PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρητής Στάθμης Δεξαμενής Νερού



Κρεμμύδας Δημήτρης
29-01-07, 01:11
Καλησπέρα

Έχω μία δεξαμενή νερού στο εξοχικό (3 κυβικά μέτρα), η οποία γεμίζει σε περίπου εβδομαδιαία βάση
απο τον δήμο. Στην συνέχεια, αν ξεμείνω απο νερό, πρέπει να φωνάξω κάποιον με ντεπόζιτο α το γεμίζει .

Θέλω να ξέρω πότε περίπου πάει να αδειάσει

Μετά απο κάποιο ψάξιμο έχω σκεφτεί κάποιο κύκλωμα, όπου θα έχει έναν ηλεκτρονικό μετρητή πίεσης (θα βγάζει
δηλαδή τάση ανάλογη με την πίεση που υπάρχει στην είσοδο του). Όσο μικρότερη πίεση λαμβάνει, τόσο πιο άδεια
η δεξαμενή. Υποθέτω με λίγο calibration θα την βρώ την άκρη. Η ακρίβεια δεν με ενδιαφέρει.

Στην συνέχεια, με κάποιον τρόπο, θα περνάω το σήμα μέσα στο σπίτι (max 30m απόσταση) και θα ανάβω
μία σειρά με 3 ή 5 LED, ανάλογα με την πίεση.

Ερωτήσεις:
1. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον αναλογικό αισθητήρα πίεσης ; Σε τί κόστος περίπου ; Κάτω απο 10-15 €;

2. Θα μπορούσα να μεταφέρω το σήμα αναλογικά για 30m και να οδηγώ έτσι τα LED αλλά αυτό δεν
σημαίνει σπατάλη ενέργειας ; Δεν θα ήταν καλύτερο να γίνεται δειγματοληψία, π.χ. κάθε 1 λεπτό και μετά
με κάποιο τρόπο -ψηφιακά πλέον- να μεταφέρετε σε ένα άλλο ψηφιακό κύκλωμα μέσα στο σπίτι το οποίο
θα είναι πλέον υπεύθυνο για να οδηγεί τα LED


Όποιες ιδέες ευπρόσδεκτες !
Ευχαριστώ
Δημήτρης

ΦΩΚΑΣ
29-01-07, 19:00
Ειχα ενα κυκλωμα προιστορικο αν σου κανει. Θα ψαξω να το βρω αν το θες
Με αυτό μπορεις να κανεις οπτικο έλεγχο της χωριτικότητας της δεξαμενής.Επίσης μπορής να το ρυθμίσεις να σου γεμιζει την δεξαμενη όταν πέσει σε ορισμένη σταθμη και να σταματάει πάλι στην στάθμη που θα του ορίσεις εσύ.
Σαν αισθητήρας είναι ένα γραμμικό ποτενσιομετρο πάνω στο οποιο συνδέεις κάποιο βάρος και να μην βυθίζεται.(προιστορικό).
Πρέπει να παίξεις αρκετά για να πετύχεις τις επιθημιτές σταθμες.
Ηταν σε ένα παλιό περιοδικό του ηλεκτρο.
Σου κάνει?

gsmaster
29-01-07, 23:42
Ψάξε σε κανα μαγαζί με βιομηχανικά ηλεκτρολογικά κτλ, υπάρχουν κάτι φλοτεράκια μικρά που είναι και αδιάβροχα, μπορείς να τα βάλεις σε διάφορα ύψη και να κάνεις την δουλειά σου.

Danza
30-01-07, 04:51
ή σε μαγαζία που πουλάνε καζανάκια για τουαλέτες κ τέτοια... κοινώς υδραυλικα.. ζήτα ενα φλοτέρ με τον άξονα του και βάλτο

babisko
30-01-07, 07:25
Κάπου, κάποτε είχα δει σε ένα περιοδικό (μάλλον Elektor) ένα σχέδιο το οποίο μετρούσε την στάθμη του υγρού σε μια δεξαμενή με την βοήθεια υπερήχων, αλλά δεν θυμάμαι που...