PDA

Επιστροφή στο Forum : orcad layout



kopla
01-01-07, 22:20
Ξέρεις κανείς πώς μπορώ αφού έχω τους αγωγούς σχεδιασμένους, να καλύψω το υπόλοιπο μέρος της πλακέτας με "χαλκό" ? Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω... γιατί δεν ξέρω και πως ονομάζεται αυτή η τεχνική.

Tnx

ALAMAN
01-01-07, 22:51
Στο sprint-layout μπορείς να το κάνεις πατώστας ένα κουμπί στο κάτω μέρος
του προγράμματος και αυτόματα γεμίζει η υπόληπη επιφάνεια με μπλέ χρώμα
αλλα άν το εκτυπώσεις θα βγεί κανονικά με μαύρο. Επίσεις μπορείς να ρυθμίσεις
την απόσταση που θα έχει ο χαλκός-θωράκιση απο τις γραμές.
Άν έχεις κανα άλλο πρόγραμμα που δεν έχει τέτοια συνατότητα τότε υπομονετηκά
γέμησέτο μόνος σου, έτσι έκανα εγώ όταν δεν ήξερα οτι γέμιζε απο μόνο του.

chip
01-01-07, 23:58
To ORCAD δεν έχει καμία σχέση στον τρόπο λειτουργίας του με το sprint-layout.... Είναι πιο δύσκολο αν στο δείξει κάποιος για πρώτη φορά... αλλά όταν αρχίσεις να το δουλεύεις κάνεις πολύ γρήγορα οτι φανταστείς.... και με τον καλύτερο τρόπο..γι αυτό και είναι Standar στις μεγάλες βιομηχανίες ηλεκτρονικών.

Τελος πάντων στο θέμα μας τώρα.
Θα πατήσεις το πλήκτρο του obstacle.
Θα πας πάνω από την πλακέτα και θα κάνεις δεξί κλικ και θα επιλέξεις new.
Θα δημιουργήσεις ένα περίγραμμα από αυτό που θέλεις να γεμίσεις με χαλκό.
Είτε πρίν είτε μετά απ αυτό θα φροντίσεις αυτό το περίγραμμα να είναι στο Layer που επιθυμείς...
Αφού δημιουργηθεί το περίγραμμα αυτό θα κάνεις διπλό κλικ πάνω του και θα βγούν οι ιδιότητες του
θα επιλέξεις οτι θέλεις αυτός ο χώρος να γεμήσει με χαλκό που είναι η επιλογή copper pour.
Επίσης θα επιλέξεις από την λίστα ο χαλκός αυτός να εννωθεί (ή όχι) με κάποια σύνδεση της πλακέτας σου (σύνήθως είναι η γείωση)
Επίσης μπορείς να πέξεις με το clearence ώστε να ρυθμίσεις το πόσο θ πλησιάσει ο χαλκός στις γραμμές του τυπωμένου.
Θα βρείς επίσης και άλλες επιλογές όπως αν θες να γεμίσει από χαλκό εντελώς (solid) ή να δημιουργήσει Πλέγμα (hatch) η γραμμές (lines)

Επίσης μπορείς να δημιουργείς πολλά obstacle το ένα πάνω από το άλλο ώστε να δίνεις σε κάθε τμήμα τις ιδιότητες που επιθυμέις.
Για παράδειγμα μπορείς να βάλεις ένα obstacle με χαλκό, και μέσα σε αυτό σε ένα τμημα να έχεις άλλο Obstacle ώστε να μην έχει εκεί χαλκό.

Πάντως συστήνω ανεπυφίλακατα να τυπώσεις το pdf Manual και να το διαβάσεις. Θα μάθεις πολλά....και δώσε ιδιαίτερη σημασία και στα tips γιατί κάποια δεν τα αναφέρει σε άλλο σημείο στο manual

ALAMAN
02-01-07, 00:08
Πού μπορώ να το βρώ για να το κατεβάσω;

kopla
02-01-07, 00:12
Και κάτι άλλο chip. Υπάρχει κανένα άλλο καλύτερο πρόγραμμα από το OrCAD ?

Tnx !

chip
02-01-07, 00:24
Δύσκολη ερώτηση!¨ :D
Οι υποστηρηχτές του protel θα σου πουν Protel (εγω υποστηρίζω orcad χωρίς να ξέρω το Protel)
Πάντως και τα δυο είναι κορυφαία και τα χρησιμοποιούν οι μεγαλύτερες βιομηχανίες κατασκευής ηλεκτρονικών
Ίσως υπάρχει και κάποιο άλλο ποιο εξωτικό αλλά δεν έχει νοημα να το ξέρει κανείς.

kopla
02-01-07, 00:30
OrCAD manual : http://koala.ece.rice.edu/elec424/docs/LayoutGuide.pdf
Βέβαια, δεν ξέρω αν είναι αυτό.. τώρα το κατεβάζω.

chip
03-01-07, 13:17
Αυτό είναι.

pet
03-01-07, 13:25
δείτε και το kicad

έχει κάποια πράγματα για rf πάνω σε πλακέτες