PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπη ASM σε ΗΕΧ



joke
16-01-07, 20:36
Εχω ενα αρχειο σε μορφη asm και θέλλω να το κάνω hex υπάρχει κανα καλο προγραμμα για αυτη τη δουλεια;

ta03
16-01-07, 20:41
Για τι μικροελεγκτη; AVR? PIC?

joke
16-01-07, 21:14
για μικροελεκτες της atmel πιο συγκεκτρυμενα ΑΤMEGA 32

ALAMAN
16-01-07, 22:00
Αυτό το πρόβλημα το έχω απο τότε που πήρα τον προγραματιστή μου
πήρες και εσύ προγραματιστή;
Άν πήρες έχει μέσα το AVR studio στο οποίο δεν κατάφερα να προγραματίσω σε καμία γλώσσα
κατέβασα απο ένα σίτε το microbasic και το κάνω hex. με αυτό σε γλώσα basic, ενοείτε, και μετά
πάω και το φορτώνω με το AVR studio.
με το microbasic μπορείς να γράψεις γλώσσα basic και με το πάτημα ενός κουμπιού το μετατρέπεις αυτόματα
σε Assembly.

joke
16-01-07, 22:21
Δεν εχω αγορασει καποιο προγραματιστη εχω φτιάξει ενα αλλα ειναι πάρα πολυ απλος και δεν τον εχω δοκιμάει ακομα (καπια στιγμη θα φτιάξω κατι καλό).Απλα εγω έχω ενα ετιμο αρχειο asm που εχω κάνει κατι αλλαγες και θέλω να το κάνω hex για να το βάλω στον μικροελεκτη.

SV1EDG
16-01-07, 23:08
Χρειάζεσαι κάποιον compiler ανάλογα για micro προορίζεται το HEX.....το περιβάλλον που έγραψες το ASM δεν έχει επιλογή Save as HEX ή Output file κτλπ ?Οταν κάνεις compilation δεν παράγει δύο αρχεία?BIN και ΗΕΧ?

Μάριος
mlazos.freewebsites.com

joke
17-01-07, 14:31
To asm το πήρα ετιμο και μεσο του notepad έκανα κάποιες αλλαγές.Εχω ψάξει για Compiler αλλα δεν βρηκα τιποτα ξέρει κανεις κάπιο καλο η καποιο site που μπορω να βρω κατι.

pet
17-01-07, 14:42
avrstudio: φτιάχνεις καινούργιο project, επιλέγεις μικροελεγκτή
γράφεις τον κώδικα σου και πατάς build (?)

joke
17-01-07, 15:02
ευχαριστω
βρηκα επεισης και το wavrasm

chip
17-01-07, 23:56
Καλύτερα να δουλέψεις το avrstudio που και καλό είναι και απλό είναι και τη δουλειά που θες να κάνεις την κάνει και το ξέρει πολύ κόσμος που μπορεί να σε βοηθήσει σε κάποια δυκολία σου...
Αν λοιπόν το δουλέψεις και δείς οτι θες κάτι περισσότερο κοιτάς και για κάτι άλλο...

eebabs2000
18-01-07, 14:12
Δοκίμασε και το IC prog. Μπορείς να το κατεβάσεις από το internet!

joke
18-01-07, 17:16
Δεν ηξερα πως τo IC prog εχει τετια δυνατότητα πάντος με στο AVRstudio οταν πατάω build μου βγάζει κάπιο error λεγοντας οτι δεν μπορει να γράψει το output (hex file).

ALAMAN
18-01-07, 17:24
Ποιό avrstudio το 4; και σε εμένα το ίδιο λέει :x
Το ic prog είναι και για AVR;

eebabs2000
18-01-07, 17:34
...με στο AVRstudio οταν πατάω build μου βγάζει κάπιο error λεγοντας οτι δεν μπορει να γράψει το output (hex file).

Προφανώς κάποιο λάθος υπάρχει στο asm και γι' αυτό δε στο βγάζει. Πάντα βγαίνει και το hex αν όλα πάνε καλά. Ψάξε λίγο το κώδικα.

joke
18-01-07, 17:46
Δεν πιστευω να υπάρχει λαθος στον κοδικα γιατι μου το εκανε και με ενα αλλο asm που συγουρα δουλευει .Με το ic prog πως γινετε?

ALAMAN
18-01-07, 19:43
Ναί έχει δίκιο, έχω και εγώ έναν κώδικα που 100% είναι σωστός και δεν δουλεύει.
Τον κώδικα τον πείρα απο εδώ απο το σίτε, υπάρχουν όμως παιδιά που τον κατάφεραν.
το IC prog που έχει στο σίτε κάνει για AVR;

eebabs2000
19-01-07, 14:31
Δεν πιστευω να υπάρχει λαθος στον κοδικα γιατι μου το εκανε και με ενα αλλο asm που συγουρα δουλευει .Με το ic prog πως γινετε?


Το θέμα είναι ότι απο' δω που γράφω δε μπορώ να εκτελέσω προγράμματα ώστε να σου απαντήσω ακριβώς. Είναι απλό πρόγραμμα θα το βρεις εύκολα.


...το IC prog που έχει στο σίτε κάνει για AVR;

Κάνει και για AVR.

kwstakis
25-01-07, 22:00
τελικα βρημαμε καμια ακρη για το avr??το ιδιο error βγαζει και σε μενα :x

ALAMAN
25-01-07, 22:06
Ωραία τώρα εξασφάλισα το οτι ο υπολογιστής μου δεν έχει πρόβλημα.
Το icprog του σίτε κάνει για όλους τους μικροελεγκτές AVR.

kwstakis
25-01-07, 22:14
φιλε alaman οταν ξεκινας για να αρχισεις να γραφεις και πατας new project πας στο atmel avr assembler η στο avr gcc??ποια η διαφορα??η ειπα βλακεια?

ALAMAN
25-01-07, 22:33
Πατάω στο atmel AVR assembler και όχι στο avr gcc (που νομίζω οτι είναι για C)
λοιπόν πατάω atmel AVR assembler :arrow: γράφω project name :arrow: πατάω next
:arrow: μετά την επιλογή avr simulator :arrow: μετά επιλέγω έναν μικροελεγκτή που θέλω
πχ. ATMega8515 :arrow: και μετά finish.

Μου εμφανίζετε η επιφάνεια που γράφεις κώδικα, γράφω τον κώδικα και πατάω πάνω πάνω στο κουμπί build
και μετά πάλι build ή απευθείας F7

και συνέχεια μου βγάζει FATAL ERROR: Cannot open output file C:\Documents and Settings\+þ¦±Þ¾?\?Ü ?ÞÞ±Ü?- ¹¾Û\gsgs.hex: Invalid argument

ορίστε πάρτε τον κώδικα απο το ρολόι του Επιστήμων αυτό παλεύω να κάνω εδώ και ένα χρόνο και δεν μπορώ
θα μου πείτε έχει έτοιμο το hex. το ξέρω αλλα θέλω να το κάνω και εγώ hex. μιάς που έχω έτοιμο κώδικα
http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=2128

kwstakis
25-01-07, 22:43
το ιδιο ακριβως και εμενα μετα αρχισα με avr gcc.. κατι κανει αλλα μου βγαζει 2 warnings και 2 errors αλλα εγω αυτο που γραφω ειναι σε c ..κατι αλλο οταν εκανα istall μου εβγαλε οτι πρεπει να εχω και το win avr γιατι?????

gsmaster
26-01-07, 00:09
....
και συνέχεια μου βγάζει FATAL ERROR: Cannot open output file C:\Documents and Settings\+þ¦±Þ¾?\?Ü ?ÞÞ±Ü?- ¹¾Û\gsgs.hex: Invalid argument
...

Εγώ θα δοκίμαζα να αποθηκεύσω το αρχείο σε κάποιο σημείο που η διαδρομή του να μην έχει ελληνικούς χαρακτήρες.
ΠΧ στο C:\AVR_projects

AVRFreakMan
27-01-07, 17:20
....
και συνέχεια μου βγάζει FATAL ERROR: Cannot open output file C:\Documents and Settings\+þ¦±Þ¾?\?Ü ?ÞÞ±Ü?- ¹¾Û\gsgs.hex: Invalid argument
...

Εγώ θα δοκίμαζα να αποθηκεύσω το αρχείο σε κάποιο σημείο που η διαδρομή του να μην έχει ελληνικούς χαρακτήρες.
ΠΧ στο C:\AVR_projects

Να τον ακούτε τον gsmaster... :wink:
Επίσης να αποφεύγετε τα μεγάλα paths και τα κενά.

Και για όσους βλέπουν σαν error το ότι δεν δημιουργεί hex: δεν είναι αυτό το error.
Hex δεν πρόκειται ποτέ να δημιουργήσει όταν υπάρχει έστω και ένα error.
Αντιθέτως, τα warnings είναι μικρότερης σημασίας λάθη που τα προσπερνά, αλλά καλό είναι να τα ελέγχουμε μήπως έχουμε κάνει καμιά πατάτα.

Τα errors είναι πιο πάνω, στην λίστα, με ένα κόκκινο σημάδι δίπλα τους και λένε τι ακριβώς συμβαίνει και σε ποια γραμμή του κώδικα. Με διπλό κλικ σε πάει στην ύποπτη γραμμή.

ALAMAN
27-01-07, 17:23
Μα σας είπα οτι δεν έχει κανένα πρόβλημα ο κώδικας.

joke
04-02-07, 16:31
Τελικα ευτεγε η θεση γιατι είχε ελληνικους χαρακτήρες!!! Τελικα έκνα τη μετατροπη ευχαριστω gsm.

ALAMAN
04-02-07, 17:13
Τί ελληνικούς χαρακτήρες;
το include τι είναι;

joke
04-02-07, 18:16
αν ενωεις τα include files ειναι αρχεια που χρειαζετε να ενσωματώσεις στο πρόγραμμα .Αυτο γίνετε αντιγράφωντας τα αρχεια αυτα στο φάκελο του project σου αν δεν το κάνεις θα δημιουργηθει σφάλμα.Τωρα για να δεις ποια ειναι αυτα τα αρχεια πρεπει να μπεις στο assemble file και να δεις που λέει include (και το όνομα κάποιου αρχείου πχ. include "changer.inc".

ALAMAN
04-02-07, 18:21
Στο κώδικα που γράφει μερικές φορές include ... ... ...
Μήπως είναι για να δώσω τον προορισμό του hex. :?:

joke
04-02-07, 21:32
Τί ελληνικούς χαρακτήρες;
το include τι είναι;
Για τους ελληνικος χαρακτήρες ενοω οτι το output πρεπει να ειναι σε σημίο που δεν υπάρχουν ελληνικοι χαρακτήρες όπως C:\Documents and Settings\Administrator\Επιφάνεια εργασίας αλλα πρέπει να είναι κάπος ετσι C:\Documents and Settings\Administrator\test

ALAMAN
04-02-07, 22:12
Θα το βγάλει έτσι; θα το δοκιμάσω.