PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός FM 3W με PLL



ALAMAN
02-01-07, 15:08
Καλησπέρα όπως καταλάβατε πρόκειτε για τον πομπό 3W με το pll του σίτε
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=413 (πομπός)
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=412 (pll)
Καλός ο πομπός μου άρεσε πολύ. θέλω να κάνω μερικές ερωτήσεις
Ποιό το κόστος όλης τις κατασκευής (πομπός και pll);
Μπορώ να βάλω λίνεαρ που χρειάζετε οδήγηση 4-5W;
αφού βάλω και το Pll θα μπορώ να το συντονίζω απο τα dip switch σωρίς να χρειάζετε να
πειράξω έστω και λίγο τους μεταβλητούς πυκνωτές;
Οι μεταβλητοί είναι 0-60 και 0-47;
Μπορούμε να το κάνουμε να βγάλει γύρω στα 4,5W; (για τη σωστή οδήγηση του λίνεαρ όχι τίποτε άλλο)
Για προγραματηστή μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1094
καθώς και το πρόγραμα που λέει;
Μετά το pll θα υπάρχει η ισχύς εξόδου 3W;

ALAMAN
03-01-07, 17:23
Κανένας ρε παιδιά;;

homo mathematicus
03-01-07, 17:45
Κανένας ρε παιδιά;;

Κανένας :(

ALAMAN
03-01-07, 17:51
Δεν τα δοκίμασε κανείς δηλαδή;

ALAMAN
04-01-07, 00:24
Να ρωτήσω κάτι άλλο. Θα ήταν καλύτερο να τυπώσω και τα δύο σχέδια
σε μία πλακέτα ή το καθένα ξεχωριστά;

ALAMAN
04-01-07, 01:18
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, μετά το Pll η κεραία πού ακριβώς θα μπεί;;;

amiga
04-01-07, 01:32
Πως σου άρεσε πολύ αφού δεν τον έχεις φτιάξει;;;;
Εγω που τον έχω φτιάξει (και άν ψέξεις και λίγο παλιά θέματα για τον πομπό αυτό) σου λέω ότι ο πομπός δεν λέει και πολλά γιατί:
1. Δεν είναι broadBand και πρέπει όλη την ώρα να συντονίζεις ΟΛΟΥΣ τους μεταβλητούς
2. Δεν καλύπτει όλη την μπάντα (αυτό το έχει παραδεχτεί και ο κατασκευαστής του στο site του) και
3. Χαραμίζει ένα τρανζίστορ στην έξοδο που είναι 8W και βγάζει το πολύ 3.

Το δε pll δεν μπορώ να πώ. Δουλεύει καλά αλλά δεν έχει λαμπάκι για να δεις πότε κλείδωσε (αυτό που έχει είναι συνεχώς αναμένο)
Το αν θα τα κάνεις σε μία πλακέτα ή ξεχωριστά δεν παίζει ρόλο ότι σου αρέσει κάνε!
Η κεραία ΔΕΝ μπαίνει στο pll αλλά στην έξοδο του VCO (μετα το 2SC1971)
Μπορείς να βάλεις λινεαρ που θέλει μεγαλύτερη οδήγηση απλά δεν θα σου δώσει τα μέγιστα W στην έξοδο.
Για να πάρεις παραπάνω ισχύ πρέπει να προσθέσεις και άλλο ένα στάδιο πριν το 2SC1971 και 8α πάρεις τουλάχιστον 6W.
Το κόστος της όλης κατασκευής με πλακέτες , υγρά , .....δεν ξεπερνάει τα 40 ευρώ. (βασικά κοστίζουν αρκετά ο pic to SAA και το 2SC1971)

tzitzikas
14-01-07, 15:09
για pic&SAA θες κανα 7 ευρω τουλαχιστον. το SAA επισης ειναι δυσευρετο.παλαιο τσιπ. προτεινω να μην φτιαξεις το vco αυτο αλλα αυτο που εχω φορτωσει εγω και βγαζει 1 βατ.συνεργαζεται αψογα με αυτο PLL και καλυπτει ολη την παντα.

eebabs2000
14-01-07, 20:44
Εγώ το έχω δοκιμάσει. Μπορώ να πω ότι παρόλο που έχει τρεις μεταβλητούς συντονίζετε σχετικά έυκολα, το PLL το έχω παρατηρήσει να σβήνει αλλά δε ξέρω αν κλειδώνει ακόμα και που είναι αναμμένο, δε βλέπω να ελέγχει τη συχνότητα, κάπου κάπου το πιάνει και μεταβάλει τη τάση στην έξοδό του όταν πειράζω το πηνίο, τις περισσότερες φορές όμως μένει κολλημένο σε μία τάση (συνήθως τη μέγιστη), ότι και αν πειράξω. Επίσης παρατήρησα ότι η διαμόρφωσή του δεν είναι και πολύ καλή αλλά ούτε και άσχημη παρόλα αυτα.

electron
15-01-07, 08:36
Επειδή και εγώ το έχω φτιάξει μπορώ να πω ότι σαφώς είναι καλύτερο από τον πολυ συζητημένο πομπό της smart,σίγουρα όμως δεν συγκρίνεται με ένα pll επαγγελματικών προδιαγραφών.Υπάρχει όντως ένα μειονέκτημα στο ότι δεν είναι broadband,ωστόσο εγώ με ένα καλό συντονισμό και με γέφυρα zetagi κατάφερα και έβγαλα περίπου 6watts στον αέρα.Σχετικά με την σταθερότητά του μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά ικανοποιητική και η διαμόρφωσή του όντως υστερεί λίγο γιατί δεν έχει κύκλωμα προέμφασης.Αυτό όμως κάπως αντισταθμίζεται με ένα καλό μίκτη ήχου που έχει equalizer.

ALAMAN
15-01-07, 16:21
Να ρωτήσω κάτι;
Βλέπω συνέχεια που γράφετε την λέξη broadband, τί ακριβώς είναι αυτό;
Έτσι όπως το βλέπω και απο αυτά που είπε ο electron μήπως σημαίνει οτι δεν
καλύπτει όλη την μπάντα των FM;

^Active^
15-01-07, 16:34
Broadband σημαινει οτι μπορει να σαρωσει ολη την μπαντα των FM (87,5-108) με την ιδια αποδοση παντου.