PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητης UP/DOWN



dal_kos
22-01-07, 13:50
Καλησπερα σε ολους!
Λοιπον θελω να κανω εναν μετρητη ο οποιος να ανεβαινει πατωντας ενα πληκτρο και να κατεβαινει πατωντας ενα αλλο. Τον θελω για να τον συνδεσω παραλληλα σε δυο button που ελεγχουν ενα ψηφιακο ποτενσιομετρο ωστε να εχω μια απεικονιση της σταθμης στην οποια βρισκεται. Θελω το κυκλωμα αν ειναι δυνατον να ειναι σχετικα μικρο και αν χρησιμοποιει καποιο chip αυτο να ειναι ευκολο να το βρω για αγορα. Επισης θα ηθελα αν γινεται να εχει καποιο διαιρετη ή κατι αναλογο τελοσπαντων ώστε να ανεβαινει μια φορα ανα 3-4 χτυπηματα του button καθως το ποτενσιομετρο εχει 256 θεσεις.
Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη :)

dal_kos
24-01-07, 22:11
Δεν υπαρχει κατι αναλογο ρε παιδια? Σε 7-segment θελω να βγαινει...

chip
25-01-07, 23:33
Τέτοιο μετρητή φτιάχνεις εύκολα με cd40110
αλλά αυτό που θές να κάνεις μάλλον δεν γίνεται.
και πρέπει να το κάνεις με μικροελεγκτή, ώστε να συγχρονίζει την ένδειξη
με την τιμή του ποτενσιομέτρου. Αν δήλαδή ανάβεις την συσκευή και το ποτενσιόμετρο
είναι στη μέση θα πρέπει και ο μετρητής να δείχνει την σωστή τιμη....
Εξαίρεση θα είναι αν το ποτενσιόμετρο αυτό αρχίζει από τιμή 0 όταν τίθετε στην τροφοδοσία.

dal_kos
27-01-07, 21:04
Εχω ποτενσιομετρα που αρχισουν απο το μηδεν οταν τροφοδοτουνται οποτε για δωσε λιγες περισσοτερες λεπτομεριες πως μπορει να γινει :)
Επισης δεν μπορω να βαλω καποια μπαταρια ρολογιου ή να το τροφοδοτώ συνεχεια ωστε να κρατάει την ένδειξη σωστα?

vaggelis_cha
28-01-07, 21:33
Εχω ποτενσιομετρα που αρχισουν απο το μηδεν οταν τροφοδοτουνται οποτε για δωσε λιγες περισσοτερες λεπτομεριες πως μπορει να γινει :)
Επισης δεν μπορω να βαλω καποια μπαταρια ρολογιου ή να το τροφοδοτώ συνεχεια ωστε να κρατάει την ένδειξη σωστα?

το όλο σκεπτικό σου είναι λανθασμένο κατά την ταπεινή μου γνώμη. Το ιδανικό είναι να χρησιμοποιήσεις έναν μικροελεγκτή των 5 ευρώ μέσω του οποίου να ελέγχεις την οθόνη με τα 7-segment displays , το ψηφιακό ποτενσιόμετρο και τα πλήκτρα χειρισμού. Επιπρόσθετα, με μερικές παρεμβάσεις στο πρόγραμμα μπορείς να κρατάς στην EEPROM του μικροελεγκτή την τιμή που είχες δώσει κατά το power off της συσκευής, έτσι ώστε όταν την ξανανοίγεις να την επαναφέρει αυτόματα.

Τέλος μπορείς να κάνεις διάφορα κόλπα με τα κουμπιά (π.χ. να πατάς δύο ταυτόχρονα για να πηγαίνει π.χ. στο 0) ή αυτά που ζήταγες (4 σύντομα πατήματα για 1/256 αύξηση ή αύξηση κατά 10% με ένα παρατεταμένο).

chip
28-01-07, 22:58
Ποιο είναι το ψηφιακό ποτενσιόμετρο?..να δω τι μπορεί να γίνει.

dal_kos
29-01-07, 21:44
Φιλε vaggelis_cha εχεις απολυτο δικιο σ αυτο που λες. Κι εγω θα προτιμούσα να το κάνω με ένα μικροελεγκτή καθώς οι δυνατοτητες που δινουν ειναι τεραστιες. Ωστόσο δυστυχώς δεν γνωρίζω προγραμματισμο ουτε γενικα ούτε μικροελεγκτών. Και ακομα χειροτερα.. δεν εχω χρονο ωστε να κατσω να διαβασω καποιο απο τα βιβλία 500σελιδων που κυκλοφορουν και ασχολουνται με την επιστημη των μικροελεγκτών.

Φιλε chip τα ποτενσιόμετρα που έχω διαθέσιμα ειναι τα εξης:
MAX5455EUD+
MAX5475EKA
DS1669-100
DS1669-10
MAX5451EUD
MAX5457EEE+
Το τελευταίο μάλιστα είναι ειδικό για ρύθμιση έντασης και balance.
Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.
Φιλικά,
Κωστας