PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικό 0-30V 0-3A



ALAMAN
19-01-07, 16:12
Σας παρουσιάζω το τροφοδοτικό μου, γενικής χρήσης.
Δεν τελείωσε ακόμα χρειάζετε μερικές τρύπες ακόμα, όπως για το led προηδοποίησης
χαμηλού ρεύματος που θα δείτε πιό κάτω, είναι ακόμα μέσα στο κουτί, και φυσικά ένα λαμπάκι ένδειξης λειτουργίας.
Το κύκλωμα είναι αυτό: 0-30 VDC STABILIZED POWER SUPPLY WITH CURRENT CONTROL 0.002-3 A (http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index_gr.html) Την πλακέτα, τις τρύπες στην πρόσωψη του κουτιού καθώς
και την διαμόρφωση μέσα στο κουτί τα έκανα εγώ.

frogman
19-01-07, 18:13
Συγχαριτήρια ALAMAN, ένα τέτοιο τροφοδοτικό σαφώς και χρειάζεται πάντα, και μου άρεσε που όλα μέσα στο κουτί ήταν τακτοποιημένα χωρίς να γίνεται χαμός με τα καλώδια, βέβαια αν θέλεις μπορείς να το συμαζέψεις περισσότερο αλλά και έτσι είναι ωραίο, ξέρεις μου αρέσουν οι προσεγμένες κατασκευές.

Καλή συνέχεια, και καλοδουλεμένο.

ALAMAN
19-01-07, 18:24
Σ' ευαριστώ πολύ frogman. τα καλώδια των ποτενσιομέτρων το κάνουν να φένετε άσχημα αλλα όπως
βλέπεις τα έχω πιάσει με ψιλό σύρμα. Εύχομαι να κάνεις και εσύ ένα τέτοιο, και με περισότερο ρεύμα, που το ήθελες.
:D :D :D

frogman
19-01-07, 18:24
Δεν μου λες τις φωτογραφίες με τι τις τράβηξες :?:

frogman
19-01-07, 18:26
Σε ευχαριστώ πολύ ALAMAN και εγώ το εύχομαι, αμήν.

ALAMAN
19-01-07, 18:26
Με την κάμερα. Βιντεοσκόπησα όλες τις κατασκευές μου με την κάμερα
και μετά τις πέρασα μέσα τις έπεξα με το powerDVD και εκεί που ήθελα να βγάλω φωτογραφία
πατούσα ένα κουμπί και αποθήκευε ώς εικόνα.
Στο μέλον όμως θα πάρω ψηφιακή.
Ένας ένας να απαντάμε περίμενε λίγο να απαντήσω πρώτα εγώ και έπειτα εσύ γιατι το έχουμε μπερδέψει το θέμα :lol: :lol:

ptisi110
19-01-07, 23:06
Φίλε ALAMAN πολύ καλό το τροφοδοτικό σου.. Απλά εγώ στο δικό μου έβαλα το βύσμα τροφοδοσίας από τροφοδοτικό υπολογιστή και έτσι είναι ευκολότερο στη μεταφορά καθώς αφαιρείτε το καλώδιο..Το μόνο αρνητικό είναι το μήκος του καλωδίου που είναι το τυποποιημένο για PC..

ta03
20-01-07, 01:36
Ωραια κατασκευη! Τι τελεστικους εβαλες; Προσοχη ομως!Το ενα 2Ν3055 ειναι λιγο για τις προδιαγραφες του τροφοδοτικου.

gsmaster
20-01-07, 03:51
To κλασσικό τροφοδοτικό στο κλασσικό κουτί......
Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο... τέσπα

Δεν βλέπω ίχνος μόνωσης πάνω στο πρωτεύον του μετασχηματιστή..... ούτε και στην ασφαλειοθήκη... (εκτός αν είναι διάφανη σιλικόνη αλλά και πάλι κάτι θα φαινόταν)
Την ψύκτρα με το ισχύος γιατί την έβαλες εκεί? ζεσταίνεται ο μετασχηματιστής, ζεσταίνεται και το τρανζίστορ, θα ψήνεται το τροφοδοτικό σε εκείνο το σημείο. Καλύτερα θα ήταν απο την άλλη πλευρά.
Βλέπω και ένα ιπτάμενο led κάπου εκεί....

Καλοδούλευτο! :)

babisko
20-01-07, 08:59
Πολύ ωραία η κατασκευή σου φίλε μου. Θα μου επιτρέψεις να σου προτείνω μια βελτίωση. Βάλε και ένα ποτενσιόμετρο μικρής τιμής σε σειρά με αυτό που ρυθμίζει την τάση, ώστε να έχεις ευκολότερη ρύθμιση της τάσης. Η μικρομετρική ρύθμιση της τάσης που θα πετύχεις με αυτόν τον τρόπο βοηθάει πολλές φορές. Η τιμή του επιπλέον ποτενσιόμετρου μπορεί να είναι περίπου το 1/10 της τιμής (εδώ είναι 10ΚΩ/10=1ΚΩ).
Και κάτι άλλο. Το κουτί που έβαλες το τροφοδοτικό από που και πόσο το αγόρασες;

Και πάλι συγχαρητήρια, όχι μόνο για την κατασκευή, αλλά και για την παρουσίαση που έκανες.

ALAMAN
20-01-07, 10:41
Ωραια κατασκευη! Τι τελεστικους εβαλες; Προσοχη ομως!Το ενα 2Ν3055 ειναι λιγο για τις προδιαγραφες του τροφοδοτικου.
Τώρα για τελεσστικούς, άν ενοείς τα ολοκληρωμένα τα λέει στηην σελίδα του τροφοδοτικού κάτωκάτω στη λίστα υλικών.


Δεν βλέπω ίχνος μόνωσης πάνω στο πρωτεύον του μετασχηματιστή..... ούτε και στην ασφαλειοθήκη... (εκτός αν είναι διάφανη σιλικόνη αλλά και πάλι κάτι θα φαινόταν)
Την ψύκτρα με το ισχύος γιατί την έβαλες εκεί? ζεσταίνεται ο μετασχηματιστής, ζεσταίνεται και το τρανζίστορ, θα ψήνεται το τροφοδοτικό σε εκείνο το σημείο. Καλύτερα θα ήταν απο την άλλη πλευρά.
Βλέπω και ένα ιπτάμενο led κάπου εκεί....
Σαφώς και δεν βλέπεις ίχνος μόνωσης διότι δεν έχει. Τί είδους μόνωσης να βάλω;; Σκέφτηκα οτι μέσα στο κουτί
δεν μπαίνει χέρι οπότε δεν υπάρχει κύνδινος για τον χρήστη. Άν προσέξατε την παρουσίαση του πομπού μου τον
μετασχηματιστή, που είναι ο μόνος που τροφοδοτείτε με 220V, το έχω τυλιγμένο με μονωτικές ταινίες. Να βάλω θερμοσυστελόμενα;
Δεν ζεστένετε καθόλου. Όταν το δοκίμαζα έπερνα δίαφορα εξαρτήματα και τροφοδοτούσα. Μαζί ήταν και ένα κινητηράκι
που όταν το τροφοδοτούσα η βελόνα του αμπερομέτρου πήγαινε με την μία 2,5Α και δεν ζεσστενότανε το τρανζίστορ, όχι
πολύ τουλάχιστον. Με λίγα λόγια όταν το πιάνεις με το χέρι αντέχεις την θερμοκρασία, και ο μετασχηματηστής δεν ζεστένετε
καθόλου τον έχω δοκιμάσει και σε άλλες κατασκευές

ta03
20-01-07, 12:19
Τα TL081 θελουν αλλαγμα σε αυτη την κατασκευη διοτι η ταση τροφοδοσιας τους ειναι μεγαλυτερη αποτις προδιαγραφες τους!
Βαλε OPA445AP στην θεση τους (samples απο ti).

babisko
20-01-07, 14:49
Δεν ζεστένετε καθόλου. Όταν το δοκίμαζα έπερνα δίαφορα εξαρτήματα και τροφοδοτούσα. Μαζί ήταν και ένα κινητηράκι
που όταν το τροφοδοτούσα η βελόνα του αμπερομέτρου πήγαινε με την μία 2,5Α και δεν ζεσστενότανε το τρανζίστορ, όχι
πολύ τουλάχιστον. Με λίγα λόγια όταν το πιάνεις με το χέρι αντέχεις την θερμοκρασία, και ο μετασχηματηστής δεν ζεστένετε
καθόλου τον έχω δοκιμάσει και σε άλλες κατασκευές

Αν θέλεις να το δοκιμάσεις αν ζεσταίνεται, πρέπει να το δοκιμάσεις στην δυσμενέστερη για το τρανζίστορ εξόδου κατάσταση, που είναι το βραχυκύκλωμα. Δηλαδή η χαμηλότερη τάση εξόδου (περίπου 0) και μέγιστο ρεύμα εξόδου. Στην περίπτωση αυτή όλη ισχύς καταναλώνεται πάνω στο τελικό τρανζίστορ. Τότε και μόνο τότε θα δεις αν ζεσταίνεται και πόσο ζεσταίνεται. Όχι τροφοδοτώντας ένα εξάρτημα με π.χ. 12V που καταναλώνει έστω και 2,5 A.

Δεν απάντησες στο ερώτημά μου σχετικά με το κουτί.

Φιλικά πάντα
Μπάμπης.

ALAMAN
20-01-07, 15:02
Α ναι συγνώμη το κουτί το πήρα απο τον μουτσιούλη στην θεσαλονίνη 9ευρώ αν θυμάμαι καλά
το αμέσως μικρότερο είχε 7,5ευρώ το μεγαλύτερο δεν ξέρω πάντως είχε απο κουτιά 10 εκατοστών και πιο κάτω
εώς και τεράστια κουτιά πολύ ποικιλία. Αξίζει τον κόπο να πάς, είναι δωδεκανήσου.

chip
20-01-07, 23:09
Ένας γνωστός είχε φτιάξει ένα αντίστοιχο τροφοδοτικό πιθανόν και το ίδιο και κάποια στιγμή έπαθε κάποια βλάβη. ¨Οταν το άνοιξε για να το επισκευάσει και ενώ μετρούσε με το πολύμετρο τις τάσεις...άγγιξε το χέρι στα 220 και έφαγε μία τιναξιά καλή από τα απροστάτευτα 220. Για το λόγο αυτό καλό ήταν να ακούσεις τον master και να βάλεις κάποιο μόνωση στα 220.

pet
20-01-07, 23:12
ε καλά σφαλιάρες απο 220 έχω φάει ουκ ολίγες... νάναι καλά ο ηλεκτρολόγος που έχει φτιάξει καλό πίνακα........

όντως πονάει το διαόλι, μόνωση....

ALAMAN
06-02-07, 15:49
Παιδιά το έφτιαξα :D :D όλα είναι ΟΚ τώρα μένει να προσθέσω και το led έδνειξης χαμηλού
ρεύματος και ένα λαμπάκι 220V για ένδειξη λειτουργίας.

P@s@ris!
18-09-07, 15:47
το φτιάχνω και εγώ...αλλα βάζω 2 οθόνες LCD για τα βολτ και αμπέρ...

και λέω να βάλω αντί των TL081 τα ΟΡΑ445ΑΡ

θα νεβάσω σχετικές φωτό όταν είναι έτοιμο...

chip
18-09-07, 18:46
Όλοι έχουμε φάει τιναξίες αλλά πρέπει να ξέρει κανείς οτι δεν είναι τόσο ακίνδυνο. Το μυοκάρδιο μπορεί να παρουσιάσει φαινόμενο μνήμης και να προκαλέσει ανακοπή μέχρι και 24 ώρες μετά την ηλεκτροπληξία... και κανονικό θέλει παρακολούθηση σε νοσοκομείο για αυτές τις 24 ώρες... (για να αντιμετωπισθεί η πιθανή ανακοπή)

pet
18-09-07, 20:00
:o :o an einai pote dinaton, με κούφανες (για άλλη μια φορα)

babisko
18-09-07, 20:23
Όλοι έχουμε φάει τιναξίες αλλά πρέπει να ξέρει κανείς οτι δεν είναι τόσο ακίνδυνο. Το μυοκάρδιο μπορεί να παρουσιάσει φαινόμενο μνήμης και να προκαλέσει ανακοπή μέχρι και 24 ώρες μετά την ηλεκτροπληξία... και κανονικό θέλει παρακολούθηση σε νοσοκομείο για αυτές τις 24 ώρες... (για να αντιμετωπισθεί η πιθανή ανακοπή)

Είκοσι πέντε χρόνια στην δουλειά, και πόσα ακόμα σαν μαθητής και σπουδαστής έχω φάει τόσες κλωτσιές από το ρεύμα που αν ήμουν πυκνωτής και φόρτιζα, θα μπορούσα να τροφοδοτήσω για πολύ καιρό ολόκληρη βιοτεχνία. Αφού ακόμα ζω χωρίς να πάω ποτέ στο νοσοκομείο είναι θαύμα άραγε; :shock:

Παιδιά, το ρεύμα είναι επικίνδυνο και θέλει πολλή προσοχή, αλλά μην υπερβάλουμε κιόλας...

chip
18-09-07, 20:46
κι εγώ έχω φάει πολλές τιναξιές και εννοείτε οτι δεν έχω πάει ποτέ στο νοσοκομείο... όμως πρέπει να ξέρει κανείς τα πιθανά ενδεχώμενα... για να προσέχει λίγο περισσότερο... γιατί όλα είναι θέμα πιθανοτήτων...

george_007
18-09-07, 21:29
Παιδια να ρωτησω κατι; Υπαρχουν καπου αλλου τα σχεδια, γιατι η σελιδα αυτη δε μου ανοιγει.

gsmaster
18-09-07, 23:38
Όλοι έχουμε φάει τιναξίες αλλά πρέπει να ξέρει κανείς οτι δεν είναι τόσο ακίνδυνο. Το μυοκάρδιο μπορεί να παρουσιάσει φαινόμενο μνήμης και να προκαλέσει ανακοπή μέχρι και 24 ώρες μετά την ηλεκτροπληξία... και κανονικό θέλει παρακολούθηση σε νοσοκομείο για αυτές τις 24 ώρες... (για να αντιμετωπισθεί η πιθανή ανακοπή)

Όντως το έχω ακούσει κι εγώ αυτό πολύ πιθανόν να ισχύει.

chip
18-09-07, 23:45
Εννοείται ισχύει... δεν το έβγαλα από το μυαλό μου...
απλά προφανώς... είναι θέμα πιθανοτήτων και φυσικά συνθηκών... (υποθέτω πως μια τιναξια που μουδιάζει τα δάχτυλα δεν είναι ιδίαιτερα επικύνδηνη σε σχέση με μία σοβαρή τιναξιά που θα κάνει πόνο στο στίθος και προφανώς είναι πολύ σοβαρότερο περιστατικό)

red7genius
08-11-07, 16:41
θα ηθελα και εγω αν γινεται τα σχεδια για το συγκεκριμενο τροφοδοτικο!υπαρχουν καπου?
ευχαριστω πολυ

xazopartalos
29-11-07, 00:51
Α ναι συγνώμη το κουτί το πήρα απο τον μουτσιούλη στην θεσαλονίνη 9ευρώ αν θυμάμαι καλά
το αμέσως μικρότερο είχε 7,5ευρώ το μεγαλύτερο δεν ξέρω πάντως είχε απο κουτιά 10 εκατοστών και πιο κάτω
εώς και τεράστια κουτιά πολύ ποικιλία. Αξίζει τον κόπο να πάς, είναι δωδεκανήσου.

Πολυ ωραι η κατασκευη σου.Μπραβο
Μια ερωτησουλα???
Ο μουτσιούλης εχει πικηλια μεγαλη σε κουτια??????

ALAMAN
29-11-07, 16:01
Α ναι συγνώμη το κουτί το πήρα απο τον μουτσιούλη στην θεσαλονίνη 9ευρώ αν θυμάμαι καλά
το αμέσως μικρότερο είχε 7,5ευρώ το μεγαλύτερο δεν ξέρω πάντως είχε απο κουτιά 10 εκατοστών και πιο κάτω
εώς και τεράστια κουτιά πολύ ποικιλία. Αξίζει τον κόπο να πάς, είναι δωδεκανήσου.

Πολυ ωραι η κατασκευη σου.Μπραβο
Μια ερωτησουλα???
Ο μουτσιούλης εχει πικηλια μεγαλη σε κουτια??????

Ναί! Έχει μεγάλη ποικιλία σε μικρά και μεγάλα κουτιά και με διάφορες τιμές.

mixos
19-02-08, 09:55
Πολύ καλή η όλη κατασκευή με το κύκλωμα αυτό. Πραγματικά είναι υποδειγματική η τοποθέτηση των εξαρτημάτων μέσα στο κουτί.. και μιας και μιλάμε για ηλεκτροπληξία διαβάστε αυτό το πολύ καλό άθρο:

Ηλεκτροπληξία - Τι είναι και πως αντιμετωπίζεται (http://www.electronics-lab.com/articles/files/electric_shock.pdf)

padelis
20-05-08, 00:55
παιδια μπορειτε να μου πειτε και να μου προτινετε ψηφιακη οθονη σαν και αυτη που ειπε ο πασαρις
αντι για τις 2 βελονες του αλαμαν που η κατασκευη ειναι παρα πολυ ομορφη μπραβο!
Και αν μπορεις πες μου πως συνδεσες τις 2 ενδειξεις volt kai amper
thanks!

xampos
13-06-08, 21:14
το εκανα και εγω αλλα εχω ενα προβλημα εχω βαλει μια ασφαλεια πριν τον μετασχηματιστη 315mA και μου την κατευθειαν ειναι μικρη ή ειναι καπου αλλο το προβλημα

tasosmos
13-06-08, 21:28
Ειναι μικρη, λογικα θελει γυρω στα 500mA.

xampos
14-06-08, 15:45
το τρανζιστορ ισχυος που εχει (2Ν3055) ετσι οπως το κοιταω απο επανω διαβαζοντασ το κανονικα στο σασι ειναι ο συλλεκτης τα δυο ποδαρακια πωσ πανε

dovegroup
14-06-08, 16:33
Όλοι έχουμε φάει τιναξίες αλλά πρέπει να ξέρει κανείς οτι δεν είναι τόσο ακίνδυνο. Το μυοκάρδιο μπορεί να παρουσιάσει φαινόμενο μνήμης και να προκαλέσει ανακοπή μέχρι και 24 ώρες μετά την ηλεκτροπληξία... και κανονικό θέλει παρακολούθηση σε νοσοκομείο για αυτές τις 24 ώρες... (για να αντιμετωπισθεί η πιθανή ανακοπή)

Είκοσι πέντε χρόνια στην δουλειά, και πόσα ακόμα σαν μαθητής και σπουδαστής έχω φάει τόσες κλωτσιές από το ρεύμα που αν ήμουν πυκνωτής και φόρτιζα, θα μπορούσα να τροφοδοτήσω για πολύ καιρό ολόκληρη βιοτεχνία. Αφού ακόμα ζω χωρίς να πάω ποτέ στο νοσοκομείο είναι θαύμα άραγε; :shock:

Παιδιά, το ρεύμα είναι επικίνδυνο και θέλει πολλή προσοχή, αλλά μην υπερβάλουμε κιόλας...

Αγαπητέ babisko θα συμφωνήσω μαζί σου, σίγουρα δεν πεθαίνεις με χαμηλές εκτός και αν αποφασίσεις να γίνεις γείωση!!!
Εξαίρεση αποτελούν οι υψηλές dc όμως (ηλεκτρόλυση του αίματος το έχετε ακούσει?), δεν θα μιλήσω βέβαια για υψηλές AC (έχω 2 ζωντανά παραδείγματα μερικής κινητικής αναπηρίας)για παράδειγμα αν "πιάσεις" για τα καλά 5000V σε "καλό" ρεύμα θα μπορούσα να σου πώ πως νιώθης εκείνη την στιγμή & μετά.
Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας για να μην το πάθει τουλάχιστον αναγνώστης του Forum.
Μουδιάζεις ολόκληρος και νιώθης μια πρωτόγνωρη νευρική διέγερση, τινάζεσε αρκετά μακρυά σχεδόν ανακλαστικά αν το παλέψεις και δεν τα χάσεις, πέφτεις κάτω και τρέμεις σαν το ψάρι, δεν μπορείς να σηκωθείς επάνω αρκετά λεπτά διότι η υπερδιέγερση κάνει το νευρικό σύστημα σου ασταθές, και τέλος αν θα ήθελες να το ξαναδοκιμάσεις νιώθεις απίστευτα ανόητος που το έκανες. Το λέω "φτερούγισμα της ψυχής" και δεν θα ήθελα να το πάθει ούτε ο "εχθρός μου" που λέει ο λαός.
Στα 20 σου χρόνια να το κάνεις απο απροσεξία ναι δικαιολογήται, στα 40 όμως δεν σου φταίνε τίποτε τα παιδάκια σου αν έχεις.
Φιλικά ελπίζω να βοηθήσω στην πρόληψη πιθανού ατυχήματος.

xampos
14-06-08, 21:55
το τυπωμενο που εχει εγω το εκτυπωσα και το σιδερωσα κατευθειαν πανω στην πλακετα μηπως επρεπε να κανω καποιο καθραπτισμα πρωτα και μετα να το εκτυπωσω το λεω αυτο γιατι στους τελεστικουσ αντι να εχει τροφοδοσια στο ποδαρακι 7 εχει τα 30v στο ποδαρακι 2

xampos
07-07-08, 19:51
εχω ενα προβληματακι με το τροφοδοτικο ολεσ οι ρυθμισεις ειναι καλεσ συνφωνα με τον οδηγο αλλα οταν συνδεσω φορτιο τοτε ενεργοποιειται αμεσωσ το κυκλωμα περιορισμου σε οποια θεση και αν ειναι το ποτυεσιομετρο επισης παρατηρησα οτι οταν εχω το ποτεσιομετρο περιορισμου ρευματος στο ελαχιστο τοτε κανοντασ βραχυκυκλωμα στην εξοδο οσο αυτο διαρκει το led ειναι αναμενο ενω οταν ειναι σε καποα αλλη θεση τοτε κανοντασ βραχυκυκλωμα στην εξοδο το λεδ δεν μενει μονιμα αναμενο ενω αναβει φια παρα πολυ λιγο και σβηνει κατευθειαν. τι προβλημα υπαρχεί;

siolosni
22-08-08, 18:18
Για την ένδειξη του αμπερομέτρου από πού παίρνεις πυγή;;; :confused1: :blushing:
Παίρνεις σε σειρά από το βολτόμετρο;;;

BillGeo
14-10-08, 00:59
Για την ένδειξη του αμπερομέτρου από πού παίρνεις πυγή;;; :confused1: :blushing:
Παίρνεις σε σειρά από το βολτόμετρο;;;


Λογικα...

Το βολτομετρο παραλληλα με την εξοδο και το αμπερομετρο σε σειρα.

johny16
10-11-08, 19:33
θα ενεργοποιηθεί το ολοκληρωμένο U3, και θα οδηγήσει το ολοκληρωμένο U2 μέσω της διόδου D9, και κατά συνέπεια το ολοκληρωμένο U2 ελέγχεται από μία τιμή τάσης και πάνω.

Πως θα το κανει αυτο ενω η διοδος ειναι αναστροφα πολωμενη????;-)


Επισης η D11 & D10 τι ρολο παιζουν???

ΣΤΑΡΑΚΙΑΣ
15-12-08, 17:21
ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ


ΠαιδιΑ 8ελω βοηθεια.....Στο σχέδιο που είναι για να τυπωθει το κύκλωμα...ποιες πρεπει να ειναι οι διαστάσεις για να το τυπώσω σε ζελατινα και μετα στο φωτοευέσθητο κουτι....?????

moutoulos
15-12-08, 22:10
Καλώς ήρθες στο φόρουμ !!.
Το μέγεθός του είναι 12,5cm x 8,7cm.

Καλές κατασκευές !!!!

Και προσοχή στα 220Vac :001_smile:.

pavlakis
20-08-09, 23:23
Εχω το συγκεκριμενο τροφοδοτικο και στην προσπαθεια μου να φορτισω μια μπαταρια μολυβδου 12ν 2.3Α και ενω ηταν, αναμενο to led περιοσμου ρευματος για μερικα λεπτα,μετα απο καποια ανοιγωκλεισιματα του τροφοδοτικου καηκε ενα μικρο τρανζιστορ.Ειναι καταλληλο το τροφοδιτκο για φορτιση μπαταριας μπολυβδου?Αν οχι μπορει να γινει με καποια τροποποιηση?

ALAMAN
09-01-10, 16:01
Παιδιά αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα με το τροφοδοτικό μου.
Η τάση εξόδου έχει κολήσει στα 22V και καθώς γυρνάω το ποτενσιόμετρο σε κάποιο σημείο του η τάση αυξάνεται απότομα στα 25V. (το ποτενσιόμετρο το γυρνάω όπως μειώνετε η τάση).
Πριν δεν έβγαζε καθόλου τάση και άλλαξα τα τρανζίστορ, τους τελεστικούς και τις zener και τώρα η τάση εξόδου είναι μόνιμα σταθερή στα 22V-25V.

Ξέρετε τί μπορεί να συμβαίνει? Δεν θέλω να φτιάξω άλλη πλακέτα αλλά αν δεν βρώ κάποια λύση δεν θα έχω άλλη επιλογή!

Ευχαριστώ!

Thanos10
09-01-10, 16:21
Στα ποδια των τελεστικων στο πιν 4 υπαρχει αρνητικη ταση.

weather1967
09-01-10, 16:33
Οχι βρε φιλε Γιωργο και να φτιαξεις αλλη πλακετα επειδη δεν σου λειτουργει το κυκλωμα :001_rolleyes:.
Τσεκαρισε ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα ενα -ενα αν ειναι οκ απο πυκνωτες,αντιστασεις,ποτενσιομετρα,διοδους

sv9gph
09-01-10, 17:40
το εχω φτιαξει το συγκεκριμενο τροφοδοτηκο smart kit 1138 απο τις 10 φωρες που το ανηγα τις 8 ειθελε επισκευη......δεν αντεχουν οι τελεστικοι οσο για τον φυλο που δωκημασε να φωρτισει μπαταρια καλητερα να μην το επιχιρισει ποτε ξανα!Ενα πυκνωτη φωρτισα για να τον δωκημασω και μετα απο ενα ανηξε κλησε καικε η εξοδος 2n3055 το οδηγο 2n2219 και η D10 και ενα tl081......αυτο με τον πυκνωτη συνδεμενω πανωτου

ggr
09-01-10, 18:28
Κι εγω ειχα παρομοιο προβλημα,οταν πχ συνεδεα πχ μια μπαταρια για να τη φορτισω, κλεινοντας το τροφοδοτικο και ξανανοιγοντας το με την μπαταρια πανω μου εκαιγε το 2Ν2219. Το ελυσα ομως το προβλημα βαζοντας μια διοδο που αντεχει αρκετα αμπερ στην εξοδο σε σειρα για να κοβει επιστροφες θετικης τασης, μοναδικο μειονεκτημα η πτωση τασης πανω στην διοδο που ειναι ομως ασημαντη. Απο τοτε οτι κι αν του εχω κανει δεν καταλαβαινει τιποτα. Με την ευκαιρια το ανεβαζω και σε φωτογραφια μιας και του αλλαξα κουτι προσφατα παρολο οτι το εχω περιπου 15 χρονια.

sv9gph
09-01-10, 19:47
εγω το εστηλα "αδιαβαστο" στο τοιχο.:001_rolleyes:εφτιαξα κατι ποιο απλο με 317 @ lm741 + μερικα πεταλα και εχει και προστασια-περιορησμο για βραχηκηκλωμα και επιλογη για να κανει πτωση τασεως η ρευματος οταν το βραχηκηκλωνεις.

sv9gph
09-01-10, 19:49
ωραιο κουτι!!!φανταστηκο!αν δεις το δηκομου......μετα την στενη επαφη που ειχε με τον τοιχο και το πατομα και το ποδοπατημα....εκει με εβγαλε με αυτα που μου εκανε.

ALAMAN
09-01-10, 20:24
Εμένα πάλι ποτέ δεν με απογοήτευσε...
Την παρουσίαση την έκανα 19-01-07, τότε περίπου το είχα κατασκευάσει!
Απο τότε μέχρι σήμερα το μόνο πρόβλημα που είχε ήταν το τρανζίστορ εξόδου 2N3055 το οποίο έχει καεί 2 φορές μέχρι τώρα!
Αυτό που συμβαίνει σήμερα πρώτη φορά το βλέπω !! :crying:

Τώρα που το ξανακοίταξα, όπως είπε και ο Θάνος στους τελεστικούς U2 και U3 υπάρχει αρνητική τάση -3,5V στα πίν4 (ως προς τη γή).
Στο U1 το πιν4 έχει 0V.

Thanos10
09-01-10, 20:47
Γιωργο εκει επρεπε U2&U3 να ειχες παραπανω γιατι η ζενερ D7 ειναι 5,6ν το οτι εχεις 3,5ν ψαξε λιγο το δικτιωμα.

ALAMAN
09-01-10, 23:50
Μήπως υπάρχει κανένα αντίστοιχο σχέδιο με τα ίδια χαρακτηριστηκά παλμοτροφοδοτικού?

Thanos10
10-01-10, 00:24
Γιωργο τα παλμοτροφοδοτικα ειναι δυσκολα στην κατασκευη τους,ακομη ποιο δυσκολο ειναι η ρυθμιση ρευματος και η κατασκευη του μετασχηματιστη θελουν σωστο υπολογισμο,οχι οτι δεν γινεται.
Και μαλλον θα θελεις απο 220ν απευθειας πετατροπη εδω ειναι ακομη ποιο δυσκολα τα πραγματα.

ALAMAN
10-01-10, 01:50
Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κανένα καλύτερο και πιο αξιόπιστο απο το συγκεκριμένο?
Απλό τροφοδοτικό, με τα ίδια χαρακτηριστηκά!

Thanos10
10-01-10, 01:57
Σχεδια Γιωργο υπαρχουν πολλα εχω ενα κατα νου οπως το θες θα το βρω και θα σου το ανεβασω ειναι δοκιμασμενο και αξιοπιστο.
Για απλο τροφοδοτικο μιλαμε οχι παλμοτροφοδοτικο.

ALAMAN
10-01-10, 02:24
Ναί για απλό τροφοδοτικό!
Με τα ίδια χαρακτηριστηκά!
Ρύθμιση ρεύματος
Περιοχή τάσης 0-30V
Προστασία απο βραχυκυκλώματα κλπ...
Και αν μπορεί να γίνει και συμετρικό ακόμα καλύτερα!
Τουλάχιστον να είναι καλύτερο απο αυτό που είχα κατασκευάσει!
Μπορώ να πω οτι έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω αν και δεν θυμάμαι πόσο μου κόστισε αλλά είναι κρίμα να σταματάει και να βγάζει προβλήματα χωρίς λόγο!

tasosmos
10-01-10, 02:32
Κοιτα το κυκλωμα που εχει ανεβασει ο Γρηγορης (moutoulos) με το LM723.
Απλα βαλε 1-2 τρανζιστορ εξοδου αναλογως τι εχεις κι εισαι οκ, και περιορισμος ρευματος και αρκετα πιο αξιοπιστο.

sv9gph
10-01-10, 14:38
λιγο υπομονη και θα ανεβασω μια κατασκευη του ελεκτορ 1.2-30v 5A με τα τυπομενα και ολα τα καλα!

ALAMAN
10-01-10, 14:42
Έχω μερικά τεύχη του ελέκτορ...
Σε ποιό τεύχος είναι, να το ψάξω?

sv9gph
10-01-10, 14:51
μαιος 1990 αν δεν κανω λαθος.πρεπει να κανω μετατρωπη στο pdf για να το ανεβασω αν δεν το βρεις κανε λιιιιιγο υπομονη!!

ALAMAN
10-01-10, 15:15
Μέσα στο forum ψάχνοντας για κυκλώματα βρήκα αυτό εδώ...
Απο ελέκτορ, όλο το άρθρο.
Έχει και τυπωμένο, ανεβάζω μόνο το σχηματικό.
Τί λέτε, αξίζει??

Άν πρόσεξα καλά όμως την ρύθμιση της τάσης την κάνει στην έξοδο με ένα ποτενσιόμετρο σε συνδεσμολογία διαιρέτη τάσης.. ή κάνω λάθος?
Και χρησιμοποιεί 2 μικροαμπερόμετρα !?:confused1:

EDIT: Αυτό είναι το link με όλο το άρθρο... http://rs164cg.rapidshare.com/files/317629124/power_supply_0-30v.rar
Το οποίο υπάρχει εδώ, http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=48153

tasosmos
10-01-10, 15:28
Τα ποτενσιομετρα που λες ειναι για καλιμπραρισμα των οργανων ωστε να δειχνουν τις σωστες τιμες.
Η ρυθμιση της εξοδου απ'οτι βλεπω γινεται με τα P1, P2 στους τελεστικους.

ALAMAN
10-01-10, 15:34
Σωστά τώρα το είδα!
Τα όργανα είναι όντως μικροαμπερόμετρα?
και πώς κάνουμε την αντιστοίχιση για τάση και ρεύμα?

sv9gph
10-01-10, 17:01
σε ποιο τευχος ειναι για να δω αν το εχω?φενεται καλο!μετρα την πτωση τασης αν εχεις βαλει μακρια καλοδια και επαναφερει την ταση στο σοστο σιμιο πανω στην πλακετα που τροφοδωτει

ALAMAN
10-01-10, 17:04
Αυτή η λειτουργία με τους αισθητήρες Vs είναι προαιρετική?
Απ' ότι βλέπω στην πρόσωψη του κουτιού μπορεί να γίνει και συμετρικό?, υπάρχει και μια μπόρνα με γείωση!

sv9gph
10-01-10, 17:04
α εχει και ξεχωριστη τροφοδωσια για τα ολοκληρομενα!οτι καλητερο.

ALAMAN
10-01-10, 17:08
Για όργανα τάσης και ρεύματος μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα ξεχωριστό κύκλωμα με LCD ??

sv9gph
10-01-10, 17:09
οχι συμετρικο δεν μπωρει γινει.οι αισθητηρες ειναι σε περιπτωση που εχεις 10 μετρα καλοδιο και συγουρα θα εμφανιζουν καποια αντησταση λογο διατομης και ποιοτητας του χαλκου

sv9gph
10-01-10, 17:14
υπαρχου ετημα ψηφηακα οργανα στην αγωρα με 20Ε τα οποια εχουν τζαμπερακια στο πισω μερος και διαλεγεις αν θελεις να ειναι βολτομετρο αμπερομερο & θερμομετρο!

Thanos10
10-01-10, 17:34
Για οργανο θα σου ελεγα να φιαξεις αυτο που εχω και εγω ειναι με οθονη lcd και μετραει ταση 30v, ρευμα 50A, βατωρες, κιλοβατωρες, θερμοκρασια, και χρονο ολα αυτα με εναν AVR,και ειναι και δοκιμασμενο.

ALAMAN
10-01-10, 18:34
Έχω ένα κύκλωμα για μέτρηση ρεύματος και τάσης νομίζω είναι αυτό που επισύναψε ο θάνος, απλά ρώτησα αν μπορώ να το προσαρμόσω επάνω στο τροφοδοτικό για να αντικαταστήσω τα αναλογικά όργανα (μικροαμπερόμετρα).

Thanos10
10-01-10, 18:55
Με ποιον avr ειναι αυτο που λες.

tasosmos
10-01-10, 19:00
Θανο αυτο το κυκλωμα ειναι απο το ελεκτορ (καποιο του 2008 νομιζω) ή αλλο?
Φαινεται καλο αυτο που λεω αλλα δεν το εχω δοκιμασει.

ALAMAN
10-01-10, 19:06
Νομίζω οτι χησιμοποιούσε AVR, πρέπει να είναι σε τεύχος του 2008.
Μισό λεπτό να το ψάξω...

ALAMAN
10-01-10, 19:11
ΕΛΕΚΤΟΡ, Φεβρουάριος 2008.
<< Μονάδα απεικόνισης για τροφοδοτικά >>
Σελ 27.

Χρησιμοποιεί τον ATMega8.

Να τα σκανάρω και να τα ανεβάσω?

ALAMAN
10-01-10, 19:17
Το πρόβλημα είναι που θα βρούμε το αρχείο hex του μικροελεγκτη.

tasosmos
10-01-10, 19:21
http://www.elektor.com/magazines/2008/january/versatile-dc-power-meter.367551.lynkx
Αν γινεις μελος (δωρεαν) μπορεις να κατεβασεις ενα zip με τα hex.

moutoulos
10-01-10, 19:31
Απλά κάπου το είχα ...

Thanos10
10-01-10, 19:33
Προσοχη το κυκλωμα με τον ΑΤmega8 το προγραμμα ειναι λαθος το νεο δουλευει με τον ATmega168.

ALAMAN
10-01-10, 19:38
Η πλακέτα είναι διπλής όψης?
Βρήκα ένα αρχείο pdf με 2 τυπωμένα !

Thanos10
10-01-10, 19:40
Αυτο ειναι το σωστο.

Thanos10
10-01-10, 19:46
Θανο αυτο το κυκλωμα ειναι απο το ελεκτορ (καποιο του 2008 νομιζω) ή αλλο?
Φαινεται καλο αυτο που λεω αλλα δεν το εχω δοκιμασει.
Του Ελεκτορ ειναι αλλα το ΗΕΧ που δινει το ελεκτορ για τον Ατmega8 ειναι λαθος το εχω φιαξει αλλα με τον ATmega168 αυτο ειναι το σωστο,δες την φωτο που ανεβασα το εχω σε ενα τροφοδοτικο.

ALAMAN
10-01-10, 19:46
Ενοείς οτι το κύκλωμα στο άρθρο του ελέκτορ είναι λάθος ή το πρόγραμμα του μικροελεγκτή?

ALAMAN
10-01-10, 19:48
Απλά αντικαθηστούμε τον μικροελεγκτή και στη θέση του ATmega8 βάζουμε τον ATmega168 με το hex που έχει στο site του ελέκτορ?

Thanos10
10-01-10, 19:49
Το προγραμμα για τον ΜΕ μην το φιαξεις με τον ATmega8 δεν δουλευει σωστα βαλε τον 168 θα σου ανεβασω και το ΗΕΧ.

ALAMAN
10-01-10, 19:51
Οκ αφού είναι δοκιμασμένο έτσι θα βάλω τον ATmega168.
Τελικά το τυπωμένο είναι διπλής όψης?

ALAMAN
10-01-10, 19:54
Αυτό είναι και το τυπωμένο που βρήκα.
Στο άρθρο του ελέκτορ, όπως βλέπω στην παρουσίαση της πλακέτας η πάνω μεριά (μεριά των εξαρτημάτων) δεν έχει 2η όψη, μόνο μεταξοτυπία!
Στο τυπωμένο που φαίνετε στο αρχείο pdf, μοιάζει να είναι 2 όψεις.

Thanos10
10-01-10, 20:13
Καλυτερα να φιαξεις ενα δικο γιατι αυτο οι ακροδεκτες της οθονης ειναι στο πλαι και δεν θα βρεις ιδια σου ανεβαζω μια φωτο απο ενα τροφοδοτικο μου που το εχω βαλει, και σου ανεβαζω και το ΗΕΧ για τον ΑΤmega168.

ALAMAN
10-01-10, 20:23
Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να βρώ οθόνη που να έχει τους ακροδέκτες σε άλλη θέση?
Το σχέδιο που ανέβασες είναι διαφορετικό απ του ελέκτορ?

Thanos10
10-01-10, 20:30
Το σχεδιο μπορεις να φιαξεις το ιδιο με του ελεκτορ απλα θα βαλεις τον 168 και το ΗΕΧ που σου ανεβασα οθονη εγω δεν βρηκα και εφιαξα δικο μου τυπωμενο.

ALAMAN
10-01-10, 20:36
Οκ Ευχαριστώ πολύ!!!
Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τη σημασία των ακροδεκτών που έχω σε κόκκινους κύκλους στην εικόνα που ανέβασα?

ALAMAN
10-01-10, 20:56
Θα χρησιμοποιήσω αυτό το κύκλωμα ως όργανο μέτρησης τάσης και ρεύματος για το τροφοδοτικό που βρήκα προηγουμένως.
Θα χρησιμοποιήσω και τον αισθητήρα θερμοκρασίας επάνω στα 2N3055!

Το τροφοδοτικό το έχει δοκιμάσει κανένας?
Ελπίζω τουλάχιστον να αντέχει και να μην ψάχνομαι όπως με το προηγούμενο...

ALAMAN
10-01-10, 21:35
Το τυπωμένο του τροφοδοτικού που έιναι λίγο στραβό, ξέρετε πώς μπορούμε να το γυρίσουμε λίγο προς τα αριστερά?
Εδώ είναι η εικόνα.
http://img265.yfrog.com/i/pcb.png/

Thanos10
10-01-10, 21:47
Βρηκα ενα pdf με το τυπωμενο που ειχα φιαξει το οργανο δεν εχω τοπογραφικο σου το ανεβαζω πιστευω οτι μπορεις να βρεις ακρη.

moutoulos
10-01-10, 21:49
... μπορούμε να το γυρίσουμε λίγο προς τα αριστερά? Εδώ είναι η εικόνα.
http://img265.yfrog.com/i/pcb.png/

Σου το "ανέβασα" εδώ (http://img191.imageshack.us/img191/1877/47439885.png) "ευθυγραμμισμένο".

http://img191.imageshack.us/img191/1877/47439885.th.png (http://img191.imageshack.us/i/47439885.png/)

ALAMAN
10-01-10, 21:55
Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη!
Νά σαι καλά!!! :biggrin:

Η πλακέτα βγαίνει λίγο μεγάλη ή μου φαίνετε?

ALAMAN
10-01-10, 22:00
Βρηκα ενα pdf με το τυπωμενο που ειχα φιαξει το οργανο δεν εχω τοπογραφικο σου το ανεβαζω πιστευω οτι μπορεις να βρεις ακρη.
Χωρίς σχέδιο για τοποθέτηση δύσκολα τα πράγματα...
Θα φτιάξω δική μου πλακέτα δεν είναι και τόσο δύσκολη! :wiink:
Τελικά οι ακροδέκτες που κύκλωσα με κόκκινο τί ακριβώς κάνουν?

dal_kos
10-01-10, 22:16
Φίλε ALAMAN,
αν το φτιάξεις και λειτουργεί, παρακαλώ ενημέρωσε, να το φτιάξω κι εγώ, γιατί μου χρειάζεται κι εμένα ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό.
Ευχαριστώ :001_smile:

moutoulos
10-01-10, 22:23
Ευχαριστώ πολύ Γρηγόρη!
Νά σαι καλά!!! :biggrin:

Η πλακέτα βγαίνει λίγο μεγάλη ή μου φαίνετε?

Γιώργο ........... 100x164mm

Thanos10
10-01-10, 23:35
Φίλε ALAMAN,
αν το φτιάξεις και λειτουργεί, παρακαλώ ενημέρωσε, να το φτιάξω κι εγώ, γιατί μου χρειάζεται κι εμένα ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό.
Ευχαριστώ :001_smile:
Κωστα δουλευει το εχω φιαξει δες εδω http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43518

ALAMAN
10-01-10, 23:45
Θάνο ωραίο τροφοδοτικό!! :wiink:

Ανεβάζω το αρχείο του τυπωμένου απο πρόγραμμα sprint-layout, σε περίπτωση που θέλει κάποιος να το κατασκευάσει.
Αν μπορεί κάποιος ας το κάνει και μορφή pdf...

ALAMAN
11-01-10, 14:16
Να επανέρθω λίγο στη βλάβη του κυκλώματος...

Γιωργο εκει επρεπε U2&U3 να ειχες παραπανω γιατι η ζενερ D7 ειναι 5,6ν το οτι εχεις 3,5ν ψαξε λιγο το δικτιωμα.
στην ζενερ επάνω έπρεπε να έχω 5,6V?
Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στις διόδους D5 και D6 (1N4148)??

Thanos10
11-01-10, 14:47
Γιωργο το σχεδιο ειναι με το LM723 και με ενα FET μπορεις ανετα να παρεις 3Α και παραπανω, μπορεις να βαλεις και τον μετασχηματιστη απο το παλιο τροφοδοτικο καθως και την γεφυρα και τους πυκνωτες το σχεδιο ειναι δοκιμασμενο και δουλευει εχει ρυθμιση ρευματος και τασης και προστασια απο βραχυκυκλωματα.
Εγω το εχω να δινει 0-10Α και 0-30ν, με τρια FET.
Tα FET ειναι τα IRFZ48N 55ν 14mΩ 130W 64A στους 25C και στους 100C 45A.
Οποτε αν θελεις 3Α βαζεις ενα.

ALAMAN
11-01-10, 14:51
Δηλαδή στη θέση του μετασχηματιστή που θέλει 33V μπορώ να βάλω τον δικό μου που είναι 24V?
Έχω και μεγαλύτερο 24βολτο στα 100W.

Το μόνο που δεν έχω καταλάβει είναι πως θα συνδέσω το όργανο ψηφιακής ένδειξης με LCD του ελέκτορ επάνω στο τροφοδοτικό.
άν αντικαταστήσω απλά τα μικροαμπερόμετρα με τις αντίστοιχες υποδοχές τάσης και ρεύματος του ψηφιακού οργάνου θα είναι εντάξει?

Thanos10
11-01-10, 15:18
Aν βαλεις μετασχηματιστη μικροτερη ταση θα παρεις μικροτερη ταση στην εξοδο.
Το κυκλωμα με το TL081 μετραει την πτωση ταση που εχει η αντiσταση R7
η συνδεση με το τροφοδοτικο ειναι απλη εχει in&out in συνδεεται η εξοδος του τροφοδοτικου και out ειναι η εξοδος.

ALAMAN
11-01-10, 16:14
Ok βρήκα πως συνδέεται το κύκλωμα μέτρησης!
Θα φτιάξω την πλακέτα αργότερα, όταν τελειώσω το τροφοδοτικό!
Ξέρεις μήπως το κόστος υλικών της πλακέτας του τροφοδοτικού?
Τις αντιστάσεις που έχει σε σειρά με τα μικροαμπερόμτετρα μπορώ να τις παραλείψω? έτσι κ αλλιώς θα είναι στον αέρα αφού θα λείπουν τα μικροαμπερόμετρα.
Ακόμα όμως δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί μετράει την τάση και το ρεύμα με μικροαμπερόμετρα και δεν χρησιμοποιεί κλασικά όργανα του εμπορίου (αμπερόμετρο - βολτόμετρο) σε σύνδεση σειρά και παράλληλα όπως τα κλασικά τροφοδοτικά!

Σαν βελτίωση μπορούμε να αντικαταστήσουμε τα 2N3055 με κάτι πιο ανθεκτικό ?

Thanos10
11-01-10, 16:38
Μπορεις να βαλεις ποιο ισχυρα αλλα δεν χρειαζεται για 3Α.

Thanos10
11-01-10, 16:40
Αλλα αν θελεις μπρεις να βαλεις τα ποιο ισχυρα 2Ν3772.

ALAMAN
11-01-10, 16:46
Ok ευχαριστώ πολύ!
Μόλις βρώ μετασχηματιστές θα ξεκινήσω τις πλακέτες!
Θα κάνω πρώτα το τροφοδοτικό και μετά το ψηφιακό όργανο.
Ελπίζω να μην κοστίσει πολύ, αν και το ποιό ακριβό θα είναι το κουτί του τροφοδοτικού. :001_unsure:

ALAMAN
11-01-10, 16:58
Τώρα πρόσεξα οτι εκτός απο την τροφοδοσία του τελεστικού που την παρέχει η έξοδος του τροφοδοτικού χρειαζόμαστε και μια σταθερή τροφοδοσία για τον μικροελεγκτή σωστά?

ALAMAN
11-01-10, 17:10
Θάνο στο κύκλωμα που ανέβασες για το ψηφιακό όργανο το ποδαράκι 4 του τελεστικού έχει -5V.
Στο άρθρο του ελέκτορ γειώνετε!
Έτσι όταν στην έξοδο εμείς δώσουμε τάση, μέσα απο την αισθητήρια αντίσταση, κοντά στο 0 ή κάτω απο την τάση λειτουργίας του τελεστικού αυτός δεν θα λειτουργείσει (???) :confused1::blink:
Έχει γίνει κάποιο λάθος ή εγώ δεν πρόσεξα κάτι?

Thanos10
11-01-10, 17:11
Την ταση για την λειτουργια του οργανου την παιρνεις μετα την γεφυρα ανορθωσεως μεσω του 7805 βεβαια να μην ειναι πωνω απο 30ν γιατι ξεπερνας την μεγιστη επιτρεπομενη ταση γαι το 7805 αν θελεις μπορεις να βαλεις ενα 7824 και μετα συνδεεις το 7805 ενωειτε και τα δυο με ψυκτρες,η μετρηση τασης γινεται απο το πιν 23 του avr το οποιο συνδεεται στην εξοδο του τροφοδοτικου,μεσω των αντιστασεων 27Κ.
Το ποδι Νο4 γειωνεται.

ALAMAN
11-01-10, 17:16
Ανεβάζω το κύκλωμα του ελέκτορ.
Μεταξύ PC3 και PC4 συνδέεται η αισθητήρια αντίσταση.

EDIT: όταν η τάση είναι πολύ μικρή κοντά στο 1V ή κάτω απο την ελάχιστη τάση λειτουργίας του τελεστικού
αυτός δεν θα δουλέυει

ALAMAN
11-01-10, 17:34
Εγώ θα ακολουθήσω το σχέδιο του ελέκτορ για το τυπωμένο, τα υπόλοιπα θα τα δώ στην πράξη.

Thanos10
11-01-10, 17:36
Αν εχεις το ελεκτορ και διαβασεις θα δεις πως δουλευει προσεχε μονο δινει μια φωτο με ασφαλειες για το ponyprog μην βαλεις αυτες γιατι δεν ειναι οι σωστες ειναι παραδειγμα απο το παραθυρο ασφαλειων του ponyprog.
Αν το προγραμματισεις με ponyprog δεν θα επιλεξεις καμια ασφαλεια δηλαδη δεν θα τικαρεις κανενα κουτακι.

ALAMAN
11-01-10, 17:48
Εγώ συνήθως χρησιμοποιώ το CodeVisionAVR.
Αυτές οι ασφάλειες τί ακριβώς κάνουν?

Thanos10
11-01-10, 18:11
Οι ασφαλειες ειναι τα bit αλλιως χωρις αυτα δεν μπορει να δουλεψει ο μ.ε.
Και τα οριζει αυτος που εφιαξε τον κωδικα και οριζει ποιες πρεπει να προγραμματιστουν.

ALAMAN
11-01-10, 18:16
τα hex που είχες ανεβάσει δεν έχουν έτοιμα μέσα τις ρυθμίσεις απο τα fuses?

Thanos10
11-01-10, 18:21
Οχι δεν εχουν.

ALAMAN
11-01-10, 18:25
Αν και δεν ξέρω πως θα το κάνω αυτό, θα το ψάξω αργότερα.
Πρώτα θα κατασκευάσω το τροφοδοτικό!
και να δώ πως θα φτιάξω και το παλιό :angry:
Αύριο θα αλλάξω και τις 2 διόδους (1Ν4148.) να δούμε τι θα γίνει... εκτός αυτές έχω αλλάξει όλους τους ημιαγωγούς.

ALAMAN
11-01-10, 18:38
Τώρα που το σκεύτομαι, αφού οι εικόνες στο ελέκτορ δεν έχουν καμία σημασία με τις πραγματικές ρυθμίσεις, πού θα ξέρουμε τις ρυθμίσεις για τα fuse ?? Υποτίθεται οτι τα hex που ανεβάζουν στο site του περιοδικού είναι για απευθείας εγγραφή... :confused1:

Thanos10
11-01-10, 18:56
Εγω στην αρχη εβαλα τον atmega8 με τις ασφαλειες που εδινε το ελεκτορ στην φωτο το αποτελεσμα να κλειδωσω πεντε avr οταν τελικα τα βρηκα και το προγραμματισα δεν δουλευε σωστα αναβοσβηναν οι ενδειξεις τις τασης στην οθονη οταν εβαλα τον 168 με το νεο κωδικα ολα ενταξει το βλεπεις εξαλλου απο την φωτο που ανεβασα.

ALAMAN
11-01-10, 18:58
Δηλαδή αυτά τα fuse bits κλειδώνουν τον μικροελεγκή και δεν μπορεί να επαναπρογραμματιστεί?

ALAMAN
11-01-10, 19:05
Εγώ όσες φορές έπαιζα με μικροελεγκή ποτέ δεν τσέκαρα τις επιλογές απο τη λίστα fuse bit και ο μικροελεγκής πάντα δούλευε!
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν θα δουλέψει τώρα! :confused1:

Thanos10
11-01-10, 19:09
Αυτο γινεται με το ponyprog επειδη ειναι αναποδα οι ρυθμισεις.

ALAMAN
11-01-10, 19:18
Έχεις τις ρυθμίσεις απο τα fuse που πρέπει να επιλεχτούν?

Thanos10
11-01-10, 19:23
Εγω το προγραμματισα με το ponyprog και δεν τικαρισα καμια ασφαλεια και δουλευει οπως το βλεπεις.

ALAMAN
11-01-10, 19:36
Οκ. Όταν φτάσω στο σημείο του προγραμματισμού θα δώ τι θα κάνω.
Ο κώδικας σε τί γλώσσα γράφτηκε?

ALAMAN
12-01-10, 13:23
Την αισθητήρια αντίσταση για το ψηφιακό όργανο πως τη ζητάμε στο εμπόριο?

Thanos10
12-01-10, 13:53
Εγω την πηρα απο τον Darla 0.01Ω 30W.

dal_kos
12-01-10, 13:57
Το πηνίο 0.1 είναι πηνίο με πυρήνα αέρα, ή έτοιμο από το εμπόριο?

Thanos10
12-01-10, 14:09
To πηνιο ειναι ετοιμο 10μΗ υπαρχει στο εμποριο ειχα αγοραση απο τον φανο μια σειρα απο αυτα.

ALAMAN
12-01-10, 14:18
Το πηνίο 10μΗ είναι τα κλασικά που μοιάζουν με πυκνωτές!

ALAMAN
12-01-10, 14:41
Άλλαξα όλες τις διόδους απο το παλιό τροφοδοτικό.
Έχω αλλάξει όλους τους ημιαγωγούς, τελεστικούς, τρανζίστορ διόδους.
Η τάση ακόμα μένει κολημένει στα 22V
Όταν γυρνάω το ποτενσιόμετρο σε κάποια στάθμη του ανεβαίνει απότομα στα 25V. Δεν κάνει τίποτα άλλο!
τί μπορεί να φταίει τώρα!
Η τάση στο Νο4 των τελεστικών παραμένει -3,5V

dal_kos
12-01-10, 15:03
Τα ποτενσιόμετρα τα κοιταξες?

ALAMAN
12-01-10, 15:06
Θα αλλάξω το ποτενσιόμετρο της τάσης με ένα καινούργιο για δοκιμή.

ALAMAN
12-01-10, 15:11
Τα ίδια...
Μάλλον θα φτιάξω άλλη πλακέτα!
Η σελίδα όμως είναι off τώρα... :confused1:
Πού θα βρώ τον κατάλογο υλικών?

Thanos10
12-01-10, 15:12
Κοιταξε μετα την γεφυρα τι ταση εχεις.

gf
12-01-10, 15:19
Τα ίδια...
Μάλλον θα φτιάξω άλλη πλακέτα!
Η σελίδα όμως είναι off τώρα... :confused1:
Πού θα βρώ τον κατάλογο υλικών?

Εδω?
http://english.cxem.net/power/power1.php

ALAMAN
12-01-10, 18:23
Κοιταξε μετα την γεφυρα τι ταση εχεις.
Μετά τον πυκνωτή (4700μF) έχω κανονικά γύρω στα 33V DC


Εδω?
http://english.cxem.net/power/power1.php
Ευχαριστώ πολύ φίλε!

Thanos10
12-01-10, 18:39
Ειπες τα εχεις αλλαξει ολα και το προβλημα υπαρχει μηπως ειναι καμια κολληση ψυχρη θελει ψαξιμο αφου πρωτα δουλευε τι να πω κατι δεν παει καλα τα IC τα εχεις σε βασεις?

Thanos10
12-01-10, 18:41
Για κοιτα και την R2 82Ω μηπως ειναι καμμενη.

Thanos10
12-01-10, 18:43
Ξεχασα να σου πω γενικα κοιτα ολες τις μικρες αντιστασεις (σε Ω).
Κοιτα και την 0,47Ω.

sv9gph
13-01-10, 22:21
το τροφοδοτηκο που εχω φτιαξει και σας ανεβαζω το σχεδιο και ολα τα σχετηκα,ειναι απο το ελεκτορ,του εχω βαλει μετασχηματηστη σε μεγαλητερη ταση για να πηγενει εως τα 30 volt και δεν εχει κανενα προβλημα

sv9gph
13-01-10, 22:23
και μια ακομα με το τυπομενο

sv9gph
13-01-10, 22:31
στη θεση των mj2955 εχω βαλει τα mj 15004 ειναι ποιο ισχιρα.

ALAMAN
13-01-10, 22:57
Μέχρι 20V πάει αυτό...

Μόλις επισκευάσω το παλιό θα φτιάξω το άλλο που είχα βρει, νομίζω κι εκείνο απο ελέκτορ είναι!

sv9gph
13-01-10, 23:10
με 22volt στο δευτερυον παει σφεντονα στα 30,ειναι δοκιμασμενω

dal_kos
13-01-10, 23:16
Το τελευταίο κύκλωμα θα μπορεί να λειτουργήσει με ένα lm338[ενισχυμένο 317 που πάει στα 5Α,peak 7A] που έχω, ή είναι καλύτερα να το κάνω με το 317 και τα τρανζίστορ?
Ευχαριστώ

Thanos10
13-01-10, 23:17
Για ολο το ρευμα θα ειναι η εξοδος 30ν?

ALAMAN
15-01-10, 17:23
Τελείωσα την πλακέτα και τελικά το παλιό μου τροφοδοτικό είναι και πάλι σαν καινούργιο (δεν ξέρω για πόσο όμως :001_tt2:) !
Ας ελπίσουμε οτι θα με πάει άλλα 2 χρόνια...:001_rolleyes:

Μόλις βρώ μετασχηματιστές ξεκινάω κατασκευή για το καινούργιο, απο το ελέκτορ, μαζί με το ψηφιακό κύκλωμα ένδειξης :biggrin:

gkaltsid
26-01-10, 22:03
Εχω μετασχηματιστη 24ν στα 5Α. Μπορει αυτο το τροφοδοτικο να βγαλει 5Α και αν ναι τι πρπει να κανω?
ευχαριστω

gkaltsid
27-01-10, 11:29
κανεις να ξερει?

ALAMAN
27-01-10, 12:34
Νομίζω πως θα χρειαστεί να προσθέσεις παράλληλα άλλο ένα τρανζίστορ 2Ν3055 για να πάρεις περισσότερο ρεύμα!

gkaltsid
05-02-10, 15:16
Πως θα συνδεσω στη σειρα το δευτερο ποτενσιομετρο?




Πολύ ωραία η κατασκευή σου φίλε μου. Θα μου επιτρέψεις να σου προτείνω μια βελτίωση. Βάλε και ένα ποτενσιόμετρο μικρής τιμής σε σειρά με αυτό που ρυθμίζει την τάση, ώστε να έχεις ευκολότερη ρύθμιση της τάσης. Η μικρομετρική ρύθμιση της τάσης που θα πετύχεις με αυτόν τον τρόπο βοηθάει πολλές φορές. Η τιμή του επιπλέον ποτενσιόμετρου μπορεί να είναι περίπου το 1/10 της τιμής (εδώ είναι 10ΚΩ/10=1ΚΩ).
Και κάτι άλλο. Το κουτί που έβαλες το τροφοδοτικό από που και πόσο το αγόρασες;

Και πάλι συγχαρητήρια, όχι μόνο για την κατασκευή, αλλά και για την παρουσίαση που έκανες.

tasosmos
05-02-10, 15:31
Δεν υπαρχει κατι το ιδιαιτερο, κανονικα οπως συνδεεις αντιστασεις. Για καθε ποτ εισοδος στο κεντρο, εξοδος στα δεξια, αν αυξανει αναποδα η ταση απλα χρησιμοποιησε τα αριστερα ακρα των ποτ. αντι για τα δεξια.

gkaltsid
05-02-10, 15:36
δηλαδη να χρισημοποιησω μονο τα 2 ποδαρακια?
κανα σχεδιο?
ευχαριστω

FILMAN
05-02-10, 15:38
δηλαδη να χρισημοποιησω μονο τα 2 ποδαρακια?
κανα σχεδιο?
ευχαριστω
Ναι. Τι να το κάνεις το σχέδιο;

gkaltsid
05-02-10, 16:02
εχω ψιλοκολησει :P

gkaltsid
05-02-10, 16:30
εχω βαλει οπως λεει μια αντισταση μετα το δευτερευον 33 ωμ και το αμπερομετρο δειχνει 55 mA ενω λεει οτι πρεπει να δειχνει 20mA.
ολες οι αλλες μετρησεις που λεει ειναι σωστες. υπαρχει προβλημα?

HeavenNHell
07-02-10, 19:30
Βρηκα ενα pdf με το τυπωμενο που ειχα φιαξει το οργανο δεν εχω τοπογραφικο σου το ανεβαζω πιστευω οτι μπορεις να βρεις ακρη.
Στο τυπωμένο θέλει προσοχή γιατί το 2 ποδαράκι από το 7805 πρέπει να πάει στη γείωση και σε αυτό το τυπωμένο δεν πάει πουθενά. δεν το είχα προσέξει και έσκασε ο ηλεκτρολυτικός θεαματικά μπορώ να πω.

Οταν μπορέσω θα ανεβάσω και το σχετικό τοπογραφικό

eystratios
09-02-10, 19:56
gia mena pou den ta paw poly kala me tin or:lool:thografia?

moutoulos
09-02-10, 22:56
gia mena pou den ta paw poly kala me tin or:lool:thografia?
Άσχετο ..., υπάρχει αυτό (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45424).

dj_mike
16-02-10, 00:57
Kαλησπερα,

Αυτες τις μερες καθομουν και εβλεπα διαφορες κατασκευες με τροφοδοτικα στο forum και απο οτι διαβασα αυτο το τροφοδοτικο παρουσιασε καποια προβληματα και καθως εψαχνα σημερα βρικα οτι για το συγκεκριμενο πριν μερικες μερες βγικαν καποιες διορθωσεις.
Καταλαβα ομως λιγα πραματα γιατι δεν εχουν καποιο σχημα αλλα μονο λογια.
Οποιος μπορεσει ας το ξεμπερδεψει με νεο σχηματικο ωστε πλεον να εχουμε στο forum το διορθωμενο κυκλωμα που οπως λενε δεν παρουσιαζει προβληματα.
Αυτο που εγραψαν ειναι:


Mounted all the parts on the pcb and then concluded that there is some serious problems in this schematics. First, 2N3055 will overheat, so you have to connect two of them in parallel with emitter resistors 0.1ohm/5w. Second, maximal voltage between '+' and '-' of TL081 is 36VDC.If you connect them as it is shown in this circuit diagram that voltage will be about 45VDC, so they will burn down immediately. To fix this problem you have to reconnect all pins number 7 of U1, U2 and U3, emitter of Q3 and 'upper' end of R19 to out of an 7809 with 18V zener diode between 'common' pin and '-' of 3300uF cap, and input of 7809 connect to '+' of the same cap. Now, on pin number 7 and mentioned parts you'll have 27VDC, and total voltage will be 32.6VDC. Third, instead of using 3300uF, use 4700 or 6800uF/63VDC to reduce the ripple on higher currents (2-3A). The rest of the circuit is perfect. I like it cause it is so inexpensive and easy to make with those simple reconstructions i mentioned.

HeavenNHell
16-02-10, 01:58
Εγω έβαλα τους OPA445 στην θέση του ΤL081 που είναι free samples από την ΤΙ(αντέχουν +-45V),+ μια δίοδο σε σειρά στην έξοδο για να μην μπορούν τάσεις να γυρίσουν, μέχρι τώρα μια χαρά είναι άλλα θα δούμε στο μέλλον τι θα γίνει. κaπoiα στιγμή θα αλλάξω και το transistor :001_tt2:

dj_mike
16-02-10, 15:22
Καλη και αυτη η λυση αλλα απο οτι βλεπω εχει κ αλλες επιπλεον αλλαγες.θα προσπαθησω σημερα μηπως και καταφερω και το βρω την ακρη σε νεο σχηματικο.
ΝΑ σε ρωτησω, αυτο με τα δωρεαν samples τι ακριβως γινεται? Κανεις παραγγελια και σου τα στελνουν δωρεαν για δοκιμη? εχεις καμια αλλη υποχρεωση μετα?

ALAMAN
16-02-10, 16:48
Τελικά το τροφοδοτικό έπαθε πάλι το ίδιο πρόβλημα!
Πάλι χάλασε...
Δεν το ξαναφτιάχνω, θα κατασκευάσω το άλλο του ελέκτορ.

dj_mike
16-02-10, 19:56
ισως με αυτες τις βελτιωσεις γινει καλυτερο και δεν σου ξαναχαλασει.

Thanos10
16-02-10, 20:20
Αυριο θα ανεβασω το σχεδιο για το τροφοδοτικο 0-30ν 0-10Α που ειναι και ευελικτο μπορεις να αλλαξεις τον μετασχηματιστη και να εχεις μικροτερη ταση η λιγοτερα αμπερ.

dj_mike
16-02-10, 20:26
περιμενουμε ανυπομονα :001_smile:

gkaltsid
16-02-10, 21:31
με τα free ΟΡΑ πως γινεται?
γιατι ελλαδα κανουν πανω απο 10 ευρω το ενα
αυριο παιρνω και τα display και θα κανω το κουτι
εβαλα 2 2Ν3055 και οι δοκιμες πηγαν καλα

ALAMAN
17-02-10, 00:11
Αυριο θα ανεβασω το σχεδιο για το τροφοδοτικο 0-30ν 0-10Α που ειναι και ευελικτο μπορεις να αλλαξεις τον μετασχηματιστη και να εχεις μικροτερη ταση η λιγοτερα αμπερ.
Δεν θέλω λιγότερη τάση!
Έχω έναν μετασχηματιστή 24V 100W, αν μπορεί να γίνει τίποτα μ' αυτόν μια χαρά θα είναι!
Δεν χρειάζομαι τόσα αμπέρ, όσα βγάλει ο μετασχηματιστής καλά είναι!
Ψάχνω κάτι πιο σταθερό απο αυτό που έχω.

Thanos10
17-02-10, 00:14
Δεν θέλω λιγότερη τάση!
Έχω έναν μετασχηματιστή 24V 100W, αν μπορεί να γίνει τίποτα μ' αυτόν μια χαρά θα είναι!
Δεν χρειάζομαι τόσα αμπέρ, όσα βγάλει ο μετασχηματιστής καλά είναι!
Ψάχνω κάτι πιο στ αθερό απο αυτό που έχω.
Φυσικα μπορει να γινει.

ALAMAN
18-02-10, 16:22
Βρήκα έναν μετασχηματιστή 34-35V περίπου, δεν ξέρω πόσα Watts.
Μπορώ να φτιάξω το τροφοδοτικό του ελέκτορ που είχα βρεί;
Στο κύκλωμα γράφει μετασχηματιστή 33V.
Τελικά τα όργανα (μικροαμπερόμετρα) που έχει στο κύκλωμα για μέτρηση τάσης και ρεύματος μπορώ να τα παραλείψω για να βάλω δικά μου ψηφιακά;
Επίσης, ο τελεστικός 741 είναι λίγο παλιός... μπορούμε να τον αντικαταστήσουμε με κάποιο καλύτερο;

gkaltsid
20-02-10, 14:27
ΤΕΛΕΙΩΣΕ!!!!!!!!!!

13047

13048

13049

13050

Garfield
05-04-11, 01:08
Στο post #165 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39434&p=349576&viewfull=1#post349576) διάβασα ότι μπορούμε να αλλάξουμε τους τελεστικούς ΤL081 με τους OPA445.
Χρεάζεται να αλλάξουμε κάτι άλλο για να λειτουργήσει χωρίς προβλήματα??
Φυσικά θα αλλάξω τον πυκνωτή εξομάλυνσης με έναν 15.000 μf
και θα βάλω και δύο ΤΙΡ3055 για 4Α στην έξοδο.

ikaros1978
05-04-11, 09:01
19524

Και να το ξαδερφακι του!!!! χαχαχαχαχαχα

με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα με τον δικο σου. Με ιδιο κυκλωμα. Και δεν εχω φωτο τωρα απο το εσωτερικο του να δεις οτι και κει ιδια ειναι!

Garfield
25-04-11, 10:23
Στο post #165 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=39434&p=349576&viewfull=1#post349576) διάβασα ότι μπορούμε να αλλάξουμε τους τελεστικούς ΤL081 με τους OPA445.
Χρεάζεται να αλλάξουμε κάτι άλλο για να λειτουργήσει χωρίς προβλήματα??
Φυσικά θα αλλάξω τον πυκνωτή εξομάλυνσης με έναν 15.000 μf
και θα βάλω και δύο ΤΙΡ3055 για 4Α στην έξοδο.

Χρόνια Πολλά σε όλους...
Ξέρει κανείς να μου απαντήσει ??????

georgio
10-05-11, 19:19
Τελικά το έφτιαξες;
Κοίτα, λογικά δεν χρειάζεται καμία αλλαγή μιας και τα δύο ολοκληρωμένα κάνουν την ίδια δουλειά και οι ακροδέκτες αντιστοιχούν ακριβώς. Απλά το OPA 445 αντέχει +-45V, αλλά κοστίζει κιόλας...

Και αυτό λύνει και το πρόβλημα 2 που αναφέρεται στις αλλαγές. Το τρίτο εντάξει είναι πολύ απλό.

Για το πρώτο που λέει δύο 3055 παράλληλα και από μια αντίσταση 0,1Ω/5W στον εκπομπό, το έχετε κάνει; Γιατί στις φωτογραφίες του gkaltsid δεν φαίνονται.

GeorgeMan
15-05-13, 22:21
Καλησπερα παιδια, εφτιαξα το τροφοδοτικο του τιτλου.
Για την ακριβεια το αγορασα αμονταριστο απο SmartKit, του εβαλα μετασχηματιστη 24V 5A και το εβαλα σε ενα μεγαλο κουτακι μαζι με μικροελεγκτη για απεικονιση ambient θερμοκρασιας και ελεγχο ανεμιστηρα βαση θερμοκρασιας ψυκτρας, καθως και USB εξοδο.
Το δοκιμασα και παιζει κομπλε, δινει 0.00-32.5V και ο περιοριστης ρευματος δουλευει μια χαρα.

Το μονο προβλημα που εχω διαπιστωσει ειναι οτι κατα τις δοκιμες, συνδεσα μια λαμπα απο μηχανακι (25W 12v), και το τρανζιστορ 2Ν3055 εφτασε μετα απο μερικα λεπτα λειτουργιας τους 70°C με την ψυκτρα να μην αγγιζεται. Επισης ο μετασχηματιστης κανει κρρρρρ, σα να ζοριζεται. Σε αλλες δοκιμες με πιο ηπια εξαρτηματα (π.χ. ανεμιστηρας 12v 0.2Α) δεν υπηρχε κανενα προβλημα απολυτως!
Παρολ αυτα η ταση ειναι σταθεροτατη, ολα λειτουργουν μια χαρα και αφου το αποσυνδεσα απο το ρευμα κοιταξα μηπως εχει ζεσταθει κατι αλλο και δεν ειχε...

Ειναι φυσιολογικο?

Ευχαριστω και συυγγνωμη αν υπηρχε και αλλου και δεν ρωτησα στο σωστο μερος! :)

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
15-05-13, 23:46
Ενταξει ειναι ισως στα βαρια φορτια ζωριζεται λιγω ο μ/τ.εγω εχω απο σμαρτ με το λμ723 το εχω πολα χρονια και δεν εχει προβλημα.

GeorgeMan
15-05-13, 23:52
Μου εκανε εντυπωση γιατι στο παρον θεμα τα παιδια ελεγαν οτι η ψυκτρα δε ζεσταινεται καν, ενω η δικη μου ζεματαει.
Επισης απο ενα παλαιοτερο τροφοδοτικο που ειχα, αυτο το κρρρ το εκανε ο μετασχηματιστης μονο οταν το εφτανα στα τερματα, οχι το ιδιο απο το 0.5Α load...!
Μετρησα και τη διακυμανση απο idle 12v σε 12v με 2Α εξοδο, ειναι σχεδον μηδενικη, αν οχι εντελως. Μετρησα και τη θερμοκρασια των διοδων της γεφυρας ανορθωσης, ειναι γυρω στους 45-50 βαθμους, ειναι και αυτο φυσιολογικο?

Hulk
16-05-13, 00:10
Καλησπέρα, έχεις μετρήσει με αμπερόμετρο και όντως είναι πραγματικά 2Α αυτό που τραβάς; εννοώ για την λάμπα.
Όσο για το τρανζίστορ δεν είναι και πολύ φυσιολογικό να ζεματάει τόσο πολύ εκτός αν είναι μα'ι'μού το 2Ν3055, αυτό που δείχνει πιο περίεργο είναι που σου ακούγετε ο μ/τ.

Υ.Γ : Ψύκτρα χρησιμοποιείς της smart kit; μήπως είναι μικρή και χρειάζεται ένα ανεμιστηράκι;

GeorgeMan
16-05-13, 00:31
Καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση.
Ναι ειναι μετρημενο, εχω βαλει οργανα στο τροφοδοτικο, αλλα ειναι λογικο κιολας (25W/12V=~2A).
Η ψυκτρα ειναι αυτη που ειχε μεσα στο kit και ειναι αρκετα μεγαλη μπορω να πω. Σιγουρα δεν υστερει ιδιαιτερα σε σχεση με αυτες που ειδα εδω. Ανεμιστηρακι εχω βαλει (και ειμαι σε φαση να δω τις θερμοκρασιες για να το προγραμματισω να δουλευει αναλογα), οποτε προς το παρον δεν λειτουργει. Και το 3055 ειναι αυτο που ειχε μεσα.
Το ζεματισμα ξεκιναει μολις αρχισω να τραβαω λιγο ρευμα (~0.5Α), οταν δηλαδη "παιρνει μπρος" το τροφοδοτικο και δεν δουλευει στο ρελαντί.
Ο μ/τ οντως ακουγεται απο νωρις, αλλα η καταναλωση που μετραω με βατομετρο πριζας ειναι πανω-κατω φυσιολογικη αναλογα τι εχω συνδεσει, δε μου φαινεται οτι "τερματιζει" ο μ/τ.

Παντως περαν αυτων η λειτουργια φαινεται φυσιολογικοτατη, καλυτερη απ' οσο περιμενα για να ειμαι ειλικρινης! Τι να κοιταξω, τι μπορει να φταιει?
Να το χρυσο μου...

43684 43685 43686

Hulk
16-05-13, 00:45
Όταν συναρμολόγησες το κιτ έχεις ελέγξει της τάσης που λέει σε συγκεκριμένα σημεία; δεν ξέρω τι δείχνει το σχέδιο της smart kit άλλα δες και εδώ τι λέει για την ρύθμιση:
http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/index_gr.html

GeorgeMan
16-05-13, 00:51
Το εχω δει το εν λογω λινκ.
Για να ειμαι ειλικρινης, εφοσον το εστησα (εκτος κουτιου) και επαιξε με τη μια οκ, δεν μπηκα σε ολη αυτη τη διαδικασια. Τα υλικα ειναι 50 φορες τσεκαρισμενα κολλημενα οκ παντως (αλλιως δε θα επαιζε κιολας νομιζω). Εβαλα και λιγο μεγαλυτερης τασης/μF πυκνωτη μαλιστα.
Θα τσεκαρω ο,τι μπορω με το πολυμετρακι παρα πολυ προσεκτικα οπως ειναι μονταρισμενο στο κουτι παντως αυριο.
Κατι αλλο να κοιταξω? Μηπως ειναι φυσιολογικο και απλα εχω θερμοαιμο 3055 ή πνιγεται απο τον στενο χωρο με τα ψηφιακα και τον δευτερο μ/ς εκει μεσα και ανησυχω τσαμπα?
Μηπως να το αφησω (με ανεμιστηρακι) να παιξει καποιες ωρες με τη λαμπα για να σιγουρευτω οτι ειναι οκ ή ασκοπο?

Hulk
16-05-13, 01:02
Μάλλον ανησυχείς τσάμπα, άλλα αύριο κάνε και ένα τσεκάρισμα ότι όλες οι τάσεις είναι σωστές και πες μας.
Καλό βράδυ!

GeorgeMan
16-05-13, 01:04
Σε ευχαριστω πολυ, καλο βραδυ!
Θα ενημερωσω εδω μολις βρω χρονο.
Εως τοτε, καθε αλλη αποψη δεκτη. :)

GeorgeMan
16-05-13, 22:52
Kαλησπερα ξανα, εκανα οσες μετρησεις μπορουσα.

Το πρωτο κομματι του ελεγχου δεν μπορω να το κανω γιατι δεν εχω αμπερομετρο AC.
Στο δευτερο κομματι:
1) Η ταση στο ποδαρακι 3 του U2 μεταβαλλεται μια χαρα με το ποτενσιομετρο ρυθμισης τασης.
2) Τα ποδαρακια 4 των U2 και U3 εχουν -5.48 volt ως προς το ground της εξοδου του τροφοδοτικου. Περιεργο.
3) Το RV1 ηταν επ ακριβως ρυθμισμενο, ετσι ωστε στην ελαχιστη θεση του ρυθμιση τασης να δινει ακριβως 0.00 volt
4) Στο pin 3 του U3 παιρνω ταση 0-1.5v γυρνωντας το ποτενσιομετρο περιορισμου ρευματος.

Επισης κατα την κανονικη λειτουργια, τροφοδοτωντας μια λαμπα 25W 12V (παιρνω ενδειξη 12v 1.9Α απο τα οργανα, δηλαδη καταναλωνει 23W), συμφωνα με ενα βατομετρο πριζας που εχω, δειχνει καταναλωση 61W. Νομιζω οτι δεν ειναι λογικο να ειναι τοσο μεγαλη και οτι τα παραπανισια βατ γινονται οντως θερμοτητα στο 2Ν3055, γιαυτο και τσουρουφλιζεται.

Καμια ιδεα? :( :( :(

PS: Οι μετρησεις εγιναν χωρις την αρχικη αντισταση που λεει, καθως εχει αφησει κενο 1 σειρας, οποτε θεωρησα οτι αφορουσε μονο το πρωτο κομματι.

FILMAN
17-05-13, 14:30
Επισης κατα την κανονικη λειτουργια, τροφοδοτωντας μια λαμπα 25W 12V (παιρνω ενδειξη 12v 1.9Α απο τα οργανα, δηλαδη καταναλωνει 23W), συμφωνα με ενα βατομετρο πριζας που εχω, δειχνει καταναλωση 61W. Νομιζω οτι δεν ειναι λογικο να ειναι τοσο μεγαλη και οτι τα παραπανισια βατ γινονται οντως θερμοτητα στο 2Ν3055, γιαυτο και τσουρουφλιζεται.
Φυσικά και είναι λογικό. Το τροφοδοτικό σου είναι γραμμικό. Όσο μικραίνει η τάση εξόδου τόσο περισσότερη ισχύς καταναλώνεται πάνω στο τρανζίστορ για το ίδιο ρεύμα φορτίου. Αν δηλαδή τραβήξεις πάλι 0.5Α αλλά στα 30V το τρανζίστορ θα ζεσταίνεται πολύ λίγο ενώ αν τραβήξεις πάλι 0.5Α αλλά όμως στο 1.5V πάνω στο τρανζίστορ θα ψήνεις καφέ και ίσως και παϊδάκια μαζί.

GeorgeMan
18-05-13, 02:54
Μαλιστα, θα το δοκιμασω και με υψηλοτερη ταση να δω τι γινεται και θα προγραμματισω το φανακι αναλογα.
Σε ευχαριστω! :)

arnestis
14-11-13, 19:59
Καλησπέρα σας, μετά από καιρό αποφάσισα να κατασκευάσω κι εγώ ένα τροφοδοτικό πάγκου. Αναζητώντας στο forum κατέληξα σε αυτό με τον ομώνυμο τίτλο. Αλλά βγήκαν τελικά κάποια προβλήματα κατά την ρύθμιση του κυκλώματος τα οποία είναι τα εξής:

1. Κατά την μέτρηση του U1 στο ποδαράκι 6 μέτρησα τάση 10,78V ενώ έπρεπε να είναι 11. Το θεωρώ ότι δεν φέρει τόσο ευθύνη γιατί η απόκλιση είναι αρκετά μικρή.
2. Κατά την μέτρηση του U1 και U2 στο ποδαράκι 4 αντίστοιχα έχει τάση -5,58 και στα δύο.
3. Η τάση της εξόδου κυμαίνεται από 0-10V.

Να σημειώσω ότι στη θέση του C1 χρησιμοποίησα 4700μF/63v, για διόδους ανόρθωσης τις BY255 DC.
Μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποια/κάποιες λύσεις;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

arnestis
17-11-13, 20:26
Κανένας ρε παιδιά???

ggr
18-11-13, 22:29
Τα εξαρτηματα τα εχεις τοποθετησει σωστα? κανε παλι εναν ελεγχο. Επισης κοιτα την πλακετα για διακοπες η βραχυκυκλωματα.
Το συγκεκριμενο κυκλωμα παντως ειναι σωστο 100%, το εχουν φτιαξει αλλωστε πολλα ατομα.

πολυχρόνης
21-01-14, 08:06
Πολύ ωραία κατασκευή μπράβο!