PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτηση UV Leds 5mm



P@s@ris!
16-01-07, 17:25
βοήθεια....τα νεύρα μου....εχω γυρίσει όλη την Αθήνα πειραια κ τα περίχωρα προσπαθώντας να βρω UV Leds 5mm και τπτ...ξέρει κανείς που 8α βρω?????είναι ανάγκη...όποιος ξέρει παρακαλώ ας βοηθήσει.......ευχαριστώ.....

PiCBuRn3r
16-01-07, 18:17
Μπορείς να βρεις στο ebay (http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?from=R40&satitle=UV+LED+5mm), στο LedSupply.com (http://ledsupply.com/5mm-leds.php) και αλλού....

GEWKWN
16-01-07, 19:55
Μπορείς να βρεις στο ebay (http://search.ebay.co.uk/search/search.dll?from=R40&satitle=UV+LED+5mm), στο LedSupply.com (http://ledsupply.com/5mm-leds.php) και αλλού....

η LedSupply στελνει και Ελλαδα;

ALAMAN
16-01-07, 19:58
Και εγώ ψάχνω τέτοια led, αυτά είναι πολύ δυνατά;

SV1EDG
16-01-07, 23:02
Κάνε μια βόλτα στον Μπουριώτη...είναι στην Γλάδστωνος 5,στην Πλ.Κάννιγγος.....Είχα βρεί πριν από καιρό κάποια UV (TX-RX) σε ζευγάρια.......

Μάριος
mlazos.freewebsites.com

PANOS_
17-01-07, 08:17
h**p://alan-parekh.vstore.ca/index.php/cPath/4

εχω αγορασει! 5 ευρω μεταφορικα, και 6 μερες παραδοση

chip
17-01-07, 09:30
Στον μπουριπώτη UV? και είναι ζευγάρη RX-TX? μήπως έγινε κάποιο μπέρδεμα...? για να είναι RX-TX δεν θα είναι UV (υπεριώδη) αλλά IR (υπέρυθρο)

P@s@ris!
17-01-07, 16:24
λοιπόν παιδιά..ευχαριστώ όλους για την βοή8εια....να διευκρινήσω...ζητάω UV και οχι IR ...
δεν ξέρω να κανω παραγγελεία από το ebay και να πω την αλή8εια δεν εμπιστεύομαι να δώσω αριθμό πιστωτικής....έχει κανει κανεις αγορά από ebay???πήγαν όλα καλα????UV (TX-RX) τι ειναι αυτο????? :?: :?: :?:

να ρωτήσω και κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω στα λεντ μιας και είμαι ακόμα νέος ηλεκτρολόγος.....βλέπω κάτι όρους που είναι.. mcd κ 400nm τι ειναι αυτα????έχουν σχέση με την φωτεινότητα του λεντ????

SV1EDG
17-01-07, 21:06
Ζητώ συγγνώμη από τον κόσμο...άλλο κατάλαβα.....δυστηχώς δεν μπορώ και να σε βοηθήσω......

Μάριος
mlazos.freewebsites.com

chip
17-01-07, 23:18
mcd είναι η ένταση φωτός που παράγει σε milicadeles ενω τα 400nm είναι το μήκος κύματος στο οποίο εκπέμπει το φώς. Όσες περισσότερες mcd παράγει τόσο πιο ισχυρό είναι, ενώ τα 400nm είναι το όριο της UVA ακτινοβολίας με το ορατό φώς.

UV(TX-RX)... δεν υπάρχει.... τουλάχιστον για εμπορική χρήση...(πιθανόν να υπάρχει για επιστημονικά μηχανήματα).
IR (TX-RX) υπάρχει και είναι ζεύγος από Led IR-TX και LED IR-RX.
To IR-TX led είναι υπέρυθρο led για εκμομπή σαν αυτό που έχουν τα τηλεχειριστήρια και IR-RX είναι φωτοδίωδος υπέρυθρη σαν αυτή που έχει η τηλεόραση για να λαμβάνει το τηλεχειριστήριο.

P@s@ris!
18-01-07, 00:36
mcd είναι η ένταση φωτός που παράγει σε milicadeles ενω τα 400nm είναι το μήκος κύματος στο οποίο εκπέμπει το φώς. Όσες περισσότερες mcd παράγει τόσο πιο ισχυρό είναι, ενώ τα 400nm είναι το όριο της UVA ακτινοβολίας με το ορατό φώς.

UV(TX-RX)... δεν υπάρχει.... τουλάχιστον για εμπορική χρήση...(πιθανόν να υπάρχει για επιστημονικά μηχανήματα).
IR (TX-RX) υπάρχει και είναι ζεύγος από Led IR-TX και LED IR-RX.
To IR-TX led είναι υπέρυθρο led για εκμομπή σαν αυτό που έχουν τα τηλεχειριστήρια και IR-RX είναι φωτοδίωδος υπέρυθρη σαν αυτή που έχει η τηλεόραση για να λαμβάνει το τηλεχειριστήριο.

σ' ευχαριστώ φίλε μου....δλδ να παραγείλω αυτό που εχει τα περισσότερα mcd....σχετικά με το ebay...είναι αξιόπιστο???το λέω γιατί θέλω να κάνω παραγγελία....κ όταν τα παραλάβω θα ανεβάσω φοτό....

chip
18-01-07, 09:48
Δεν έχω κάνει ποτέ παραγγελία μέσω ebay... (και δεν διαθέτω και πιστωτική)
Όμως γενικά το ebay είναι ένας πραγματικός κόσμος με τίμιους και απατεώνες... έχω γνωστούς που έχουν κάνει καλές αγορές όμως είναι γνωστό οτι υπάρχουν και απατεώνες....
Αν τα led είναι από κάποιο κατάστημα που συνεργάζεται με το ebay τότε πιστεύω οτι δεν υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να είναι απατεώνας.... και ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι για την πιστωτική σου κάρτα (πχ από hacker). Για τον΄λόγο αυτό υπάρχει το Pay pall το οποίο είναι γνωστό για τις σίγουρες συναλαγές μέσω πιστωτικής κάρτας.

Φυσικά αν τα έβρισκες στην ελλάδα θα έλεγα να τα πάρεις από εδω ακόμα και αν ήταν πιο ακριβά. Επίσης ενημερώσου για τις προπληρωμένες πιστωτικές κάρτες όπως αυτή της τράπεζας ατικής (attika gift card) με τις οποίες έχεις καταβάλει από την αρχή ένα ποσό (που το επιλέγεις εσύ) και αυτό είναι το μέγιστο της κάρτας (για τον λόγο αυτό συστήνονται για ιντερνετικές αγορές).

P@s@ris!
18-01-07, 18:12
το ψαξα αυτό με την attika gift card και συμφέρει...είναι πιο σίγουρο.....θα κάνω την αγορά και 8α σας πώ...