεύουν απο μεγάλη τάση, αλλά όχι απο ανάποδη πολικότητα. Αν πχ στο πρώτο κύκλωμα του βάλεις -3V θα βγουν στην έξοδο κανονικά -3V.

chip
28-12-06, 09:42
Δεν έχει πρόβλημα με το θέμα πολικότητας όμως (ιδιαίτερα στην περίπτωση των 1N4148 που η τάση των 0,6-0,7V είναι εντός των ορίων λειτουργίας της εισόδου) γιατί πάει σε κάρτα ήχου που έτσι κι αλλιώς δέχεται εναλλασώμενη τάση στην είσοδό της. (άλλωστε έχει πυκνωτή σε σειρά η είσοδος της κάρτας)

Chris Valis
29-12-06, 01:12
Δεν θα καταφέρει να κάνει τιποτα έτσι που του λέτε βρε παιδια! Η έξοδος αυτή είναι ένας ανοιχτός συλλέκτης, θέλει μια αντίσταση (pull up που λέμε στα ελληνικά!) με το +12 ή με το + οτιδήποτε θέλει και μετά τα διοδάκια. Σε λίγο θα σας στείλw και μια εικόνα πως φαίνεται σε παλμογράφο το σήμα.

Chris Valis
29-12-06, 01:18
Ιδού και η πικ

chip
29-12-06, 12:14
Ευχαριστούμε Χρήστο! Συγνώμα dal_kos δεν μου πέρασε απο το μυαλό οτι θα είναι open collector.

dal_kos
29-12-06, 21:01
Ευχαριστω Chris. Chip δεν χρειαζεται να απολογεισαι. Να βοηθησεις ηθελες ;) [Καλα που δεν το δοκιμασα και περιμενα πρωτα :) ]
Τελικα πως πρεπει να γινει η συνδεσμολογια? Και κατι αλλο... Αν γινει ενας μετρητης συχνοτητας με τον αναλογο διαιρετη δεν θα εμφανιζει τις στροφες του ανεμιστήρα?

chip
05-01-07, 10:21
Προσωπικά θα έβαζα μία αντίσταση 4Κ7 έως 10Κ από την έξοδο προς το VCC αλλα αν μπορεί ας μας πει ο chris την σωστή τιμή.
Όντως μετριτή συχνότητας χρειάζεσαι αλλά καλύτερα να έχει έιτε αναλογική μετατροπή είτε να εξάγει την συχνότητα μεσω μέτρησης της περιόδου (απαιτείται μικροελεγκτής).