PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS ΓΙΑ ΤΟΝ PIC (OziPic'er)



ROLAND
24-01-07, 04:00
Παιδια εχω κατασκευασει τον propic 2 serial programmer αλλα εχω προβλημα συνδεσης του με το LAPTOP αγορασα εναν adaptora serial to usb αλλα το προβλημα παραμενει οποτε τα παρατησα.

Ξεκινησα να κατασκευασω τον PIC (OziPic'er) που εχετε δημοσιευσει εδω οποτε κ θα ηθελα να ρωτησω υπαρχει καποιος που να το εχει συνδεσει με το laptoπ
:-k κ να δουλευει.....;;;;;;

ROLAND
24-01-07, 04:06
ο προγραμματιστης που κατασκευασα ειναι αυτοs:

ROLAND
24-01-07, 04:17
θα χαρω πολυ αν καποιος εχει καταφερει να συνδεσει τον προγραμματιστή PIC (OziPic'er) με laptop :roll:

gsmaster
24-01-07, 14:56
Μέσω adaptor απο USB σε σειριακή είναι δύσκολο να δουλέψει, γιατί οι αντάπτορες αυτοί εξομοιώνουν την σειριακή και δημιουργείται πρόβλημα στα απλά κυκλώματα προγραμματιστών.

Αν το laptop σου έχει παράλληλη τότε έχεις πολλές πιθανότητες να δουλέψει ο ozipic. Έχω δουλέψει τον P16pro που είναι παρόμοιας σχεδίασης σε λάπτοπ χωρίς κανένα πρόβλημα.

ROLAND
24-01-07, 16:00
:? βασκα προσφατα τον εχω αγορασει δεν νομιζω να ειχει παραλληλη θυρα...
εχω αγορασει τον παραπανω αδαπτορα που εχει usb to serial παρ΄ολα αυτα μπορω να τον κανω κ σε παραλληλη αντι για σειριακη.
εσυ φιλε μου πωσ το συνδεσες με το λαπτοπ σου ειχε θυρα παραλληλη η με μεταροπεα δεν καταλαβα πωσ το εκανες :roll: παιδια αν καποιος το εχει κανει θα χαρω πολυ να με ενημερωσει :?

ROLAND
24-01-07, 16:21
εδω ειναι ο propic2 που κατασκευασα σπιτι αλλα δεν μπορεσα να τον λειτουργησω με το λαπτοπ .επισης δεν τον εχω δοκιμασει ακομα με κανονικο pc μπορει να εχς κανει κανενα λαθος επανς σο κυκλωμα.

πιο κατω δειχνω κ τον αδαπτορα usb to serial ή παραλληλη.

ROLAND
24-01-07, 16:24
αδαπτορας

gsmaster
24-01-07, 18:01
To laptop που χρησιμοποίησα είχε κανονική παράλληλη θύρα. Δεν χρησιμοποίησα αντάπτορα.

Αυτό που έχω χρησιμοποιήσει με αντάπτορα απο USB σε serial και δούλεψε είναι μόνο το ICD2 (http://www.hlektronika.gr/phpBB2/viewtopic.php?p=12507#12507), αλλά είναι λίγο περίπλοκο σαν κατασκευή.