PDA

Επιστροφή στο Forum : FAT16 / FAT32 DOSonCHIP miniSD/SD/MMC card controller



gsmaster
18-01-07, 01:14
The DOSonCHIP™ CD17B10 is a miniSD/SD/MMC card controller with an integrated PC compatible file system. This chip offers customers the lowest cost, lowest power, and smallest footprint solution, enabling a wide range of applications. Containing a complete FAT file system stack and media card physical interface, this all-in-one chip enables quick design-in to add removable mass data storage to your product.

In addition, the CD17B10 can make your existing products more powerful without needing to add the complexity of an OS. Using simple, straight-forward commands, large databases and/or media files can be easily accessed as well as long-term data logging and in-the-field firmware updates—all utilizing PC compatible files.

Με λίγα λόγια, το ολοκληρωμένο αυτό είναι ένας ελεγκτής κάρτας μνήμης που επικοινωνεί με τον μικροελεκτή μέσω σειριακής, I2C, ή και SPI. Ακολουθεί το πρωτόκολλο FAT16 ή FAT32 για να μπορούν τα αρχεία να διαβάζονται απο κανονικό υπολογιστή.

http://chipdos.com/


Καλό φαίνεται.....

pet
18-01-07, 14:26
μήπως όμως ξέρουμε απο πού μπορούμε να πάρουμε βάση για pcb για μνήμες?

Lykos1986
18-01-07, 15:24
Καλό φαίνετε, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η σελίδα της εταιρίας!!! Είναι λίγο… !!! Τέλος πάντων, λέτε να το συναντήσουμε και στην Ελλάδα;

gsmaster
18-01-07, 21:21
Ναι και μένα η σελίδα της δεν μου πολυάρεσε, ούτε και το datasheet. Πρέπει να είναι καινούρια η εταιρία, δεν είδα να βγάζει άλλα ολοκληρωμένα.

Lyke αν το θέλεις πολύ στο www.sparkfun.com το είδα ....

Lykos1986
19-01-07, 10:00
Μπα δεν το θέλω άμεσα αλλά μάλλον θα μου χρειαστεί στο μέλλον. Καλά αυτήν η sparkfun ότι θες έχει ! ! !

PiCBuRn3r
19-01-07, 10:13
Μπα δεν το θέλω άμεσα αλλά μάλλον θα μου χρειαστεί στο μέλλον. Καλά αυτήν η sparkfun ότι θες έχει ! ! !

Και σε καλές τιμές. Έχει παραγγείλει κανείς από εκεί ?

Lykos1986
19-01-07, 10:19
Η αλήθεια είναι πως έχει πολύ καλά πράγματα και καλές τιμές αλλά λόγο πιστωτικών και τελωνείων μάλλον δεν έχει παραγγείλει κανείς. Εγώ πάντως είμαι μέσα σε καμιά ομαδική, αν τελικός κάποιος αποφασίσει να παραγγείλει κάτι.

chip
19-01-07, 23:06
βάση για καρτούλες έχει και ο jelu
www.jelu.se