PDA

Επιστροφή στο Forum : Κασετα της Radioshack



baladofatsas
24-12-06, 01:37
Παιδες γεια και χρονια πολλα!
σημερα πηρα πρωτη φορα το τουτου του πατερα μου μονος μου και μεχρι να παρω δικο μου θα ηθελα να μπορω να παιζω τα ΜΡ3 μου στο αμαξι χωρις να του αλλαξω το ραδιοκασετοφωνο αν γινεται.Ξερω για μια πατεντα της Radioshack που μοιαζει με κασετα αλλα εχει μια εξοδο που την συνδεεις με το ΜΡ3 πχ και βαζοντας τα να παιζουν ταυτοχρονα κανεις την δουλεια σου.Ο μονος ενδοιασμος που εχω ειναι για την διαρκεια ζωης της συσκευης.Μου περασε απο το μυαλο μηπως εχει κανονικη μαγνητικη ταινια και ταυτοχρωνα γραφει την ταινια και μετα την αναπαραγει η κεφαλη του κασετοφωνου.Σε αυτην την περιπτωση εχεις μικρη διαρκεια ζωης και κακη ποιοτητα ηχου.Παντως υποθετω πως δεν θα ειναι ετσι και θα δουλευει απευθειας πανω στην κεφαλη.Αν καποιος ξερει πως δουλευει αυτο το πραγμα ας κανει εναν κοπο να γραψει 2 αραδες.
*συγγνωμη αν εγινα κουραστικος με την ισως πολυ αναλυτικη περιγραφη! :lol:

baladofatsas
24-12-06, 02:58
NA KAI TO LINK

http://www.radioshack.com/product/index.jsp?productId=2110505&cp=2032059.2032325.2032326&allCount=85&fbn=Type%2FAdapters&f=PAD%2FProduct+Type%2FAdapters&fbc=1&parentPage=family

GEWKWN
24-12-06, 03:00
ουσιαστικα το συστημα ειναι μια κεφαλη
που ειναι ετσι τοποθετιμενη ωστε οταν
βαλεις την κασετα μεσα στο κασετοφωνο
η κεφαλη της κασετας θα ακουμπησει την
κεφαλη του κασετοφωνου και βγηκε ηχος
Τωρα εχω δει διαφορες υλοποιησεις οσο αναφορα
την κασετα αναλογα με τα χρηματα που διαθετεις θα παρεις
και την αντοιστιχη κασετα.
Παντως να ξερεις απο πριν οτι ο ηχος δεν θα ειναι τοσο καλος

antonis_p
24-12-06, 09:41
υπαρχουν στο ebay κατι fm trasmiters
που παιρνουν το audio απο το mp3 player σου
και το ακους απο το ραδιο σου,
η τροφοδοσια γινεται απο τον αναπτηρα,
και ειναι και πολυ φτηνα.

http://cgi.ebay.com/FM-Transmitter-transmit-mp3-player-Ipod-to-Car-Stereo_W0QQitemZ250064438551QQihZ015QQcategoryZ583 50QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

gsmaster
25-12-06, 15:48
Θα πρότεινα την λύση της κασέτας, μπορεί να χάνεις λίγο σε ποιότητα αλλα με τον fm-transmitter επηρρεάζεσαι απο άλλους σταθμούς, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι. Εκτός αν ο fm-transmitter μπαίνει σε σειρά στο καλώδιο της κεραίας του ραδιοφώνου και όταν δουλεύει κόβει τα σήματα που έρχονται απο την κεραία.

baladofatsas
25-12-06, 15:54
ΟΚ παιδια!Ετσι και αλλιως δεν ειναι και κανενα φοβερο ηχοσυστημα οποτε απλα θελω να ακουγεται!

katayamakinen
12-03-07, 17:02
Γεια χαρά και απο εμένα!
Αν ενδιαφέρεσαι και έχεις μεράκι με τα ηλεκτρονικά και το κολλητήρι,μπορείς να ανοίξεις το ραδ/φωνο σου,
να βρεις τον προενισχυτή της κεφαλής του κασσετοφώνου και να βγάλεις αποκει ενα καλλώδιο.
Ετσι θα έχεις δημιουργήσει μια line-in χωρίς κόστος!
Εγώ έκανα κάτι τέτοιο στο Yaris μου και δουλεύει άψογα!