PDA

Επιστροφή στο Forum : αναζητηση πολυ μεγαλης ψηκτρας



A44
28-01-07, 15:39
Γεια χαρα παιδια και καλως σας βρηκα ....!
Θελω να κανω μια κατασκευη και να ψηξω 4 mosfet τελικης βαθμιδας RF ενισχητου , που εχουν πολυ μεγαλη θεμικη απωλεια λογο συντελεστου αποδοσης .

Χρειαζομαι μια ψηκτρα 20εκ.Πλ Χ 40εκ.Μηκ. Χ 15εκ.Υψ. .

Ξερει καποιος που μπορω να βρω ψηκτρες σε τετοια μεγεθη η ακομα και μεγαλυτερα ?

Ευχαριστω προκαταβολικα .....!
Α44

gsmaster
28-01-07, 16:51
Μια ψυκτρα για όλα? καλύτερα βάλε μια ψύκτρα σε κάθε ένα με ανεμιστηράκια

A44
28-01-07, 18:06
Δυστυχως ...... η τοπολογια της κατασκευης δεν επιτρεπει να μπουν ξεχωριστα τα mosfets .
Πρεπει να μπουν ολα σε μια ψηκτρα ικανη να απαγει την θερμοτητα .! :(

pet
28-01-07, 19:16
ναι υπάρχει ένας αλουμινάς που κόβει πολύ μεγάλα κομάτια Η αλουμινίου κλπ

όπως κατεβένεις την ερμού προς θησείο (δηλαδή την έχεις πιάσει απο αθηνάς)
κάνεις στο προτελευταίο στενό (πεζόδρομος) αριστερά. εκεί ρωτάς ποιος πουλάει
αλουυμίνια (νομίζω χρήστος??)

υπ'όψην κάνει γύρω στα 14 ευρώ το κιλό

στον χάρτη είναι κοντά στον σταυρό

A44
29-01-07, 01:26
pet ευχαριστω για την καλη διαθεση και τον τοπογραφικο χαρτη. Τον Τσούτσα που πουλαει αλουμινια τον ξερω πανω απο 20 χρονια, απο την εποχη που ηταν σε ενα υπογειο αριστερα οπως κατεβενουμε την ερμου. Καποια εποχη ισως και λιγο πριν τα μεσα της δεκαετιας του 80 επερνα σωλινες απο αλουμινιο για τις κεραιες YAGI κτλ .....................................


Εχω 4 Χ 813 1,2 ΚW και φτιαχνω μια τελικη βαθμιδα παλι για αυτην την συχνοτητα με MOSSFETS αλλα λογω της ταξης λειτουργιας εχουν συντελεστη αποδοσης 45 εωσ 50 % και ετσι πρεπει να αποβαλεται πολυ θερμοτητα ,πανω απο 400 W Χρειαζωμαι λοιπον μια ψυκτρα πραγματικα μεγαλη και οχι σαν αυτες που πουλαει ο Τσουτσας με το μετρο στο μοναστηρακι. Βεβαια θα φυσανε και ανεμιστηρια. Προς το παρον δεν θελω να μπλεξω με υδροψυξη. Τα μαγαζια των ηλεκτρονικων φερνουν μονο μετριου μεγεθους ψυκτρες. Η ψυκτα που κυκλοφορει με μια επιπεδη επιφανεια πλατους περι τα 20 εκατ και με καθετα χοντρα φυλλα που εχουν μηκος περιπου 5 εκατοστα ειναι αχρηστη για την δικη μου εφαρμογη. Θα εκανε εαν ειχε περισσοτερα φυλλα πιο πυκνα,ισως λιγο λεπτοτερα και μηκους τουλαχιστον 20 εκατοστα. Θα πρεπει να ψαξω στα βιομηχανικα ειδη. Στον χωρο αυτον του διαδυκτιου μπηκα μολις χθες 28/1/07 για πρωτη φορα. Αν καποιος εχει κατι στο μυαλο του για μια πραγματικα τοσο μεγαλη ψηκτρα ας καταγραψει καποιες πληροφοριες. Γεια σας ο ΓΙΑΝΝΗΣ ο Α44 . AM FM 1974

Σημ. Διαχείρισης: ****** ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΑΣΜΑ*********

ReFas
15-04-07, 10:04
Γειά σου Γιάννη Α44 ....

Αν και μετά απο καιρό, τώρα είδα το μήνυμα, απαντώ μήπως και σου χρειαστεί η και για όποιον άλλον...

Η ψυκτρα που έχεις με τα 5εκ μήκος δεν έχει κανένα πρόβλημα και είναι χρήσιμη φυσικά με βοήθεια απο κάποια ανεμιστηράκια.
Αυτο που έχει σημασία είναι ο αριθμός των τρανζίστορ που θέλεις να ψύξεις και η ισχύς που καταναλώνει το καθένα.
Στα θηρειώδη MRF154, 157 αλλά και στα μικρότερα τους μονά και διπλά τρανζίστορ η πρακτική είναι να βιδώνονται
πάνω σε μία πλάκα χαλκού και όχι απ'ευθειας στην αλουμινένια ψύκτρα.
Η χάλκινη πλάκα δηλαδή ''τραβάει'' την θερμοκρασία απο την θήκη (case) των τρανζίστορ στην αλουμινένια ψύκτρα.
Τώρα αν είναι μικρά σχετικά τα τρανσίστορ ''κάνει'' και απ'ευθειας σε αλουμίνιο.

Επισυνάπτω ενα αρχειάκι με μια σημείωση εφαρμογής (Application Note) απο τις πολύ ωραίες τις Motorola (την είχα απο κάποιο βιβλίο της εταιρείας αλλά μιας και δεν εχω σκάνερ την βρήκα στο ιντερνετ, υπάρχουν τα πάντα απ'οτι φαίνεται)

Επίσης και ενα λινκ για να δείς και πως είναι η ψύκτρα και η πλάκα η χάλκινη (η οποία δεν ξέρω που θα την βρείς αλλα φαντάζομαι κάπου θα υπάρχει)

http://www.communication-concepts.com/heat_sink.htm