PDA

Επιστροφή στο Forum : Πομπός ΑΜ 25-30W & linear 400W



itta-vitta
31-01-07, 23:50
To λίνεαρ οδηγείται από κάθοδο - νήματα και ενισχύει διαμορφωμένο σήμα. Έτσι μ' ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή 20-25 βατ, διαμορφώνοντας από ενδιάμεση βαθμίδα (σε άλλη περίπτωση έξοδος πομπού), μπορούμε να εκπέμψουμε με μεγάλη ισχύ. Ο πομπός είναι σχετικά οικονομικός. Μπορεί να λειτουργήσει από 1200-1500 βολτ και να μας δώσει από 350-400 βατ. Αποφεύγουμε επίσης τους μεγάλους ενισχυτές διαμόρφωσης ή audio γραμμικούς, που απαιτεί η διαμόρφωση από άνοδο της βαθμίδας εξόδου, καθώς και τα τροφοδοτικά των audio linears, τους μεγάλους μετασχηματιστές διαμορφώσεως κλπ. Όσον αφορά το τσοκ των νημάτων, αν το επιτρέπει το μήκος του πυρήνα, τυλίγουμε και περισσότερες σπείρες. Οι λυχνίες δεν χρειάζονται εξουδετέρωση επειδή οδηγούνται από την κάθοδο (νήματα).
Στην πάνω μπάντα των ΑΜ (1500-1700 ΚΗΖ) ακούγεσαι σ' όλη την Ελλάδα (βραδυνές ώρες). Για όσους είναι από την κεντρική Ελλάδα, λόγω γεωγραφικής θέσης είναι ακόμη καλύτερη η απόδοση του. Εμείς από το βορά και ακουγόμασταν Αθήνα. Οπότε για έναν από την κεντρική Ελλάδα θα ακούγεται και Κρήτη.

karion
07-02-07, 10:39
Αγαπητοί φίλοι:
Θα ήθελα να συζητήσουμε ένα σχέδιο για τα μεσαία που βρήκα από κάτι παλαιά μου αρχεία.
Πρέπει να είναι του POP22
Το έχω επεξεργαστεί στο COREL για μεγαλύτερη ευκολία και ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος κατά την μεταφορά. Το πρωτότυπο είχε τα χάλια του.
Τα εικονίδια των εξαρτημάτων είναι αδόκιμα αλλά ας το ξεχάσουμε.
Τι λέτε είναι δυνατόν να κατασκευαστεί ;
Ευχαριστώ Karion

http://upload6.postimage.org/133532/_250W.jpg (http://upload6.postimage.org/133532/photo_hosting.html)

itta-vitta
07-02-07, 12:46
Δες στις "παρουσιάσεις κατασκευών" του σάιτ, το μηχάνημα του Βαγγέλη (evbelis). Μπορεί να γίνει και με 4Χ807. Πρόκειται για πολύ καλό μηχάνημα.

MAKHS
07-02-07, 14:09
Γεια σου Ηλια και καλημερα σε ολους.Το παραπανω σχεδιο με 2χ807 (2ε22) στα 750 βολτ μου δινουν 100 βατ.Τελικα η πιο αξιοπιστη κατασκευη για τα ΑΜ ειναι με 807.Εγω τωρα εχω αλλο προβλημα απο τη νεα θεση μου.Εχω κεραια λ4,βγαζω ισχυ 200 βατ με τραντζιστορικο πομπο και δεν ακουγομαι στα 30 χλμ.Τωρα η εγω εχω προβλημα η οι αλλοι δεν εχουν δεκτες να ακουνε, αλλά ραδιοφωνακια.Η κεραια ειναι συρμα 45 μετρα.πριν ενα πηνειο σε 10αρι τουμπο για να παιρνω σπειρες.ενα πυκνωτη 25 πφ απο εκει που ξεκινα το συρμα προς τη γη.Απο το πλην της καθοδου για προσαρμογη στασιμων παιρνω 5 σπειρες απο πηνειο σε 10αρι τουμπο.Ισχυς εξοδου 200 βατ,στασιμα 1,1-1,2..Μαλλον θα επιστρεψω στη καθετη που δουλευε σιγουρα αλλα θα βαλω το πηνειο στη κορυφη και οχι στη βαση για να υπαρξει βελτιωση για μακρυα αφου το πηνειο στη βαση ειναι για κοντινα.Ακουω αποψεις.

itta-vitta
07-02-07, 14:46
Με τρανζίστορ ισχύος στα ΑΜ δεν έχω ασχοληθεί. Μόνο με μικρά (BD ...).
Πάντως η 2ε22 είναι μπελάς. Απορώ πώς τη δούλευες. Θέλει στο τρίτο πλέγμα θετική τάση γύρω στα 22 βολτ. Κάποτε τη δούλεψα. Με δυσκόλεψε μέχρι να τη "στρώσω". Αν θυμάμαι καλά, είχα βάλει μια αντίσταση 50ΚΩ στο 3ο πλέγμα και στα +260ν (310ν χωρίς φορτίο, ανόρθωση δικτύου ΔΕΗ).

GREG
07-02-07, 14:55
προς ita vitta

Σε παρακαλω πεσμου εαν δεν βαλω το φεριτη στα νηματα και αναψω
τις λαμπες κανονικα τρεχει τιποτα?????
εχω το ιδιο μηχανημα το οποιο και δουλευω με οδηγηση σκρηιν

GREG
07-02-07, 15:16
[quote="itta-vitta"]To λίνεαρ οδηγείται από κάθοδο - νήματα και ενισχύει διαμορφωμένο σήμα. Έτσι μ' ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή 20-25 βατ, διαμορφώνοντας από ενδιάμεση βαθμίδα (σε άλλη περίπτωση έξοδος πομπού), μπορούμε να εκπέμψουμε με μεγάλη ισχύ.



Eτσι λειτουργουν τα λινεαρ στα βραχεα και στα CB (βλεπε 519) η διαμορφοση
απο ανοδο πιστευω ειναι μοναδικη και απροβληματιστη (βλεπε κεντρο διαμορφ απο προηγουμενο σταδιο)
η οδηγηση σου οπως τη δινεις στα 550 σιγουρα βγαζει πανω απο 40βατ
ποτε δεν εχω κατανοησει μεχρι τορα ποση πραγματικη οδηγηση θελει η 811 ανεξαρτητα τι γραφουν τα χαρτια
οφεριτης στα νηματα ιδεα δεν εχω τι ρολο παιζει αλλα θεορω οτι, και τα πηνια καθαρισμου υψηλης καμπυλης στα 6,3
μαζι με καποιους πυκνοτες.Ο πυκνοτης εισοδου του λινεαρ (.01) ο οποιος θεωρω οτι ειναι κρισιμος πως βρεθηκε αυτη
η τιμη??????
Εχω κατασκευασει αρκετα μηχανηματα με 811 εως τορα και θεωρω τις απαντησεις σου σημαντικες
Ευχαριστω εκ των προτερων Γρηγορης :!:

GREG
07-02-07, 16:46
[quote="karion"]Αγαπητοί φίλοι:
Θα ήθελα να συζητήσουμε ένα σχέδιο για τα μεσαία που βρήκα από κάτι παλαιά μου αρχεία.
Πρέπει να είναι του POP22
Το έχω επεξεργαστεί στο COREL για μεγαλύτερη ευκολία και ελπίζω να μην έχω κάνει κάποιο λάθος κατά την μεταφορά. Το πρωτότυπο είχε τα χάλια του.
Τα εικονίδια των εξαρτημάτων είναι αδόκιμα αλλά ας το ξεχάσουμε.
Τι λέτε είναι δυνατόν να κατασκευαστεί ;
Ευχαριστώ Karion



Φυσικα γιατι οχι????εγω τι ιδιο το δουλευα στα 1200 ανοδικα
αυτος ριχνει 1050 το πιο δουλεμενο μηχανημα στα μεσαια :!: :!:

itta-vitta
07-02-07, 23:34
Στο ράδιο άματερ - χάντμπουκ, όλα τα λίνεαρ από 1,8 ΜΗΖ - ... κατ' αυτό τον τρόπο παρουσιάζονται κατασκευαστικά. Και ο πυκνωτής σύζευξης είναι .01. Δες και σ' αυτή τη σελίδα: http://i5uxj-2.cln.it/amp/schemi/schemi.html Είναι σχέδια από το προαναφερόμενο βιβλίο, σε περίπρτωση που δεν έχεις κάποια εκδοσή του. Το τσοκ του φερίτη κόβει το ρφ σήμα προς το μ/σ νημάτων.

phoenix_2007
08-02-07, 02:49
Γεια σου Ηλια και καλημερα σε ολους.Το παραπανω σχεδιο με 2χ807 (2ε22) στα 750 βολτ μου δινουν 100 βατ.Τελικα η πιο αξιοπιστη κατασκευη για τα ΑΜ ειναι με 807.Εγω τωρα εχω αλλο προβλημα απο τη νεα θεση μου.Εχω κεραια λ4,βγαζω ισχυ 200 βατ με τραντζιστορικο πομπο και δεν ακουγομαι στα 30 χλμ.Τωρα η εγω εχω προβλημα η οι αλλοι δεν εχουν δεκτες να ακουνε, αλλά ραδιοφωνακια.Η κεραια ειναι συρμα 45 μετρα.πριν ενα πηνειο σε 10αρι τουμπο για να παιρνω σπειρες.ενα πυκνωτη 25 πφ απο εκει που ξεκινα το συρμα προς τη γη.Απο το πλην της καθοδου για προσαρμογη στασιμων παιρνω 5 σπειρες απο πηνειο σε 10αρι τουμπο.Ισχυς εξοδου 200 βατ,στασιμα 1,1-1,2..Μαλλον θα επιστρεψω στη καθετη που δουλευε σιγουρα αλλα θα βαλω το πηνειο στη κορυφη και οχι στη βαση για να υπαρξει βελτιωση για μακρυα αφου το πηνειο στη βαση ειναι για κοντινα.Ακουω αποψεις.

Μάκη, ήθελα να σου πω τα εξής:
α) Ο πυκνωτής μου φαίνεται πολύ μικρός, εγώ θα χρησιμοποιούσα έναν 500πΦ μεταβλητό.
β) Το σύρμα που έχεις απλώσει (φαντάζομαι σε σεβαστό ύψος από το έδαφος), εφόσον είναι 45μ, σημαίνει πως είναι ήδη λ/4 για τους 1650ΚΗζ. Αρα, το πηνίο σε 10άρι τούμπο δεν σου χρειάζεται. Και εδώ τίθεται το ερώτημα: Από γειώσεις πώς πας???? Γιατί εφόσον έχεις κεραία λ/4, το άλλο λ/4 πρέπει να είναι η γείωση. Θέλω δηλαδή να πω, οι γειώσεις σου είναι ενεργές ή εικονικές??????
γ) Η γέφυρα που μετράς είναι αξιόπιστη?? Κάνει για τους 1600ΚΗζ?? Ρωτάω για να μου πεις για ποιές συχνότητες είναι προορισμένη. Το λέω αυτό γιατί αν η γέφυρα απέχει από τους 1.8ΜΗζ (1800ΚΗζ), τότε δυστυχώς οι μετρήσεις είναι άκυρες.
δ) Εφόσον χρησιμοποιείς γέφυρα, πρέπει το μηχανημα να'ναι 50Ω κατ'αρχήν. Πώς το έχεις κάνει αυτό? Έχεις dummy load???? Αν το μηχάνημα δεν είναι απ'την αρχή 50Ω, ούτως ώστε να κάνεις μετά την προσαρμογή της γραμμής μεταφοράς με το κεραιοσυρμά σου, τα στάσιμα θα "φουντώνουν" και δεν θα έχεις απόδοση.
ε) Τέλος, μήπως το ζήτημα έχει να κάνει με το κάπλερ σου ώστε να προσρμόσεις τα 50Ω του ομοαξονικού σου με τα άγνωστα Ω (300, 500, 600Ω...ποιός ξέρει άραγε) του κεραιοσύρματος που έχεις στήσει?? Τώρα, το τι καπλερ χρειάζεσαι τη στιγμή που έχεις ήδη αρκετά μεγάλη κεραίασε μήκος, αυτό είναι εξεταστέο.
Σκέψου τα παραπάνω και τα ξανασυζητάμε

ReFas
08-02-07, 10:49
Γεια σου Ηλια και καλημερα σε ολους.Το παραπανω σχεδιο με 2χ807 (2ε22) στα 750 βολτ μου δινουν 100 βατ.Τελικα η πιο αξιοπιστη κατασκευη για τα ΑΜ ειναι με 807.Εγω τωρα εχω αλλο προβλημα απο τη νεα θεση μου.Εχω κεραια λ4,βγαζω ισχυ 200 βατ με τραντζιστορικο πομπο και δεν ακουγομαι στα 30 χλμ.Τωρα η εγω εχω προβλημα η οι αλλοι δεν εχουν δεκτες να ακουνε, αλλά ραδιοφωνακια.Η κεραια ειναι συρμα 45 μετρα.πριν ενα πηνειο σε 10αρι τουμπο για να παιρνω σπειρες.ενα πυκνωτη 25 πφ απο εκει που ξεκινα το συρμα προς τη γη.Απο το πλην της καθοδου για προσαρμογη στασιμων παιρνω 5 σπειρες απο πηνειο σε 10αρι τουμπο.Ισχυς εξοδου 200 βατ,στασιμα 1,1-1,2..Μαλλον θα επιστρεψω στη καθετη που δουλευε σιγουρα αλλα θα βαλω το πηνειο στη κορυφη και οχι στη βαση για να υπαρξει βελτιωση για μακρυα αφου το πηνειο στη βαση ειναι για κοντινα.Ακουω αποψεις.

Γεια σας παιδια..
Μακη αν μπορεις δοκιμασε και βαλε την κεραια σου απ'ευθειας στο καλωδιο χωρις καποιο συντονιστικο και πες μας ποσα ειναι τα λιγωτερα στασιμα και σε ποια συχνοτητα.
Εκ των προτερων σου λεω πρεπει να ειναι το πολυ 1,5 σε καποια συχνοτητα.

MAKHS
08-02-07, 14:04
Το συρμα μονο του χωρις καθολου πηνειο με στασιμα 1,1-1,2 στους 1996 Κηζ.Το + στο καλωδιο το - καρφωμενο στη Γη

ReFas
08-02-07, 14:28
Πολυ ωραια Μακη...
1996 εγραψες ..αυτο σημαινει, αν δεν εκανες λαθος, οτι η κεραια σου ειναι λ/4 σε αυτη την συχνοτητα...ειναι δηλαδη 35 μετρα???
Τωρα αν εισαι σιγουρος οτι εχεις βαλει 45 μετρα τοτε καποιο λαθος γινεται με την μετρηση( με την γεφυρα ας πουμε) η συχνοτητα που θα εχεις τα λιγωτερα δε γινεται να παει αλλου.
Επισης σημαινει οτι δεν εχεις και τοσο καλη γειωση (ραντιαλ) μιας και η κεραια πρεπει να εχει 35 ωμ αρα στασιμα περιπου1,5
(Αυτο με τελεια γειωση αν ομως βαλεις καμια 15αρια ωμ αντισταση στη γειωση τοτε η αντισταση ερχεςται πολυ κοντα στα 50 και εχεις πολυ καλη προσαρμογη χωρις τιουνερ και χωρις την μαξιμουμ αποδοση ομως).