PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμος cit-9300



tnt_tuner
15-01-07, 02:27
εχω τον ενλογο συναγερμο σε ενα zx κ χτιπαει οποτε γουσταρει , πρεπει να ειναι κλασικο προβλιμα γιαυτο τον συναγερμο , πρεπει να ειναι ο εσθιτηρας κραδασμων που φταιει. ξερει κανενας πως διορθονεται?αν ειναι να τον αποσινδεσω τελειως να μιν χτιπαει! να στειλω αν ειναι κ αλλα χαρακτιριστικα η φοτο του κυκλοματως!
thanks εκ των προτερων!

hlektrologos000
15-01-07, 10:45
γεια σου φιλε ,
1)αν το προβλημα ειναι οι κραδασμοι δηλ ειναι πολυ ευαισθητος, στην πλακετα του συνεγερμου υπαρχει τις περισοτερες φορες ενας ρεγουλατορος για να ρυθμιζεις την ευαισθησια.
σε καποιο σημειο το πλαστικο περιβλημα θα εχει καποια μικρη τρυπα που θα βαλεις ενα μικρο κατσαβιδι και θα επεμβεις σε αυτο το ποτενσιομετρακι που ειναι κολημενο πανω στην πλακετα.(γενικα ψαξε πανω στο κουτι κατι θα εχει)

2)Αλλα ενδεχετε να χτυπαει και απο την υγρασια .....ειχα καποτε εναν συνεγερμο που οταν ειχε πολυ υγρασια τα βραδυα χτυπαγε τουλαχιστον 2 φορες καθε βραδυ .τσεκαρισμενο αυτο που σου λεω για την υγρασια....

Για να εχει και επιπλεων κραδασμικα εκτος απο αυτο που ειναι μεσα στην πλακετα δεν νομιζω αλλα ψαξε αν θες.

tnt_tuner
15-01-07, 16:21
ολα αυτα που μου λες τα ξερω! το ποτενσιομετρο που λες το βαζω στο πιο χαμιλο αλλα παλι χτιπαει! τον σιναγερμο δεν τον λειτουργουμε εδω κ πολυ καιρο αλλα τον συνδεσα με τις πορτες κ θελω να τον δουλευω. ο εσθιτηρας των κραδασμων πρεπει να ειναι κατι σαν δισκακι που εχει ενα βαριδιακι στην ακρη υπαρχει ανταλακτικο? μιπως φταιει το ποτενσιομετρο η χρειαζεται μεγαλητερο? η στην τελικη να βγαλω τον εσθιτηρα η το ποτενσιομετρο κ ας μην εχει καθολου κραδασμους? αυτο για την υγρασια δεν το ηξερα, αν του ριξω αντιυγρασιακο? αν κ δεν νομιζω γιατι αποτι θυμαμαι πρεπει να το εκανε κ καλοκαιρι! να ενεβασω καλιτερα καμια φοτο της πλακετας μηπως βοηθισει περισσοτερο?

hlektrologos000
15-01-07, 17:50
Ανεβασε και καμια φωτο αμα μπορεις....
Ή το βαρυδι οπως λες ή το ποτενσιομετρο θα φταιει αλαξε οτι μπορεις.

Το προβλημα με την υγρασια δεν επηρεαζε την πλακετα γιατι ηταν μεσα στο αμαξι κατω απο το ταμπλο ,αλλα το κυκλωματακι που ειχε στην σειρηνα που βρισκοταν στον χωρο της μηχανης και ηταν εκτεθιμενο στην υγρασια.

tnt_tuner
18-01-07, 03:31
aloha φιλε ηλεκτρολογε! να η φοτο
http://upload5.postimage.org/264201/cti_9300.jpg (http://upload5.postimage.org/264201/photo_hosting.html)
τα βελακια ειναι το τριμερ και ο αισθητηρας

το προβλημα μου ειναι (μαλον) πολυ κλασικο γιαυτο το συναγερμο -ολοι εχουμε ακουσει ενα συναγερμο σιτροεν να χτιπαει χωρις λογο!-ειναι αυτος ο σπαστικος συναγερμος που εχει 6 τονους- (κανει σαν κατι παιχνιδακια που ειχαμαι μικροι!) (ρε γαμωτο ειναι πολυ κλασικος συναγερμος γιατι δεν τον ξερει κανενας?!)
θα βρω ανταλακτικο για τον αισθητηρα? η να δοκιμασω πρωτα με το τριμερ?
αλλα στιχεια που γραφει πανω στο καλιμα.. DOC/MDC:342 K 1057 , FCC ID:BGAAA92R τα ολοκλιρομενα: AA001A 9341T και S-023B 9612F αν βοηθανε!
α! κ κατι αλλο δεν εχει απο τι μανα του αισθητηρες ογκου στην καμπινα. μπορω να βαλω σάυτο το συναγερμο?

TEON
18-01-07, 19:50
μιας που μιλαμε για συνεγερμους και αισθητηρες..
ποια πρεπει να ειναι η θεση των αισθητηρων κραδασμου,και ποια για τα ρανταρακια υπερυχων
οστε να μην χτυπανε ασκοπα και να χτυπανε οταν πρεπει??

tnt_tuner
19-01-07, 04:09
αποσο ξερω οι αισθητηρες κραδασμων ειναι συνηθως μεσα στο κουτι αλλωτε ρυθηζονται αλλωτε οχι μπορει να χτυπαει επειδη ειναι στο πολυ ευαισθητο! τα ρανταρακια δεν ρυθμηζονται συνηθως, κοιτα μηπως βαρανε εξω απο το παραθηρο κ πιανουν οτι περναει!
αλλιως μαλον κατι δεν παει καλα! -οπως με τον δικομου!

ρε παιδια εμενα μπορει να με βοηθησει κανενας? please!
τουλαχιστων θα μπορουσα να βρω καπου πληροφοριες? σε σαιτ η οτιδηποτε!
αλλιως να του τα ξυλωσω!!

TEON
19-01-07, 11:00
το προβλημα σου ειναι οτι χτυπαει απο μονο του σαν να εγινε παραβιαση
χωρις να εχει γινει??η δεν χτυπαει οταν παραβιαζεις το οχημα??
χτυπαει απο μονο του για λιγο και σταματαει??εγω στο μηχανακη μια βαρουσε μια οχι ελενξα τουε αισθητηρες
και εφτεγε το κραδασμικο,οποτε το εβγαλα και εβαλα αλλο καλητερο.στο αυτοκινητο εχω εναν της gxb
με τηλεειδοποιηση και βλεπω και ποιος αισθητηρας παραβιαστηκε,
χτυπαει απο μονο του και διχνει το καπο,απομονοσα τους αισθητηρες εναν ενα και τελικα εφτεγαν τα ρανταρακια που και που απο μονα τους στελνανε εντολη παραβιασης και εμενε κολημενος μεχρι να τον απενεργοποιησω και να τον ξαναβαλω.δοκιμασε να βγαλεις ολους τους αισθητηρες και να αφηνεις 1 καθε φορα και πιστευω καπου θα καταληξεις.

venatici
19-01-07, 21:19
Ο αισθητηρας σου ειναι ενα απλο μεγαφωνακι με ενα βαρυδακι κολημενο με καλαϊ . Οταν το βαρυδακι κουνηθει ή οταν ακουστει δυνατος κροτος τοτε το μεγαφωνακι παραγει μια ηλεκτρικη ταση η οποια σκαναδαλιζει το κυκλωμα του συναγερμου.
Εαν θες να το αλλαξεις θα βρεις παντου στα καταστηματα ηλεκτρονικων ή και μεσα στο παλιο σου πολυμετρο.

tnt_tuner
13-02-07, 05:34
οκ! παιδια! thanks! sorry! για την αργοπορια αλλα δεν ειχα net! αυτο θα κανω θα τους βαζω εναν εναν για να δω τι φταιει!
αν κ αποτι εμαθα δεν ξερω απο ποτε αλλα εχει απαγορευθει νομοθετικα οι καινουριοι συναγερμοι να εχουν κραδασμικο λογο ηχοριπανσης! δοσε 700 εθρο σου λει να βαλεις περιμετρικο σου λει!
τελικα το συναγερμο μου το εφτιαχνε η audiovax!

asuzuki650
14-04-11, 16:37
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΤΟΥ CIT 9300 H POY MPORV ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ?

εχω τον ενλογο συναγερμο σε ενα zx κ χτιπαει οποτε γουσταρει , πρεπει να ειναι κλασικο προβλιμα γιαυτο τον συναγερμο , πρεπει να ειναι ο εσθιτηρας κραδασμων που φταιει. ξερει κανενας πως διορθονεται?αν ειναι να τον αποσινδεσω τελειως να μιν χτιπαει! να στειλω αν ειναι κ αλλα χαρακτιριστικα η φοτο του κυκλοματως!
thanks εκ των προτερων!