PDA

Επιστροφή στο Forum : Triac



k_sotiris
24-01-07, 23:18
Καλημέρα σε όλους.
Ξέρει κάνας φίλος πος μπορώ να βρω αντίστιχο το TAG93-D:
Είναι triac και δεν βρίσκο ούτε χαρακτηρηστικά. Εάν ξέρουμε κάνα αντίστοιχο.
Ευχαρηστώ :) :)

gsmaster
25-01-07, 01:08
Πες μας τα χαρακτηριστικά (τάση ρεύμα) γιατί δεν βρίσκω datasheet.
Αν δεν έχεις datasheet πές μας που το βρήκες και τι φορτίο ελέγχει

aeonios
25-01-07, 02:39
Aστο Γιάννη βρήκα αυτά:

Manufacturer Name = TAG Semiconductors
Description = Triac
V(DRM) Max.(V)Rep.Pk.Off Volt. = 400
I(T(RMS)) Max.(A)On-State Cur. = 600m
@Temp. (°C) (Test Condition) = 55
I(TSM) Max. (A) = 5.0
I(GT) Max. (A) = 5.0m
V(GT) Max.(V) = 2.0
I(H) Max.(A) Holding Current = 10m
I(D) Max. (A) Leakage Current = 100u
@Temp. (°C) (Test Condition) = 125
V(T) Max. (V) = 1.7
@I(T) (A) (Test Condition) = 1.0
dv/dt Min. (V/us) = 50
Status = Discontinued
Package = TO-92

Επίσης : http://www.datasheetarchive.com/datasheet.php?article=3765868


Επίσης ισοδύναμο από εδώ: http://home.zcu.cz/~rlinhart/construles.php?sort=csv&page=semicon

δίνει το Z0105MA-MBR
Σωτήρη αυτά δεν έψαχνες;

k_sotiris
25-01-07, 08:14
Πολύ σωστά aeonios αυτό είναι.
Το ισοδύναμο άραγε θα το βρώ στην Ελληνική αγορά;
Παντος ευχαρηστώ για όλα :D

aeonios
25-01-07, 11:48
Πολύ σωστά aeonios αυτό είναι.
Το ισοδύναμο άραγε θα το βρώ στην Ελληνική αγορά;
Παντος ευχαρηστώ για όλα :D

Καλημέρα σου φίλε μου!
Τα δύσκολα εξαρτήματα μπορείς να τα βρεις εδώ: http://www.fibra-brandt.com/
Ειναι στη Γερμανία. Το έχουν σε στοκ. Επικοινώνησε μαζι τους για πληρωμή κτλ

k_sotiris
26-01-07, 08:38
Σε ευχαριστώ για όλα aeonios, πολύ καλές πληροφορίες :D :D

Angel
07-06-07, 14:10
Ξεθάβω το θέμα για να μη γεμίζουμε με καινούργια.
Να σας πω τον πόνο μου μήπως και με βοηθήσετε λίγο;
Έχω έναν μικροελεγκτή με ADC να μετράει τάση δικτύου μετά από μετασχηματιστές, ανορθωτές κλπ. Αν πέσει κάτω από ένα όριο ανοίγω μέσω ULN2803 ένα ρελεδάκι που χειρίζεται 24VAC. Το πρόβλημά μου είναι ότι είναι αργό. Έτσι σκέφτηκα να βάλω triac αλλά δεν ξέρω απολύτως τίποτα για δαύτα. Είδα στο net πως δουλεύουνε αλλά δεν ξέρω κωδικούς, τιμές, ταχύτητες πως να τα οδηγήσω κλπ. Από ότι έχω δει υπάρχουν τεράστια triacs ακόμα και πάνω από τα 25Α έτσι; Εμένα θα με βολεύανε απλά πχ 2Α στα 24VAC. Ευχαριστώ πολύ!

chip
07-06-07, 18:25
Βρες κανένα κυκλωματάκι με triac και οδήγηση με optoisolator σίγουρα είναι γεματο το δίκτυο...ίσως το αναφέρουν και σαν solid state ralay. Για να μην πεδεύεσε με το τι triac θα βρείς στα καταστήματα βαλε BT138 (το έχουν παντού) και πολύ συνιθισμένα optoisolator (με εσωτερικό triac μικρής ισχύος είναι τα) MOC3010, MOC3020, MOC3041

Angel
07-06-07, 18:36
Ευχαριστώ πολύ, αύριο κιόλας πάω για... ψώνια!

gsmaster
07-06-07, 18:49
Απλό είναι, έχει παλμό στην πύλη -> άγει. Δεν έχει παλμό -> δεν άγει.

Το ΒΤ136 είναι στα 4Α, και πιθανότατα σου κάνει.

Angel
08-06-07, 01:52
Λέγοντας παλμό για πόσα volt και milliamper μιλάμε;

gsmaster
08-06-07, 18:21
Εξαρτάται απο το εκάστοτε Triac
Συμβουλέψου τα datasheet και δες καμια άλλη εφαρμογή

Angel
09-06-07, 01:20
Έχει μήπως κανείς κάποιο ebook για τα triacs? Δυσκολεύομαι πολύ να τα καταλάβω σε συνδυασμό με τον οδηγό τους (moc)... Και ο οδηγός "εναλλασόμενος" είναι, τι γίνεται,το ενεργοποιεί ξανά και ξανά σε κάθε θετικό ή αρνητικό παλμό της εναλλασόμενης τάσης;

chip
09-06-07, 09:37
ακριβώς όσο δίνεις ρεύμα στο led του moc φροντίζει να ενεργοποιεί το triac. κάποια moc όμως το moc3041 φροντίζουν να ενεργοποιούν το triac μόνο όταν η τάση περνά από το μηδέν για να μειώσουν στο ελάχιστο πιθανές παρεμβολές.

Angel
09-06-07, 14:12
Από ότι κατάλαβα από μια καλή βόλτα στο ίντερνετ, το moc είναι diac που ενεργοποιεί το triac σε κάθε ημιπερίοδο. Μια για τα θετικά, μια για τα αρνητικά σωστά; Για συνεχές το triac δεν κάνει γιατί δε μπορεί να σβήσει έτσι; (Πείτε μου ότι τα κατάλαβα καλά μέχρι τις 3 διάβαζα χθές...)
Αυτό που δεν μπόρεσα να καταλάβω για το moc είναι στο πως καταλήγει στην αντίσταση 360Ω για τάση 230 βολτ!!! Δεν βρήκα πουθενά να λέει πόσα mA χρειάζεται κλπ κλπ... Για το κύκλωμα με το led λέει, 3 βολτ και 15mA. Μπέρδεμα...

gsmaster
09-06-07, 19:40
Το moc εχει μέσα ένα λεντ και ένα φωτοτρανζίστορ (ή φωτοtriac)
Το Diac είναι σαν δυο ίδιες δίοδοι παράλληλα οι οποίαες άγουν πάνω απο μια συγκεκριμένη τάση.

chip
09-06-07, 23:11
Πράγματι δεν μπορεί να δουλέψει σε συνεχές ούτε το triac ούτε το moc.
Το diac είναι Triac που δεν περιέχει πύλη αλλά ενεργοποιείται μόνο του όταν ξεπεραστεί μία τάση στα άκρα του.... προφανώς σαν triac δεν μπορεί και αυτό να εργάζεται σε DC αλλά χρησιμοποιείται για να να δημιουργέι παλμούς (και όταν ενεργοποιηθεί σταματά να άγει μόνο όταν μηδενιστεί το ρεύμα).
Η αντίσταση 360Ω δεν σε ενδιαφέρει....βάζεις οτι λέει ο κατασκευαστής...
Για το Led απλά φροντίζεις να έχει το πολύ 3V στα άκρα του και μέγιστο ρεύμα 15mA. Για να μην ταλεπωρείς το led καλύτερα υπολίγισε την αντίσταση για τάση 2,2V και ρεύμα 8mA

Angel
10-06-07, 20:30
All devices are guaranteed to trigger at an IF value less than or equal to max IFT. Therefore, recommended operating
IF lies between max IFT(30 mA for MOC3020M, 15 mA for MOC3010M and MOC3021M, 10 mA for MOC3011M and MOC3022M,5 mA for MOC3012M and MOC3023M) and absolute max IF(60 mA).

Αυτά γράφει στο pdf. Εγώ έχω το 3021. Να διαλέξω 15mA στρογγυλά; Πολύ καλό πάντως το triac, έχει και μεγάλα για μεγάλες εγκαταστάσεις 25, 40Α! Από ότι κατάλαβα έχει σοβαρά πλεονεκτήματα έναντι του ρελέ στο εναλλασόμενο. Μάλλον θα αντικαταστήσω τα ρελεκάκια μου στην πτυχιακή με triacs.

chip
11-06-07, 09:02
Και τα 15 είναι πάλι τα μέγιστα επιτρεπόμενα....για να μην έχεις γήρανση του LED βάλε το πολύ 10.
Καλά τα TRIAC αλλα δεν θα ανεχθούν κανένα υπερβολικό φορτίο όπως κάνουν τα RELE. Απο την άλλη βέβαια αν είσαι σίγουρος για τα φορτία σου (οτι δεν δημιουργούν αιχμές) τότε το triac είναι καλύτερο γιατί δεν έχει περιορισμένη ζωή όπως τα relay

Angel
11-06-07, 13:16
Μπορώ να χρησιμοποιήσω ένα triac μόνο για να οπλίσω ένα μεγάλο βιομηχανικό ρελέ; Θα πρέπει να βάλω και μία δίοδο στο ρελέ;

chip
12-06-07, 09:11
Φυσικά και μπορείς. Δίοδος δεν θα χρειαστείς. (εννοείτε οτι το βιομηχανικό ρέλέ θα δουλεύει με εναλλασώμενο ρεύμα)

chip
12-06-07, 09:12
Ή πιο σωστά ....δίοδος δεν επιτρέπεται να μπεί γιατί θα δημιουργούσε βραχυκύκλωμα στην εναλασσώμενη τάση.

PiCBuRn3r
12-06-07, 11:32
Αν το ρελέ είναι μεγάλο δεν θα δημιουργεί παράσιτα ? Χρειάζεται τότε να μπει αντιπαρασιτικό φίλτρο σαν αυτό που έχουν τα dimmer (πηνείο + πυκνωτή) ?

chip
12-06-07, 12:02
Αν είναι μεγάλο και χρησιμοποιηθεί optoisolator χωρίς ανίχνευση διέλευσης από το μηδέν (moc3010, moc3020) τότε θα υπάρξουν παράσιτα μόνο την στιγμή που θα κλήσει το ρελε (στιγμιαία) πράγμα που μάλλον δεν είναι ενοχλητικό. Αν τοποθετηθει optoisolator με ανίχνευση διέλευσης από το μηδέν (mo3041) τότε δεν θα υπάρχουν παράσιτα καθόλου.

Φυσικά στην πράξη κάθε τριακ αρχίζει να άγει όταν ξεπεραστεί μια μικρή τάση λίγων βόλτ οπότε θεωρητικά έχουμε λίγα παράσιτα αλλά δε νομίζω οτι υπάρχει λόγος για χρήση LC για το λόγο αυτό.
Στο dimmer χρειάζεται το LC γιατί δουλεύουμε συνεχώς με ενεργοποίηση του φορτίου τη στιγμή που η τάση του δικτύου έχει αρκετά βολτ (πολλές δεκάδες ή ακόμα και πάνω από 150V) και συνεπώς έχουμε συνεχώς αιχμές ρεύματος.

Angel
12-06-07, 13:33
ΟΚ αυτό ακριβώς χρειάζομαι. Θα παρουσιάσω την πτυχιακή με τα triacs να προσωμειώνουν τα ρελέ. Και θα πω ότι αν βάλεις το triac να οδηγεί ρελέ είναι ακριβώς το ίδιο "λογικό" κύκλωμα με πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες σε αμπέρ. Απλά δε μου περισσεύουν λεφτά για τα 11 ρελέ - triacs που χρειάζομαι...
Ευχαριστώ και πάλι, για ότι νεότερο θα "ξαναχτυπήσω"!

chip
12-06-07, 13:38
Καλά τα λές. Και αυτά που λές είναι σωστά.
Άλλωστε στην αγορά κυκλοφορούν από αρκετούς κατασκευαστές τα λεγόμενα SOLID STATE RELAY (ρελέ στερεάς κατάστασης) που στο εσωτερικό τους περιέχουν optoisolator + ΤΡΙΑC με σκοπό να αντικαταστήσουν τα κλασικά ρελέ προσφέροντας μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Angel
12-06-07, 15:40
Τα solid state έχουν κανονικά πηνίο μέσα; Νομίζω όμως ότι θα ξεφύγει το οικονομικό για πτυχιακή με αυτά έτσι;

gsmaster
12-06-07, 19:30
οχι δεν έχουν πηνίο μέσα, γράφει ο chip τι έχουν μέσα. Απο οικονομικής άποψης.... άστα. καμια 20-25 ευρώ είχα δεί κάτι 25Α

chip
12-06-07, 19:54
Για τιμές δεν ήξερα.... τώρα έμαθα από το gsmaster... αν και περίμενα οτι θα είναι ακριβά...
απλά ανέφερα για τα solid state για να ξέρεις να πείς στον καθηγητή σου αν σου πει τίποτα που βάζεις triac...

Angel
13-06-07, 01:04
OK thanks. Και μια απορία που με καίει.
3 triacs σε σειρά δουλεύουν; Nα μπαίνει δηλαδή η φάση από το ένα, να βγαίνει και να μπαίνει στο άλλο, να ξαναβγαίνει και να μπαίνει στο τρίτο και από εκεί στον ουδέτερο κανονικά. Κάθε triac με το δικό του MOC φυσικά. Νομίζω γίνεται κανονικά σαν να είχες τρία κλειστά ρελέ σωστά;

chip
13-06-07, 09:15
Προσωπικά δεν το έχω δεί ποτέ αυτό... αλλά λογικά πρέπει να γίνεται...