PDA

Επιστροφή στο Forum : Ωμόμετρο.



D-NAME
28-12-06, 21:00
Χρόνια πολλά σε όλους.

Καταρχήν θέλω να φτιάξω ένα Ωμόμετρο μη ακριβείας.

Το Ωμόμετρο δουλεύει βάζοντας μια τάση σε ένα βολτόμετρο αφού το περάσεις από την αντίσταση που θες να μετρήσεις.
Σωστά?

Έχω ένα βολτόμετρο που μετράει μέγιστη τάση κοντά στο 1Volt. Πιθανότατα κ παρακάτω(βάζω μια μπαταρία του 1,5 βολτ κ τερματίζει η βελόνα).
Θέλω να συνδέσω έναν αισθητήρα κ ανάλογα με την αντίσταση του να αλλάζει κ η ένδειξη του βολτομέτρου. Ο αισθητήρας δουλεύει από 0 έως 1Kohm. Σταθεροποιείτε κοντά στα 300ohm. Κ θέλω όταν αλλάζει η αντίσταση του αισθητήρα έστω κ λίγο να υπάρχει μεγάλη κίνηση στη βελόνα.
Με βάση το νομό του ΟΗΜ V=R*I πρέπει να του δώσω σταθερή τάση κ κάτι να καταναλώνει σταθερά Α ώστε να υπάρχει καλή κηνίσει στη βελόνα. Έχετε καμιά ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό? Κάποιο κύκλκωμα?
Θέλω να το προσαρμόσω σε κύκλωμα τροφοδοτούμενο από 12 βολτ.


Ευχαριστώ!

phoenix_2007
28-12-06, 22:02
Καλησπέρα και χρόνια πολλά,
επίτρεψέ μου μία διόρθωση: Το όργανο μετρήσεως που θέλεις να φτιάξεις δεν λέγεται οσμώμετρο αλλά ωμόμετρο γιατί μετράει αντίσταση σε Ωμ (Ohm). Οσμώμετρο, λέμε στη χημεία, το όργανο που μετραει οσμωτική πίεση που αναπτύσσεται σε μεμβράνες που κείνται μεταξύ διαλυμάτων διαφορετικής συγκέντρωσης - η όλη διεργασία (φαινόμενο) καλείται όσμωση.

antonis_p
28-12-06, 22:21
εγω κατάλαβα οτι προκειται για κατι που εχει να κανει με την οσμη
και θα ρωτουσα αν μπορουσε να εχει και attenuator
για περιπτωσεις μεγάλης καταναλωσης ρεβυθιών, φασολάδας κλπ!

PiCBuRn3r
28-12-06, 22:30
εγω κατάλαβα οτι προκειται για κατι που εχει να κανει με την οσμη
και θα ρωτουσα αν μπορουσε να εχει και attenuator
για περιπτωσεις μεγάλης καταναλωσης ρεβυθιών, φασολάδας κλπ!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

lynx
29-12-06, 03:59
:roll:

D-NAME
29-12-06, 05:49
Παιδια συγνωμη αλλα εκανα αυτοματη διορθοση στο word κ οτι αλλαξε μονο του. Ουτε που το κοιταξα. Διορθοθηκε!

chip
29-12-06, 12:10
Έτσι όπως τα λές μάλλον δεν έχεις βολτόμετρο αλλά μιλιαμπερόμετρο.
Δεν έχω κατάλάβει ακριβώς τι θέλεις να κάνεις. Πρέπει να μετακινείται η βελόνα όταν αλλάζει η αντίσταση από τα 300Ω ή πρέπει να έχει κάποια γραμμική σχέση η μετακίνηση της βελόνας σε σχέση με την αλλαγή αντίστασης?
Το ωμόμετρο δεν είναι απλά ένα βολτόμετρο ή μιλιαμπερόμετρο και μία μπαταρία....ή έστω κατι τέτοιο δεν έχει γραμμική κλίμακα..
Ο λόγος είναι προφανής I=V/R έχεις σταθερή τάση και αλλάζει την αντίσταση οπότε το ρεύμα έιναι αντιστρόφος ανάλογο (και όχι ανάλογο) της τάσης.

Είπες οτι ο αισθητήρας σου μεταβάλει από 0-1000Ω. Σε ενδιαφέρει να βλέπεις όλη αυτή την μεταβολή? Η μήπως πχ από 250-350Ω.
Αν σε ενδιαφέρει όλη η μεταβολή τότε απλά θέλεις ένα ωμόμετρο.
Για να δημιουργήσεις ωμόμετρο με γραμμική κλίμακα χρειάζεσε μία πηγή σταθερού ρεύματος που θα τροφοδοτεί την αντιστασή στου. Στα άκρα της αντίστασής σου θα έχεις ανάλογη τάση.
Η δεύτερη λύση (μάλλον ακατάλληλη για την περίπτωση σου λόγω μικρης τιμής της αντίστασης) είναι να χρησιμοποιήσεις τελεστικό ενισχυτή (αναστρέφουσά συνδεσμολογία) και η αντίσταση σου να μπει στην θέση του feedback οπότε η ενίσχυση θα είναι ανάλογη της αντίστασης. Αν έχεις σταθερή τάση στην είσοδο του ενισχυτή θα πάρεις στην έξοδο τάση ανάλογη με την αντίσταση.

D-NAME
29-12-06, 12:26
Καταρχην ευχαριστω για τον χρονο σου.

Αυτο το "βολτομετρο" που εχω πρεπει να ειναι απο VU meter(χωρις να ειμαι συγουρος).
Βασικα θελω η βελονα να πιανει μια τιμη στο "βολτομετρο" οπου θα υποδιλωνει οτι σταθεροποιηθικε ο αισθιτηρας οπου η τημη του ειναι 300ωμ. Και να ειναι ευδιακριτη η μεταβολη της βελονας οταν αλλαξει η αντισταση απο τα 300ωμ.

Κ πως μπορω να κανω τα 12 βολτ καπου 1?

chip
29-12-06, 12:52
Οταν άλλαξε η τιμή από τα 300 στα 305 πχ ή στα 400? (έχει σημασία)

D-NAME
30-12-06, 06:22
Εχεις δικιο chip.
Στα 290.


Βασικα πρεπει να το φτιαξω κ να δοκιμασω αν η αλλαγει ειναι ευδιακριτη. Κ δεν ξερω πως να σταθεροποιησω το ρευμα κοντα στο 1 βολτ.

chip
04-01-07, 09:54
Αν και δεν πιστεύω οτι είναι σωστή αυτή η λύση με το mA-μετρο και το 1V. Αν θελεις 1v βάλε ένα σταθεροποιητή με LM317 που να ρυθμίζει από 2 εώς 2,5 V. Σε σειρά με την έξοδο του κυκλώματος βάλε δύο διόδους 1n4001 (οι οποίες δημιουργούν πτώση τάσης συνολικά 1,2-1,4 V) και έτσι θα προκύψει το 1V που θέλεις.