PDA

Επιστροφή στο Forum : Χειριστήριο σε ηχεία απορία



strumf
15-01-07, 18:39
Καλησπέρα. Έχω τα LOGITECH X530 και θέλω να μου πει κάποιος αν γίνεται πως μπορώ να αυξομειώνω την ένταση με κάποιο χειριστήριο. Βασικό όμως είναι να μην χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή για ότι κάνω (δηλαδή αν προτείνει κάποιος ένα κύκλωμα με υπέρυθρες αύτο να μη μπαίνει στο pc). Ευχαριστώ.

GEWKWN
15-01-07, 18:56
θες τηλεχειρισμο;

strumf
16-01-07, 11:48
Ναι αν γίνεται με κάποιο τρόπο.

pet
16-01-07, 12:42
κοίταξε υπάρχουν τρόποι. το θέμα είναι ότι πρέπει να παρακάμψεις τον ροοστάτη
που ρυθμίζει την ένταση και να πας σε δικό σου. το κακό είναι επειδή έχεις 5 ηχεία
ότι θα είναι πενταπλός. ίσως 6απλός δεν ξέρω τι έχει για το woofer.
οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση σε βολεύει πιο πολύ volume on α chip.

μια λύση είναι να βάλεις ενα ολοκληρομένο απο την σειρά pgaΧΧΥΥ της texas (μπορεί
και συνδυασμό 2 απο αυτά) έναν μικροελεγκτή κ ένα μάτι υπέρυθρης.


μια άλλη λύση είναι να βρείς πολλαπλό ροοστάτη μοτοριζέ και με μία μικρή γέφυρα H
να τον οδηγήσεις με κάποιο έτοιμο RF πομποδέκτη.

δεν αξίζει όμως τόσος κόπος γιαυτό. κάτι πιο απλό δεν μπορώ να σκεφτώ.

Danza
16-01-07, 17:32
Αν μέσα στο κύκλωμα υπάρχει κάπου ''Master volume''? αλλά χωρίς σχέδιο δεν μπορούμε να το δούμε αυτό.. γενικά χωρίς σχέδιο είναι δύσκολο.. μπορείς με ''μπακαλίστικες'' μεθόδους όπως είπε ο φίλος pet.

strumf
16-01-07, 17:44
Πρόσεξε, το woofer δε θέλω να το ρυθμίζω με τηλεχειρισμό.Και δεύτερον ναι μεν είναι πέντε τα ηχεία αλλά η αυξομείωση της έντασης γίνεται από ένα μόνο.
Οπότε στην ουσία μόνο το ένα αν ρυθμίζω μου αρκεί. Σκέφτηκα αν υπάρχει κάποιος μηχανισμός που να λειτουργεί με τηλεχειρισμό και να τον κουμπώσω πάνω στο κουμπί που αυξομειώνω την ένταση.Αν υπάρχει κάτι τέτοιο ή αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ακούω προτάσεις.

pet
16-01-07, 18:31
μπα αυτό το ένα πιθανόν να είναι πενταπλό ποντεσιόμετρο

GEWKWN
16-01-07, 19:53
και εγψ αυτα τα ηχεια εχω στον υπολογιστη μου
πως το ανοιξες το δεξι ηχειο και ειδες οτι ειναι μονο το
ποτενσιωμετρο;

chip
16-01-07, 20:30
Υπάρχουν ολοκληρωμένα που δουλεύουν σαν ποτενσιόμετρα και προορίζονται κυρίως για ήχο. Είτε πεντακάναλο ποτενσίομετρο θές είτε μονοκάναλο (το πιθανότερο πιστεύω) θα χρησιμοποιήσεις έναν ισοδύναμο αριθμό από αυτά τα ολοκληρωμένα. Κάποια απο τα ποτενσιόμετρα αυτά τα χρησιμοποιείς εύκολα γιατί δεν έχουν σειριακή σύνδεση (spi ή i2c) αλλά απλά έχουν δύο ποδαράκια και ανάλογα τους παλμούς που δέχονται αυξάνουν η μειώνουν τιμή. Επίσης έχουν eeprom και θυμούνται την τελευταία τιμή που είχαν... όταν διακοπεί η τροφοδοσία.
Με επιφύλαξη....θα έλεγα να κοιτάξεις για τέτοια προιόντα στην XICOR . Τα προϊόντα αυτά, παλαιότερα τουλάχιστον (πριν 10 χρόνια) υπήρχαν στα καταστήματα στην έλλαδα (όταν τα έφερνε ο Χαριτάτος που αντιπροσώπευε την XICOR... οπότε κοίτα σε Κοντοράβδη, Φανό, Καίτη Νικολαϊδου (θεσσαλονίκη) κλπ... που συνεργαζόταν με τον Χαριτάτο).

Μόλις πήγα να μπω στην Xicor και δεν μπένει στο site...αλλά στο google είδα οτι φτιάχνει αντίστοιχα chip η maxim οπότε κοίτα και εκεί.

strumf
16-01-07, 23:06
Δεν είπα ότι είναι ένα το ποτενσιόμετρο ούτε πέντε.Δε με ενδιαφέρει πόσα είναι. Αρκεί να φτιάξω μία συσκευή που θα έχει παράδειγμα ας πούμε δύο δαγκάνες,κάτι τέλος πάντων για να τη κούμπωσω εξωτερικά πάνω στο κουμπί που αυξομειώνει την ένταση .Μέσα τι γίνεται δε με ενδιαφέρει. Δηλαδή στην ουσία θέλω να κατασκευάσω κάτι το οποίο με τηλεχειρισμό όταν πατάω ένα κουμπί θα γυρίζει δεξιόστροφα και όταν πατάω ένα άλλο αριστερόστροφα.